به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن فرهنگ / تالار تاریخ / تاریخ ایران v / رويدادهاي ايران در طول تاريخ در اين روز (13شهریور)

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

رويدادهاي ايران در طول تاريخ در اين روز (13شهریور)

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #1
رويدادهاي ايران در طول تاريخ در اين روز (13شهریور)
۱۳شهریور - ۵شوال - 4 September

اختراع نخستین موتور برق
درچنین روزی در سال 1882 میلادی ادیسون نخستین موتور برق جهان را اختراع کرد . این اختراع ادیسون که بخشی از خدمات او به جامعه بشری محسوب می شد بخشی از برق شهر نیو یورک را تامین می کرد .
توماس آلوا ادیسون در یازدهم فوریه سال 1847 میلادی در خانواده ای متوسط در آمریکا دیده به جهان گشود . خانواده او در سال 1854 میلادی به پورت هوورن میشیگان مهاجرت کرد . توماس ادیسون در کودکی و نوجوانی خود ، کار های مختلفی انجام داد و توانست از محل این کار ها در آمدی برای خود و خانواده اش فراهم سازد .
وی از همان نوجوانی به اختراع علاقه وافری داشت و حتی علاقه مندی های خود را در زمینه های مختلف به معرض آزمایش می نهاد . بنا به گفته خود او یکبار هنگامی که در کوپه یکی از قطار ها مشغول آزمایش بود پس از انفجار مواد مورد آزمایش رییس قطار او را مورد مواخذه شددید قرارداد . روحیه علم اندوزی او البته از کاستی ها و شماتت های دیگران دچار یاس نمی شد. ادیسون همچنان به ذهنیات خود جامعه عمل می پوشانید . وی سرانجام توانست در سال
1879 میلادی نخستین لامپ الکتریکی را اختراع کند . در این لامپ از یک رشته ذغال که حباب آن در خلا قرار داده شده بود ، جریان الکتریکی عبور و روشنایی ایجاد می کرد . گفته اند لامپ ادیسون یک دهم روشنایی لامپ های امروزی را دارا بود و بیشتر انرژی مصرفی صرف گرم کردن ذغال می شد . او به این مقدار بسنده نکرد و اختراعات دیگری نیز به نام خود به ثبت رسانید که
از میان آنها می توان به دستگاه گرامافون اشاره کرد .

امضای توافق نامه شرم الشیخ
درچنین روزی درسال 1999 میلادی نمایندگان رژیم صهیونیستی وتشکیلات خودگردان فلسطینی با گرد آمدن درمنطقه شرم الشیخ مصر، در پی امضای توافقنامه ای بر آمدند که طی آن رژیم صهیونیستی را از ادامه تجاوزگری ها به سرزمین های اشغالی باز می داشت . اما چنین توافقنامه ای با کارشکنی های مداوم رژیم صهیونیستی عملا نتیجه ای در بر نداشت . جراید آن دوران این اجلاس را خیانت به مردم فلسطین و مسلمانان جهان ارزیابی کردند . پس از بی نتیجه ماندن اجلاس شرم الشیخ موج مخالفت علیه روند سازش در میان فلسطینی ها گسترش یافت.

پیروزی آلنده در شیلی

سالوادور آلنده که در سانتیاگو چشم به جهان گشوده بود ، در سالهای 1943 تا 1948 مبارزه گسترده سیاسی ای را آغاز کرد و سرانجام در مقام دبیر کلی حزب سوسالیت در مبارزه انتخاباتی 1970 در چنین روزی پیروز و به عنوان رهبر شیلی، زمام امور آن کشور را به عهده گرفت . پس از توطئه های بسیارسازمان جاسوسی وشرکت های چند ملیتی امپریالیسم آ مریکا، سرانجام در یازدهم سپتامبر سال 1973 میلادی ژنرال آگوستینو پینوشه که وابستگی کامل وتمام عیاری به آمریکا داشت او را دعوت به استعفا کرد . چون آلنده پیشنهاد او را نپذیرفت، کاخ ریاست جمهوری مورد هجوم نظامیان قرارگرفت و آلنده به همراه تعدادی از یارانش کشته شدند وپینوشه آمریکایی درکودتایی خائنانه و خونین، حا کم بلا منازع ودیکتاتور شیلی شد.

تولد فرانسوارن دوشاتو بریان
شاتو بریان، شاعر و نویسنده فرانسوی در چنین روزی در سال
1768 میلادی در سن مالو به دنیا آمد . او ابتدا می خواست کشیش شود اما از این کار منصرف شد و به خدمت نظام در آمد . وی در سال 1791 میلادی رهسپار شمال آمریکا شد اما سال بعد به فرانسه بازگشت . پس از سقوط ناپلئون ، لویی هجدهم او را به عنوان ارزنده ترین مرد سیاسی معرفی کرد و به وزارت کشور گمارد اما وی به زودی با خاندان لویی در افتاد و در نتیجه مورد خشم آنان قرار گرفت . آثار معروف او عبارتند از آتالا ، رنه و خاطرات پس از مرگ .

تولد پل آزبورن
این نمایشنامه نویس بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال
1901 میلادی دیده به جهان گشود . "صبح ها ساعت هفت " عنوان نمایشنامه و مهمترین اثر اوست .

تولد ریچارد رایت
رایت نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1908 میلادی به دنیا آمد ." پسر محلی "و "بچه های عمو تام" عناوین مهمترین آثار داستانی اویند .

تولد جرالد ویلسون
ویلسون آهنگساز بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1918 میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد . او رهبری ارکستر را در بیشتر اوقات به عهده داشت . "رد فاکس "عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

در گذشت آلبرت شوایتزر
در چنین روزی در سال 1965 میلادی آلبرت شوایتزر پزشک مشهور و صاحب جایزه صلح نوبل در گذشت . وی به دلیل تلاش های بسیار خود در جهت کمک به جامعه انسانی در قاره آفریقا مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفت و از این جهت موفق به در یافت جایزه صلح نوبل شد .

عملیات فتح ده
درچنین روزی درسال 1366، عملیات فتح ده درمنطقه عمومی اربیل آغاز شد. فرماندهی عملیات نامنظم فتح ده را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عهده داشت . عملیات یاد شده همچنین دوروزبعد تا منطقه سلیمانیه عراق گسترش یافت . رمز« یااباعبدالله الحسین(ع) » بود .

روزتعاون
به موجب اصل چهل وچهارم قانون اساسی نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برسه پایه دولتی ، تعاونی وخصوصی است . به منظورتحقق اهداف مقرر، قانون بخش تعاونی اقتصاد کشوردرسیزدهم شهریورسال 1370 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید وبه همین مناسبت ، این روز، به عنوان روزتعاون درکشورنامگذاری شد. دراجرای ماده 65 این قانون وزارت تعاون به منظوراعمال نظارت دولت وحمایت وپشتیبانی ازبخش تعاونی دردهم دی ماه سال 1370 ازتصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذشت .

تظاهرات میلیونی مردم درتهران
درچنین روزی درسال 1357 ودرآستانه روزهای اوج گیری انقلاب اسلامی، مردم مسلمان تهران طی یک راهپیمایی بزرگ و میلیونی خواستارنابودی نظام شاهنشاهی شدند. این راهپیمایی که همزمان باعید فطردرتهران برگزارشد، رژیم پهلوی را بسیار خشمگین کرد اما مردم مومن تهران با استعانت ویاری ازالطاف خداوندی توجهی به خشم رژیم پهلوی نکرده وبیش ازپیش به آموزه های
مذهبی خویش جلوه اجتماعی بخشیدند. نمازعید فطرآن سال به امامت آیت الله شهید محمد مفتح برتپه های قیطریه درشمال تهران برگزارشد وپس ازپایان نمازصفوف منظم نمازگزاران میلیونی به سمت جنو ب شهربه حرکت درآمد ودرهمین تظاهرات بود که قرارتاریخی مردمی حضوردرمیدان ژاله وقت درروزجمعه 17 شهریورماه گذاشته شد ودرآن روز" میدان ژاله" به "میدان لاله " در" جمعه سیاه " تبدیل شد .

منبع:ایران ویج
يك شنبه ۱۳ شهر ۱۳۹۰ ۱۵:۱۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.