به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن پزشکی ,آرایشی . بهداشتی / تالار پزشكي و بهداشتي / دهان و دندان v / تفاوت روکش و ترمیم دندان در چیست؟

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تفاوت روکش و ترمیم دندان در چیست؟

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 2,296
سپاس کرده: 5,454
سپاس شده: 5,136 در 2,295 موضوع

امتياز: 1,735.10

ارسال: #1
تفاوت روکش و ترمیم دندان در چیست؟
ترمیم و روکش، روش‌های بازسازی دندان هستند ولی تصمیم‌گیری برای انتخاب روش بازسازی، به عواملی مانند ساختمان دندان باقیمانده، عادت‌های بیمار و شرایط دندان بستگی دارد...
در ترمیم، ماده بازسازی‌کننده در بین دیواره‌های باقیمانده دندان قرار می‌گیرد و جای خالی قسمت ازدست رفته را پر می‌كند. شکل و اندازه منطقه خالی‌شده (در اثر پوسیدگی یا شکستگی) در میزان موفقیت ترمیم بسیار موثر است.
در درمان با روکش، پس از ترمیم منطقه خالی شده، روکش مانند کلاهکی دور تا دور دندان را می‌گیرد و آن را حمایت می‌کند. مواد سازنده روکش‌ها، به‌خصوص انواعی که زیر ساخت فلزی دارند بسیار مستحکم هستند اما تصمیم‌گیری در مورد نوع درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد.
هرچه دیواره‌های باقیمانده دندان کمتر یا ضعیف‌تر باشند، دستیابی به ‌گیر و استحکام کافی برای ترمیم مشکل‌تر خواهد بود. در هنگام جویدن، نیرو در جهت?های مختلف به دندان وارد می‌شود. بسیاری از این نیروها می‌توانند دیواره‌های باقیمانده را از هم دور كنند و آنها را بشکنند. البته این تصور که همیشه برای استحکام بیشتر باید به سراغ روکش برویم، اشتباه است.

بزرگ‌ترین عیب روکش، تراش بیش از حد دندان است و دندان باید به ضخامت روکش (حدود 2 تا5/2 میلی‌متر)، تراشیده شود. با توجه به اینکه عمر متوسط روکش‌های معمولی بین 8 تا 10 سال است، در دراز مدت، طول عمر دندان کاهش خواهد یافت.


پس روکش زمانی توصیه می‌شود که نسج سالم باقیمانده دندان بسیار کم باشد. از طرفی لبه روکش‌ها یا در مجاورت یا در زیر لثه قرار می‌گیرند و ممکن است باعث التهاب لثه شوند زیرا لثه با نسج سالم دندانی بسیار سازگار‌تر است و این نسج سالم دندانی هنگام ترمیم حفظ می‌شود ولی در درمان با روکش تراش می‌خورد. از طرفی در بسیاری موارد برای ساخت روکش باید اول جراحی لثه انجام‌گیرد که در برخی از شرایط این کار امکان‌پذیر نیست یا بیمار آن را نمی‌پذیرد.
عامل مهم دیگر، عادت‌های بیمار و نیرو‌های وارده به دندان‌هاست. دندان‌هایی که به هر دلیلی نیرو‌های سنگین به آنها وارد می‌شود، مانند دندان افرادی با عضلات جونده بسیار قوی، برخی ورزشکاران، دندان كسانی كه غذاهای سخت می‌خورند یا عادت به دندان قروچه دارند و دندان‌های پایه پارسیل (دندان متحرک)، ترمیم‌های مستحکم‌تری می‌طلبند و درمان روکش در آنها موفق‌تر است.
عامل مهم دیگر به‌خصوص در دندان‌های قدامی، عامل زیبایی است. اگر رنگ و شکل دندان طوری باشد که نتوان با ترمیم مستقیم به زیبایی مطلوب دست یافت، روکش چاره کار خواهد بود که در این موارد روکش‌های تمام چینی توصیه می‌شوند.
منبع: کلوب
دو شنبه ۱۴ شهر ۱۳۹۰ ۱۸:۲۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از سارا ایروانی سپاسگزاری کرده است. mojtaba
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.