به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

السلام عليك يا فاطمة المعصومه ... ویژه نامه

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 2,576
اعتبار: 67
سپاس کرده: 9,614
سپاس شده: 5,871 در 2,773 موضوع

امتياز: 8,114.77

ارسال: #1
السلام عليك يا فاطمة المعصومه ... ویژه نامه
Abz


زندگانى حضرت فاطمه معصومه(عليها سلام)
از میان فرزندان بزرگوار حضرت امام موسى بن جعفر(ع) ، دو فرزند ایشان يعنى حضرت امام على بن موسى الرضا(ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگیهای خاص برخوردار بوده اند تا ادامه دهنده خطّ امامت بعد از پدر باشند.
پس از 25 سال که از تولد حضرت امام رضا (ع) گذشته بود ، حضرت فاطمه معصومه(ع) در اوّلين روز ماه ذى قعده سال 173 هـ ق، در شهر مدينه منوّره چشم به جهان گشود، آن حضرت به همراه امام رضا (ع) هر دو در دامان پاک يک مادر بزرگوار به نام حضرت نجمه خاتون(س) که از مهاجران مغرب بود، رشد و پرورش يافته اند. اين در حالى است که پدر بزرگوارشان پيوسته در زندان هارون الرشید بسر مى بردند و سرانجام در همان زندان ، هنگامى که حضرت معصومه(س) در سن ده سالگى بود، به شهادت رسيدند و از آن زمان به بعد حضرت معصومه (س) تحت مراقبت برادرش امام رضا(ع) قرار گرفت. با آغاز خلافت مأمون اين خليفه مکار عبّاسى، او نيز همانند اسلاف غدّارش براى مقابله بانفوذ روبه گسترش تعاليم امامان معصوم و اهل بيت(ع) عصمت و طهارت بر دل هاى مشتاقان و جلوگيرى از انسجام سياسي شيعيان حضرت علي(ع) به ترفندى ديگر متوسّل شده و امام رضا(ع) را به پايتخت خود «مرو» دعوت نمود. امام با اکراه اين دعوت را پذيرفتند و بدون اين که کسى از بستگان و اهل بيت(ع) خود را همراه ببرند به سوى «مرو» حرکت نمودند. حضرت فاطمه معصومه(ع) در سال 201 هـ ق، يک سال پس از ورود امام رضا(ع) به مرو، با چهار تن از برادران و گروهى از برادرزادگان به سوى خراسان حرکت نمودند و چون اين کاروان کوچک به حوالي ساوه رسيد عدّه اى از دشمنان اهل بيت(ع) به دستور مأمون عبّاسى راه را بر آنان بستند و در يک درگيرى نابرابر همه برادران و تقريباً اکثر مردان همراه کاروان را که حدود 23 نفر بودند به شهادت رساندند. حضرت معصومه(س) از شدّت رنج و تأثّر روحي بيمار گرديد و بنا بر قولی حضرت را مسموم کردند . چون شب هنگام خبر به مردم قم و آل سعد رسيد، موسي بن خزرج به نمايندگى آنان، در همان هنگام از قم به قصد ساوه حرکت کرد تا ايشان را به قم دعوت کند. پس از ديدار حضرت و پذيرفتن دعوت وى، خود زمام مرکب ايشان را در دست گرفت و به سوى قم و به منزل و سراى خويش آورد.
در روايت ديگرى آمده است، هنگامى که حضرت فاطمه معصومه(ع) به شهر ساوه قدم نهاد، از همراهان خود پرسيد؛ مسافت اين جا تا قم چقدر است. پاسخ را گفتند. در اين هنگام به ياد خبرى از پدرش افتاد. لذا فرمود: مرا به قم ببريد که از پدر بزرگوارم بارها می شنيدم که قم مرکز شيعيان ماست. بدين ترتيب باقيمانده افراد کاروان به جاى رفتن به «مرو» به جانب قم تغيير مسير داده و در 23 ربيع الاوّل سال 201 هـ ق وارد قم شدند. خبر ورود آن حضرت به قم براى همه مسرّت آفرين و هيجان انگيز بود. بزرگان و ساير مردم، به استقبال آن حضرت آمدند و پروانه وار و مشتاقانه ايشان را در ميان گرفتند. در پيشاپيش آنان شخصيت برجسته شهر، موسى بن خزرج اشعرى حرکت نمود و افسار شتر آن حضرت را به دست گرفته و افتخار می کرد تا آنکه به درخواست او، حضرت در منزلش اقامت نمود.
بيمارى حضرت که از غم هجران برادر و شهادت و مظلوميت ديگر برادران و همراهان و يا سمّى که به ايشان داده شده است، هفده روز ادامه يافت و ايشان بهتر از هرکس به حال خود و کوتاهى عمرش آگاه بود، روزهاى آخر عمر را به عبادت و راز و نياز با معبود يگانه مشغول بود .
سرانجام در روز دهم ربيع الثانى و «بنا بر قولى دوازدهم ربیع الثانى» سال ٢٠١ هجرى پيش از آن كه ديدگان مباركش به ديدار برادر روشن شود، در ديار غربت و با اندوه فراوان در سن 28 سالگی ديده از جهان فروبست و شيعيان را در ماتم خود به سوگ نشاند .
عبادتگاه روزهاى پايانى عمر ايشان، که هم اکنون به نام «بيت النّور» معروف است ، زيارتگاه شيفتگان اهل بيت(ع) عصمت و طهارت است.
از آنجا که نخستين بار ميرابوالفضل عراقى، مسجدي در کنار بیت النور بنا نمود، آن محله و محوّطه وسيع اطراف آن به «ميدان مير» مشهور گرديده است.
پس از وفات، پيکر مطهّر و شريف حضرت فاطمه معصومه (س) را غسل داده و کفن کردند و باشکوه فراوان تشييع و در محلّى موسوم به «باغ بابلان» که اکنون روضه منوره حضرت است به خاک سپردند. در اين که چه کسى بدن مطهّر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد و ايشان را به خاک سپارد، همه متحير بودند. آل سعد بيش از همه در اين باره با هم گفتگو کردند که چه کسى را داخل سرداب نمايند تا جنازه خانم را دفن کند. پس از تبادل نظر، رأى ايشان بر اين قرار گرفت که مرد پرهيزکار و خادم بسيار پير ايشان به نام «قادر»، متصدّى دفن شود. چون دنبال آن پير مرد صالح فرستادند، ناگاه دو سواره نقابدار از سوى «رمله» (ريگزار) سمت قبله نمايان شدند و به سرعت نزديک گرديدند و پس از اقامه نماز بر پيکر آن بانوى مکرّمه، يکى از آن دو وارد قبر شد و ديگرى جسد پاک و مطهّر آن صدّيقه را برداشت و به دست او داد تا در دل خاک نهان سازد. آن دو نفر پس از پايان مراسم بدون آن که با کسى سخن گويند بر اسب هاى خود سوار و از محلّ ناپديد شدند و کسى آن دو نفر را نشناخت. به نظر مى آيد که آن دو بزرگوار، دو امام و حجّت خداوند بوده اند.
حضرت معصومه (س) از پرهيزگارترين زنان شيعه و از زنان عالمه و محدّثه بوده و روايات متعددى از طريق ايشان در کتب احاديث شيعه و اهل سنّت آمده است. ايشان در عبادت و زهد شهره بود و در فضل و کمال، به مدارج عالى نايل آمده است. القاب و صفات بسيارى که حضرت فاطمه معصومه(س) بدان معروف گرديد، نشانه سجاياى والاى اخلاقي ايشان است. در یکی از زيارت نامه های آن حضرت، القابى همچون «طاهره» پاکيزه، «حميده» ستوده خصال، «برّه» نيکو رفتار و تربيت شده، «نقيه» پاک خصلت، «مرضيه» مورد رضاي پروردگار، «رضيه» راضى از حق، «محدّثه» راوى حديث، «شفيعه» شفاعت کننده در روز جزا و «معصومه» به ايشان اطلاق شده است. اما مشهورترین لقب حضرت ، طبق فرموده امام رضا (ع) لقب معصومه است..

امضا كاربر
چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۲ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از alizadeh سپاسگزاری کرده اند. shahed-aa, mah 1357
*
ارسال ها: 2,576
اعتبار: 67
سپاس کرده: 9,614
سپاس شده: 5,871 در 2,773 موضوع

امتياز: 8,114.77

ارسال: #2
RE: السلام عليك يا فاطمة المعصومه ... ویژه نامه
Abzاحاديث روايت شده از ائمه طاهرين(ع) درباره حضرت فاطمه معصومه(ع


امام صادق(ع) مى فرمايد: «خدا داراى حرمى است که آن مکّه است، و پيامبرش هم حرمى دارد که مدينه است، و اميرمؤمنين هم حرمى دارد که کوفه است. و ما هم داراى حرمى هستيم که قم است و به زودى بانويى از فرزند من آن جا دفن مى شود که نامش فاطمه است. هرکسى او را زيارت کند بهشت بر او واجب مى شود.» امام صادق(ع) هنگامى اين جمله را فرمودند که هنوز مادر امام موسى بن جعفر(ع) به او باردار نشده بود.)[1]
امام رضا (ع) مى فرمايند: «هرکس او (حضرت فاطمه معصومه) را زيارت کند بهشت بر او واجب مى گردد».[2]
امام جواد (ع) مى فرمايند: «کسى که آرامگاه عمّه ام را در قم زيارت کند پاداش او بهشت است».[3]

[1] . قال اَبي عَبدِاللهِ(ع):«اِنَّ لِلّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکَّةُ، وَ لِرَسُولِهِ وَ هُوَ المَدينَةُ، وَ لِاَميرِالمُؤمِنين حَرَماً وَ هُوَ الکُوفَةُ، وَ لَنا حَرَماً وَ هُوَ قُمُّ وَ سَتُدفَنُ فيها اِمرَأةُ مِن وُلدى تُسَمّى فاطِمَةُ، مَن زارَها وَجَبَت الجَنَّةُ». (قالَ ذلِکَ وَ لَم تُحمَلُ بِمُوسي(ع) اُمَّهُ) ـ علّامۀ مجلسى، محمّدباقر، بحارالأنوار، ج 57، باب 36، ص 216، مؤسسه الوفاء، 1404 هـ ق. بيروت.

وَ عَن عَلِيِّ بنِ الحُسَينِ قَالَ حَدَّثَنَا محمّد بنُ العَطَّارُ بِقُمَّ قَالَ حَدَّثَنَا محمّد بنُ الحَسَنِ الرَّازِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا محمّد بنُ عَلِيٍّ الکُوفِيُّ عَن عَلِيٍّ الحُسَينِ (عَن عَلِيٍّ بنِ الحَسَنِ بنِ فَضَّالٍ) عَن ابنِ مُسکَانَ عَن مَالِکِ بنِ أَعينَ الجُهَنِيٍّ قَالَ سَمِعتُ أَبَا جَعفَرٍ(ع) يقُولُ وَ ذَکَرَ مِثلَهُ. ـ نورى الطبرسى، ميرزا حسين، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج 11، ص 34، ح 12، مؤسسۀ آل البيت(ع) لاحياء التراث، قم.

تاريخ قم، للحسين بن محمّد القمي بإسناده عَنِ الصادق(ع) قال: «اءِنَّ للهِ حَرَمَاً وَ هُوَ مَکِّةَ وَ لِرَسُولِهِ حَرَمَاً وَ هُوَ المَدينَةَ وَ لِاَميرِالمؤمِنينَ حَرَماً وَ هُوَ الکُوفَةَ وَ لَنا حَرَمَاً وَ هُوَ قُم وَ سَتَدفُن فيهِ اِمرأَةً مِن وَلَدى تُسَمّي فاطِمَةَ مَن زارَها وَجَبَت لَهُ الجَنّةَ، قَالَ ذلِکَ وَ لَم تَحمِلُ بِمُوسي (ع) أُمَّهِ». علّامۀ مجلسى، محمّدباقر، بحارالأنوار، ج 99، باب 1، ص 267، مؤسسه الوفاء، 1404 هـ ق. بيروت.

[2] . محمّد بنُ عَلِيٍّ بنِ الحُسَينِ فِى ثَوَابِ الأَعمَالِ وَ عُيونِ الأَخبَارِ عَن أَبِيهِ وَ محمّد بنِ مُوسَى بنِ المُتَوَکِّلِ عَن عَلِيٍّ بنِ إِبرَاهِيمَ عَن أَبِيهِ عَن سَعدِ بنِ سَعدٍ قَالَ سَأَلتُ أَبَا الحَسَنِ الرِّضَا (ع) عَن زِيارَةِ فَاطِمَةَ بِنتِ مُوسَى بنِ جَعفَرٍ(ع) بِقُمَّ فَقَالَ (ع): «مَن زَارَهَا الجَنَّةَ».

ـ عاملى، شيخ حر، رسائل الشيعة، ج 14، باب 94، ص 576. مؤسسه آل البيت(ع) لأحياء التراث، 1409 هـ ق. قم.

[3] . وَ عَن أَبِيهِ وَ أَخِيهِ عَلِيٍّ وَ مَشَايخِهِ عَن أَحمَدَ بنِ إِدرِيسَ وَ غَيرِهِ عَن العَمرَکِيٍّ عَن رَجُلٍ عَن الرِّضا (ع) قَالَ: «مَن زَارَ قَبرَ عَمَّتِى بِقُمَّ فَلَهُ الجَنَّةُ». ـ همان.

مل، [کامل لزيارات] أَبى وَ أَخي وَ الجَماعَةِ عَن أَحمَدَ بنِ إدريسٍ وَ غيرِهِ عَن العُمرِکيٍّ عَمَّن ذکَرَهُ عَن ابنِ الرِّضا (ع) قَالَ: «مَن زارَ قَبرَ عَمَّتى بِقمَّ فَلَهُ الجَنَّةُ». علّامۀ مجلسى، محمّدباقر، بحارالأنوار، ج 99، باب1، ص 265، مؤسسه الوفاء، 1404 هـ ق. بيروت.

امضا كاربر
چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۲ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از alizadeh سپاسگزاری کرده است. mah 1357
*
ارسال ها: 2,576
اعتبار: 67
سپاس کرده: 9,614
سپاس شده: 5,871 در 2,773 موضوع

امتياز: 8,114.77

ارسال: #3
RE: السلام عليك يا فاطمة المعصومه ... ویژه نامه
Abzاحاديث منقول از حضرت معصومه (س)
حدثتني فَاطِمَةُ وَ زَيْنَبُ وَ أمَّ كُلْثُوم بَنَاتُ مُوسَى بْن ِ جَعْفَر قُلْنَ:... عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِرَسُول ِاللّه ِصَلَّى اللّه عَلَيْه ِوَ آله و سَلَّمَ وَ رَضِىَ عَنْهَا قَالَتْ : «أنَسِيتُمْ قَوْلَ رَسُول ِاللّه ِصِلَّى اللّهُ عَلَيْه ِوَ سَلَّم يَوْمَ غَد ِ ير ِخُمٍّ، مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِىٌّ مَوُلاهُ وَ قَوْلُهُ صَلَّى اللّهُ عَلَيْه ِوَ آله و سَلَّمَ ،أنْتَ مِنِّى بِمَنْز ِلَة ِهَارُونَ مِنْ مُوسى؟!»
فاطمه معصومه (س) اين روايت را از دختر امام صادق(ع) نقل مى كند كه سلسله سندش در نهايت به فاطمه زهرا(س) مى رسد.

فاطمه زهرا(س)، دختر بزرگوار رسول اكرم (ص) فرمود: « آيا فرمايش رسول خدا(ص) را در روز غدير خم فراموش كرده ايد كه فرمود: هر كس من مولاى اويم، على مولاى اوست، و (آيافراموش كرده ايد) ديگر فرمايش آن حضرت را كه فرمود: تو براى من همانند هارون براى موسى هستى؟!»[sup](١)[/sup]

… عَنْ فَاطِمَةُ بِنْتَ موسَى بْن جَعْفَر (ع)... عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِرَسُول ِاللّهِ صَلَّى اللّه عَلَيْه ِوَ آلِهِ وِ سَلَّمَ ، قَالَتْ: قَالَ رَسُولُ اللّه ِصَلَّى اللّه ِعَلَيْه ِوَ آلِه ِوَ سَلَّمَ : «ألا مَنْ ماتَ عَلى حُبِّ آل ِمُحَمَّد ماتَ شَهِيداً.

فاطمه معصومه(س)، از دختر امام صادق (ع) روايتى نقل مى كند كه سلسله سندش به حضرت فاطمه زهرا(س)مى رسد كه آن حضرت مى فرمايد: حضرت رسول اكرم (ص) فرمود: «آگاه باشيد! هركس با محبّت آل محمّد بميرد شهيد از دنيا رفته است.»

مرحوم علامه مجلسى از شيخ صدوق روايتى بس ارزشمند درباره ارزش زيارت فاطمه معصومه (س) نقل مى كند:

قَالَ سَألْتُ اَبَا الْحَسَن ِالر ِّضَا(ع) عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِمُوسَى بْن ِجَعْفَر (ع)، فَقَالَ مَنْ زَارَهَا فَلَهُ الْجَنَّةَ.

راوى گويد از امام رضا(ع) درباره حضرت فاطمه معصومه پرسيدم. آن حضرت فرمود:« هركس قبرش را زيارت كند، بهشت بر او واجب مى شود .

امضا كاربر
چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۳ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از alizadeh سپاسگزاری کرده است. mah 1357
*
ارسال ها: 2,576
اعتبار: 67
سپاس کرده: 9,614
سپاس شده: 5,871 در 2,773 موضوع

امتياز: 8,114.77

ارسال: #4
RE: السلام عليك يا فاطمة المعصومه ... ویژه نامه
Abzزيارت نامه حضرت فاطمه معصومه(س)


على بن ابراهيم، از سعد از حضرت علي بن موسى الرضا(ع) نقل مى کند که امام رضا(ع) مى فرمايند: «اى سعد ما پيش شما (مردم قم) قبرى داريم». گفتم فداى شما گردم. منظور شما قبر فاطمه معصومه(ع) دختر امام هفتم(ع) است؟ فرمودند:

«بله، کسى که با شناخت حقّ او، وى را زيارت کند بهشت براى اوست». بعد فرمودند: «وقتى براى زيارت آمدى در بالاى سر و رو به قبله بايست، 34 بار «الله اکبر»، 33 بار «سبحان الله» و 33 بار «الحمدالله» بگو و سپس بخوان:
[/url]
اَلسَلام‏ُ عَلَى آدَمَ صَفْوَةَ اللهِ, الَسَلامُ عَلَى نُوحٍ نَبِيِّ اللهِ, الَسَلامُ عَلَى إِبْراهيمَ خَليلِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَى مُوسى كَلِيمِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَى عيسى رُوحِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا رَسُولَ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا خَيْرَ خَلْقِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا صَفَيِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا مُحَمَدَ بْنَ عَبْدِاللهِ خاتَمَ النَبِيينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا اَمَيرَ الْمُؤْمِنينَ عَليِ بنِ اَبيطالِب وَصيِ رَسُولِ الله, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا فاطِمَةُ سَيِدَةَ نِساءِ الْعالَمينَ, الَسَلامُ عَلَيْكُما يا سِبْطَيْ نَبي الرَحْمَةِ, وَسَيِدَى شَبابِ اَهْلِ الْجَنَةِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا عَلِيَ بْنَ الْحُسَيْنِ, سَيِدِ الْعابِدينَ و قُرَةَ عَيْنِ الناظِرينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا مُحَمَدٍ بْنَ عَلِيٍ باقِرَ الْعِلْمِ بَعْدَ الْنَبِي, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا جَعْفَرَ بن مُحَمَدٍ الصادِقَ البارَ الْأَمينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا مُوسَى بْنَ‌ جَعْفَرٍ الطاهِرَ الطُهْرَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا عَلِيَ بْنَ مُوسى الرِضَا المُرْتَضي, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا مُحَمَدَ بْنَ عَلِيٍ التَقِيَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا عَلِيَ بْنَ مُحَمَدٍ النَقِيَ الْناصِحَ الأَمينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ ياحَسَنَ بْنَ عَلَيٍ, الَسَلامُ عَلَى الْوَصِيِ مِنْ بَعدِهِ.
الَلهُمَ صَلِ عَلَى نُورِكَ و سِراجِكَ, وَوَليِ وَليِكَ, وَوَصِيِ وَصَيِكَ, وَحُجَتِكَ عَلى خَلقِكَ, الَسَلامُ عَلَيْكِ يا بنتَ رَسُولِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ فاطِمَةَ وَخَديجَةَ, الَسَلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ‌ أميرِ الْمُؤمِنينَ, الَسَلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ الْحَسَن وَالحُسَيْنِ, الَسَلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ وَلِيِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكِ يا اُختَ‌ وَلِيِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكِ يا عَمَةَ وَلِيِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ مُوسَ بْنِ جَعْفَرٍ, وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكاتُهُ.الَسَلامُ عَلَيْكَ عَرَفَ اللهِ بَيْنَنا و بَيْنَكُمْ فى الْجَنَةِ, وَحَشَرَنا فى زُمْرَتِكُمْ, وَاَوْرَدَنا حَوْضَ نَبِيِكُمْ, وَ سَقانا بِكَأْسِ جَدِكُمْ مِنْ يَدِ عَلِيِ بْنِ ابيطالِب, صَلَواتُ اللهِ عَلَيْكُمْ, اَسْئَلُ اللهَ اَنْ يُرِيَنا فيكُمُ السُروُرَ وَالفَرَجَ, وَاَنْ يَجْمَعَنا وَاِياكُمْ فى زُمْرَةِ جَدِكُمْ مُحَمَدٍ, صَلَى اللهِ عَلَيْهِ و آلِهِ, وَ اَنْ لا يَسْلُبَنا مَعْرِفَتَكُمْ, اِنَهُ وَليٌ قَدِيرٌ, اَتَقَرَبُ اِلَى اللهِ بِحُبكُمْ وَ الْبَرائِةِ مِنْ اَعْدائِكُمْ, وَ التَسليمِ اِلَى اللهِ, راضِياً بِهِ غَيْرَ مُنْكِرٍ وَلا مُسْتَكْبِرٍ وَ عَلى يَقينِ ما اَتى بِهِ مُحَمَدٌ وَ بِهِ راضٍ, نَطْلُبُ بِذلَكَ وَجَهَكَ يا سَيِدي, الَلهُمَ وَ رِضاك وَالدارَ الآخِرَةَ, يا فاطِمةُ اشْفَعى لى فِى الْجَنَةِ, فَاِنَ‌ لَكِ عِنْدَ اللهِ شَأْناً مِنَ الشَأْنِ, اَللهُمَ اِنى اَسْئَلُكَ اَنْ تَخْتِمَ لى بِالسَعادةِ, فَلا تَسْلُبْ مِنى ما اَنَا فيهِ وَ لا حَولَ وَلا قُوَه اِلا بِاللهِ الْعَليِ الْعَظيم, الَلهُمَ اسْتَجِبْ لَنا و تَقَبَلْهُ بِكَرَمِكَ و عِزَتِكَ, وَ بِرَحْمَتِكَ وَ عافِيَتِكَ وَ صَلَى اللهُ عَلى مُحَمَدٍ و آلِهِ اَجْمَعينَ وَ سَلَمَ تَسْليماً يا اَرْحَمَ الراحِمينَ.[url=http://haram.masoumeh.com/html/id/3/1/index.php#_ftnref1]. حدّث على بن ابراهيم، عَن ابيه، عَن سَعدِ عَن عَلى بن مُوسَى الرِّضا(ع) قالَ: «يا سَعدُ عِندکُم لَنا قَبرُ» قُلتُ: جِعلِتُ فِداکَ قَبرُ فاطمةِ بنتِ مُوسي(ع) قالَ: «نَعَم، مَن زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الجَنَّةُ، فَاذِا اَتَيتَ القَبرَ فَقُم عِندَ رأسِها مُستَقبِلَ القِبلَةَ، کَبِّر أَربَعاً وَ ثَلاثينَ تَکبيرَةً، وَ سَبِّح ثَلاثاً وَ ثَلاثينَ تَسبيحَةً، وَ اَحمَدِ اللهَ ثَلاثاً وَ ثَلاثينَ تَحميدَةِ ثُمَّ قُل...». ـ علّامۀ مجلسى، محمّدباقر، بحارالأنوار، ج 102، ص 266، مؤسسه الوفاء، 1404 هـ ق، بيروت.

امضا كاربر
(آخرین ویرایش در این ارسال: چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۴ عصر، توسط alizadeh.)
چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۴ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از alizadeh سپاسگزاری کرده است. mah 1357
*
ارسال ها: 2,576
اعتبار: 67
سپاس کرده: 9,614
سپاس شده: 5,871 در 2,773 موضوع

امتياز: 8,114.77

ارسال: #5
RE: السلام عليك يا فاطمة المعصومه ... ویژه نامه
Abz


ترجمه زيارت نامه (صوت)

سلام بر آدم برگزيده خدا, سلام بر نوح پيامبر خدا, سلام بر ابراهيم صديق حقيقى خدا, سلام بر موسى هم صحبت خدا, سلام بر عيسى روح خدا، سلام بر تو اى رسول خدا, سلام بر تو اى بهترين آفريدگان خدا, سلام بر تو اى بنده خدا, سلام بر تو اى محمّد(ص) فرزند عبدالله خاتم پيامبران خدا، سلام بر تواى اميرمؤمنان على بن ابى طالب جانشين فرستاده خدا, سلام بر تو اى فاطمه بانوى بانوان جهان, سلام بر شما اى دو نوه پيامبر رحمت و دو آقاي جوانان اهل بهشت، سلام بر تو اى على بن الحسين آقاى عبادت کنندگان و روشنى چشم بينندگان، سلام بر تو محمّد فرزند على شکافنده علم پس از پيامبر, سلام بر تو اي جعفر فرزند محمّد راستگوى نيكوكار امين وحى خدا, سلام بر تو اى موسى فرزند جعفر اى پاك و پاک سرشت, سلام بر تو اى فرزند موسى خشنودى پسنديده, سلام بر تو اى محمّد فرزند على آن پرهيزکار, سلام بر تو اى فرزند محمّد آن پاکيزه و نصيحت کننده امين وحى خدا, سلام بر تو اى حسن فرزند علي, سلام بر جانشين پس از او، خدايا درود و رحمت فرست بر نورت و روشنايى ات و ولى ولى خود و وصى وصى خود و حجّت خويش بر خلق تو، حضرت حجّت(عج)، سلام بر تو اى دختر رسول خدا, سلام بر تو اى دختر فاطمة زهرا(ع) و خديجه کبري(ع), سلام بر تو اى دختر اميرمؤمنان(ع) سلام بر تو اى دختر حسن(ع) و حسين(ع), سلام بر تو اى دختر ولّى خدا, سلام بر تو اى خواهر ولّى خدا, سلام بر تو اى عمّه ولّى خدا, سلام بر تو اى دختر موسى فرزند جعفر و رحمه پروردگار و برکاتش نيز بر تو باد، سلام بر تو باد, خداوند متعال در بهشت ما را به شما بشناساند و ما را در گروه شما محشور گرداند, ما را در کنار حوض پيامبر شما درآورد و ما را سيراب کند با جام جدّ شما از دست على فرزند ابى طالب، درودهاى خداوند بر شما باد, از خدا مسألت مى نماييم که در شما خوشحالى و شادمانى را به ما نشان بدهد و اين که ما و شما را در گروه جدّتان محمّد که صلوات خدا بر او و آلش باد گرد آورد و معرفت شما را از ما نگيرد زيرا که او صاحب اختيار توانا است و من به وسيله محبّت به شما و بيزارى از دشمنان شما و تسليم شدن براى فرمان خدا و آن حال که بدان خشنودم نه انکار دارم و نه تکبّر مى ورزم و معتقدم با آنچه آورده آن را محمّد، به آن راضى هستم و به وسيله آن ديدار تو را مى طلبم، اى آقاى من! خدايا! رضاى تو را و سراى ديگر. اى فاطمه شفاعت فرما من را در بهشت که تو نزد خدا مقام و مرتبه اى دارى، خدايا! جداً از تو مى خواهم كه عمرم را به نيک بختى پايان رسانى و آن نعمتى که در آن هستم از من مگير و نيست جنبشى و نه نيرويى مگر با اراده خداى والاى بزرگ، پروردگارا! دعاى ما را پاسخ گو و آن را به بزرگوارى و بخشش و عافيت خود بپذير! خدا رحمت فرستد بر محمّد(ص) و همه خاندانش و سلام فرست، سلامى شايان، اى مهربان ترين مهربانان».

امضا كاربر
چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۴ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از alizadeh سپاسگزاری کرده است. mah 1357
*
ارسال ها: 2,576
اعتبار: 67
سپاس کرده: 9,614
سپاس شده: 5,871 در 2,773 موضوع

امتياز: 8,114.77

ارسال: #6
RE: السلام عليك يا فاطمة المعصومه ... ویژه نامه
Abz


آداب زيارت (صوت)

آداب زيارت، يکى از ضرورى ترين مسائلي است که زائر حرم مطهّر بايد به هنگام تشرّف، به آن توجّه کامل داشته باشد، گزيده اى از آداب زيارت چنين است:

  پيش از زيارت غسل نمايند.

  با روح و جانى پاک و آماده توبه و استغفار از خداوند، عازم زيارت شوند تا زيارت آنان مورد قبول درگاه الهى قرار گيرد.
  با وضو باشند و با لباس هاى پاکيزه و خوش بو به حرم مطهّر، مشرّف شوند.
  با اخلاص تمام و خضوع و خشوع و در حالى که قدم ها را کوتاه برمى دارند و زبانشان به ذکر خداوند مشغول است، به زيارت بروند.
  هنگام ورود با پاى راست وارد و هنگام خروج با پاى چپ خارج شوند و اذن دخول را به نيت ثواب بخوانند.
  هنگام مشاهده قبر و ضريح منوّر، صلوات فرستند و ذکر بگويند.
  رو به قبله نزد سر حضرت بايستند و پس از گفتن 34 بار «الله اکبر»، 33 بار «سبحان الله» و 33 بار «الحمدالله» زيارت معروف حضرت فاطمه معصومه(ع) که از حضرت رضا(ع) نقل شده است را بخوانند.
  طرف راست و چپ صورت را بر ضريح مطهّر نهاده و با تضرّع از خداوند تعال حاجات شرعى خود را طلب کنند.
  دو رکعت نماز بخوانند و ثواب آن را به حضرت هديه نمايند.

نماز جماعت اوّل وقت را بر زيارت، مقدم بدارند.

از فضاى نورانى بارگاه مقدّس استفاده کامل نموده، استغفار و طلب آمرزش و دعا براى خود و برادران دينى با تلاوت قرآن کريم و خواندن ادعيه و زيارت هاى وارده از ائمه معصومين(ع)، مثل زيارت جامعه و زيارت امين الله و دعاى عاليةالمضامين و دعاى مکارم الاخلاق و مناجات خمسةعشر امام سجّاد(ع) را بخوانند.


به دو نکته اساسى و ضرورى هنگام زيارت نيز توجّه نمايند:

الف) هنگام تشرّف به آستان رفيع ائمة اطهار(ع) و فرزندانشان از انجام کارهايى که باعث سوءاستفاده بدخواهان دين مى شود، مثل سجده کردن هنگام مشاهده ضريح و قبر و منوّر خوددارى گردد، چرا که اين قبيل اعمال نه مورد رضاى خداوند است و نه صاحب اين بارگاه نورانى آن را مى پسندد، بلکه باعث افترا و تهمت دشمنان شيعه به پيروان مکتب حيات بخش اهل بيت(ع) مى شود.

ب) بانوان، هنگام شرف يابى به محضر اولياء دين، رعايت حجاب کامل را نموده و از پوشيدن لباس هاى بدن نما و زيارت با چهره اى نامناسب و يا خلاف شؤون اسلامى خوددارى نمايند و حرمت حريم مقدّس الهى را حفظ نمايند، تا زيارت آنان به صورت گردش و خودنمايى جلوه گر نگردد و نه تنها از فضيلت و پاداشى برخوردار نخواهد شد، بلکه براى خود عذابى دردناک تدارک خواهند ديد.

امضا كاربر
چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۵ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از alizadeh سپاسگزاری کرده است. mah 1357
*
ارسال ها: 2,576
اعتبار: 67
سپاس کرده: 9,614
سپاس شده: 5,871 در 2,773 موضوع

امتياز: 8,114.77

ارسال: #7
RE: السلام عليك يا فاطمة المعصومه ... ویژه نامه
Abz


شرح زيارت(صوت)

على بن ابراهيم، از سعد از حضرت علي بن موسى الرضا(ع) نقل مى کند که امام رضا(ع) مى فرمايند: «اى سعد ما پيش شما (مردم قم) قبرى داريم». گفتم فداى شما گردم. منظور شما قبر فاطمه معصومه(ع) دختر امام هفتم(ع) است؟ فرمودند:

«بله، کسى که با شناخت حقّ او، وى را زيارت کند بهشت براى اوست». بعد فرمودند: «وقتى براى زيارت آمدى در بالاى سر و رو به قبله بايست، 34 بار «الله اکبر»، 33 بار «سبحان الله» و 33 بار «الحمدالله» بگو و سپس بخوان:[/url]
[url=http://haram.masoumeh.com/html/id/3/4/index.php#_ftn1]
اَلسَلام‏ُ عَلَى آدَمَ صَفْوَةَ اللهِ, الَسَلامُ عَلَى نُوحٍ نَبِيِّ اللهِ, الَسَلامُ عَلَى إِبْراهيمَ خَليلِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَى مُوسى كَلِيمِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَى عيسى رُوحِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا رَسُولَ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا خَيْرَ خَلْقِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا صَفَيِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا مُحَمَدَ بْنَ عَبْدِاللهِ خاتَمَ النَبِيينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا اَمَيرَ الْمُؤْمِنينَ عَليِ بنِ اَبيطالِب وَصيِ رَسُولِ الله, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا فاطِمَةُ سَيِدَةَ نِساءِ الْعالَمينَ, الَسَلامُ عَلَيْكُما يا سِبْطَيْ نَبي الرَحْمَةِ, وَسَيِدَى شَبابِ اَهْلِ الْجَنَةِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا عَلِيَ بْنَ الْحُسَيْنِ, سَيِدِ الْعابِدينَ و قُرَةَ عَيْنِ الناظِرينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا مُحَمَدٍ بْنَ عَلِيٍ باقِرَ الْعِلْمِ بَعْدَ الْنَبِي, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا جَعْفَرَ بن مُحَمَدٍ الصادِقَ البارَ الْأَمينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا مُوسَى بْنَ‌ جَعْفَرٍ الطاهِرَ الطُهْرَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا عَلِيَ بْنَ مُوسى الرِضَا المُرْتَضي, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا مُحَمَدَ بْنَ عَلِيٍ التَقِيَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا عَلِيَ بْنَ مُحَمَدٍ النَقِيَ الْناصِحَ الأَمينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ ياحَسَنَ بْنَ عَلَيٍ, الَسَلامُ عَلَى الْوَصِيِ مِنْ بَعدِهِ.الَلهُمَ صَلِ عَلَى نُورِكَ و سِراجِكَ, وَوَليِ وَليِكَ, وَوَصِيِ وَصَيِكَ, وَحُجَتِكَ عَلى خَلقِكَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا بنتَ رَسُولِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا بِنْتَ فاطِمَةَ وَخَديجَةَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا بِنْتَ‌ أميرِ الْمُؤمِنينَ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا بِنْتَ الْحَسَن وَالحُسَيْنِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا بِنْتَ وَلِيِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا اُختَ‌ وَلِيِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا عَمَةَ وَلِيِ اللهِ, الَسَلامُ عَلَيْكَ يا بِنْتَ مُوسَ بْنِ جَعْفَرٍ, وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكاتُهُ.الَسَلامُ عَلَيْكَ عَرَفَ اللهِ بَيْنَنا و بَيْنَكُمْ فى الْجَنَةِ, وَحَشَرَنا فى زُمْرَتِكُمْ, وَاَوْرَدَنا حَوْضَ نَبِيِكُمْ, وَ سَقانا بِكَأْسِ جَدِكُمْ مِنْ يَدِ عَلِيِ بْنِ ابيطالِب, صَلَواتُ اللهِ عَلَيْكُمْ, اَسْئَلُ اللهَ اَنْ يُرِيَنا فيكُمُ السُروُرَ وَالفَرَجَ, وَاَنْ يَجْمَعَنا وَاِياكُمْ فى زُمْرَةِ جَدِكُمْ مُحَمَدٍ, صَلَى اللهِ عَلَيْهِ و آلِهِ, وَ اَنْ لا يَسْلُبَنا مَعْرِفَتَكُمْ, اِنَهُ وَليٌ قَدِيرٌ, اَتَقَرَبُ اِلَى اللهِ بِحُبكُمْ وَ الْبَرائِةِ مِنْ اَعْدائِكُمْ, وَ التَسليمِ اِلَى اللهِ, راضِياً بِهِ غَيْرَ مُنْكِرٍ وَلا مُسْتَكْبِرٍ وَ عَلى يَقينِ ما اَتى بِهِ مُحَمَدٌ وَ بِهِ راضٍ, نَطْلُبُ بِذلَكَ وَجَهَكَ يا سَيِدي, الَلهُمَ وَ رِضاك وَالدارَ الآخِرَةَ, يا فاطِمةُ اشْفَعى لى فِى الْجَنَةِ, فَاِنَ‌ لَكِ عِنْدَ اللهِ شَأْناً مِنَ الشَأْنِ, اَللهُمَ اِنى اَسْئَلُكَ اَنْ تَخْتِمَ لى بِالسَعادةِ, فَلا تَسْلُبْ مِنى ما اَنَا فيهِ وَ لا حَولَ وَلا قُوَه اِلا بِاللهِ الْعَليِ الْعَظيم, الَلهُمَ اسْتَجِبْ لَنا و تَقَبَلْهُ بِكَرَمِكَ و عِزَتِكَ, وَ بِرَحْمَتِكَ وَ عافِيَتِكَ وَ صَلَى اللهُ عَلى مُحَمَدٍ و آلِهِ اَجْمَعينَ وَ سَلَمَ تَسْليماً يا اَرْحَمَ الراحِمينَ.[1] . حدّث على بن ابراهيم، عَن ابيه، عَن سَعدِ عَن عَلى بن مُوسَى الرِّضا(ع) قالَ: «يا سَعدُ عِندکُم لَنا قَبرُ» قُلتُ: جِعلِتُ فِداکَ قَبرُ فاطمةِ بنتِ مُوسي(ع) قالَ: «نَعَم، مَن زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الجَنَّةُ، فَاذِا اَتَيتَ القَبرَ فَقُم عِندَ رأسِها مُستَقبِلَ القِبلَةَ، کَبِّر أَربَعاً وَ ثَلاثينَ تَکبيرَةً، وَ سَبِّح ثَلاثاً وَ ثَلاثينَ تَسبيحَةً، وَ اَحمَدِ اللهَ ثَلاثاً وَ ثَلاثينَ تَحميدَةِ ثُمَّ قُل...». ـ علّامۀ مجلسى، محمّدباقر، بحارالأنوار، ج 102، ص 266، مؤسسه الوفاء، 1404 هـ ق، بيروت.

امضا كاربر
(آخرین ویرایش در این ارسال: چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۶ عصر، توسط alizadeh.)
چهار شنبه ۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۰۵ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از alizadeh سپاسگزاری کرده است. mah 1357
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.