به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / ایرانگردی و جهانگردی / قاره آسیا / ايرانشناسي v / ایرانشناسی در كانادا

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ایرانشناسی در كانادا

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 240
اعتبار: 38
سپاس کرده: 545
سپاس شده: 647 در 355 موضوع

امتياز: 2,670.44

ارسال: #1
ایرانشناسی در كانادا

ذخایر عظیم فرهنگی ایران زمین همواره در میان مردم فرهیخته و فرهنگ دوست كانادا از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.
در نیم قرن اخیر، عواملی چند، در توسعه چشمگیر مطالعات ایرانشناسی در این كشور موثر بوده اند. از جمله آنكه، پس از جنگ جهانی دوم همراه با بسط سریع ارتباطات بین المللی كانادا در زمینه های سیاسی و اقتصادی، دوره های مطالعات مربوط به خاور میانه و اسلام شناسی نیز در برخی از دانشگاههای كانادا دائر گردید و معمولا در این دوره ها شاخه ای زیر عنوان ایرانشناسی گنجانده می شد.
در دهه های اخیر و مخصوصا پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹، كه با مهاجرت تعداد قابل توجهی از تحصیل كرده ها، دانشگاهیان، روزنامه نگاران، شعرا، هنرمندان و روشنفكران ایرانی به كانادا همزمان گردید، باعث شد كه مطالعه راجع به ایران و ایرانیان و به طور كلی فارسی زبانان مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
و همچنین با افزایش تعداد نسل دومی ها (ایرانی – كانادایی) علاقمندی به جنبه های مختلف زبان و فرهنگ و تمدن ایرانی افزایش یافته و در بسیاری از دانشگاههای كانادا در سطوح مختلف دروس و برنامه های آموزشی مربوطه دایر شد.
از جمله قدیمی ترین این موارد باید به تاسیس موسسه مطالعات اسلامی در دانشگاه مك گیل در سال ۱۹۵۱ اشاره كرد كه در آن به مطالعات ایرانی به عنوان زیر مجموعه مطالعات اسلامی و خاورمیانه پرداخته شده است.
همچنین در دانشگاه تورنتو در سال ۱۹۶۱دپارتمان مطالعات اسلامی شروع به فعالیت نمود. این دپارتمان در دهه های ۶۰ و ۷۰ تحت مدیریت قوی پروفسور جورج مایكل ویكنس (Goarge Micheal Wickens) به یكی از قطبهای مهم مطالعات ایرانشناسی و ادبیات ایران در آمریكای شمالی تبدیل گردید.
در زمینه زبان و ادبیات فارسی، پروفسور ویكنس یكی از پیشقدمان محسوب می شود. وی با ترجمه و تصحیح تعدادی از متون كلاسیك ادبیات فارسی و عربی از جمله ترجمه بوستان سعدی و اخلاق ناصری خواجه نصیر الدین طوسی در این عرصه كاملا شناخته شده است.
مطالعه ادبیات ایرانی معاصر نیز در بخش تطبیقی در برخی از دانشگاههای كانادا دنبال شده است.
استاد ریوان ساندلر Rivanne Sandler از دانشگاه تورنتو طیف وسیعی از نثر و نظم مدرن فارسی را مورد بررسی قرار داده و در مجله "ادبیات امروز جهان"World Literature Today زیر عنوان "تحولات ادبی در ایران در سالهای دهه شصت و هفتاد میلادی تا قبل از انقلاب ایران"۱ به چاپ رسانده است. پروفسور نسرین رحیمیه از دپارتمان ادبیات تطبیقی دانشگاه آلبرتا نیز به بررسی آثار نویسندگان معاصر ایرانی، سینمای ایران بعد از انقلاب توجه ویژه ای نشان داده و متدلوژی چند رشته ای در تحقیقات وی كاملا مشهود است. از جمله آثار وی می توان به كتاب "پارسیان گمشده: بازخوانی صداها در تاریخ فرهنگی ایران"۲ اشاره نمود.
در همین زمینه لازم به اشاره است كه یكی از اساتید دانشگاه مانیتوبا خانم ژیلا قمیشی ادیتور یكی از شماره های مجله زبان شناسی۳ بوده كه به تركیبات زبانهای ایرانی اختصاص یافته است.
انجام تحقیقات در زمینه تاریخ ایران از زمانهای اساطیری قبل از تاریخ تا به امروز همواره یكی از زمینه های بالنده مطالعاتی بوده كه شامل ترجمه و تصحیح فنی متون قدیمی نیز می شده است.
با برگزاری اولین سمینار دانشگاهی راجع به ایران در كانادا، در دسامبر ۱۹۷۱، تحت عنوان فرهنگ و تمدن ایرانی Iranian Civilization and Culture عملا مباحث ایرانشناسی به طور رسمی به جهان دانشگاهی راه یافت.
در این زمینه باید از محققان برجسته ای نظیر استادان زیر نام برد:
• Margarett C. Miller۴
• Waldemar Heckel۵
• Roger Savory۶
برخی جنبه های تاریخ دیپلماسی در ایران دوره صفویه در قرنهای ۱٦ و ۱۷ نیز توسط آقای كولین میشل Collin P. Mitcheal در دانشگاه Dalhousie مورد مطالعه قرار گرفته و نتایج آنها طی مقالات متعددی منتشر شده است. از جمله می توان به مقاله
“Safavid Imperial Tarassul and The Persian Insha Tradition”۷
اشاره كرد.
همچنین پروفسور Edward Ingram استاد تاریخ در دانشگاه سیمون فریزر، چندین تحقیق در مورد روابط انگلستان با ایران قرن نوزدهم منتشر ساخته است.۸
از اساتید مبرز حوزه ایرانشناسی در حال حاضر، پروفسور دریل مك لین (DerrylMaclean) در دانشگاه سیمون فریزر می باشند كه به تحقیق درباره فرهنگ ایرانی در بستر تاریخی اسلامی – هندی پرداخته و دارای آثار متعددی در خصوص مباحث ادیان و تقارن فرهنگی بین ایران قرون وسطی و هند منتشر ساخته اند.
هم اكنون نیز دروس مختلفی در زمینه اسلام شناسی و تاریخ و تمدن اسلامی در آن دانشگاه تدریس می نمایند.
و با توجه به منابع فارسی ذیقیمت در كتابخانه دانشگاه سیمون فریزر و نیز برگزار سالیانه سمینار "میرهادی" در زمینه ایرانشناسی، در آینده نه چندان دور این دانشگاه به صورت یكی از قطبهای ایران شناسی در خواهد آمد. در زمینه فلسفه و كلام و عرفان و تشیع در ایران، باید به آثار پروفسور هرمنت لندولت Hermann Landolt از دانشگاه مك گیل اشاره كرد كه به ارائه دیدگاههای ابن سینا، سهروردی و ملاصدرا پرداخته و از جمله آثار مهم وی، تصحیح و استنساخ كشف الاسرار اثر مشهور نورالدین اصفهانی است و بسیاری از مقالاتی كه در دائره المعارف های مختلف در این زمینه منتشر ساخته است.

امضا كاربر
نــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــام:رنج
نــــــــــــــــــــــــــــــام پدر:مشقت
شــــــــــــــــــــــــــــــــــهرت:اواره
شـــــــــــــــــــــــــــــــغل:ولگردی
محل صدور:دنیای فراموش شدگان
شماره شناســـــــــــنامه:نامعلوم

نامــــ مادر:سلــــــــــــــــــطان غم
نام همســـــــــــــــــــــــــــــر:گریه
محـــــــــــــل کار:شرکت نا امیدی
محل ســــــــــکونت: شهر مکافات
محـــــــــــــــــکومیت:زندگی کردن
جــــــــــــــــــــــرم:به دنیا امـــــدن
هــــــــــــــــدف:دنــــــــــیای اخرت
تاریخ تولد:هزاروســـــــــــیصدوهیچ
گروه خونــــــــــــــــــی:نفت سیاه
ادرس:خــــــــــــــــــــیابان بدبختی
چــــــــــــــــــــــــــــــهارراه تنهایی
کوچـــــــــــــــــــــــــــــــــه دربدری
بلـــــــوک بی نـــــــــــــــــــــــهایت

جمعه ۶ آبا ۱۳۹۰ ۱۵:۰۷ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.