به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ارزوئیه

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 593
اعتبار: 160
سپاس کرده: 12,301
سپاس شده: 20,058 در 8,652 موضوع

امتياز: 58,174.41

ارسال: #1
ارزوئیه
ارزوئیه شهری است در استان کرمان ایران که در بخش ارزوئیه شهرستان بافت قرار دارد. این شهر در فاصله ۲۵۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان واقع شده‌است.
(لازم به ذکر است شهر ارزوئیه بنا به پيشنهاد وزارت كشور و به استناد ماده (13) قانون تعاريف و ضوابط تقسيمات كشوري -مصوب 1362- به شهرستان ارزوئیه تبدیل شد.شهرستان ارزوئيه به مركزيت شهر ارزوئيه از تركيب بخش مركزي مشتمل بر دهستان هاي ارزوئيه، وكيل آباد و دهسرد و بخش صوغان مشتمل بر دهستان هاي اميرآباد و صوغان تشکیل گردیده است)

اماکن مذهبی
  • آرامگاه امامزاده پیر غیب (از نوادگان موسی کاظم)
  • سید یحیی در روستای دولت آباد
روستاهای مهم آن شامل سلطان آباد، وکیل آباد، دولت آباد، محمدآباد، دهشیخ، تخت خواجه، الله آباد و... می‌باشد.در روستای سلطان آباد آثار تاریخی جالبی وجود دارد، از آنجمله می‌توان به چهارطاقی ساسانی و تپه تاریخی (الله کشته‌ای) هر دو واقع در ۳ کیلومتری جنوب روستا نزدیک روستای خالی از سکنه درب باغ اشاره کرد. نام ارزوییه در سفرنامه مارکوپولو ذکر گردیده‌است.ارزوییه که ارزوئیه هم خوانده می‌شود، در نقشه‌های قدیمی با نامهای آرزوییه، عروسوییه، ارزوشه ماران و... هم دیده می‌شود. ارزوییه یعنی ((سرزمین برنج)). دشتی است بسیار حاصلخیز و پربرکت و معروف به انبار غله استان کرمان است.جدیدا به آن سرزمین خوشه‌های طلایی هم می‌گویند. اما منطقه‌ای بسیار محروم است که کمتر توجهی به آن می‌شود.ارزوییه تنها منبع اقتصادی در بافت می‌باشد اما به ارزوییه کم توجهی می‌شود. منطقه ارزوئیه در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شهرستان بافت و همچنین در فاصله ۲۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان و در ارتفاع ۱۰۴۴ متر در مرز استانهای هرمزگان و کرمان واقع شده‌است.
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهر ارزوئیه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۷ هزار و ۶۴۶نفر می‌باشد.
از آبادیهای قدیمی آن دشتبر است که نامش در کتاب تاریخ (افضل الدین کرمانی ص ۱۳۲) آمده است همچنین نام خود ارزوئیه در سفرنامه مارکوپولو ذکر گردیده‌است.ارزوئیه از تاریخ ۱۳۶۸ شمسی به بخش تبدیل شده‌است.
اقتصاد این منطقه بر پایه کشاورزی و دامپروری قرار گرفته‌است.بیش از ۲۶هزار هکتار از زمینهای ارزوییه به کشت گندم اختصاص دارد.
در قادر آباد از توابع ارزوئیه جنگل نسبتاً وسیعی وجود دارد که درآن حیواناتی ازقبیل گراز و خرگوش دیده میشوند. در نقاط کوهستانی یوزپلنگ، گرگ، بز کوهی و آهو و از پرندگان تیهو دراج و سینه سیاه (چکور) زندگی می‌کنندکه متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین امر رو به نابودی و انقراض است.
معدن کرومیت تنها فعالیت صنعتی منطقه در شرق ارزوئیه واقع در دهستان صوغان میباشد.
بارگاه امامزاده پیر غیب از نوادگان موسی کاظم با قدمت ساختمانی بیش از ۶۰۰ سال در روستای قلعه نو و سید یحیی در روستای دولت آباد از اماکن مذهبی این منطقه می‌باشد.

امضا كاربر
جمعه ۶ آبا ۱۳۹۰ ۱۷:۴۷ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از nazanin سپاسگزاری کرده است. naser.yosofi
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.