به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن دانشگاه / تالار دانشگاه / تالار صنایع نظامی , هوانوردی و کیهان شناسی / جنگ افزار v / ررسی و تحلیل قابلیت ها و ویژگی های تانک BTMP 84 ساخت اوکرا

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ررسی و تحلیل قابلیت ها و ویژگی های تانک BTMP 84 ساخت اوکرا

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 85
اعتبار: 186
سپاس کرده: 12,792
سپاس شده: 13,341 در 5,770 موضوع

امتياز: -26,232.00

ارسال: #1
ررسی و تحلیل قابلیت ها و ویژگی های تانک BTMP 84 ساخت اوکرا

IFV و یا تانک BTMP 84تصویر بزرگترتانک مرکاوا 4 یک قابلیت منحصر به فرد دارد و آن اینکه به جز چهار نفر خدمه اصلی تانک قادر است هشت رنجر کاملا مسلح را نیز با خود حمل کند. این رنجرها می توانند در نبردهایی که تانک از سوی پیاده نظام دشمن در خطر باشد ، از آن پشتیبانی به عمل آورند و همچنین در نبردهای شهری نیز در نقش یک IFV سنگین و یا HIFV ظاهر شود که از این نظر کارآیی فوق العاده موثری خواهد داشت. اصولا همراه داشتن پیاده نظام به همراه تانک منافع زیادی دارد ، به خصوص در جنگ های شهری که پیشروی با این ترکیب بسیار آسان خواهد بود و همچنین توانایی های زرهی و قابلیت های عملیاتی تانک ها بیشتر از خودروهای معمولی IFV می باشد. مرکاوا مارک 4 اولین تانک با قابلیت حمل پیاده نظام در جهان به شمار می رود که تا مدتها این ویژگی این تانک یک ویژگی منحصر به فرد به شمار می رفت. چندی پیش کارخانجات خارکف موروزوف اوکراین با طراحی تانک BTMP 84 دومین تانک جهان با قابلیت حمل پیاده نظام را نیز عرضه کرد. تاریخچه این تانک به این صورت است که شوروی سابق بخش عمده ای از کارخانجات ساخت تانک های خود را در اوکراین تاسیس کرده بود. با فروپاشی شوروی سابق و استقلال اوکراین کارخانجات ساخت تانک های شوروی سابق نیز در اختیار اوکراین قرار گرفت. اوکراین نه تنها به کارخانجات سازنده این تانک ها بلکه به طرح ها و نقشه های این تانک ها نیز دست پیدا کرد. از دهه 90 به بعد اوکراین تلاش های زیادی برای طراحی تانک های جدید و بهینه سازی تانک های قدیمی بازمانده از شوروی سابق به عمل آورد که در بسیاری از آنها موفق بوده است. بهینه سازی هایی که اوکراین بر روی تانک های T64 انجام داده است از برخی جهات برتر از بهینه سازی های روس ها به شمار می رود. همچنین در مورد تانک T80 نیز بهینه سازی های زیادی بر روی این تانک صورت گرفت که این بهینه سازی ها به قدری زیاد بود که اوکراینی ها تصمیم گرفتند که به کلی نام جدیدی را برای آن انتخاب کنند که البته نام T84 برای T80 های اوکراینی بهینه سازی شده انتخاب شد. T84 های اوکراین نیز از نظر میزان بهینه سازی که بر روی آن انجام شده بود به مدلهای مختلفی تقسیم می شوند. مثل T84U و T84M و OPLOT . یکی از جدیدترین و کارآمدترین مدلهای تانک T84 مدل BTMP 84 است که از به صورت همزمان و موازی با طرح OPLOT انجام گرفته است و از نظر سیستم های به کار رفته شباهت بسیار زیادی با طرح OPLOT دارد. این تانک BTMP 84 دارای قابلیت حمل نیروهای پیاده نظام است که تا پیش از این تنها تانک مرکاوا مارک 4 این ویژگی را دارا بود. اطلاعات و تصاویر خاصی از این تانک در وب موجود نیست و از این رو در این تاپیک به بررسی توانایی های احتمالی این تانک خواهیم پرداخت.

تی 64 های اوکراین در آپگرید بی ام که به استاندارهای تی 84 ارتقا یافته اند

تی 80 یو متعلق به روسیه

تی 84 متعلق به اوکراین


به تصویر زیر دقت کنید
همانطور که می بینید طرح پولی ها و شنی تانک کاملا مشابه با تانک های T80 روسی و T84 اوکراینی است و از این نظر تغییر چندانی بر روی آن صورت نگرفته است. البته یک محور به انتهای آن اضافه شده است و در مجموع BTMP 84 دارای 14 پولی زمینی است.


شنی و پولی در تی 84
طرح گرافیکی تی 84


پولی و شنی در تی 80


در قسمت پشت شاسی تانک یک برآمدگی را می بینیم که محل استقرار پیاده نظام در آن است. همانطور که می بینیم این قسمت بیش از هر قسمت دیگری در این تانک جلب توجه می کند.


محل استقرار پیاده نظام در تانک

در پشت برجک نیز بخش جدیدی به انتهای آن اضافه شده است که به احتمال زیاد تجهیزات ارتباطات شبکه ای تانک که مربوط به ارتباط افراد خارج از تانک با فرمانده تانک است ، می باشد و همچنین در زیر آن انحنای خاصی دیده می شود که نشان دهنده آن است که سازندگان این انحنا را به این دلیل ایجاد کرده اند که برجک در چرخش های 360 درجه به برآمدگی محل استقرار رنجرها گیر نکند.

تصویر پشت برجک


به تصویر زیر دقت کنید

شماره یک جمر لیزری اشتورای تانک را نشان می دهد که همانند تانک های تی 90 و تی 80 و تانک های تی 84 ، این تانک نیز به این جمر مجهز شده است. شماره دو مربوط به تیربار NSVT ریموت است که مشابه تانک های روسی از این تیربار استفاده می کند و از داخل تانک کنترل می شود. شماره سه پریسکوپ مرکزی فرمانده تانک را نشان می دهد. شماره چهار نیز نشان می دهد که در ساختمان این تانک همانند اکثر تانک های اوکراینی از زره نوژ 3 (NOZH 3) استفاده شده است. زره نوژ 3 از نظر استحکام و مقاومت زرهی در حد زره کنتاکت 5 روسی است. این زره هم اکنون بر روی تانک های T84 و OPLOT و همچنین T64 های به روز شده اوکراینی نیز نصب شده است. به دلیل اینکه این تانک قرار است از در نقش یک IFV عمل کند و نیروهای پیاده نظام در اطراف آن به انجام ماموریت بپردازند ، به همین دلیل از زره های واکنش گر کنتاکت 5 در ساختمان این تانک استفاده نشده است. چرا که زره کنتاکت 5 هم اکنون در اوکراین در حال تولید بوده و بر روی برخی مدلهای تی 80 های اوکراین نیز نصب شده است. استفاده از زره کنتاکت 5 در این تانک باعث بروز خطراتی برای نیروهای پیاده می شود. شماره 5 نیز تیربار کالیبر 30 کواکسیال را نشان می دهد. تیربار کالیبر 50 با 460 گلوله و تیربار کالیبر 30 با 1250 گلوله بارگذاری می شود. تی 80 های روسی و تی 84 های اوکراینی ظرفیت حمل 2200 گلوله کالیبر 30 و 700 گلوله کالیبر 50 را دارند و این کاهش حجم مهمات نشان دهنده آن است که سیستم های رادیویی این تانک در مقایسه با مدلهای قبلی گسترش یافته است.


به تصویر زیر دقت کنید
شماره یک آنتن رادیویی فرماندهی مرکزی تانک را نشان می دهد. شماره دو مربوط به آنتن ارتباطات شبکه ای تانک است که مربوط به ارتباطات بین افراد بیرون از تانک و فرمانده تانک است. در یک فیلم که از خودروی IFV بی ام پی 3 در حال عملیات دیده بودم ، این آنتن نیز بر روی آن نصب شده بود که این نشاندهنده آن است که این تانک نیز از پروتکل های ارتباطات شبکه ای PPL روسی استفاده می کند. شماره سه سنسور تعیین کننده جهت و سرعت وزش باد و همچنین سنسور تعیین کننده فشار هوا می باشد که مربوط به سیستم کنترل آتش تانک است. چهار نیز مربوط به نارنجک های دودزای تانک است.


به تصویر زیر دقت کنید.شماره یک سنسور رفرنس دهانه توپ را نشان می دهد. تانک های تی 80 روسی فاقد این سنسور می باشند. اما تانک های تی 84 اوکراینی این سنسور را دارا میباشند. این سنسور شبیه به سنسور رفرنس دهانه توپ در تانک آبرامز می باشد. شماره دو فشار شکن توپ را نشان می دهد. شماره سه نیز بلوک استابلایزر توپ را نشان می دهد. نکته ای که درباره توپ این تانک به چشم می خورد این است که اگر شما نیز به ساختار این توپ توجه کرده باشید ، این توپ ، توپ 2A46M تانک های روسی نیست ، بلکه توپ KBA 3 ساخت اوکراین می باشد که بسیار شبیه به توپ 2A46 است و از نظر کارآیی و عملکرد شبیه به آن است. اگر به فشار شکن توپ توجه کنید متوجه می شوید که این توپ جدید KBA 3 است. این توپ با 36 گلوله بارگذاری می شود که البته حجم کم مهمات تانک نشان از آن دارد که سیستم های رادیویی آن گسترش یافته است.


توپ 2A46M که بر روی تی 80 روسی نصب شده است (بدون سنسور رفرنس)

توپ KBA 3 تانک های سری تی 84 که به سنسور رفرنس مجهزند

. . .توپ M256 آبرامز مجهز به سنسور رفرنس دهانه توپ

. . . . .
حال یکبار دیگر به تصویر اصلی تانک BTMP 84 توجه کنید
همانطور که می بینید شنی و پولی ها به وسیله یک لایه زره اضافی بیشتر حفاظت شده است. همینطور این لایه ها پایین تر از حد معمول در تی 80 هستند ، این مورد در تانک های تی 80 به چشم نمی خورد. همین طور زره محل استقرار نیروها در پشت تانک به صورت یکپارچه طراحی شده است که این نشان از استحکام زرهی بیشتر این قسمت از تانک نسبت به بقیه جاهای تانک است. در مجموع می توان نتیجه گیری کرد که حفاظت زرهی این تانک در حد تی 90 های روسی است. (به خصوص با داشتن زره نوژ 3) تی 84 های اوکراین نیز همگی مجهز به سیستم های هشدار دهنده مین های ضد تانک می باشند و به احتمال صد در صد این تانک که حامل نیروهای پیاده است نیز مجهز به این سیستم ضد تانک است.


مدل این تانک


در تصویر زیر هم ورودی و خروجی تانک را نشان می دهد.البته با توجه به اینکه این یک مدل است به طور قطع به یقین نادرست است. چرا که محل ورود و خروج نیروها نمی بایست اینقدر

بد طراحی شده باشد. حداقل می بایست همانند مرکاوا دارای رمپ ورود و خروج باشد.


داخل تانک تی 84تصاویری از T80 های روسی برای تحلیل دقیقتر دوستان

. . . . . . .


طرح گرافیکی از تی 80 بی

تی 80 یو


تصاویری از تی 84 های اوکراینی

. . . .تانک BTMP 84 در مجموع تانکی با قابلیت های رزمی بسیار خوب و مناسب برای جنگ های امروزی است که توانایی های رزمی آنرا به خوبی می توان با تانکی مثل T90 سنجید. همچنین به لحاظ حمل 5 نفر نیرو به خوبی می تواند نیازهای یک کشور به یک خودروی IFV سنگین و امن به خصوص در جنگ های شهری را تامین کند.
نویسنده : علی محمدی
يك شنبه ۱۳ شهر ۱۳۹۰ ۱۱:۴۷ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 85
اعتبار: 186
سپاس کرده: 12,792
سپاس شده: 13,341 در 5,770 موضوع

امتياز: -26,232.00

ارسال: #2
RE: ررسی و تحلیل قابلیت ها و ویژگی های تانک BTMP 84 ساخت اوکرا
زره کنتاکت 5 از نوع زره های واکنش گر هستند. نسل های قدیمی این زره مثل کنتاکت 1 و کنتاکت 3 تنها قادر بودند که در

برابر گلوله های انرژی شیمیایی مثل گلوله های HEAT مقاومت کنند. اما زره کنتاکت 5 نه تنها در برابر گلوله های انرژی شیمیایی

بلکه در برابر گلوله های انرژی جنبشی مثل گلوله های APFSDS نیز مقاومت فوق العاده ای دارد. (در اصل نیز برای مقابله با گلوله های

APFSDS ساخته شده است) زره کنتاکت 5 به خوبی می تواند انرژی گلوله های APFSDS را به خود جذب کند. جذب انرژی این گلوله ها

باعث خنثی شدن اثر آن بر روی تانک می شود.


کنتاکت 5 بر روی برجک تی 90

. . . .
زره نوژ 3 نیز یک زره ترکیبی است و با استفاده از طرح زره های روسی طراحی شده است و تانک های اوکراینی از آن استفاده می کنند.

تانک تی 84 به همراه زره نوژ 3

سنسور رفرنس دهانه توپ نیز نقش تصحیح کننده شلیک را دارد. اطلاعات سیستم کنترل آتش در آخرین لحظه شلیک

توسط سنسور دهانه توپ چک و تصحیح می شود.
يك شنبه ۱۳ شهر ۱۳۹۰ ۱۱:۴۸ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 85
اعتبار: 186
سپاس کرده: 12,792
سپاس شده: 13,341 در 5,770 موضوع

امتياز: -26,232.00

ارسال: #3
RE: ررسی و تحلیل قابلیت ها و ویژگی های تانک BTMP 84 ساخت اوکرا
نصب زره کنتاکت 5 بر روی تی 72 یعنی تبدیل آن به تی 90 و برابر شدن مقاومت زرهی آن با تی 90

البته نوژ 3 مقاومت کمتری نسبت به کنتاکت 5 دارد.

تی 90 به همراه زره کنتاکت 5 دارای 1450 میلیمتر متوسط مقاومت زرهی است.
يك شنبه ۱۳ شهر ۱۳۹۰ ۱۱:۴۸ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.