به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار بین الملل v / روزنامه اماراتي:ملت ليبي در تعامل با آمريکا محتاط باشد

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

روزنامه اماراتي:ملت ليبي در تعامل با آمريکا محتاط باشد

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 14,223
اعتبار: 248
سپاس کرده: 3,037
سپاس شده: 5,231 در 2,371 موضوع

امتياز: 32,256,142.85

ارسال: #1
روزنامه اماراتي:ملت ليبي در تعامل با آمريکا محتاط باشد
تهران / واحد مرکزی خبر / سیاسی 1390/08/06 یک روزنامه اماراتی از ملت انقلابی لیبی خواست که در تعامل با سیاستمداران اروپایی و آمریکایی محتاط باشد. روزنامه اماراتی الخلیج در شماره امروز خود در اینترنت در مقاله ای با عنوان quotation mark چالش های لیبی پس از قذافی quotation mark به قلم عونی فرسخ نوشت هیچ شهروند عربی که افکار ملی گرایانه عربی داشته باشد از سرنگونی رژیم سرهنگ قذافی که دارایی ملت لیبی را بر باد داد و این کشور را وارد ماجراجویی های عربی و بین المللی کرد ابراز تاسف نمی کند.

رژیم قذافی به دلیل پایبند نبودن به دموکراسی، عدالت اجتماعی و انحصار تصمیم گیری سیاسی باعث بروز افکار ضد ملی گرایانه عربی شد.

هر چند نباید این مساله را از یاد برد که شیوه رفتار با قذافی و کشتن وی و فرزندش در زمان بازداشت غیرانسانی، به دور از شریعت اسلامی و حتی سنت های جامعه قبیله ای لیبی بود.

این که وی در مکانی نامعلوم دفن شود و جسدش به قبیله وی تحویل داده نشود پیامدهای منفی برای جامعه قبیله ای لیبی خواهد داشت.

شکی نیست که دوران جهاد اکبر در لیبی پس از قذافی آغاز شده است و انقلابیون جوان این کشور با چالش هایی روبرو هستند.

حفظ حاکمیت و استقلال سیاسی و اقتصادی این کشور در مرحله انتقالی، حفظ یکپارچگی جامعه، بازگرداندن دارایی های بلوکه شده لیبی در بانک های اروپایی و تحقیق درباره سرمایه گذاری های خارجی رژیم گذشته لیبی از چالش های پیش روی این کشور است.

باید با این چالش ها با هوشیاری و نگاه ملی تعامل داشت.

خواسته ها و اهداف انقلاب ملت لیبی که علیه فساد، استبداد و بی عدالتی قیام کرده است در نظامی دموکراتیک و با حفظ حاکمیت سیاسی و اقتصادی و کاستن از تناقضات اجتماعی و تقویت روابط با کشورهای عربی به ویژه تونس و مصر محقق خواهد شد. در ادامه این مقاله آمده است گذر از چنین چالش هایی مساله آسانی نیست به ویژه آنکه لیبی با منابع نفتی خود در کنار کشورهای اروپایی قرار دارد که با بحران مالی و معیشتی روبرو هستند.

برای کشورهای غربی دوست و دشمن دائم وجود ندارد و تنها مساله دائم منافع است.

بسیاری از رهبران کشورهای اروپایی از دوستان معمر قذافی بودند اما زمانی که سران اروپایی منافع خود را در سرنگونی قذافی دیدند بیش از هر مقام رسمی دیگر در جهان از انقلاب ملت لیبی برای سرنگونی قذافی حمایت کردند. شکی در این نیست که غربی ها تلاش خواهند کرد بیش از دوران قذافی از لیبی جدید بهره برداری کنند.

تعامل با منافع و آرمان های ملت لیی با طرح های سلطه جویانه آمریکا و اروپا مساله آسانی نیست ولی فرزندان عمر مختار توانایی مقابله با نیروهای سلطه جوی خارجی را دارند و در گذشته نیز مقابله با فاشیسم ایتالیا را اثبات کرده اند.

این مقاله در ادامه تصریح کرد اگر تلاش رسانه های خبری برای نشان دادن وجهه مثبت از آمریکا و اروپا در بخش معدودی از ملت لیبی قابل قبول شده است ولی چنین تلاشی در درازمدت برای اکثریت ملت لیبی سودی ندارد و تلاش سیطره جویانه غربی ها احساسات ملی شهروندان لیبی را برای مقابله با دشمنان جدید تشدید خواهد کرد.

حقایق و واقعیت های کنونی در لیبی، منطقه و جهان نیز به سود نیروهای دموکراسی خواه و عدالت طلب اجتماعی است.

بهار عربی در حال حاضر برای بسیاری از ملت های جهان الهام بخش شده است و تحرکات مردمی در خیابان های اروپا و آمریکا علیه نظام وحشی سرمایه داری و شرکت های چند ملیتی گواه این امر است.

در کشورهای عربی شاهد خیزش نیروهای دموکراسی خواه هستیم.

انقلابیون لیبیایی در هشت ماه گذشته نقش محوری در این کشور داشتند و انتظار می رود این نیروهای انقلابیی در تصمیم گیری های مختلف این کشور نقش مهمی داشته باشند تا به همراه دیگر کشورهای انقلابی نظیر مصر و تونس نقش ملی خود را بازیابند.

به رغم این که لیبیایی ها با چالش های مهم و خطرناکی روبرو هستند ولی امید ها به زن و مرد آزاده لیبی چشم دوخته شده است که می خواهند از وابسته بودن به آمریکا و متحدان چند ملیتی این کشور دور شوند.
جمعه ۶ آبا ۱۳۹۰ ۱۷:۲۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.