به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار بین الملل v / جدید ترین تحقیقات ناسا در مورد تغییرات آب وهوای کره زمین فاش شد

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

جدید ترین تحقیقات ناسا در مورد تغییرات آب وهوای کره زمین فاش شد

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 2,296
سپاس کرده: 5,454
سپاس شده: 5,136 در 2,295 موضوع

امتياز: 1,735.10

ارسال: #1
جدید ترین تحقیقات ناسا در مورد تغییرات آب وهوای کره زمین فاش شد
یك پژوهش ناسا نشان داده كه دو پدیده شدید طبیعی سال 2010 علیرغم فاصله زیاد 2400 كیلومتری بین آنها با رویداد آب‌وهوایی مشابهی ایجاد شده بودند.
به گزارش دریچه خبر ، به گفته محققان، موج گرما و آتش‌سوزی‌های مرگبار روسیه و همچنین سیل‌های پاكستان به دلیل رفتار غیر عادی در موج جوی در اوت 2010 اتفاق افتادند.
این در حالی است كه دلیل انحراف این نوسانات از حالت عادی تاكنون ناشناخته باقیمانده است.
سال گذشته روسیه یكی از داغترین تابستانها را در تاریخ این كشور تجربه كرد كه منجر به خسارتی در حدود 15 میلیارد دلار با برجا گذاشتن 56 هزار قربانی در بیش از 300 آتش‌سوزی شد.
سیل پاكستان نیز یك پنجم كل این كشور را به مساحت تقریبی 796 هزار كیلومتر مربع زیر آب برده و تلفات مرگبار آن حدود 2000 تن بود.
این در حالی بود كه این حادثه به طور مستقیم بر زندگی 20 میلیون پاكستانی با تخریب اموالشان تاثیر گذاشت.
جو گازی و شفاف زمین شاید سیال به نظر نرسد اما این لایه نازك هوا بر رفتار زمین تاثیر می‌گذارد. با گردش زمین بر روی محور خود، جریانات عظیم هوا موسوم به «امواج رزبی» به سمت غرب به دور كره می‌چرخند.
جریانات مركز این امواج، ستون‌های سریع گردبادی هوا را شكل می‌دهند كه سیستمهای آب‌وهوایی را از غرب به شرق می‌رانند.
امواج رزبی یكسان نبوده و بیشتر به شكل مواج با فرورفتگی و برجستگی هستند. نواحی كم فشار معمولا در فرورفتگی‌ها و نواحی پرفشار در برجستگی‌ها ایجاد می‌شوند.
بسته‌های هوای گرم از مناطق گرمسیری و هوای سرد از قطب‌ها در بخش‌های كم و پرفشار امواج چرخیده و یك طرح پیچیده از جبهه‌های سرد و گرم را كه به طور مداوم با هم ملاقات كرده و تعامل دارند، ایجاد می‌كنند. برخورد بین جبهه‌های گرم و سرد منجر به تولید طوفان و بارش می‌شود.
تحقیقات اخیر ناسا نشان داده كه امواج غیرمعمول رزبی مسئول هر دو رویداد طبیعی هستند. درحالیكه كه گرمای روسیه پیش از سیل پاكستان آغاز شده اما هر دو رویداد آب‌وهوایی در زمان مشابهی به اوج خود رسیدند.
این اكتشاف با تحلیل داده‌های ابزار ناسا برای اندازه‌گیری دمای سطح زمین و همچنین تراكم باران و فعالیتهای آتش‌سوزی بدست آمده است.
در شرایط تابستان عادی، گردبادها جبهه‌های آب‌وهوایی را در اوراسیا برای چهار تا پنج روز هدایت می‌كنند. اما در اوت 2010 طرح آب‌وهوایی در روسیه به شیوه موسوم به رویداد توقف امگا كه در آن راس پرفشار به دام می‌افتد، به حالت ركود درآمد.
در همان زمان این الگوی توقف به بادهای پایین‌دست غیرعادی منجر شد كه با تولید یك ساختار كم‌فشار،‌هوای سرد از سیبریا به سمت جنوب در پاكستان هدایت شود.
هوای سرد سیبریایی در برخورد با هوای گرم پاكستان منجر به باران‌های موسمی در شمال و غرب و در انتها بروز سیل در این كشور شد.
با وجود این كشف، سوالات زیادی از جمله چرایی ایجاد توقف در مكان اول و امكان همكاری فرایند زمینی یا جوی با آن هنوز بدون جواب باقی مانده است.
منبع: کلوب
يك شنبه ۱۳ شهر ۱۳۹۰ ۲۲:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.