به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

یک پارک کوچک در بالکن

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #1
یک پارک کوچک در بالکن

وجود فضای سبز در محل زندگی فواید زیادی دارد. حضور بخش هرچند کوچکی از طبیعت در خانه انرژی زیادی برای شما به ارمغان می آورد و در زیبایی خانه نیز قطعا بی تاثیر نخواهد بود. اگر در خانه بخش خاصی مانند پاسیو، بالکن، پشت بام و... دارید، می توانید از آن به عنوان یک پارک کوچک خانگی استفاده کنید، در غیر این صورت می توانید قسمتی از داخل خانه را برای این کار اختصاص دهید مانند کنار شومینه یا کنجی از خانه. مشکل این کار معمولا استفاده از گلدان های نامناسب و ناهماهنگ و رسیدگی نکردن به گل ها و گیاهان است. اکثر ما حداقل یکی، دو گلدان یا بیشتر در خانه داریم که به صورت پراکنده در اطراف چیده شده اند. این گلدان ها اغلب هدیه هایی هستند که به اجبار پذیرای آنها هستیم. اما برای ایجاد پارک کوچکی که مدنظر ماست باید کمی هزینه کنید، حتی اگر فقط در حد تعویض گلدان های گل هایتان باشد، در این حالت می توانید گیاهان خاص و گران قیمت را نادیده بگیرید.

▪ گلدان: یک تِم کلی برای گلدان هایتان در نظر بگیرید. بیشتر مردم از گلدان های مختلف استفاده می کنند که تحت هیچ شرایطی در کنار هم زیبا نیستند، ولی مسلما هر کدام به تنهایی جذابیت خاص خود را دارند. یکی از گلدان ها که بیشتر از سایرین توجه شما را به خود جلب می کند، انتخاب کنید و برای بقیه گل هایتان همانند همان گلدان را تهیه کنید. تعدادی از گل ها و گیاهان خاص هستند که به گلدان هایی از جنس های خاص نیازمندند. در چنین شرایطی از رنگ مشترک با سایر گلدان ها نیز می توانید استفاده کنید. رنگ گلدان ها با فضایی که آنها به خود اختصاص داده اند رابطه مستقیم دارد. اگر پارک کوچک تان را داخل خانه می سازید به رنگ دکوراسیون خود دقت کنید و اگر خارج از محیط خانه است، می توانید یک ترکیب رنگی برای آنها در نظر بگیرید. این ترکیب رنگی در بهترین شرایط می تواند رنگ های قهوه ای، خاکی، سبز و نارنجی باشد.

▪ استفاده بهینه از فضا: اغلب از کناره های دیوار یا روی پله ها و... برای چیدن گیاهان استفاده می کنند اما می توانید پا را فراتر گذاشته و یک پارک واقعی با نیمکت و مسیر عبور از بین گل ها در پاسیو، بالکن و پشت بام خود داشته باشید. از دیوار ها و کف مکان مورد نظر خود استفاده کنید. روی دیوارها طبقاتی هماهنگ با قد گلدان ها در نظر بگیرید و طوری گلدان ها را بچینید که این طبقات دیده نشوند. حتی می توانید روی این طبقات را با چمن های مصنوعی بپوشانید یا اینکه از چوب های بافت دار استفاده کنید که در این صورت نمایی از چوب درختان نیز در اختیار خواهید داشت. یک حوض کوچک و محلی برای نشستن در نظر بگیرید. شما امکانات بیشتری در یک پارک خانگی خواهید داشت. می توانید در کنار حوض شمع روشن کنید و روی مبلمان موجود کوسن و تشک قرار دهید و ساعت ها روی آن بنشینید و از این اتاق سبز لذت ببرید. اگر نگران هزینه ها هستید، در نظر بگیرید که پس از ساختن این فضا تا چه حد از مخارج گردش و تفریح تان کاسته می شود و هر زمان که استراحت و تغییر آب و هوا و سپری کردن یک عصر تعطیل دلگیر لازم شد تا پارک خود تنها چند قدم فاصله دارید.

▪ کف سازی: برای کف این فضا یک مسیر تعریف کنید. لازم نیست آنقدر بزرگ باشد که بتوانید در آن قدم بزنید، اما باید به همه گیاهان دسترسی داشته باشید. این مسیر می تواند با یک اختلاف سطح تعریف شود یا با نرده های چوبی یا... . در این مسیر از یک کف پوش مقاوم در برابر رطوبت و در خارج مسیر از خاک طبیعی یا حتی چمن مصنوعی استفاده کنید.

▪ نور: اگر در فضای سبزتان نور طبیعی در دسترس باشد بهترین شرایط برای مراقبت از گیاهان را در اختیار دارید در غیر این صورت از نور مصنوعی استفاده کنید. لامپ های مهتابی یا لامپ های نئون می توانند جایگزین نور طبیعی شوند. لامپ های نئون نور کافی ندارند و اگر برای گیاهان خود این لامپ ها را در نظر دارید باید زمان بیشتری گیاهان را در معرض آن قرار دهید. برای این منظور ۱۶ ساعت نور و هشت ساعت تاریکی در طول شبانه روز برای گیاهان توصیه می شود. توجه داشته باشید، تغییرات شدید نوری برای گیاهان مضر است. در برخی گیاهان آپارتمانی نور زیاد باعث صدمه و حتی مرگ گیاه نیز می شود. به عنوان مثال گیاهان سایه دوست نمی توانند شدت نور زیاد را تحمل کنند و چنانچه در چنین شرایطی قرار گیرند، برگ های آنها دچار بی رنگی یا سوختگی می شوند و در نهایت باعث مرگ گیاه نیز خواهد شد. توجه داشته باشید، تغییرات در میزان نور دریافتی گیاه باید به صورت تدریجی و آهسته صورت گیرد تا گیاه دچار صدمه و آسیب نشود.

▪ وزن: اگر ایجاد فضای سبز برایتان یک پروژه جدی و بزرگ است از تحمل وزن بالکن و پاسیوی خود مطمئن شوید. گلدان ها، خاک ها، حوض و... می توانند وزن بسیار زیادی داشته باشند. برای این کار حتما از یک معمار راهنمایی بخواهید.

▪ گیاهان: نکته بسیار مهم در داشتن فضای سبزی دلنشین و زیبا انتخاب گونه های مناسب است. هر گونه ای رسیدگی های خاص خود را می طلبد و برای اینکه مطمئن شوید، اشتباه نمی کنید یک برنامه برای آبیاری آنها بنویسید. گیاهان همیشه سبز گزینه خوبی هستند مشروط بر اینکه ابعاد پارک، رویش های جدید و گسترش یافتن را ضمانت کند.

منبع:تبیان

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
چهار شنبه ۲ شهر ۱۳۹۰ ۱۸:۱۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.