به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار اقتصادي v / نتاج: بانکداری اسلامی کاملاً محقق نمیشود

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نتاج: بانکداری اسلامی کاملاً محقق نمیشود

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,099
اعتبار: 174
سپاس کرده: 2,616
سپاس شده: 8,157 در 3,660 موضوع

امتياز: -6.50

ارسال: #1
نتاج: بانکداری اسلامی کاملاً محقق نمیشود
مدیرعامل موسسه مالی و اعتباری مهر با بیان اینکه تحقق بانکداری اسلامی با موانع زیادی روبروست، گفت: برای تحقق بانکداری بدون ربا نیازمند تلاشهای هماهنگی در سطح کشور هستیم و باید موانع پیشروی آن برداشته شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در هجدهمین نمایشگاه بینالمللی مطبوعات و خبرگزاریها، ماجرای اختلاس بانکی و ابعاد گسترده آن طی ماههای اخیر در حقیقت اذهان عمومی را درگیر خود کرده است و هر روز که خبری تازه از این پرونده بیرون میآید، بازهم برای مردم با اهمیت است.

اما گذشته از اینکه اختلاس بزرگ تا چه حد فضای اقتصادی،سیاسی و اجتماعی کشور را دربرگرفته باید به این توجه داشت که چرا و چگونه این تخلفات در سیستم بانکی ایران روی دهد.

به هر حال در شرایطی که اقتصاد ایران در تلاش برای اجرای اقتصاد اسلامی است انتظار نمیرود که روزنههای فساد در شبکه بانکی و اقتصادی کشور به این حجم باشد که به راحتی میلیاردها تومان از اموال کشور به دست افرادی سودجو بیافتد.

همین امر موجب شد تا نگاهی داشته باشیم به وضعیت اجرای بانکداری در کشور؛ سالهاست که سیستم بانکی قانون بانکداری بدون ربا را اجرا می کند و در مقابل مسئولان تلاش می کنند به جای بانکداری بدون ربا قانون بانکداری اسلامی را نهادینه نمایند.

به همین منظور خبرگزاری فارس از رئیس کارگروه تحول بانکی و مدیرعامل موسسه اعتباری مهر دعوت کرد تا با حضور در نشست تخصصی با عنوان راهکار بانکداری اسلامی برای جلوگیری از تخلفات بانکی در محل غرفه خبرگزای فارس در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها حضور پیدا کنند.

غلامحسن تقی نتاج، در میزگرد غرفه خبرگزاری فارس با موضوع بانکداری مدیریت اسلامی و راهکارهای تحقق اظهار داشت: موضوع بانکداری بدون ربا یا بانکداری اسلامی باید به عنوان یک آرمان آن را بدانیم به دلیل اینکه عوامل مانع تحقق بانکداری اسلامی همواره وجود خواهد داشت و امکان ندارد موانع بانکداری اسلامی برطوف شود؛ همانطور که موانع مدینه فاضله برطرف نمیشود و به همین دلیل بانکداری اسلامی صددرصد قابل تحقق نیست.

وی افزود: آنچه که تحت عنوان بانکداری اسلامی از آن یاد میکنیم به عنوان یک هدف قابل دستیابی است. بانکداری بدون ربا نیازمند زمان و بلوغ است و با تدوین یک قانون و یا حرکت جمعی قابل تحقق نیست بلکه باید در یک فرآیند تدیوجی این کار صورتی گیرد؛ در این بین نه تنها بانکها بلکه مشتریان سیستم بانکی اعم از تامین کنندگان و مصرف کنندگان تسهیلات بانکی هم باید به بانکداری بدون ربا ایمان پیدا کنند.

نتاج با اشاره به اقدامات انجام گرفته و زمینههای لازم برای تحقق آن، بیان کرد: برای تحقق بانکداری بدون ربا نیازمند تلاشهای هماهنگی در سطح کشور هستیم اقداماتی که تاکنون وجود داشته و شاهد نتایج آن بودهایم قانون بانکداری بدون ربا است که در سال 59 به تصویب رسید و بهتر است نگاه منصفانه به شرایط کشور داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر قوانین کشور اعم از قانون بانکداری اسلامی، قانون تجارت و قوانین دیگری که در حال اجراست نشانگر دغدغه دینی و اعتقادی و تصویب قوانین و مقررات وجود داشته است.

نتاج با اشاره به رشد تدریجی جامعه، گفت: باید بپذیریم که رشد تدریجی یک امر اساسی برای بلوغ کشور است و آنچه میتوانیم در این سه دهه از آن یاد کنیم قانون عملیات بانکداری بدون ربا و قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی در سال 83 و پس از آن بستههای سیاستی،نظارتی که به تصویب شورای پول و اعتبار میرسد، است.

وی تأکید کرد: حرکتهای گستردهای در بخشهای مختلف حاکمیت کشور در حال انجام است اما به صورت محسوس برای افراد جامعه نیست اما تأثیرگذار خواهد بود.

مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری مهر افزود: محافل علمی و دانشگاهی که بخشی از زیرساختهای سیاستگذاری در آن انجام میشود برای اجرای قانون بانکداری بدون ربا باید مورد توجه قرار گیرد.

وی عامل دیگر بازدارنده تخلفات بانکی و اجرای درست قانون بانکداری بدون ربا را محافل حوزوی دانست و گفت: محافلی که با اتکا قوی به مبانی دینی و اصول اعتقادی در این حوزه فعالیت میکنند هم قابل نقد است و اینکه آیا این اقدامات پاسخگوی نیازهای تحقق بانکداری بدون ربا است یا خیر.
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۰۹:۴۴ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 7,099
اعتبار: 174
سپاس کرده: 2,616
سپاس شده: 8,157 در 3,660 موضوع

امتياز: -6.50

ارسال: #2
RE: نتاج: بانکداری اسلامی کاملاً محقق نمیشود
* دیدگاهای متفاوت نسبت به بانکداری بدون ربا

نتاج با اشاره به تفاوت دیدگاه فقها درخصوص بانکداری بدون ربا و گفت: به عنوان مثال علیرغم وجود این قانون شاهد هستیم محافل حوزوی بارها دریافت جریمه دیرکرد را حرام اعلام میکنند.

وی تصریح کرد: در خصوص بانکداری بدون ربا و نظرات فقها در این باره کار تحقیقاتی انجام گرفت که در برخی موارد در مورد یک مسئله یک فقیه کاملاً مخالف و یک فقیه دیگر کاملاً موافق؛ در چنین شرایطی چگونه میتوان قانون بانکداری بدون ربا را به درستی پیادهسازی کرد.

مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری مهر تأکید کرد: نظرات فقها بسیار محترم است و باید مورد توجه قرار گیرد و بیان این جمله به معنای نادیده گرفتن این نظرات نیست.

نتاج عامل دیگر در تحقق بانکداری بدون ربا را نیازهای عملیاتی و ضرورتهای محیطی جامعه عنوان کرد و افزود: صرفاً با حرام یا حلال دانستن یک مسئله نیازهای جامعه پاسخ داده نخواهد شد و باید برای رفع این احتیاجات پاسخ مناسبی داده شود.

*بانکداری بدون ربا در راستای نیازهای پولی و بانکی تدوین نشده است

وی گفت: به عنوان مثال اگر فردی نیازمند 50 میلیون تومان تسهیلات قرضالحسنه برای رفع نیاز ضروری خود باشد هیچ کدام از مؤسسات و بانکها به صورت قرضالحسنه به آن تسهیلات نمیدهند و وی مجبور است در قالب عقود فعلی مانند جعاله یا عقود مشارکتی به دریافت تسهیلات اقدام کند.

نتاج ادامه داد: قانون بانکداری بدون ربا به صورت یک بسته سیاستی قابل اجرا در سیستم بانکی است و روی آن کار نشده است و هماکنون نیازهای پولی و بانکی در قالب بانکداری بدون ربا تعریف نشده است.

* نادیده گرفتن سیستم بانکی در تصمیمگیریها یکی از دلایل وقوع اختلاس

وی با بیان اینکه در سیاست گذاریهای اقتصادی بخش بانکی مغفول است، افزود: وقتی نرخ سود تسهیلات بانکی کمتر از قیمت تمام شده هزینه بانکها در نظر گرفته میشود در چنین شرایطی سیستم بانکی مجبور به اقدامات دیگری میشود و یکی از دلایل اتفاقات اخیر سیستم بانکی (اختلاس) در نظر نگرفتن واقعیتهای موسسات پولی و بانکی حتی در بخش دولتی است.

وی در پاسخ به سؤال یکی از حضار در این نشست در خصوص عدم پرداخت تسهیلات قرضالحسنه به مردم گفت: اگر تسهیلاتی به صورت قرضالحسنه در سطح 50 میلیون تومان پرداخت شود از مسیر قرضالحسنه انجام نشده زیرا ما نمیتوانیم چنین مبالغی را به صورت قرضالحسنه پرداخت کنیم.

مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری مهر اضافه کرد: اگر چنین مبالغی پرداخت شود در قالب عقودی است که به آن سود تعلق میگیرد که از نظر بانکداری بدون ربا این مسئله تخلف محسوب میشود اما باید بپذیریم در چنین شرایطی بانک مجبور به چنین اقدامی خواهد شد.

*با توجه به گستردگی عملیات بانکی امکان نظارت کامل وجود ندارد

نتاج همچنین با تأیید وجود تخلف سیستم بانکی اظهار کرد: به دلیل انجام هزاران عملیات بانکی در روز و گسترش شعب بانکها امکان نظارت بر همه نظامات وجود ندارد البته بخشی از مشکلات به ناچار اتفاق میافتد و راهکاری برای آن وجود ندارد اما مواردی که فرد منابع را برای خود برمیدارد باید حداکثر کنترل انجام شود که این اتفاقات صورت نگیرد.

وی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از افراد حاضر در غرفه فارس مبنی بر ورود نهادهای نظامی و انتظامی و مغایرت آن با قانون گفت: پس از تصویب قانون بانکداری بدون ربا اتفاقاتی مانند جنگ تحمیلی کشور را در اجرای بانکداری بدون ربا با وفقه مواجه کرد.

نتاج افزود: پس از جنگ تحمیلی مؤسسات قرضالحسنه شکل گرفتند که برای پاسخگویی به نیازهای آن روز جامعه ضروری بود و در آن زمان قانون بازار غیرمتشکل پولی وجود نداشت؛ در آن زمان اجازه تأسیس موسسه با نام قرضالحسنه و فعالیت غیرقرضالحسنهای وجود داشت.

مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری مهر ادامه داد: پس از گذشت چند سال به تدریج سهم فعالیتهای قرضالحسنه در این موسسات به 10 درصد کاهش یافت و سهم سایر فعالیتها 90 درصد افزایش یافت زیرا قوانین مقررات منعی برای آنها ایجاد نمیکرد.

وی تدوین قانون بازار غیرمتشکل پولی را در راستای رفع این معضل خواند و اظهار داشت: براساس این قانون مؤسسه قرضالحسنه باید به صورت قرضالحسنه فعالیت کند و اگر نوع فعالیت تجاری با سرمایهگذاری است باید در قالب تعاونی اعتباری یا بانک خصوصی فعالیت کند.

نتاج افزود: نهادهای نظامی که در سالهای گذشته مؤسسات قرضالحسنه را تصویب کردند پس از تصویب قانون بازار غیر متشکل پولی با اجرای آن همکاری کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر این مؤسسات تنها به عنوان یک نهاد نظامی نیستند بلکه دهها هزار سهامدار دارند.

مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری مهر با اشاره به تصویب قانون تعیین سطح برای مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی در بانکها گفت: در حال حاضر هر فرد تنها میتواند 10 درصد از سهام بانک را در اختیار داشته باشد و اگر این قانون اجرایی شود دیگر این مسائل وجود نخواهد داشت و همچنین مسائلی مانند تأسیس بانک توسط وزارت نفت در صورتی عملی خواهد شد که سهم این وزارتخانه 10 درصد باشد
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۰۹:۴۶ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.