به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / اطلاع رسانی / مناسبت های سالانه v / براي سالگرد درگذشت قيصر امين‌پور

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

براي سالگرد درگذشت قيصر امين‌پور

نویسنده پیام
*
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,429.12

ارسال: #1
براي سالگرد درگذشت قيصر امين‌پور

به گزارش مشرق، فارس نوشت: در سال 1357 جواني از زادگاه خود در خطه جنوب کشورمان با شوق ادامه تحصيل و ورود به دانشگاه به پايتخت (تهران) آمد که بعدها نقش تعيين کننده‌اي در شعر معاصر ايران پيدا کرد. آن روزها قيصر امين‌پور، جوان گمنام و شهرستاني در پايتخت بود، اما آرزوهاي بزرگي براي ادبيات معاصر ايران در سر داشت که براي برآورده شدن آنها نياز به گذر ايام داشت.
او متولد 2 ارديبهشت 1338 در گتوند در استان خوزستان بود. تحصيلات ابتدايي را در اين بخش و متوسطه را در دزفول سپري کرده و اکنون (1357) که در رشته دامپزشکي دانشگاه تهران پذيرفته شده بود به اين شهر شلوغ قدم گذاشته بود. البته او در اين سال از اين رشته انصراف داد. بعدها رشته علوم اجتماعى دانشگاه تهران را انتخاب کرد که در 1363 از اين رشته هم انصراف داد. رشته بعدي که انتخاب کرد با روحيات او در اين ايام سازگاري بيشتري داشت؛ امين‌پور در سال 1363در رشته زبان و ادبيات فارسي به دانشگاه رفت و اين رشته را تا مقطع دکترا گذراند.
در اين ايام در شکل‌گيرى حلقه هنرى و انديشه اسلامى در حوزه هنرى امروزي با افرادى چون سيدحسن حسينى، سلمان هراتى، حسام‌الدين سراج، محمدعلى محمدى، يوسفعلى ميرشکاک، حسين خسروجردى همکارى داشت. گروهى که بنيانگذاران جوان حوزه هنرى نام گرفتند و بعدها چهره‌هايى چون سهيل محمودى، ساعد باقرى، عبدالملکيان، عبدالجبار کاکايى و فاطمه راکعى و عليرضا قزوه هم به آنان پيوستند. البته هشت سال بعد يعنى در سال 1366 او به همراه بسيارى از هم دوره‌اى‌هايش، از حوزه هنرى خارج شد و 2 سال بعد به کمک دوستانش دفتر شعر جوان را راه اندازى کرد. امين‌پور سال 1376 از پايان‌نامه دکتراي خود با راهنمايي دکتر محمدرضا شفيعي کدکني با عنوان «سنت و نوآوري در شعر معاصر» دفاع کرد. اين پايان‌نامه در سال 1383 از سوي انتشارات علمي و فرهنگي منتشر شد. قيصر امين‌پور درباره اين اثر گفته است: پيشنهاد بررسى درباره اين موضوع از طرف استاد ارجمند دکتر شفيعى کدکنى بود و من از ميان موضوعات مختلف، اين موضوع را به ضرورت بحث سنت و نوآورى، براى پايان نامه دکترى برگزيدم.
او همچنين در خصوص ويژگي‌هاي موضوع پايان‌نامه خود به اين نکته اشاره کرده که «دشوارى کار آنجا بود که چون من به نسلى آرمانگرا تعلق دارم و کار ادبى و خلاق را براى خود انجام مى‌دهم، شعرى که دلم مى‌خواهد مى‌نويسم و هيچ کس هم در آن دخالت ندارد، فکر کردم در کار تحقيقى هم مى‌شود، اين گونه بود؛ اما چنين نبود.» امين‌پور حرف‌هاي ديگري هم در اين درباره گفته که يادآوري آن‌ها با گذشت سال و اکنون خالي از لطف نيست « به هر حال من، آدمى دوزيست بودم. هم در مطبوعات هستم و هم در دانشگاه. دانشگاه از من توقعى داشت و لابد انتظار داشت از چشم‌انداز سنت، نوآورى را بررسى کنم و دوستان مطبوعات بر عکس. بين اين دو ديدگاه سرگردان بودن مشکل کار من بود و موقعى اين مسأله حل شد که تصميم گرفتم يک چشم سوم برگزينم و به قول گادامر يک جور فاصله‌گرايى.»
وي که تجربه تدريس و مقطع راهنمايى را در فاصله سال‌هاى 60 تا 62 در کارنامه خود داشت، از سال 67 نيز به تدريس در دانشگاه الزهرا پرداخت، اما شروع تدريس او در دانشگاه تهران به سال 1370 بر مى‌گردد.
امين‌پور در سال 1366 به همراه دوستان نويسنده و شاعرش؛ بيوک ملکى و فريدون عموزاده خليلى، نشريه سروش نوجوان را طراحى و منتشر کرد که تا مدت‌ها انتشار اين مجله با مسئوليت قيصر امين‌پور در سمت سردبير ادامه داشت. او همچنين مسئوليت صفحه شعر هفته‌نامه سروش (از سال60 تا 71) را بر عهده داشت و عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي بود.
وي اولين مجموعه شعر خود را با عنوان «در کوچه آفتاب» که دفتري از رباعي و دوبيتي بود در سال 1363 منتشر کرد و به دنبال آن «تنفس صبح» که تعدادي از غزل‌ها و شعرهاي سپيد او را در بر مي‌گرفت. او هيچگاه شعر بدون وزن نسرود و در عين حال اين نوع شعر را هم هرگز رد نکرد. ديگر آثار او عبارتند از«توفان در پرانتز»(نثر ادبي، 1365)،«ظهر روز دهم» (شعر نوجوان، 1365 و برنده جايزه جشنواره کتاب کانون پرورش فکرى)، «مثل مثل چشمه، مثل رود» (شعر نوجوان، 1368)، «بي بال پريدن» (نثر ادبي، 1370)، «به قول پرستو» (شعر نوجوان، 1375 و برنده جايزه جشنواره کتاب کانون پرورش فکرى)، مجموعه شعر آينه‌هاي ناگهان (سال 1372)، گزينه اشعار (سال 1378 نشر مرواريد)، «گلها همه آفتاب گردانند» (سال 1380، مرواريد) و دستور زبان عشق (سال 1386، مرواريد) که آخرين دفتر شعر قيصر امين‌پور بود که تابستان سال 1386 در تهران منتشر شد و در کمتر از يک ماه به چاپ دوم رسيد. او در سال 1368 موفق به کسب جايزه نيما يوشيج، موسوم به مرغ آمين بلورين شد. وي همچنين برنده تنديس ماه طلايى (برگزيده شعر کودک و نوجوان 20 سال انقلاب) بود.
به اعتقاد بسياري از کارشناسان حوزه ادبيات، اشعار قيصر امين‌پور در دهه‌هاى دوم و سوم زندگى‌اش نمايانگر شاعرى انقلابى و جنگ‌زده است و شعرهاى دوران جنگ او از نوادر ادبيات جنگ و پايدارى آن سال‌هاست.
او خودش در پاسخ به اين سؤال که «قضاوت شما در مورد شعر دفاع مقدس از ابتدا تاکنون چيست؟» گفته است: « قضاوت به ويژه براى ادبيات و هنر دوره‌هاى خاص، بسيار دشوار است. منظور از دوره‌هاى خاص دوره‌هايى مانند مشروطيت، انقلاب، جنگ و دفاع مقدس است که انگار شعر و ادبيات در اين دوره‌ها وظيفه، کارکرد و رسالت و در نتيجه‌گويى تعريف ديگرى پيدا مى‌کند بنابراين اگر بخواهيم با همان معيارهاى آرمانى و هميشگى دوره‌هاى ديگر به سراغ اين دوره‌ها برويم چه بسا که دست خالى بر گرديم و گمان کنيم که خبرى از هنر و ادبيات نبوده است. در حالى که در بررسى چنين دوره‌هايى بهتر است که به جاى نقد ايده آل به نقد رئال بيشتر بپردازيم. يعنى واقعگرايانه‌تر نگاه کنيم نه صرفاً آرمانى و ايده آل.» به باور بسياري، قيصر امين‌پور و اشعارش هر چه که باشند، نمونه کامل زبان نسل دوم انقلاب است.

غزل«اگر دل دليل است» نمونه‌اي از اشعار قيصر امين‌پور است:
«سراپا اگر زرد و پژمرده‌ايم
ولى دل به پائيز نسپرده‌ايم
چو گلدان خالى لب پنجره
پر از خاطرات ترک خورده‌ايم
اگر داغ دل بود، ما ديده‌ايم
اگر خون دل بود، ما خورده‌ايم
اگر دل دليل است، آورده‌ايم
اگر داغ شرط است، ما برده‌ايم
اگر دشنه دشمنان، گردنيم
اگر خنجر دوستان، گرده‌ايم
گواهى بخواهيد، اينک گواه
همين زخم‌هايى که نشمرده‌ايم!
دلى سربلند و سرى سر به زير
از اين دست عمرى به سر برده‌ايم»
اين شاعر درد آشنا سر انجام پس از تصادفي در سال‌هاي ابتدايي دهه هشتاد برايش رخ داد همواره از بيماري‌هاي مختلف رنج مي‌برد و حتي دو عمل جراحي قلب و پيوند کليه را پشت سر گذاشت و در نهايت بامداد سه‌‌شنبه 8 آبان 1368 در بيمارستان دي تهران درگذشت. پيکر اين شاعر در زادگاهش (گتوند) و در کنار مزار شهداي گمنام اين شهرستان به خاک سپرده شد. پس از مرگ وي، ميدان شهرداري منطقه 2 تهران، واقع در سعادت‌آباد به نام قيصر امين‌پور نامگذاري شد.
*علي‌الله سليمي

منبع:مشرق نیوز
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۱:۴۴ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.