به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / ایرانگردی و جهانگردی / قاره آسیا / ايرانشناسي v / جشن سده جشن آغاز تمدن انسان

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

جشن سده جشن آغاز تمدن انسان

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 240
اعتبار: 38
سپاس کرده: 545
سپاس شده: 647 در 355 موضوع

امتياز: 2,670.44

ارسال: #1
جشن سده جشن آغاز تمدن انسان
جشن سده جشن آغاز تمدن انسان

بسياري از دانشمندان پژوهشگران براين باورند كه بزرگ ترين كشف انسان از آغاز تمدن تا كنون، پي بردن به راز مهارآتش و بهره گيري از اين آخشيج بسيار سودمند اهورايي است.آنان بي گمان هستند كه اگر آتش نبود، انسان هنوز هم در دوران نخستين پيدايش به سر مي‌برد و فرق چنداني با ديگر جانوران نداشت. به گفته دكتر علي اكبر جعفري پژوهشگر آيين و فرهنگ ايران باستان، « اگر آتش را از انسان بگيرند، او به جانوري ساده چون ديگر جانوران تبديل خواهد شد. پس آتش است كه او را به جايي رسانده كه ديگران نتوانسته اند برسند.

از اين روي، بزرگ ترين پيدايش و كشف انسان را بايد راز افروختن و نگاهداشتن آتش شمرد. بيگمان، انسان نيز چون ديگر جانوران، بارها و بارها مي‌ديد كه آتشي از ابرهاي غرنده مي‌جست و درخت و بوته را مي‌سوزاند يا هرگاه و بيگاهي تارك كوه اتش مي‌افشاند و جويي از گدازه سوزان به دامن كوه سرازير مي‌شد و هر چيز را در راه خود به كام مي‌كشيد.او اين راهم در يافته بود كه آتش گرما و روشني مي‌دهد و برخي از درندگان از آن مي‌ترسند. پس او كوشيد كه آن را نگاه دارد و از آن سود بردارد.

اين را هم دريافت كه چگونه آتش را كه گاه گاهي زيان هايي مي‌رساند، مهار سازد.همين دريافت او را به گداختن و پرداختن فلز رهنمود.اما او كي به آتش افروزي پرداخت. بيگمان پس از نگاهداري آن، ولي آيا پيش از مهار كردن آن يا نه، درست نمي‌دانيم.

ولي روزي كه به اين راز بزرگ پي برد، ديگر از همه جانوران براي هميشه جدا شد. او سرچشمه روشني و گرمي‌و نيرو را يافته بود. او راه فرهنگ و هنر را پيدا كرده بود. به ياري آتش، انسان از بي خانماني ، خانه بدوشي و آوارگي كاست، خانه و برزن ساخت، انجمن و اجتماع آراست و سازمان هاي دادو ستد، بازرگاني، فرمانروايي و كشورداري را پديد آورد.»انسان ها در هر جا كه بوده اند هستند و هر دين و باوري كه داشته اند و دارند، آتش را گرامي‌دارند. از دير و دور تا كنون و بي شك در آينده.

پس بي سبب نيست كه داستان ها و افسانه هاي بسياري درباره چگونگي كشف يا دريافت يا پيشكش كردن آتش به انسان وجود‌دارد.ايرانيان نيز يكي از زيباترين داستان ها را درباره كشف آتش دارند و آن را به هوشنگ شاه نسبت داده اند.

اين رويداد باورپذير را فردوسي توسي به زيبايي در قالب چكامه‌اي در شاهنامه آورده است كه در آن از نخستين جشن سده نيز ياد كرده است.به گفته فردوسي؛ هوشنگ شاه پس از آنكه به راز آتش و سودمندي آن پي برد، باياران به نيايش پرداخت:جهاندار پيش جهان آفريننيايش همي‌كرد و خواند آفرين كه او را فروغي چنين هديه دادهمين آتش آنگاه قبله نهاد بگفتا فروغي است اين ايزدي پرستيد بايد اگر بخردي شب آمد برافروخت آتش چو كوه همان شاه در گرد او با گروه يكي جشن كرد آن شب و باده خورد سده نام آن جشن فرخنده كردز هوشنگ ماند اين سده يادگار بسي باد چون او دگر شهريار كز آباد كردن جهان شاد كرد جهاني به نيكي ازو ياد كردجشن سده بر همگان خجسته باد و آرمان داريم كه هر سال در شامگاه دهم بهمن ماه آتش سده را بيفروزيم تا به اين وسيله سپاسگزار اهورامزدا باشيم كه بهره گيري از اين آخشيج را به ما آموخت و فرمان داد كه پرستار آتش باشيم كه نمادي از آتش عشق است و نشاني از گرماي دل هاي پاك .

امضا كاربر
نــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــام:رنج
نــــــــــــــــــــــــــــــام پدر:مشقت
شــــــــــــــــــــــــــــــــــهرت:اواره
شـــــــــــــــــــــــــــــــغل:ولگردی
محل صدور:دنیای فراموش شدگان
شماره شناســـــــــــنامه:نامعلوم

نامــــ مادر:سلــــــــــــــــــطان غم
نام همســـــــــــــــــــــــــــــر:گریه
محـــــــــــــل کار:شرکت نا امیدی
محل ســــــــــکونت: شهر مکافات
محـــــــــــــــــکومیت:زندگی کردن
جــــــــــــــــــــــرم:به دنیا امـــــدن
هــــــــــــــــدف:دنــــــــــیای اخرت
تاریخ تولد:هزاروســـــــــــیصدوهیچ
گروه خونــــــــــــــــــی:نفت سیاه
ادرس:خــــــــــــــــــــیابان بدبختی
چــــــــــــــــــــــــــــــهارراه تنهایی
کوچـــــــــــــــــــــــــــــــــه دربدری
بلـــــــوک بی نـــــــــــــــــــــــهایت

جمعه ۶ آبا ۱۳۹۰ ۱۸:۳۹ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.