به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن پزشکی ,آرایشی . بهداشتی / تالار پزشكي و بهداشتي / استخوان و مفاصل v / پارگی رباط صلیبی قدامی Anterior cruciate ligament(ACL

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

پارگی رباط صلیبی قدامی Anterior cruciate ligament(ACL

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 1,038
اعتبار: 0
سپاس کرده: 5
سپاس شده: 141 در 123 موضوع

امتياز: 557.90

ارسال: #1
پارگی رباط صلیبی قدامی Anterior cruciate ligament(ACL
در این آسیب معمولاً ورزشکار پس از یک پیچ خوردگی حاد و شدید زانو، دچار تورم ناگهانی و شدید(خونریزی داخل مفصل) و درد می شود. ورزشکار گاهی عنوان می کند که صدای ترق مانندی را در زمان آسیب شنیده است. مکانیسم آسیب اغلب عبارت است از چرخش والگوس خارجی زانو در حالت ثابت بودن پا یا باز شدن بیش ازحد زانو. ورزشکار معمولاً توانایی اعمال وزن به روی پا را نداشته و باید برای خروج از زمین به او کمک کرد.
ورزشکار مبتلا به عدم کفایت مزمن رباط صلیبی قدامی زانو، دچار بی ثباتی مفصل، احساس خالی شدن زانو در حین انجام حرکات محوری است. مخصوصاً تحلیل رفتن عضله چهارسر رانی و تورم مکرر زانو وجود دارد.
نحوه تشخیص پارگی رباط صلیبی:
پارگی رباط صلیبی می تواند به صورت کاملی یا ناقص باشد. پارگی این رباط اغلب همراه با آسیب رباط های دیگر، کپسول مفصلی، غضروف و یا منیسک است. اگر ورزشکار از لحاظ اسکلتی به بلوغ نرسیده باشد، شاید دچار کندگی خار استخوان تیبیا هم شود.
تشخیص پارگی رباط صلیبی بالینی است. معاینه توسط فرد حاذق حتی بر MRI هم اولویت دارد. در اکثریت موارد تورم مفصل به علت خونریزی داخلی وجود دارد و این تورم در عرض چند ساعت بروز می کند. گاهی به علت گیر افتادن انتهای باقی مانده رباط صلیبی پاره شده، باز شدن کامل زانو غیرقابل انجام می باشد. باید دقت داشت که پارگی رباط صلیبی قدامی ممکن است همراه با دررفتگی یا نیمه در رفتگی کشکک زانو باشد بنابراین باید کشکک زانو هم با دقت معاینه شود.
تست لاکمن برای تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی:
تست لاکمن حساس ترین تست تشخیصی برای پارگی رباط صلیبی قدامی است. برای انجام آن ورزشکار باید به پشت خوابیده و راحت باشد. زانو باید 20 تا 30 درجه خم شود. بعد در حالی که قسمت انتهایی ران را با یک دست محکم نگاه میداریم، با دست دیگر استخوان تیبیا(درشت نی) پا را به آرامی جلو می کشیم. اگر میزان بی ثباتی قدامی افزایش یافته باشد و نقطه پایانی مشخصی نداشته، تست مثبت و نشان دهنده پارگی رباط صلیبی قدامی است، همیشه باید به طور مقایسه ای تست را در زانوی مقابل هم تکرار کرد.
تستهای دیگری که برای تشخیص استفاده می شود عبارتند از علامت کشویی قدامی و تست شیفت پیووت است.
درمان پارگی رباط صلیبی قدامی:
برای جلوگیری زا آسیب بیشتر به مفصل و تا تشخیص قطعی باید از ادامه ورزش خودداری کرد. یک پیچ خوردگی حاد زانو را باید بعد از معاینه بالینی بلافاصله با بانداژ فشاری درمان کرد تا باعث توقف خونریزی شده و ورزشکار باید از عصا استفاده کرده و وزن خود را بر روی زانو نیاندازد و در اولین زمان ممکن به متخصص زانو مراجعه کند.
توانبخشی در افراد دچار پارگی رباط صلیبی زانو:
هدف مطلوب راه اندازی سریع تر ورزشکار با یا بدون دخالت جراحی است که با 6 تا 12 ماه توانبخشی دنبال می شود.
بازگشت به ورزش در پارگی رباط صلیبی:
علیرغم درمان، ممکن است آسیب منجر به 6 تا 12 ماه غیبت از ورزش های رقابتی با حرکات چرخشی شود به هر حال به منظور اجتناب از اثرات منفی عدم شرکت رد تمرین باید شرکت منظم در تمرین های اصلاح شده مثلا دویدن در خط مستقیم مورد تشویق قرار گیرد.
yourlifestory.blogfa.com
پنج شنبه ۵ آبا ۱۳۹۰ ۱۴:۲۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.