به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / اطلاع رسانی / مناسبت های سالانه / تقویم تاریخ v / تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #1
تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
ايران


نقشه لندن براي گرفتن «بله» از احمد شاه در يك پذيرايي رسمي!احمد شاه

سلطان احمد شاه قاجار، شاه وقت ايران كه به عادت سلاطين قاجاريه به سفر اروپا رفته بود از هفتم تا دهم آبان ماه 1298 خورشيدي (29 اكتبر تا اول نوامبر 1919 ميلادي) در لندن مورد پذيرايي مجلل و بي سابقه مقامات تراز اول انگلستان قرار گرفت، و دليل آن امضاي قرارداد نهم اوت (1919) دولت انگلستان با وثوق الدوله رئيس الوزراء وقت بود كه هنوز به دست مجلس نرسيده بود و انگليسي ها مي خواستند به صورتي رفتار كنند كه تاييد اين قرارداد را در ضيافتهاي رسمي لندن از زبان سلطان احمد شاه بيرون بكشند و سند قرار دهند و مقدمات اجراي آن را فراهم سازند.جورج پنجم پادشاه وقت انگلستان كه طبق نقشه ، از احمد شاه پذيرايي كرد
وثوق الدوله و دو تن از وزيرانش با دريافت پول نقد به عنوان رشوه اين قرارداد را امضاء كرده بودند كه به موجب آن ادارات و ارتش ايران در كنترل انگليسي ها قرار مي گرفت كه دستمزد اين انگليسي ها هم بايد از خرانه تهران پرداخت مي شد. به علاوه، با پول ايران هر نوع اسلحه و مهمات كه افسران انگليسي نظر مي دادند بايد براي ارتش ايران خريداري مي شد و چون ايران پول لازم براي اين پرداختها را نداشت قرار بود اين پول را انگلستان به صورت وام به ايران بدهد و براي استهلاك آن گمركات و منابع ديگر را كه درآمد داشتند در اختيار بگيرد و با اين قرارداد، انگلستان با توجه به كنار رفتن روسيه از صحنه ايران در پي انقلاب اكتبر 1917، مالك الرقاب وطن ما مي شد.


لويد جورج نخست وزير وقت انگلستان
در ضيافتهاي رسمي كه جورج پنجم پادشاه و لويد جورج نخست وزير وقت انگلستان هم حضور داشتتند، مقامات انگليسي در نطقهاي رسمي خود قرارداد نهم اوت را عامل اتحاد، تحكيم دوستي و همكاري دو دولت قلمداد كردند و بالاخره در يكي از اين ضيافتها از زبان سلطان احمد شاه جمله اي را كه مي خواستند حاضران بشنوند بيرون كشيدند كه در آن تلويحا و به گونه اي غير مستقيم از چنان قراردادي ابراز خرسندي كرده بود. انگليسي ها همين اشاره را سند قطعيت يافتن قرارداد قرار دادند و يكطرفه به اجراي آن پراختند و ....
سلطان احمد شاه كه بر خلاف بيشتر سلاطين قاجار، فردي نسبتا آگاه از مسائل و امور بود بعدا بارها گفته بود كه متوجه اين كلك انگليسي ها بود و «بله» را نگفت زيرا حق گفتن آن را هم نداشت. وي تنها از دوستي دو ملت و تحکيم اين دوستي ابراز خرسندي كرده بود كه تعريفي عمومي (جنرال) است و نمي توان آن را مخصوصا در دوران مشروطيت و وجود پارلمان سند قرارداد. مورخان، احمد شاه را مردي وطندوست توصيف کرده اند ولي در زمان او، ايران از يك بحران بيرون نيامده در بحران ديگري فرو مي رفت و درآمد دولت به علت عادت نداشتن ايرانيان به دادن ماليات نزديك به صفر بود.
مراسم ياد بود مولويهشتم آبان سال 1336 خورشيدي (30اکتبر 1957) مراسم ياد بود مولوي، صوفي بزرگ و شاعر عارف باشكوه تمام در تهران برگزار شد. مولانا جلال الدين محمد متخلص به مولوي صاحب مثنوي بسال 586 خورشيدي (1207 ميلادي) در بلخ خراسان يكي از مراكز بزرگ فرهنگ و ادبيات فارسي و تمدن ايراني به دنيا آمده و بسال 652 خورشيدي (1273 ميلادي) در قونيه (تركيه امروز) درگذشته است. مثنوي وي حاوي بيش از 26 هزار بيت شعر است كه وسعت انديشه و صفاي وي را منعكس مي سازد. براي مولوي در سرودن شعر، اداي مقصود بر زينت هاي لفظي ترجيح داشته است. همه جا بر ضد خودپسندي، غرور، جاه، ظاهردوستي و ريا بوده و تاكيد بر راهنمايي و نجات بشر داشته است.


روزي که دانشجويان دانشگاه تهران اعضاي شوراي اين دانشگاه را به گروگان گرفتند

به دنبال يك تظاهرات دو روزه در غياب دكتر مصدق نخست وزير وقت كه در سفر خارج بود، دانشجويان دانشگاه تهران در اين روز در سال 1330 (30 اکتبر 1951) به مدت هشت ساعت اعضاي شوراي اين دانشگاه را به گروگان گرفتند. اين عمل براي برخي از رجال مخالف از جمله «جمال امامي» فرصت به وجود آورده بود كه دليل آن را آزادي بيش از حدي بيان دارند كه دكتر مصدق به دانشجويان داده بود!.
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۳۱ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #2
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
اشاره ها و سرنخهاي روز براي بررسي پژوهشگران

سوژه پژوهش براي «تاريخ»


دانشجويي از تهران پرسيده است كه به عقيده نگارند (مولف اين سايت) مهمترين سوژه داخلي سال جاري (1384) براي پژوهش تاريخي كدام است.
ــ به نظر اين نگارنده، اعلاميه هاشمي رفسنجاني (يكي از دو نامزد) كه اندكي پس از اعلام نتايج دور دوم انتخابات رياست جمهوري انتشار يافت و رسيدگي نهايي را به خداوند واگذاشت. متن اين اعلاميه در برخي روزنامه هاي تهران چاپ شده بود. همچنين اظهارات و اعتراض هاي كروبي (يكي از نامزدهاي دور اول) به چگونگي انتخابات.
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #3
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
سينما

زندگي پرماجراي يك بازيگر فيلم كه مورد علاقه «گوبلز» رئيس تبليغات هيتلر قرار گرفته بودLida Brova

28 اكتبر سال 2000 زني درگذشت كه شهرت داشت پرماجراترين زن قرن بيستم بوده است. وي «ليدا بارواLida Brova» بازيگر فيلم سينمايي و در عين يك نويسنده بود. ليدا در چك اسلواكي به دنيا آمده بود، در آلمان تحصيل هنر كرده بود و در همين جا به كار نمايش و فيلم سرگرم شده بود. مشكلات ليدا از زماني آغاز شد كه جوزف گوبلز J.Gobbles رئيس دستگاه تبليغات هيتلر به وي دل بست. همسر گوبلز كه متوجه قضيه شده بود به هيتلر شكايت برد و هيتلر به گوبلز تذكر داد. گوبلز اندکي پس از شنيدن تذکر هيتلر استعفا نامه خود را نوشت و به دفتر هيتلر فرستاد و خواست كه از آلمان مهاجرت كند كه هيتلر نپذيرفت و در عوض "ليدا" را از آلمان اخراج كرد و از آن پس در به دري ليدا آغاز شد و به چند كشور از جمله ايتاليا، فرانسه و سويس رفت و چون چند زبان اروپايي را مي دانست در هرجا به كار فيلم ادامه داد.
"ليدا" پس از خودکشي گوبلز و خانواده اش و اشغال آلمان توسط متفقين به اين کشور بازگشت. ولي، از آنجا که اسناد سازمانهاي اطلاعاتي هيتلر كه حتي براي همكاران نزديكش گزارش محرمانه تهيه و بايگاني مي كردند و اين اسناد به دست متفقين افتاده بود ليدا را دستگير كردند. ليدا پس از مدتي ماندن در زندان ثابت كرد كه اين گوبلز بود كه به او علاقه داشت، نه او به گوبلز.گوبلز

مسئله ماندن ليدا در زندان متفقين اين بود كه سادگي كرده بود و در نخستين بازجويي گفته بود كه گوبلز يك مغز درخشان بود، ترديد نيست كه سخنور و باهوش و داراي شخصيت جالبي بود ولي رابطه اي با هم نداشتيم و همين كلمه «نبوغ و مغز درخشان گوبلز» باعث ماندن او در زندان شده بود!.
ليدا پس از استخلاص از زندان به چك اسلواكي (زادگاه خود) رفت ولي كمونيستها از او استقبال نكردند. از آنجا به اتريش و مدتي بعد به ايتاليا و حتي به آرژانتين رفت و در همه جا در فيلمها بازي كرد و برنده جوايز شد.
ليدا كه به نوشته خودش، يك فرد بدون كشور بود از هاليوود نفرت داشت كه به آنجا برود و گفته بود كه زمينه فيلمهاي هاليوود همان است كه دولت آمريكا مي خواهد و اين، يك هنر نيست.
ليدا در سال 1995 پس از 64 سال فعاليت سينمايي، آن را رها ساخت و به نوشتن خاطرات خود در چند جلد پرداخت كه تاكنون ميليونها نسخه فروش داشته است. وي در86 سالگي در اتريش درگذشت و طبق وصيتش در پراك، زادگاه خود دفن شده است.
فيلمهاي معروف او عبارتند از: تابستان ترسناك. تلخ و شيرين هاي ليدا باروا ( كه خودش فيلمنامه اش را نوشته و بازيگر آن بوده است ـ كاري كه در عالم سينما سابقه نداشته). روزي كه آسمان سوخت، همه ما آلت دست هستيم. ماه عسل، دختر تروريست، هنوز زنده ام، بي قرار، اشك تلخ، فراموش شده و ....
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۳۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #4
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
در قلمرو انديشه

نگاهي به افكار و كارهاي يك روزنامه نگار و داستان نويس بزرگ قرنRose Wilder Lane

«رز وايلدر لينRose Wilder Lane» روزنامه نگار، داستان نويس و انديشمند آمريكايي 30 اكتبر 1968 درگذشت. وي از 23 سالگي كار روزنامه نگاري را آغاز كرده بود ـ روزنامه نگاري كه علاقه داشت تنها اخبار جنگ، شورش، تظاهرات و از اين قبيل را پوشش دهد.
"رز" همزمان با روزنامه نگاري داستان كوتاه هم مي نوشت كه زمينه همه آنها حقيقي بود. وي نوشته است: هر خبري را كه نتوانستم با ذكر نام افراد و منبع آن بنويسم، آن را به صورت داستان درآوردم و منتشر كردم زيرا كه نمي شود مردم را از "دانستن" محروم كرد. «رز» دختر لارا وايلدر نويسنده داستان معروف «خانه كوچك» است كه بعدا به صورت يك سريال تلويزيوني در آمده بود.
وي در جواني هوادار كمونيسم بود ولي پس از يك اقامت سه ماهه در شوروي، تغيير عقيده داد و فلسفه «سوسياليسم ليبرتايان» را برپايه تجربه خود نوشت و تاكيد كرد كه هر مكتب بايد آزادي عمل فرد را در چارچوب زندگاني خصوصي، حرفه و تحصيلات محفوظ بدارد و نبايد با انسان به صورت ماشين رفتار شود. اگر انسان انگيزه و آزادي عمل نداشته باشد نمي تواند نبوغ و استعدادش را آشگار سازد و خود را يك زنداني مي پندارد و در انتظار فرار از زندان و يا باز شدن درهاي آن است. آزادي عمل به معناي بي بند و باري نيست. وي با كاپيتاليسم بدون افسار هم مخالفت كرده و اداره كشور به صورت شوراها را رد نمي كند. "رز" نوشته است كه تامين رفاه و معيشت، يك انسان را اغناء و بي نياز نمي كند بايد آزادي فعاليت داشته باشد مثلا كارش و محل سكونتش را خودش انتخاب كند.
"رز" در كتاب خاطرات خود از روزنامه نگاري نوشته است: اين يك جرم است كه كسي را كه خبرنگاري نكرده باشد سردبير اجرايي روزنامه كنند. يك سردبير بايد بتواند خودرا در جاي يک خبرنگار قراردهد و حدس بزند كه يك خبرنگار چگونه خبر را به دست مي آورد تا بتواند او را هدايت و رهبري كند. همچنين با خواندن يک خبر دستنويس بتواند مجسم کند که خبرنگار در چه شرايطي آن را تهيه کرده و تحت چه فشارهايي بوده است تا بتواند مطلب را اديت کند. "رز" يك بار هم از سوي ليبرتارين هاي آمريكاLibertarian نامزد رياست جمهوري اين کشور شده بود.
كتابهاي معروف "رز" عبارتند از: بگذار توفان بغرد، زمين آزاد، سوسياليسم بايد از نو تعريف شود.
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۳۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #5
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
در قلمرو دموکراسي

پارتي بازي براي كمپاني هاليبرتون و سهل انگاري در محافظت از انبار مهمات عراق؛ دو حربه در دست نامزدهاي حزب دمكرات آمريكا


29 اكتبر 2004هنوز مركب اتهام سهل انگاري در محافظت از انبار مواد منفجره ارتش سابق عراق و به سرقت رفتن 380 تن از اين مواد و مخصوصا ماده« اج ام ايكس » كه از آن به صورت چاشني سلاح اتمي استفاده مي شود خشك نشده بود كه بررسي پليس امنيت داخلي آمريكا ( اف بي آي ) در باره پارتي بازي كمپاني هاليبرتون افشاء شد و پنج روز پيش از برگزاري انتخابات آمريكا ( 2 نوامبر سال 2004 )، به صورت حربه تازه اي در دست نامزدهاي حزب دمكرات بر ضد نامزدهاي حزب حاكم قرار گرفته بود.
جان كري نامزد حزب دمكرات براي احراز مقام رياست جمهوري آمريكا در اين باره گفته است كه طبق تحقيقات اف بي آي و اظهارات بانو « گرين هاوس ) بازرس اداره قراردادهاي ارتش امريكا در بخش مهندسي، كمپاني هاليبرتون كه ديك چني مدير قبلي آن بود و از آنجا مزايا مي گيرد از طريق شعبه خود« كلاگ براون اند روت» با ترك مناقصه ( شركت ندادن كمپاني هاي ديگر و جلوگيري از ايجاد رقابت ميان آنها به منظور پايين آوردن مبلغ ) تعمير لوله هاي نفت عراق و ميادين مربوط را به مدت پنج سال و به مبلغ هفت ميليارد دلار برعهده گرفته بود . پس از ماهها، چون بستن قرار داد بيش از يك سال به طريق ترك مناقصه خلاف قانون بوده، هاليبرتون با كاهش حجم مقاطعه به 2 ميليارد و چهارصد ميليون دلار موافقت كرده است. با وجود اين ، جرم پارتي بازي و مساعدت در معاملات دولتي به جاي خود باقي مانده است. جان كري ضمن طرح اين موضوع در اجتماع هشتاد هزار نفري شهر مديسون ايالت ويسكانسين خطاب به راي دهندگان پرسيد: آيا مي خواهيد باز هم اين افراد را به كاخ سفيد بفرستيد؟.
همزمان با اين، يك ويديو از تلويزيون اي. بي . سي پخش شد كه به نامزدهاي حزب دمكرات كمك كرد. اين ويديو كه 18 آوريل سال 2003 و 9 روز پس از سقوط دولت صدام حسين برداشته شده يك نظامي امريكايي را در انبار مهمات يوسفيه و نيز بسته هاي مواد منجره را نشان مي دهد. به اين ترتيب عكس ماهواره اي كه پنتاگون براي دفاع از خود كه سهل انگاري نكرده و سرقت مواد پيش از تصرف عراق صورت گرفته بود رد شده و وسيله ديگري در دست نامزدهاي حزب دمكرات براي حمله به رقباي دولتي خود گذارده است.
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۳۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #6
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
در قلمرو ادبيات

زادروز Feodor Dostoevski
فئودور داستويفسكي داستان نگار مشهور روس و يكي ازبنياد گذاران سبك نوين نگارش داستانهاي كوتاه 30 اکتبر 1821به دنيا آمد. داستانهاي كوتاه در دو دهه آخر قرن 20 بار ديگر مورد توجه خاص قرار گرفته است و دليل آن احتمالا كم حوصله شدن مردم به خواندن داستانهاي طولاني بايد باشد.
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۴۱ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #7
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
در قلمرو دانش

زادروز دکتر جهانگير بابا، معمار ايراني تبار نيروي اتمي هند
تصوير دكتر جهانگير بابا

دكتر «اچ. جهانگير بابا» دانشمند ايراني تبار اتمي هند سي ام اكتبر 1909 در يك خانواده پارسي در شهر بمبئي به دنيا آمد. وي كه تحصيلكرده انگلستان در علم فيزيك بود در زمان تحصيل موفق به كشف قسمتهاي نامكشوف اشعه اتمي شده بود. جهانگير پس از فراغت از تحصيل، در جريان جنگ جهاني دوم به هند بازگشت و به تحقيقات خود در رشته فيزيك اتمي ادامه داد و تلاش كرد تا در بنياد تاتا (متعلق به پارسيان هند) يك مركز تحقيقات اتمي با هدف ساختن كارخانه برق اتمي داير شود و كارنامه سيروس (كوروش بزرگ) تكميل گردد. دكتر بابا پس از استقلال هند، نهرو نخست وزير اين كشور را وادار به قبول طرح خود كرد كه هند بايد در علم و تكنولوژي استقلال كامل داشته باشد. او بعدا به رياست انستيتوي انرژي اتمي هند منصوب شد و در اين سمت، مقدمات اتمي كردن هند را فراهم ساخت. دكتر جهانگير بابا در اوج پيروزي و شهرت، در سال 1966 در جريان سقوط يك جت بوئينگ ايراينديا از نوع 707 در كوههاي آلپ (سويس) كشته شد. در اين سانحه 116 تن ديگر هم كشته شدند. دكتر بابا هنگام مرگ57 ساله بود. ایرایندیا 15 اکتبر 1932 به نام «تاتا ایرلاینز» توسط یک پارسی دیگر به نام جهانگیر تاتا تاسیس شد. بعدا به ایرایندیا تغییر نام داد که اینک هواپیمایی ملی هند است.
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۴۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #8
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
در قلمرو رسانه‌ها


روزنامه نگاري «دولتي نويسي» و يك خاطره خواندني در اين زمينه از مولف اين سايتدر آخرين هفته اكتبر 2004 چند « اي ـ ميل » از بازديدكنندگان اين سايت دريافت شد كه خواسته بودند توضيح بيشتري درباره روزنامه نگاري «دولتي نويسي» داده شود تا تفهيم شود.
اين نگارنده با ذكر يك خاطره از خود به اين خوانندگان پاسخ مي دهد: در تابستان 1336 (1958 ميلادي )، يك سال و اندي پس از ورود به دنياي روزنامه نگاري، مدير عامل بنگاه آبياري كشور وابسته به وزارت كشاورزي كه بعدا هم معاون وزارت اطلاعات و جهانگردي شد، مرا كه خبرنگار اقتصادي روزنامه اطلاعات بودم تلفني به دفتر خود خواست و گفت بزودي همه رودخانه هاي طغيانگر كشور را با كشيدن ديواره در طرفين مسيرشان مهار مي زنيم و ... و افزود كه اين خبر را اختصاصا به روزنامه اطلاعات مي دهد.
اين نگارنده از ولايت آمده 20 ساله و كم تجربه، خبر را با آب و تاب نوشت و به سردبير داد. در آن زمان هنوز روزنامه هاي تهران ميز و دبير خبر نداشتند و به عبارت ديگر؛ ميان خبرنگاران و سردبير اجرايي «واسطه» نبود. سردبير نگاهي به خبر مي انداخت و آن را جهت اديت كردن و تيتر زدن به يكي از دستياران خود مي داد تا پس از اديت، صفحه مربوط به انتشار آن را تعيين و به چاپخانه (حروفچيني) بفرستد.
در روزنامه اطلاعات، مطالب قبل از ارسال به حروفچيني، به "علي جواهر كلام" داده مي شد تا از نظر املاء و انشاء هم آنها را ببيند و اصلاح كند. جواهر كلام در زيرخبر ديوار كشي رودخانه ها نوشت:
"به عقل جور در نمي آيد، اين پول را دولت از كجا مي آورد، خبر يكطرفه است، خبرنگار فريب منبع خبر را خورده، آيا اين خبرنگار پيش خود مجسم كرده كه اين كار به چه مقدار سيمان و ... نياز دارد".
جواهرکلام اضافه کرده بود: "اگر هم قرار است اين خبر چاپ شود طبق معمول بايد نظر چند فرد آگاه نيز استعلام و برآن اضافه شود.". سردبير اين «پي نوشت» را به منزله قرار مجرميت نگارنده تشخيص داد و آن را به كميسيون ويژه مركب از مدير موسسه اطلاعات و سردبيران نشريات آن فرستاد و محاكمه نگارنده كه مدعي العموم آن علي جواهر كلام بود انجام شد. کميسيون مرا به دليل كرماني! و ساده دل بودن سزاوار حرفه روزنامه نگاري ندانست ولي با يك درجه تخفيف خبرنگار حوادث شهري و مامور مراجعه به بيمارستانهاي شهر و اداره پزشكي قانوني كرد كه در اين سمت تماسي با مقامات دولتي نداشتم كه تحت تاثير قدرت آنان قرار گيرم.
ملاحظه کنيد كه در دهه 1330 روزنامه هاي ما مطالب دولتي را به صورت يكطرفه چاپ نمي كردند ولي اينك (سال1383) در روزنامه هاي تهران انتشار خبري نظير ديوار كشي رودخانه ها، فراوان به چشم مي خورد. در آن زمان اخبار آموزش و پرورش تا به تاييد اولياء اطفال و معلمان نمي رسيد به چاپخانه فرستاده نمي شد. اگر روزنامه هاي دهه هاي 1330 و 1340 وطن را مرور كنيد خواهيد ديد كه حتي اسامي زمين خوردگان و مجروحان تصادفات رانندگي شهر را هم منتشر مي كردند و ....
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۴۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #9
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
ساير ملل
بازگشت نيروهاي مسلمانان از فرانسهشارل مارتل


سي ام اكتبر سال 732 ميلادي، پس از هفت روز نبرد ميان سپاه اعزامي مسلمانان از اسپانيا به فرانسه و لشكريان قوم فرانك به فرماندهي شارل مارتل، مسلمانان به سبب از دست دادن فرمانده خود، عبدالرحمن، دچار شكست شدند و دست به عقب نشيني زدند. اين جنگ كه در «پواتيه» واقع در مركز فرانسه روي داده بود آخرين حد پيشروي نيروهاي عرب مسلمان در اروپا بود. عبدالرحمن در چهارمين روز نبرد کشته شده بود. قبلا مسلمانان دو بار از اسپانيا و از طريق «پيرنه» به فرانسه حمله نظامي برده و حتي «بردو» را تصرف کرده بودند.
هشتمين لشكر كشي صليبيون اروپا به شرق - سودي که اروپاييان از آشنايي با علم، هنر، ادبيات و صنعت مشرق زمين بردند سي ام اكتبر سال 1270 ميلادي، محاصره شهر تونس توسط صليبيون هشتم با عقد يك قرارداد پايان يافت. طبق اين قرارداد، سلطان تونس پذيرفت كه به مبلغان مسيحي و بازرگانان اروپايي در قلمرو خود آزادي عمل بدهد. علت شروع حمله دسته هشتم صليبيون از تونس اين بود كه آن را كليد فتح مصر و شمال آفريقا تشخيص داده بودند ولي پس از پياده شدن در ساحل تونس، بيشتر نظاميان اروپايي دچار بيماري جهاز هاضمه شدند و به ناچار از در مصالحه با سلطان تونس درآمدند. يكي از سلاطين اروپا كه در اين لشكركشي شركت كرده بود بر اثر همين بيماري مرموز در كنار باروي شهر تونس درگذشته بود.
لشكركشي هاي اروپائيان در قرون وسطا به خاورميانه معروف به «جنگهاي صليبي» به بهانه نجات تربت عيسي بن مريم و خارج كردن زادگاه وي از دست مسلمانان صورت مي گرفت كه جز پيروزي هاي اوليه به آن هدف خود نرسيدند. ولي، اين لشكركشي ها باعث آشنايي اروپائيان با صنعت، هنر و پيشرفتهاي علمي ــ ادبي و نيز ثروت مشرق زمين شد كه دو قرن بعد با يافتن راههاي دريايي و ساختن اسلحه آتشين، از طريق اين راهها اقدام كردند و به تدريج بسياري از سرزمين هاي شرق را به زير يوغ استثمار كشيدند؛ ازجمله چين و هند را.
تلاش اروپاييان براي يافتن راههاي دريايي به شرق عمدتا به اين دليل بود كه با پيدايش امپراتوري عثماني راه زميني به شرق برويشان مسدود شده بود و اين امپراتوري مانع بزرگي بر سر راهشان بود كه در قرون بعد با بازي هاي خود آن را تدريجا نابود كردند.سالگرد درگذشت جهانگير امپراتور فارسي نويس هند - آغاز فعاليت انگليس ها در هندوستان


جهانگيرشاه امپراتور گوركاني هند 28 اکتبر 1627 در 58 سالگي درگذشت. وي پسر اكبر شاه بود. جهانگير بود كه به كمپاني هند شرقي اجازه فعاليت بازرگاني در بنادر شرقي هند را داده و ندانسته دروازه ورود به هند را بروي استعمارگران انگليسي گشوده بود.
به نوشته مورخان، «مهرنسا» همسر ايراني او (زاده ايران خاوري - افغانستان امروز) كه مشاور ارشد شوهر در امور سياسي بود جهانگير شاه را از دادن هرگونه اجازه به اروپائيان منع كرده بود و گفته بود كه همه اروپاييان از قماش پرتغالي ها هستند كه «گوا» را تصرف كرده اند و بيرون نمي روند. جهانگير شاه كه مردي كمرو بود با وجود اصرار «مهرنسا» حاضر به پس گرفتن قول خود به انگليسي ها كه برايش يك هديه زيبا آورده بودند نشد.
جهانگير شاه كه در عين حال يك نويسنده ماهر بود كتابي به زبان فارسي نوشته كه قرن گذشته به چاپ رسيده است. در آن زمان، «فارسي» زبان رسمي و اداري هندوستان بود. جهانگير شاه در لاهور مدفون است و پس از وي، پسرش «شاه جهان» امپراتور هند شد.

مجسمه آزادي در آبهاي نيويورك و نگاهي به تاريخچه آن

«كليولند» رئيس جمهوري وقت آمريكا 28 اكتبر سال 1886 مجسمه آزادي، هديه ملت فرانسه به مردم آمريكا را در محل فعلي آن، دهانه رود هادسنHudson (هودسون) در جزيره آزادي كه تا محله منهتن شهر نيويورك 2 هزار و ششصد متر و تا شهر "جرسي سيتي" ايالت نيوجرزي 600 متر فاصله دارد گشود. اين مجسمه بزرگ 46 متر طول دارد كه بر روي جايگاهي به ارتفاع 47 متر قرار گرفته است. مجسمه آزاديLiberty Enlightening The word به تصميم پارلمان فرانسه توسط «فردريك اوگوست برتولدFredric Auguste Borthold» مجسمه ساز و هنرمند شهير فرانسوي ساخته شده است. استخوان بندي پولادين داخل آن كار مهندس «گوستاو ايفلGustave Eiffel» سازنده برج ايفل است كه فردريك پوشش مسي مجسمه را بر آن قرار داده است. پوشش مسي داراي يك آستر چوبي است. مجسمه به قدري استوار ساخته شده است كه تماشاگران از پلكان آن تا آخرين نقطه اش بالا مي روند.
فردريك هنگام ساختن مجسمه از بانو «ايزابلا» بيوه «سينگر» سازنده چرخهاي خياطي خواسته بود كه هر روز به كارگاه او برود و در آنجا بنشيند تا مجسمه مطابق شكل و قيافه او ساخته شود. فردريك به اين دليل ايزابلا را انتخاب كرده بود كه در آمريكا و فرانسه شهرت به نجابت، پاكدامني و وفاداري به شوهر متوفايش داشت.
مجسمه كه براي ملت فرانسه 2 ميليون و 250 هزار فرانك طلا هزينه داشت در سال 1884 تكميل شد و سپس توسط ناوشكن فرانسوي «ايسر» به آمريكا حمل شد. قرار بود كار ساختن مجسمه آزادي در سال 1876 به پايان برسد كه در يكصدمين سالروز اعلام استقلال آمريكا نصب شود كه با هشت سال تاخير ساخته شد زيرا كه دولت فرانسه پول لازم را نمي توانست فراهم كند.
كنگره آمريكا محل نصب مجسمه را مقابل محلي در آبهاي شهر نيويورك تعيين كرد كه ميليونها مهاجر اروپايي در طول قرون 18 و 19 از آن محل وارد آمريكا شده بودند. بعدا به مناسبت پنجاهمين و صدمين سالروز نصب مجسمه، مراسمي ملي با حضور سران وقت آمريكا برگزار شد. بازديد از مجسمه پس از رويدادهاي سپتامبر 2001 به دلايل امنيتي ممنوع شده بود كه بارديگر اين بازديدها از سر گرفته شده است. در دهه هاي گذشته بسياري از خارجيان ناراضي از دولت هاي متبوع، خود را از اين مجسمه آويزان كرده بودند تا جلب توجه جهاني كنند. عكس زير در يك روز پر از دود و دم نيويورك از مجسمه گرفته شده تا مسئله جمعيت را هم نشان بدهد.روزي که مسكو بمب هيدروژني 58 مگاتني آزمايش كرد و دنباله کار...
سي ام اكتبر سال 1961 دانشمندان اتمي شوروي دست به انجام نيرومندترين آزمايش هسته اي جهان زدند و يك بمب هيدروژني 58 مگاتني را منفجر كردند. اين، نيرومندترين آزمايش هسته اي در تاريخ بشر بشمار آمده است. دانشمندان اتمي شوروي يك بمب صد مگاتني را هم آماده آزمايش كرده بودند، ولي تكان هاي همان 58 مگاتني آنان را از انجام آن آزمايش منصرف كرد. آزمايش 58 مگاتني در نزديكي قطب شمال و يك هفته پس از يك آزمايش 30 مگاتني انجام شد. روسها پس از آگاه شدن از دستورالعمل محرمانه آيزنهاود كه در 30 اكتبر 1953 صادرشده بود و در آن به وزارت دفاع، مديران لابراتوارهاي اتمي و دستگاههاي اطلاعاتي اين كشور تاكيد كرده بود كه براي مقابله با تهديد كمونيستها بايد ساخت و تكامل سلاحهاي اتمي آمريكا ادامه يابد برسرعت ساخت و تكميل چنين سلاحهايي افزوده بودند. معلوم نيست كه اين بخشنامه محرمانه در چه زماني به دست جاسوسان مسكو افتاده بود. در اكتبر 2008 نيز ولاديمير پوتين رئيس دولت روسيه دستور داد: از آنجا كه رويدادهاي اخير نشان داد جهان امن نيست و در اين جهان هنوز نيروهايي هستند كه چشم ديدن روسيه را ندارند و از تهديد آن دست برنمي دارند؛ سلاحهاي اتمي روسيه نوسازي، تكميل و سلاحهاي هسته اي تازه اي ساخته شوند.
يك روز پس از آزمايش هيدرژني 58 مگاتني اكتبر 1961 مسكو، پارلمان ايالتي نيويورك از فرط نگراني، ساختن پناهگاه در برابر حمله هسته اي را در آن ايالت اجباري كرد. طبق بروشورهايي كه يك هفته پس از آن انفجار، در آمريكا ميان مردم توزيع شد اشاره شده بود كه نفوذ اشعه خطرناك ناشي از حمله اتمي به داخل زمين و آب كم است و بنابراين، مردم پس از شنيدن سوت خطر بايد به تونلهاي زيرزميني كه ايجاد و با تابلو زرد مشخص خواهد شد پناه ببرند و در فضاي باز نمانند كه مواد راديواكتيو در هوا پراكنده و براي مدتي باقي خواهند ماند.
قدرت هسته اي ــ موشكي شوروي دهها سال يك عامل بازدارنده غرب و باعث نگراني شديد اين بلوك بود. لذا، پس از فروپاشي شوروي، تلاشهاي گوناگون از سوي جناح غرب صورت گرفت تا سلاحهاي هسته اي شوروي كه در اختيار روسيه قرار گرفته اند به حداقل برسند ولي گسترش «ناتو» تا بالتيك شوروي و كمك آمريكا و اتحاديه اروپا به تغيير دولتها در اوكراين و گرجستان (ازطريق انقلاب مخملي و خريد برخي از افراد محلي) روسها را متوجه واقعيت كرده و به خود آورده است. واقعيت هاي مربوط به فروپاشي شوروي (عمدتا از درون) هنوز در پرده ابهام است و معلوم نيست كه چرا پژوهشگري پيدا نمي شود كه در اين زمينه تحقيق عميق كند و نتايج را به اطلاع جهانيان برساند. اطلاع جهانيان از فروپاشي شوروي تاكنون از چارچوب اعلاميه هاي دولتي كه همان زمان به رسانه ها داده شده بود خارج نشده است. اين وضعيت ثابت مي كند كه برخي از دولتها مايل به انجام چنين تحقيقي نيستند!.شرايط اروپا براي اتحاد مجدد با آمريكا


«مايكل نائومان» وزير پيشين فرهنگ آلمان در مقاله اي در هفته نامه «دي زايت» كه در چهارمين هفته اكتبر 2004 انتشار يافت نوشته بود: اگر شرايطي كه در زير مي آيد تحقق يابد، بار ديگر اتحاد اروپا و آمريكا عملي خواهد بود:
ـــ آمريكا جهان چند قطبي را تحمل كند؛ زيرا كه چه بخواهد و چه نخواهد به وجود آمده است.
ـــ آمريكا از دادن اخطار به اين و آن دست بر دارد و در مذاكرات متكلم وحده نباشد و نخواهد كه ديگران به قبول نظرات آن دولت تسليم شوند.
ـــ آمريكا هر دم نگويد كه ما در دو جنگ جهاني و جنگ سرد اروپا را نجات داديم و در نتيجه اروپا بايد از ما حرف شنوي داشته باشد.
ـــ آمريكا قبول كند كه خاورميانه كه منابع آن مورد نياز همه ملل است بدون تنش باشد و حمايت از دولتهاي يكطرفه اين منطقه (تنها متمايل به آمريکا) متعادل سازد.
ـــ درباره سلاحهاي اتمي از تبعيض دست بردارد (اسرائيل را منها نكند) و در اين زمينه از خودش شروع كند و از زرادخانه اتمي اش بكاهد.
ـــ در مورد اسيران جنگي (گوانتانامو و ابو غريب) به ميثاقهاي ژنو توجه كند.
ـــ ضوابط بين المللي را هميشه رعايت كند، نه تنها هروقت كه منافعش ايجاب كند به آنها استناد كند.
ــ به پيمان «كيوتو» و حفظ محيط زيست به پيوندد.صدهزار تلفات غير نظامي در عراق از مارس 2003 تا سپتامبر 2004


دو موسسه آمريكايي بلومبرگ و جانز هاپكينز 29 اكتبر 2004 اعلام كردند كه شمار تلفات غير نظاميان در عراق از آغاز حمله نظامي مارس 2003 تا اواسط سپتامر 2004 بر اثر جنگ و يا به مناسبت آن نزديک به يكصد هزار تن برآورد شده است. اين دو موسسه اين رقم را ضمن بررسي هاي مستقيم و محلي خود در عراق به دست آورده بودند. قرار بود اين رقم پس از برگزاري انتخابات 2 نوامبر 2004 آمريكا انتشار يابد كه پنج روز پيش از انتخابات ناگهان در اينترنت مشاهده شد و رسانه ها آن را نقل كردند. مقامات وزارت دفاع امريكا قبلا رقمي به مراتب كمتر از اين را منتشر ساخته بودند.

ماجراي تعقيب قضايي و محکوميت "لويس ليبي" يكي از مغزهاي كاخ سفيد

لويس ليبيLewis Libby (عكس بالا) رئيس دفتر چني معاون رئيس جمهوري آمريكا 28 اكتبر 2005 از سوي "گراند ژوري" رسما متهم به ايجاد مانع درمسير تحقيقات قضايي، کتمان جرم و دروغ گفتن پس از اداي سوگند كه راست بگويد شد. وي پس از ابلاغ اتهامات، از سمت خود كناره گيري کرد. دادگاه بعدا ليبي را به زندان محکوم کرد که جورج بوش رئيس جمهور با استفاده از اختيارات خود، مجازات وي را تخفيف و از رفتن به زندان رهانيد. همين عمل که در مورد ديگران صورت نگرفته است باعث دلخوري بسياري از مردم آمريکا از بوش و انتقاد از او در رسانه ها شد.
به نوشته روزنامه ها، ليبي در ظاهر رئيس دفتر چني ولي در حقيقت مشاور جورج بوش در امور دفاعي، سلاحهاي كشتار جمعي، مسائل مربوط به تروريسم بود. وي بود كه پيش نويس قانون تاسيس وزارت امنيت ملي را تهيه كرد و مقدمات لشكركشي به عراق را فراهم ساخت. او بود كه بانو پليم جاسوسه سيا را لو داد تا از شوهر او ويلسون انتقام بگيرد كه اعلام كرده بود صدام حسين از نيژر اورانيوم نخريده است. همين لو دادن بانو پليم باعث دروغهاي بعدي و اتهامات پنجگانه و سرانجام كناره گيري و محکوميت ليبي شده بود. رسيدگي به "لو" داده شدن بانو پليم هنوز پايان نيافته و ممکن است چند تن ديگر به محاکمه کشانده شوند.


قتل بازيگر نوجوان فيلم


تارا

بيست و نهم اكتبر 2005 تارا مك مولن (عكس مقابل) بازيگر 16 ساله فيلم در لس آنجلس هدف چند گلوله قرار گرفت و كشته شد.
وي علاوه بر فيلمهاي سينمايي هاليوود، در يك سريال تلويزيوني در نقش عضو يك باند گانگستر بازي مي كرد. پليس احتمال مي دهد كه بازي در همين نقش باعث خشم گانگسترهاي لس آنجلس و قتل او شده باشد زيرا كه اين سريال بر پايه يك پرونده واقعي تهيه شده است.


Mohammad Nasheed

در انتخابات مجمع الجزاير مالديو Maldives واقع در اقيانوس هند که نتايج آن 29 اکتبر 2008 اعلام شد، محمد ناشيد 54 ساله زنداني سياسي پيشين به رياست جمهوري اين کشور دست يافت. در اين انتخابات مامون عبدالقيوم 71 ساله و رئيس جمهور وقت رقيب محمد ناشيد بود. عبدالقيوم سي سال بود که اين سمت را در دست داشت. وي براي نخستين بار در سال 1978 برياست جمهوري انتخاب شده بود.
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۵۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #10
RE: تقویم تاریخ 8 آبان (30 اكتبر)
تاريخ از نگاهي به تصوير
بحران مالي آمريکا معروف به "کرديت کرايسيس" برغم تصويب 700 ميليارد دلار "بيل اوت" بانکها و موسسات وام دهنده و پايين آوردن نرخ بهره "ميان بانکي" و رساندن آن به يک درصد!، تا 29 اکتبر 2008 کاهش نيافته بود. شبکه تلويزيوني "اي. بي. سي" آمريکا اين طرح را منعکس کرده بود تا آمريکاييان براي مدتي طولاني کمربندها را محکمتر کنند و هزينه هايشان را کاهش دهند.
شنبه ۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۹:۵۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.