به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار گياهان و حيوانات / پرندگان v / همه چیز در باره مرغ عشق

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

همه چیز در باره مرغ عشق

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #1
همه چیز در باره مرغ عشق
مرغ عشق پرنده ایست اهلی از نژاد طوطی . وطن اصلی این پرنده همچون بسیاری از طوطی سانان دیگر،
سرزمین استرالیا است
.


تاریخچه:
مرغ عشق برای اولین بار در اواخر سال ۱۷۰۰ میلادی به صورت گله¬های وحشی در استرالیا مشاهده شد که تعداد افراد این گله¬ها به هزاران قطعه می¬رسید. نام انگلیسی مرغ عشق «باجریگار» از کلمه بومی Betcherrygah گرفته شده است که این لغت در زبان بومیان استرالیا به معنی «غذای خوب» می¬باشد و شاید علت این تسمیه بدان جهت بوده است که وجود این پرنده در منطقه ای دلیل وفور نعمت و غذای فراوان در آن منطقه بوده است، زیرا که این پرنده در شرایط مناسب غذایی به شدت زاد و ولد نموده و گله¬های بزرگی به وجود می¬آورد. این پرنده برای اولین بار در سال ۱۸۰۵ توسط «جورج شاو» مدیر جانور شناسی موزه طبیعی بریتانیا شناسایی شد و در سال ۱۸۳۲ طبیعی دان « موزه لینه» که «یوهان واگلر» نام داشت توضیحاتی در باره مرغ عشق منتشر کرد. در سال ۱۸۴۰میلادی، زیست شناسی به نام «جان گولد» این پرنده را از استرالیا خارج کرد و به انگلستان برد. موج تقاضا برای این پرنده موجب شد تا کشتی*های زیادی دست به کار انتقال این پرندگان به اروپا، مخصوصاً انگلستان، هلند و بلژیک بزنند. کشتی*ها مرغ عشق*ها را در دسته*های چند ده هزارتایی حمل می*کردند. در طول سفر چند هفته*ای، فقط تعداد اندکی از آنان سالم به اروپا می*رسیدند. به زودی این پرنده اهلی شد و از طریق انگلستان به تمام دنیا منتقل شد. در سال ۱۸۴۶ برای اولین بار وارد کشور فرانسه شد و هشت سال بعد یعنی در سال ۱۸۵۴ طبیعی دان فرانسوی «جان دلون» مقاله¬ای در خصوص تکثیر، تغذیه و نگهداری مرغ عشق منتشر کرد. در سال ۱۸۵۹ نویسنده آلمانی «کارل بوله» در نشریه پرنده شناسی آلمان مقاله مفصلی در باره مرغ عشق منتشر کرد. از نوشته های «بوله» چنین بر می آید که مرغ عشق در آن زمان در تمامی شهرهای بزرگ آلمان به عنوان حیوان خانگی رایج بوده است و بنا به گفته او مرغ عشق برای اولین بار در سال ۱۸۵۵ درشهر برلین آلمان توسط «گرفین شورین» تکثیر یافت. مرغ عشق از سال ۱۸۶۰ به بعد در تمامی باغ وحش¬های آلمان وجود داشته و با موفقیت تکثیر و پرورش یافته است. طی ۵۰ سال، واحد¬های عظیم تجاری به وجود آمدند که هزاران قطعه از این پرنده کوچک را برای دوستداران پرندگان زینتی تکثیر می¬کردند. در اواخر قرن نوزدهم واردات مرغ عشق به ارقام غیر قابل تصوری رسید. بنابر نوشته های «دبراسای» تنها در سال ۱۸۹۴ واردات پرندگان زنده به بنادر فرانسه بالغ بر یک میلیون و دویست هزار قطعه بوده که در آن، واردات مستقیم به انگلستان و آلمان منعکس نشده است.
زیستگاه مرغ عشق:مشخصات:
مرغ عشق اهلی اندکی از همنوعان وحشی خود بزرگ*تر است. طول بدن این پرنده بین ۱۶ تا ۲۰ سانتیمتر می*باشد. عمر انواع وحشی آن ۱۰ تا ۱۴ سال و عمر نوع اهلی آن اغلب کمتر از ۵ سال است. البته در میان مرغ عشقهای اهلی گاه عمر ۱۱ ساله نیز مشاهده شده*است.
رنگ طبیعی این حیوان سبز چمنی می*باشد انتهای پشت ٬سینه و شکم سبز می*باشد.پشت سر ٬بالای شانه و روی بالها زرد همراه با خطهای سیاهی به صورت موجی می*باشد.دو پر بزرگ از میان دمش بیرون آمده که آبی تیره*اند.پرهای دم سبز بوده و دارای نوار زردی می*باشد.صورت مرغ عشق تا گلو زرد روشن است و در انتهای صورتش لکه*های بنفشی که ریش نامیده می*شود وجود دارد.پلکها بسیار نازک هستند و از سمت پاین به بالا جمع می*شوند.نوکش مانند طوطی سانان است و نوک پایینی کوچکتر از بالایی می*باشد.تعیین جنسیت نروماده:

برای فهمیدن جنس نر و ماده این حیوان بهترین گزینه توجه به پوستی که در بالای منقار قرار دارد و سوراخهای بینی در آن هستند٬می*باشد.در نوع نر رنگ این پوست آبی تیره*است اما در نوع ماده آبی روشن ٬قهوه*ای یا متمایل به قهوه*ای است.رنگ آبی این پوست در نوع نر همواره مشخص است هرچند در نرها مریض این رنگ مات می*شود و در نرهای مسن قهوه*ای شده و ترکهایی در آن دیده می*شود.اما رنگ این پوست در ماده*ها متغیر است در موقع تخم گذاری و در جوانی صاف و روشن تر است و پس از این مدت تیره تر و چروک دار می*گردد.
رفتار شناسی مرغ عشق:

مرغ عشق پرنده¬ای هوشمند و اجتماعی است و از بازی کردن لذت می¬برد. مرغ عشق ماده علاقه زیادی به جویدن اجسامی مانند چوب دارد که این تمایل در نرها کمتر است. مرغ عشق علاقه زیادی به همبازی شدن با آدمی دارد و قادر به تقلید محدود صدا و سوت زدن است. مرغ* عشق* خیلی* زود اهلی* شده* و به* خانه* خو می*گیرد. می*توان* به* آن* یاد داد که* روی* انگشت* بنشیند. حضورسگ* و گربه* موجب* ناراحتی* پرنده* می*شود حتی* اگر به* آن* دسترسی* نداشته* باشند. پرنده* جدید را باید به تدریج* وارد کرد لذا اگر تصمیم گرفتید تا برای مرغ عشق خود جفت تهیه کنید، بهتر است* که پرنده جدید را ابتدا در قفس¬های* مجزا ولی* کنار هم نگه دارید تا به* هم* عادت* کنند.


تولید مثل:

شروع تخم گذاری مرغ عشق در آغاز فصل بارندگی می*باشد.این پرنده خود می*تواند ماهها با آب کم زندگی کند اما علت اینکه تمایل شدیدی برای تخم گذاری در فصل بارندگی دارد این است که برای پرورش جوجه*های خود نیاز به آب دارد.این پرنده لانه سازی نمی*کند بلکه از سوراخهای موجود بر روی درختان اکالی**وس استفاده می*کند.و برای پر کرد کف لانه از پوسته خود درخت استفاده می*کنند.حتی در صورتی که درختان زیادی در ناحیه موجود باشد تمام جفتهای یک گروه(گروهها معمولا ۱۰ تا ۵۰ تایی هستند) روی یک درخت تخم گذاری می*کنند.

پرنده ماده ۴ تا ۶ تخم می*گذارد و به مدت ۱۸ تا ۲۱ روز بروی آنها می*خوابد و در این مدت مرغ نر در حوالی لانه می*ماند و نقش نگهبان را بر عهده دارد و از دهانه لانه ماده را تغذیه می*کند.مرغ نر تا بزرگ شدن جوجه*ها حق ندارد به لانه وارد شود و ماده این اجازه را به وی نمی*دهد.

قدرت هضم غذا در مرغ عشق بسیار سریع بوده و معمولا هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فضله میگذارند.مرغ عشق ماده به علت به خطر نیفتادن سلامتی جوجه*ها در لانه فضله نمی*کند و برای این کار از لانه خارج می*شود البته تعداد ترک لانه باید کم باشد تا خطری متوجه جوجه*ها نشود.چون نمی*شود هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ماده برای فضله گذاری از لانه خارج شود ٬ قبل از اولین تخم گذاری مرغ عشق ماده فواصل بین تعداد دفعات فضله گذاری خود را افزایش می*دهد و در هر ۲ تا ۳ ساعت مبادرت به انجام این کار می*کند اما به میزان بیشتری فضله می*گذارد به این ترتیب به فضله گذاری در مدت طولانی عادت می*کند.در هنگام تخم گذاری در برخی موارد ماده پرهایش می*ریزد و احتمالا این کار برای ایجاد محیطی گرم برای تخمها و جوجه*ها می*باشد.

بعد از تولد جوجه*ها ماده آنها را به وسیله خوراک نرم معده اش تغذیه می*کند و بعد از چند روز بچه*های بزرگتر از غذای نیمه هضم شده لوله مری و کوچکترها هنوز از طریق معده تغذیه می*شوند.به منظور جدا سازی تغذیه کودکان ابتدا بچه*های بزرگر از طریق لوله مری تغذیه می*شوند و سپس جوجه*های کوچکتر از طریق معده تغذیه می*گردند.بعد از به دنیا آمدن جوجه ا ماده کمتر از قبل مبادرت به خروج از لانه می*کند و تنها مواقع ضروری برای دفع فضله ٬ تغذیه یا تمیز کردن خود خارج می*شود.

ماده همیشه از طریق نر تغذیه می*شود که این تغذیه شامل دانه*های هضم شده آماده نیز می*شود چون اگر قرار باشد ماده غذا را هضم کند وقت بیشتری می*برد و شرایط محیط برای تامین غذا نیز نا معلوم است پس باید در وقت صرفه جویی کرد و نوزادان را هر چه زودتر پرورش داد.
دو تا سه هفته مرغ عشق ماده از نوزادان در زیر بال و پر خود مراقبت می*کند تا اینکه پرهای آنها در می*آید.بعد از حدود چهار هفته مرغ عشقهای جوان می*توانند از لانه بیرون بیایند و پرواز کنند.آنه قادر به داشتن زندگی مستقل هستند اما پدر تا یک یا دو هفته از آنها مراقبت کرده و گه گاه تغذیه شان می*نماید.در حین این مدت مرغ عشق ماده نیز اگر شرایط برای تخم گذاری سری دوم مناسب باشد مقدمات را آماده می*کند.در سه ماه اول مرغ عشق هنوز پرهای اولیه را دار هست و تفاوت چندانی از نظر ظاهر با مرغ عشقهای بالغ ندارد.تنها رنگشان مات تر از مرغ عشقهای بالغ است.رنگ پوست بینی روشن است و به سختی می*توان آنها را تعین جنسیت کرد.مهمترین نشانهٔ مرغ عشقهای جوان رنگ چشمان آنهاست که فقط سیاهی آن معلوم است.بعد از ۳ ماه پرهای مرغ عشق می*ریزد و از این موقع به بعد مرغ عشق کاملا مانند بقیه مرغ عشق*های بالغ می*شود و آماده تولید مثل می*شود.یک مرغ عشق ماده در طبیعت
جوجه در 5 روزگیجوجه در 11 روزگی
جوجه مرغ عشق


تغذیه:

ارزن مهمترین خوراک مرغ عشق*ها محسوب می*شود و تنها در فصول معینی از سال در زیستگاه این پرنده*ها در استرالیا می*روید و این پرندگان باقی سال را از تخم خشک سایر گیاهان تغذیه می*کنند.اما در اسارت باید علاوه بر ارزن رژیم غذایی به صورت ذیل را برای ایشان مهیا کرد:

+سبزی*های تازه مثل تره که مملو از ویتامین آ می*باشد ٬ کاهو ٬ اسفناج ٬ هویج ٬چغندر و برگهای این گیاهان را به آنها داد.
+میوه*های تازه را حتما باید شسته و به آنها داد؛ میوه*هایی از قبیل:سیب قطعه شده ٬گلابی قطعه شده٬هویج که می*شود آن را به صورت رنده شده نیز به حیوان داد٬ به توت فرنگی نیز علاقه زیادی دارند و همچنین انگور دو نیم شده را نیز بسیار دوست می*دارند.
+ مواد خوراکی مانند نان خیس شده.
+دانه*های پخته شده مثل عدس ٬ باقالا و لوبیا.
+ بادام خیس شده و خام.

مرغ عشقهایی که به نوعی رژیم غذایی خاص عادت بکنند به راحتی آن رژیم را ترک نمی*کنند پس باید از خردسالی آنها را به رژیم غذایی خوبی عادت داد.

بیماری ها:


در ذیل به برخی از مشکلات شایع در مرغ عشق*ها و دلایل و علائم و مداوای آنها اشاره شده*است:
اسهال
علائم:دفوع آبکی ٬پرهای کثیف٬ بی*تفاوتی و سستی.
علل:سرماخوردگی در اثر جریان هوا٬تغییرات ناگهانی دما٬سرد بودن بیش از اندازه آب خوراکی یا استحمام٬خوراک سرد یا فاسد٬چرک کردن معده یا روده و مسمومیت.
مداوا:پرهای کثیف را با آب ولرم شسته به خوبی خشک کنید.پرنده بیمار را از سایرین جدا نموده و از دادن خوراک تازه(نظیر میوه و سبزی)به وی خودداری کنید.به او آب جوشیده یا چای نعناع داده شود.


یبوست:
علائم:پرنده در دفع فضله با مشکل بر می*خورد.
علل:تغذیه غلط و مسمومیت.
مداوا:توسط قطره چکان یک قطره روغن کرچک یا روغن زیتون از یک طرف روی زبان پرنده بچکانید.میوه و سبزی و دانه*های آبدار مفید است.


فلج:
علائم:حرکت اهسته یک پا یا اختلالات حرکت که رفته فته پدید می*آید.
علل:کمبود ویتامین یا حتی جراحت.
مداوا:اضافه نمودن ویتامین به آب آشامیدنی پرنده ٬سبزی و میوه تازه

ضربه مغزی:
علائم:فلج ناگهانی و کامل و یا بیهوشی.
علل:برخورد به پنجره یا موانع دیگر.
مداوا:پرنده بیهوش را در مکانی نرم و تاریک بگذارید.سرش باید از بدنش بالاتر باشد.پس از بهوش آمدن محیطش را گرم سازید.


جراحات پوستی:
مداوا:پرها و محل زخم را با آب جوشیده و ولرم یا حتی با چای ولرم شستشو کنید تا عفونت نکند زیرا زخمهای کوچک خود به خود بهبود می*یابند.

بزرگ شدن بیش از اندازه ناخن ها:
علائم:رشد بیش از حد ناخن*ها حتی مارپیچی شدن آنها.
علل:میله*هایی که در قفس برای نشستن پرنده گذاشته شده قطرشان کم است.
پیشگیری:شاخه*های طبیعی به قطرهای مختلف در قفس گذاشته شود.سنگ ناصاف نیز موثر است.
مداوا:باید ناخن*های پرنده را کوتاه کنید به این ترتیب که پرنده را با یک دست گرفته و با مقابل نور قرار دهید به این ترتیب سلولهای خونی ناخن پرنده مشخص می*شوند ناخنها را تا نزدیکی آنها با ناخن گیر یا قیچی کوتاه کنید.


بزرگ شدن بیش از اندازه منقار:
علائم:گاهی منقار بالایی یا پایینی چنان بزرگ می*شود که پرنده قادر به خوردن نخواهد بود.
علل:تغذیه غلط و استفاده کم از منقار.
پیشگیری:شاخه*های طبیعی و سنگ آهک در قفس قرار دهید.
مداوا:باید منقار را کوتاه کنید احتمالا چند مرتبه باید این کار صورت گیرد.


نکاتی پیرامون نگهداری:

بهتر است مرغ عشق*ها بصورت جفت نگه*داری شوند.مرغ عشق به محیط اطراف خود خو می*گیرد و نباید جای قفس پرنده را تغییر داد.قفس پرنده باید جایی باشد روشن و تا حد ممکن ساکت.و در محل*های پر رفت و آمد و پشت پنجره که نور آفتاب دائم به آنها بتابد محل مناسبی نیست٬ زیرا اگر مرغ عشق زیاد زیر نور آفتاب بماند سکته می*کند.قفس پرنده باید در بالا باشد تا پرنده به همه چیز مسلط باشد و احساس ترس نکند.اگر مثلا قسمتی از قفس رو به دیوار باشد به طوری که مرغ عشق از پشت خود خیالش راحت باشد بسیار برای او مناسب خواهد بود.
کف قفس را با شن مخصوص پرندگان و یا روزنامه غیر رنگی ( رنگ استفاده شده در چاپ روزنامه برای پرنده مضر است) بپوشانید و حداقل یکبار در هفته آنرا تعویض کنید.
در قفس باید میله*هایی به قطر ۲٫۵ تا ۳ سانتیمتر قرار داده شود تا مانع ابتلای پرنده به بلندی ناخن شود.همچنین باید در قفس از شاخه درختان نیز برای نشستن پرندگان استفاده شود.مرغ عشق برای اینکه منقارش بیش از اندازه بلند نشود باید همیشه با آن کار کند ٬ وجود شاخه درختان در قفس باعث می*شود مرغ عشق با نوکش آنها را بکند.این شاخه*ها باید دائما عوض شوند.
ظروف آب و غذای مرغ عشق*ها نیز نباید زیاد تعویض کرد زیرا به آن ظرف عادت می*کنند و از ظرف جدید ممکن است بترسند و این باعث گرسنگی آنها بشود.


وسایل اضافی در قفس:

مرغ عشق علاقه زیادی به بازی و سرگرمی دارد.وسایلی برای سرگرمی مرغ عشق*ها بهتر است در قفس باشند.مثلا:
تاب حلقه*ای:این پرنده علاقه زیادی به نشستن بر روی تاب دارد.بهتر است اگر یک جفت مرغ عشق در یک قفس هستند برای آنکه نزاعی میان آنها در نگیرد دو تاب در قفس گذاشته شود.
عروسک مرغ عشق:اگر مرغ عشق تنها باشد با این عروسک همانند یک جفت رفتار می*کند.این عروسک یک مرغ عشق پلاستیکی است.
زنجیر و زنگوله کوچک:مرغ عشق نر علاقه زیادی به صدا درآوردن زنگوله و زنجیر دارد و حتی برای جلب توجه ماده از آنها استفاده می*کند.
آینه کوچک:مرغ عشق ماده معمولا در مقابل آینه رفتاری را که در هنگام غذا دادن به جوجه*هایش می*کند ٬ انجام می*دهد.(توجه داشته باشید پرنده زیاد نباید با آینه بازی کند)
وان حمام:نوعی وان حمام برای استحمام پرندگانی که به حمام علاقمند هستند در پرنده فروشی*ها عرضه می*شود.همه مرغ عشق*ها نه اما برخی از آنان به این کار علاقمند هستند.
منبع: ویکی پدیا

امضا كاربر
گاهي گمان نمي كني و مي شود. گاهي نمي شود كه نمي شود. گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است. گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود. گاهي گداي گدايي و بخت با تو نيست. گاهي تمام شهر گداي تو مي شود.


Toolbar سایت و آموزش نصب و استفاده
پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ۲۲:۲۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از mah 1357 سپاسگزاری کرده است. alizadeh
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #2
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
اصول نگهداری از پرنده ی مرغ عشق
مرغ عشق به این گونه خواهدبود که در بالای منقار « دوسوراخ بینی» مرغ عشق نر رنگ این پوست آبی تیره ، ودر ماده آبی روشن،قهواه ای یا متمایل به قهوه ایست. البته رنگ پوست بینی در نرهای مسن قهوه ای شده وشکافهایی در آن مشخص می گردد

نگهدارنده ی پرنده بایستی هیچ گونه کم حوصلگی وتنبلی رادرخود راه ندهد و سعی در فراهم آوردن بهترین شرایط زندگی پرنده ، از جمله با در اختیار قرار دادن محلی نورگیر،خلوت وبدون فضولیهای پیاپی و جلوگیری از ایجاد استرس ،در پرنده احساس امنیت وآرامش خاطر را به وجود آورد.

برای جفت گیری مرغ عشقها نمی توان زمان مشخصی را عنوان کرد چون بستگی به خصوصیات پرنده،آمادگی جسمانی پرنده و علاقه ی آن نسبت به جنس مخالف دارد.گاهی دو تا پرنده نر و ماده که با انتخاب آدمها کنار هم قرار می گیرند تا ابد فقط همدیگر راتحمل می کنند و هیچوقت جفت نمیشوندبنابراین اگر یک جفت مرغ عشق را بیشتر از نه ماه در کنار همدیگر قرار داده باشید و شاهد جفت گیری آنها با یکدیگر نباشید اقدام به تعویض جفتها نمایید. بهتر است مرغ عشقها به صورت دسته جمعی در محیطی بزرگ نگهداری شوند تا مرغ عشقها خود ،جفت مورد علاقه یشان را خود انتخاب نمایند.

ارزن ،کتان و جوانه ی گندم «ویا گندم پخته شده» اصلیترین غذای مرغ عشق محسوب می شوند گذشته از این بایستی جهت تامین ویتامین ومواد مورد نیاز پرنده در هردوهفته کلسیم ،مولتی ویتامین ، کف دریا،انواع سبزیجات از جمله ( تره، شوید ،کاهو، جعفری، اسفناج، هویج، کرفس )ومیوه جات( سیب، گلابی ، انجیر ، پوست هندوانه) و تخم مرغ آب پز و پلوی کم چرب ونان سبوسدار در اختیار پرنده قرار داده شود. این مواد غذایی قبل از جفت گیری و یا در زمانی که پرنده در حال تخم گذاری یا دارای جوجه است بایستی با دقت واهمیت بیشتری به پرنده داده شود تا با ضعیف شدن پرندگان مولد وجوجه هاروبرو نشوید وجوجه هایی قوی با رشدمناسب وخوب با عمر بیشتری داشته باشید مرغ عشق مثل پرندگان دیگر دوست دارند که در محیطی آرام و خلوت بدون سرکشیهای متععد صاحبانشان روبرو باشند ویکی از شرایط اصلی برای جفت گیری پرندگان در اختیار قرار دادن محیطی آرام و مناسب برای زندگی کردن آنهاست در لانه ی مرغ عشق ها نیز نباید چیز خاصی مثل پنبه گذارده شود و از همان روزهای اول خرید پرنده نیز به خود قول دهید که به هیچ عنوان در زندگی عادی پرنده یتان دخالت نکنید و محیط زندگیش را مرتبا عوض نکنید چون از تغییر وتحولات متعدد بیزارند. در موقع تخم گذاری پرنده نیز مکان قفس را تغییر ندهید و مرتب به پرنده سرکشی نکنید چون ممکن است با لق شدت تخم یا قهر پرنده ی پدرمادر وبزرگ نکردن جوجه هایشان روبرو شوید.عطسه مرغ عشق نیزدر حالتی که سرحال باشد طبیعی است بسیاری از افراد عادت دارند که بهار و تابستان ، پرنده را درحیاط یا محیطی باز می گذارندوفکر می کنند همانطور که خودشان ازباد و هوای آزاد لذت می برند به پرنده هم لطف می کنند ! اما این مساوی است با مریضی و بعد مرگ مرغ عشق شما. این پرندگان به علت ضعف جسمانی حتی قادر به زندگی آزادانه در موقعیت جوی ایران راهم نخواهند داشت وآزاد کردن آنها مساوی است با مرگ در همان لحظات اولیه . اگر با مدفوع آبکی پرنده یا عطسه ها و کم حالی پرنده یتان رو برو شدید در این زمان به هیچ عنوان سبزی ومیوه به پرنده ندهید در محیطی گرم پرنده را قرار دهید و از قرصها وشربتهای آنتی بیوتیک مثل تتراسایکلین،آموکسی سیلین یا بایترین دراختیار پرنده قرار دهید

به هر حال نگهداری از هر موجود زنده ای از جمله مرغ عشق ، عشق می خواد ...یعنی محبت، محبت ، و بعد هم نگهداری از دل و جون..مرغ عشقها نیز حق داشتن زندگی سالم و زیبا را دارند بیایید با در اختیار قرار دادن زندگی و مناسب زندگی به این موجودات ، طعم زیبای زندگی را بچشانیم.

منبع:میهن پت

امضا كاربر
گاهي گمان نمي كني و مي شود. گاهي نمي شود كه نمي شود. گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است. گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود. گاهي گداي گدايي و بخت با تو نيست. گاهي تمام شهر گداي تو مي شود.


Toolbar سایت و آموزش نصب و استفاده
پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ۲۲:۲۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از mah 1357 سپاسگزاری کرده اند. alizadeh, علی سروی
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #3
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
تشخیص سن مرغ عشق
از اين راه مي توان سن مرغ عشق را تخمين زد.:

مرغ عشق نر:

اگر ابي پرنگ يا بنفش كدر بود مرغ عشق بالاي 2سال عمر داره.

اگر آبي روشن بود مرغ عشق شما جوان است و يكسال عمر داره .

ولي اگر هنوز آبي كمرنگ وهنوز آبي نشده است زير 4و5ماه عمر داره.

حالا مي ريم سر ماده ها:

اگر قهوهاي پرنگ بود مرغ عشق شمابالاي يك سال داره و مست مسته.

اگر داره تازه قهوه اي مي شود و هنوز كمرنگ است كمتر از 3و4ماهش است .

2-راه دوم زياد دقيق نيست ولي بازم مي گم براتون (براي اين مي گم دقيق نيست چون بعضي مرغ عشق ها فاقد حلقه چشم هستند ).

اگر مرغ عشقتونا تو دست بگيريد وبه چشماش نگاه گنيد يك حلقه دارن اگر اين حلقه شفاف بود مرغ عشق شما بالغ است و معمولا بالاي 6ماه عمر داره.

اگر حلقه كمرنگ بود مرغ عشق شما تازه داره بالغ مي شود و سنش زير 4ماه است.

3-راه سوم هم زياد تعريفي نداره ولي ما مي گيم.تشخيص سن مرغ عشق از روي پاي آنها، معمولا مرغ عشق جوان پاي قشنگي دارد يعني كمرنگ است وتيره نيست وشادابي خاصي دارد.

ولي مرغ عشق كه پير شده رنگ پاشم تيره وكدر شده.با اين حال بازم جفتگيري مي كنند وپدر مي شود.


منبع:میهن پت

امضا كاربر
گاهي گمان نمي كني و مي شود. گاهي نمي شود كه نمي شود. گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است. گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود. گاهي گداي گدايي و بخت با تو نيست. گاهي تمام شهر گداي تو مي شود.


Toolbar سایت و آموزش نصب و استفاده
پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ۲۲:۲۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #4
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
مرغ عشق چگونه جفت گیری میکند؟
جفت شدن
شکی نیست که همانند سایر موجودات زنده، به یک نر و یک ماده بالغ نیاز دارین. برخلاف سایر پرندگان که تشخیص جنسیت اونها دشواره در مرغ عشق تا حدودی راحته مگر آنکه نابالغ باشن. بینی جنس نربالغ، به رنگ آبی و بینی جنس ماده بالغ به رنگ سفید یا صورتی کم رنگ خواهد بود.

معاشرت
مانند ما انسانها، پرندگان هم نیاز دارن تا در کنار هم باشن و به هم عادت کنن. مرغ عشق ها (باجریگار) خیلی خیلی اجتماعی هستن و از کنار هم بودن لذت میبرن.زمانی که دو پرنده به هم عادت کنن، جنس نر، یکسری اعمالی رو واسه تشویق جنس ماده انجام میده. مثل رقص، بالا و پایین کردن سر و آواز خوندن. حال اگه جنس ماده این اعمال رو قبول کنه، مشاده خواهید کرد که پرنده نر، ماده رو تغذیه خواهد کرد. این عمل به این معنی است که دو پرنده تا آخر عمر خود، این پیوند رو قبول کردنجفت گیری
تنها زمانی که مرغ ماده، آماده گی داشته باشه، مرغ نر زمانی رو صرف برقراری رابطه میکنه در غیر اینصورت، هرگونه تلاش از سوی جنس ماده رد خواهد شد.
زمانی که مرغ ماده آماده گی داشته باشد، این آمادگی رو با خم شدن به پایین، و باز کردن بالها به جنس نر اعلام میکنه و عمل جفت گیری بسته به توان جنس نر، برای مدتی ادامه خواهد داشت. جالب اینجاست که در طول این عمل، گاهی جنس نر به جلو خم شده و توی دهان ماده، غذا میذاره

چطور بدانم که مرغ عشق ها، قرار است جفت گیری کنند؟
ابتدا باید بدونین که مرغ عشق دو تا سه بار در سال تولید مثل میکنه که معمولا بین ماه های اکتبر و مارچ میلادی خواهد بود
1. کمی روزنامه در کف قفس بگذارید. جنس نر به همراه ماده، روزنامه ها رو پاره کرده و برای ساخت لانه هنگام تولید مثل استفاده خواهد کرد
2. نحوه غذا خوردن نر و ماده رو با دقت زیر نظر بگیرید. جفت هایی که قصد جفت گیری داشته باشن، معمولا دانه در دهان هم میذارن(غذا رو استفراغ کرده در دهان هم میذارن)
3. به بینی جنس ماده دقت کنین. عموما بینی جنس ماده رنگ روشن داره اما زمانیکه برای تولید مثل اماده باشه، به قهوه ای تیره تغییر میکنه
4. به بینی نر دقت کنین. در حالیکه عموما بینی جنس نر آبی تیره است ممکنه به هنگام آمادگی برای دوران تولید مثل، آبی روشن بشه
5. معمولا جنس نر و ماده به هنگام تولید مثل، نشیمن گاه یکدیگر رو نوک میزننمنبع:میهن پت

امضا كاربر
گاهي گمان نمي كني و مي شود. گاهي نمي شود كه نمي شود. گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است. گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود. گاهي گداي گدايي و بخت با تو نيست. گاهي تمام شهر گداي تو مي شود.


Toolbar سایت و آموزش نصب و استفاده
پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ۲۲:۲۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #5
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
ملزومات و راهنمای نگهداری از مرغ عشق - Budgerigar
اون چه رو که در ایران به غلط مرغ عشق می نامن در حقیقت Budgerigar پرنده بومی استرالیا (!) است که توسط شکارچی ها به نقاط مختلف جهان ارسال و تکثیر شدن. نوع وحشی اون کوچکتر از نوع اهلی است ولی عمر بیشتری نسب به اهلی داره.
مرغ عشق جزو خانواده طوطی ها طبقه بندی میشه و واسه همین یه جورهایی باهوشه و تا حدی میتونه برخی کلمات رو ادا کنه؛ اما مهمترین قسمتش اینه که میتونه دست آموز بشه و از دست انسان غذا بگیره یا در اتاق چرخ بزنه و وقتی گشنه اش شد به قفس برگرده.مشاهده می کنین که گردن در مرغ عشق‌ها خیلی بلند‌تر از اون چیزیه که به نظر می‌رسه. از طرف دیگه نای در مرغ عشق‌ها بین ماهیچه‌های گردنی محصور نیست و می‌تونه از یک طرف مهره‌ها، به طرف دیگه حرکت کنه.
مرغ عشق‌های وحشی در استرالیا بعد از باریدن بارون، یعنی وقتی مطمئن میشن آب و غذا در اختیارشون خواهد بود؛ شروع به تولید مثل میکنن. پس تخم گذاریشون فصلی نیست و ممکنه در یک سال ۲ سری و سال بعدی ۳ سری تخم بذارن

قبل از اقدام به خرید:
به شدت یاد آور میشیم که هر موجود زنده، شرایط خاص خودش رو برای زنده موندن می طلبه، قبل از خرید هر نوع جاندار، ابتدا خوب فکر کنین آیا قادرید از برای مدت طولانی نگهداری کنین؟ آیا از عهده مخارج نگهداریش برمیاین؟ آیا وقت میکنین بهش سر بزنین؟ آیا برای عشق به موجودات، خریداری میکنین یا به عنوان اسباب بازی واسه روز تولد خواهر زاده بهش نگاه میکنین !

تعداد نگهداری :
مرغ عشق مشابه هر پرنده ای، بهتره به صورت جفت ( نر و ماده)نگهداری بشه. چرا که توانایی جفت گیری یک نر با بیش از یک ماده، از عهده هر پرنده ای بر نمیاد و میتونه نر رو ضعیف کنه و علاوه بر اون در هنگام مراقبت از تخمها بر سر جا، به شدت دعوا پیش میاد

مکان نگهداری:
برای نگهداریش به یه قفس احتیاج دارین که مسلما هرچی بزرگتر باشه، بهتره.
قفس باید در محیطی قرار بگیره که انسان درش احساس آرامش کنه یعنی نه اونقدر باد بوزه که طوفان به پا بشه؛ نه اونقدر گرم باشه که هلاک بشه؛ نه اونقدر سرد که احساس لرزش داشته باشین... صد البته نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی مشکل سازه
همون طور که می دونین، علما و وزرا پیشنهاد میکنن که قفس در ارتفاع بالاتری در اتاق یا بالکن نصب باشه ک پرنده بتونه به محیط اطرافش اشراف داشته باشه.
از اونجا که پرنده هر اونچه رو که میخوره بخشیش رو به بیرون پرت میکنه، بهتره پایین و دور قفس رو با پارچه، بپوشونین.

اجزای داخل قفس:
محل استقرار: داخل قفس داشتن حداقل دو و حداکثر سه میله افقی که پرنده بتونه به راحتی اون رو در اختیار داشته باشه و روش بایسته، از نون شب هم واجبتره...از اونجا که پرنده نیاز شدیدی داره که منقارش رو به جایی بکشه تا تمیز و صاف بشه ترجیحا بهتره جنس میله های افقی قفس، چوب باشه.
محل نوشیدن: پرنده مسلما به طرف اب احتیاج داره که تقریبا هر روز از آب تمیز و بدون کلر پر شده باشه. علاوه بر اون، بسته به سایز
ظرف غذا:
به حداقل یک ظرف غذا احتیاج دارین که دونه های پرنده رو توش بریزین.
لونه: اگه پرنده رو به صورت جفت نگه میدارین، این پرنده به یک لونه احتیاج داره که بتونه در هنگام تخم گذاری، روی تخمها بشینه و کسی مزاحمش نشه.
سوسول بازی ها :عده ای از دوستان پیشنهاد میدن که چون این پرنده به طرز وحشتناکی بازیگوشه ، از آینه و زنگوله هم براش استفاده کنین که این امر کاملا اختیاریه.

تذکر:
محمد قاسمی، دامپزشک و پرورش دهنده تخصصی مرغ عشق، ادعا میکنه که :
اوایل که مرغ عشق خریده بودم بعضی جوجه‌ها از لونه بیرون می‌افتادن و در اثر ضربه می‌مردن یا توسط مرغ عقش‌های دیگه خورده می‌شدن.اول می‌خواستم لونه‌های چوبی با خصوصیات دلخواه خودم بسازم ولی دیدم خیلی سخت و هزینه بره به همین علت لونه‌های پلاستیکی را تغییر دادم؛ یعنی ورودی اصلی را بستم و ورودی جدیدی از بالا باز کردم. پشت لونه را هم سورخ کردم تا بتونم به دیوار وصلش کنم.


کف قفس: باید یک سینی داشته باشه که فضولات پرنده روش ریخته بشه و ترجیحا میتونه پلاستیکی باشه، عده ای دوستان، روی این ورقه ی پلاستیکی، روزنامه می ندازن اما باید خاطر نشان کنم که این پرنده، به خاطر شیطنت زیادی که داره، روزنامه رو با ولع میخوره و مواد چاپی روزنامه میتونه واسش مشکل آفرین باشه

ظرف حمام: پرنده، برخلاف برخ انسان ها، علاقه زیادی به شنا و حمام کردن داره، با گذاشتن یک ظرف آب داخل قفس که زود به زود آبش تعویض بشه، پرنده میتونه در مواقع دلخواهش درش تمیزکاری کنه

غذا:
غذای اصلی پرنده همون ازنه که کیلویی هزار و دویست تومن خریداری میشه و کربو هیدرات بالا و چربی کمی داره واسه همین باید غذا رو متنوع تر کرد. فقها پیشنهاد میکنن از تخم کتان که کیلویی دو هزار و خورده ای است و چربی بالا و کربو هیدرات کم داره هم استفاده بشه. منتها باید به نسبت دو به یک از این دو استفاده بشه یعنی، یک کیلو تخم ارزن رو با نیم کیلو تخم کتان مخلوط کنین و بعد به خورد پرنده بدید.
برای تشویق پرنده به جفت گیری (تحریک پرنده) از شاهدانه خام که کیلویی هفت هزار تومانه استفاده میشه. منتها دقت میکنین که این تخم سفته و بهتره یه مدت در آب جوشیده بشه تا کمی نرم بشه. مضافا بر این، این تخم به شدت چربی بالایی داره و جزو گرمازا هاست(!) پس تو فصل گرما با دقت استفاده بشه.
توصیه میشه حدود 5 درصد، نسبت به تخم ارزن ازش استفاده کنین.

سایر علاقمندی های مرغ عشق:
هووج خام رنده شده
سفیده تخم مرغ آب پز رنده شده
هندوانه
کاهو
پرتغال

سیب
نان سبوس دار

تذکر:
هیچوقت و تحت هیچ شرایطی به مرغ عشق، خیار ندین؛ چون به شدت اسهال شده و تا سرحد مرگ پیش میره.

تذکر:
هر نوع غذای جانبی که به خورد زبون بسته میدین، دقت کنین که اونقدر به پرنده بدید که ظرف یکساعت بتونه همه رو مصرف کنه. زیاده روی در خوردن هر نوع غذا، پرنده رو به شدت اسهال و بی حال میکنه

تذکر:
اگر اسهال رنگ آب باشه مشکلی نیست و در اثر خوردن کاهو ایجاد شده ولی اگر سبز رنگه، عفونت داره و باید آنتی بیوتیک بهش بدید

تامین ویتامین و کلسیم:
این پرنده، برای انجام اقدامات جفت گیری و برای نگهداری تخم در شکم، به شدت به کلسیم و ویتامین نیاز داره
اکیدا توصیه میشه از قطره مولتی ویتامین انسانی، به اندازه مثلا 5-10 قطره و سه روز در هفته داخل آبش مولتی ویتامین بچکونین و هر 24 ساعت، حتما و حتما آب رو تعویض کنین.
برای تامین کلسیم، حتما و حتما داخل قفس،
کف دریا بزارین یا نصف قرص جوشان کلسیم داخل آبش بذارین.

مشکلات جفت گیری:
این که ماده، نر را میزنه یعنی آماده‌ی جفت‌گیری نیست..بلوغ مرغ عشق به نژاد و شرایط نگه‌داری(به خصوص تغذیه) بستگی داره. یه مرغ عشق ممکنه در ۴ ماهگی و دیگری در یک سالگی آماده تخم‌گذاری بشه.
برای این که آماده بشن، از هم جداشون کنید و یک روز در میون به هر کدوم به اندازه‌ی یک نخود، تخم مرغ بدید. این کار را تا موقعی که نر شروع به آواز خوندن بکنه و بی‌قرار بشه و ماده هم داخل لونه سرک بکشه ادامه بدید...بعد جفتشون کنید.

اختلاف سن در جفت گیری هیچ تاثیری نداره! حتی بهتره یه مرغ عشق را که قبلا ازش جوجه گرفتید با مرغ عشقی که تا حالا جوجه نداده جفت کنید. این جوری هم زود‌تر جفت میشن و هم جوجه‌ها بهتر میشن. چون مرغ عشق با تجربه‌تر کم‌کاری‌های اون یکی را جبران میکنه

در زمان عشق بازی، نر و ماده، دونه به دهان هم میزارن و صداهای عجیب و غریب در میارن تا بچه دار بشن.در زمان بچه داری، پرنده نر حق ورود به داخل لونه رو نداره!

تعیین جنسیت:
عکس زیر رو اونقد در اینترنت دیدم که وقتی می بینمش، حالم بد میشه واسه همین برای شما هم میذارم تا هم درد بشیم


...


راحت‌ترین راه برای تعیین جنس مرغ عشق توجه به بینی اونه(همون جایی که دو تا سوراخ بینی روش قرار دارن)
بینی مرغ عشق‌های ماده حالت چوبی داره یعنی هم رنگش مثل چوبه(قهوه‌ای خیلی روشن) و هم نسبت به بینی مرغ عشق‌های نر پوست خشک‌تری داره. بینی مرغ عشق‌های نر صورتی یا آبیه. اگر رنگ بینی آبی باشه تشخیص خیلی راحته(صد در صد نره) ولی اگر قرمز باشه تشخیص مشکل میشه.
عکس اول مربوط به نر و عکس دوم مربوط به ماده است

جفت گیری دو نر !!! :
محمد قاسمی می گه:
ممکنه دو تا مرغ عشق نر به هم وابسته بشن و عشق بازی کنن ولی تا حالا ندیدم جفت‌گیری انجام بدن.
یه مرغ عشق نر داشتم که ۲ ماه از پای جفت گرفته بودمش و همراه ۷ تا نر دیگه داخل یه جوجه‌پرون بود. برای یکی از نر‌ها حسابی آواز میخوند و هنگام آواز خوندن موهای سرش را پف می‌کرد و سرش را بالا و پایین می‌برد(دقیقا مثل رفتار‌های ج.ن.س.ی نر در برابر ماده)
می‌خواستم جفتش کنم به همین خاطر یک هفته از بقیه جداش کردم و داخل یه قفس جدا انداختمش طوری که اون نر‌ها را نبینه. بعد از یک هفته یه ماده انداختم پیشش. یک ذره هم به ماده توجه نکرد. برای خودش یه گوشه نشسته بود و آواز می‌خوند. مجبور شدم یک ماه تک نگهش دارم تا بالاخره یاد اون نره از ذهنش بیرون رفت و جفتش کردم

نر باید داخل یه قفس جدا تک بشه و هیچ پرنده‌ی دیگه‌ای را نبینه ولی ماده لازم نیست تک بشه.
نر تا وقتی باید تک بمونه که یه جایی بشینه و شروع کنه به آواز سر دادن. چنین نری آماده‌ی جفت‌گیری خواهد بود.

منبع:میهن پت

امضا كاربر
گاهي گمان نمي كني و مي شود. گاهي نمي شود كه نمي شود. گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است. گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود. گاهي گداي گدايي و بخت با تو نيست. گاهي تمام شهر گداي تو مي شود.


Toolbar سایت و آموزش نصب و استفاده
پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ۲۲:۲۹ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #6
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
برای عادت دادن مرغ عشق به بیرون اومدن از قفس و چرخیدن در فضای اتاق در‌ها و پنجره‌های اتاق را ببندید و پرده‌هاش را هم بکشید چون ممکنه شیشه را نبینن و بهش برخورد کنن.
بهترین راه برای بیرون آوردن مرغ عشق اینه که در قفس را براش باز کنید و اجازه بدید خودش بیرون بیاد. این جوری راه برگشت را هم یاد می‌گیره. اگر راه را پیدا نکرد، سبزی، میوه یا هرچیزی که خیلی دوست داره را نزدیک در باز شده قفس بذارید و کم‌کم غذا را بیرون بیارید تا عادت کنه.

سوال: چند روز یه بار بهشون تخم مرغ بدم؟
اگر جوجه دارن هر روز بدید خیلی عالیه و این کار در رشد و سلامتی جوجه‌ها تاثیر چشم‌گیری داره؛ ولی اگر جوجه ندارن یک هفته یک بار بهشون تخم مرغ بدید.

سوال: به تخم‌ها مقداری مدفوع چسبیده. اشکال داره؟
اگر مدفوع به اندازه‌ای باشه که همه‌ی سطح تخم را فرا بگیره، جوجه خفه میشه

سوال: چه ویتامینی باید بهش بدم؟
بهتره بهش مولتی ویتامین با مواد معدنی کمیاب بدید. بیش‌تر ضعف‌های جنسی با تامین مواد معدنی برطرف میشن. به شرطی که تخم مرغ هم در اختیارش قرار بدید تا آمینو‌اسید‌های کمیاب(آمینواسید واحد سازنده‌ی پروتئینه) مورد نیاز بدن هم تامین بشن.

سوال: میشه برای تقویت مرغ عشق بهش هفت دون(غذای قناری) داد؟
ارزن محتوای پروتئینش خیلی کمه به همین خاطر توصیه میشه همراه ارزن تخم کتان هم به مرغ عشق بدید(کتان میزان زیادی پروتئین داره) من وقتی به مرغ عشق‌های کتان میدم، جوجه‌هاشون بهتر رشد می‌کنن و خودشون هم عضلانی‌تر میشن.
ولی در مورد دانه‌های دیگری که داخل هفت دون هست، تجربه‌ی زیادی ندارم. لازم هم نیست بهشون بدید. آخه خیلی گرون در میاد. همون تخم مرغ نیاز‌های بدن پرنده را تامین میکنه

منبع:میهن پت

امضا كاربر
گاهي گمان نمي كني و مي شود. گاهي نمي شود كه نمي شود. گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است. گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود. گاهي گداي گدايي و بخت با تو نيست. گاهي تمام شهر گداي تو مي شود.


Toolbar سایت و آموزش نصب و استفاده
پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ۲۲:۲۹ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #7
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
این پرنده مرغ عشق نیست

یک اشتباهی که متاسفانه بین دارندگان پرندگان زینتی متداول است این است که خیلی ها طوطی استرالیایی را مرغ عشق می نامند، شاید به جرات می توان گفت که بیش از 90% افراد به پرنده ای مرغ عشق می گویند که در دنیا به نام طوطی استرالیایی مشهور است و مرغ عشق واقعی یا همان lovebird در ایران معمولاً با اسامی طوطی هلندی یا کوتوله نامیده می شود. برای رفع این ابهام در ذیل توضیحات کوتاهی همراه با عکس هر کدام در مورد این پرندگان زیبا آمده است.


طوطی استرالیایی (Budgerigar)

را می توان محبوبترین پرنده زینتی در سرتاسر جهان نامید. این پرنده در رنگهای متنوعی موجود است. انواع تاجدار آن نیز در حال حاضر یافت می شوند. نخستین بار، در سال 1841میلادی، زیست شناسی به نام جان گولداین پرنده را از استرالیا خارج کرد و به انگلستان برد. طی 50 سال، واحد های عظیم تجاری به وجود آمدند که هزاران قطعه از این طوطی کوچک را برای دوستداران پرندگان زینتی تکثیر می کردند. در اوایل دهه1870 میلادی، نخستین جهش در رنگ طوطی استرالیایی پدید آمد؛ اگر چه پیشتر از وجود چنین پدیده ای در میان دسته های وحشی این پرنده نیز گزارشهایی دریافت شده بود.
طول عمر طوطی استرالیایی بسیار متغیر است. عمر متوسط این پرنده 7 تا 8 سال است؛ هرچند شماری از آنها به سن 10 تا 19 سالگی هم رسیده اند. طوطی استرالیایی، بخصوص برای بچه ها، پرنده زینتی مناسبی است؛ چرا که این حیوان حالت تهاجمی ندارد و اگر کودک بی احتیاطی انگشت خود را داخل قفس این پرنده کند، امکان ندارد آنرا گاز بگیرد.
این پرنده بسیار ارزان است و نگهداری آن بسیار ساده می باشد. خیلی زود اهلی می شود و در رنگهای جذاب و متنوعی یافت می شود.


مرغ عشق (Lovebird)

پرنده ای شاداب و فعال است، خیلی زود اهلی می شود و با محیط جدید خو می گیرد، پرندگان نر عموما دارای فعالیت کمتر هستند، عمر متوسط این حیوان 15 سال است. این پرنده بر خلاف اسمش مانند Budgerigar نیست که ورود پرنده دیگر را به قفس به آسانی بپذیرد. در ایران معمولاً این پرنده کوتوله نامیده می شود.


منبع.دنیای منقار کج ها

امضا كاربر
گاهي گمان نمي كني و مي شود. گاهي نمي شود كه نمي شود. گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است. گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود. گاهي گداي گدايي و بخت با تو نيست. گاهي تمام شهر گداي تو مي شود.


Toolbar سایت و آموزش نصب و استفاده
(آخرین ویرایش در این ارسال: پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ۲۲:۳۱ عصر، توسط mah 1357.)
پنج شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ۲۲:۳۰ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2
اعتبار: 0
سپاس کرده: 0
سپاس شده: 0 در 0 موضوع

امتياز: 110.10

ارسال: #8
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
احتراما
لینک مطالب فوق در سایت منبع، به شرح زیر می باشد
http://mihanpet.ir/showthread.php?t=5758
و
http://mihanpet.ir/showthread.php?t=3412

از خوانندگان عزیز درخواست میشود، بدون ذکر نام میهن پت و لینک منبع، از مطالب ذکر شده استفاده نکنند
با تشکر
دو شنبه ۲۱ فرو ۱۳۹۱ ۲۱:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 1
اعتبار: 0
سپاس کرده: 0
سپاس شده: 1 در 1 موضوع

امتياز: 104.00

ارسال: #9
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
سلام، دو تا مرغ عشق داشتم که با هم خیلی جور بورن ولی نرم مرد و واسه ماده ام یه جفت خریدم ولی نره با ماده ام خوب نیست و محلش نمیذاره ، از ماده فرار میکنه هرچی اون تمیزش میکنه غذا دهنش میذاره ولی باهاش خوب نمیشه ؛ خیلی هم سبزیجات نمیخوره
چیکار باید بکنم؟؟؟
جمعه ۳۰ فرو ۱۳۹۲ ۲۲:۰۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از هدیه رافت سپاسگزاری کرده است. علی سروی
*
ارسال ها: 1
اعتبار: 0
سپاس کرده: 0
سپاس شده: 0 در 0 موضوع

امتياز: 104.00

ارسال: #10
RE: همه چیز در باره مرغ عشق
سلام
اگه میشه منو راهنمایی کنین
من یه جفت مرغ عشق رو شش ماه پیش خریدم
اوایل همش نوک تو نوک بودن خیلی باهم خوب بودن
بعد جاشونو عوض کردم اوردم خونه ی خودمون
الان مرغ عشق مادم خیلی ترسو شده.و همش داره میلرزه و بااینکه پنج ماه شده . شرایط مهیا بوده براش تخم نذاشته
چیکارش کنم الان من
شنبه ۱۱ شهر ۱۳۹۶ ۱۸:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.