به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

صياد، امير برومند ارتش اسلام

نویسنده پیام
*
اعتبار: 174
سپاس کرده: 2,616
سپاس شده: 8,157 در 3,660 موضوع

امتياز: -6.50

ارسال: #1
صياد، امير برومند ارتش اسلام
زندگي نامه
شهيد امير سپهبد علي صياد شيرازي ، سال 1323 در شهرستان درگز از توابع استان خراسان ديده به جهان گشود . پس از اتمام تحصيلات ابتدايي و متوسطه به دانشكده افسري راه يافت و با موفقيت آن را پشت سر گذاشت . او سپس براي تكميل دوره توپخانه به امريكا اعزام شد و بعد از دو سال آموزش شبانه روزي ، بر اثر هوش فوق العاده و توان نظامي بالا ،‌ممتازترين دانشجوي آن دوره شناخته شد و به كشور بازگشت .
شهيد صياد شيرازي در كنار تحصيل علوم نظامي و ارتقا به مدارج بالا ، ضمن شناسايي و ارتباط با نيروهاي مبارز و تشكيل هسته هاي انقلابي در داخل ارتش ، فعاليتهاي اسلامي را نيز دنبال مي كرد تا آنجا كه به علت اين فعاليتها توسط ساواك دستگير و زنداني شد . با پيروزي انقلاب اسلامي ، او به طور كامل خود را وقف انقلاب و نظام اسلامي كرد و تا هنگام شهادت هيچ گاه از مجاهدت در راه خدا و خدمت به نظام و كشور اسلامي ، غافل نشد .
برخي از فعاليتهاي شاخص آن شهيد بزرگوار را به اين شرح مي توان برشمرد :
ـ طراحي و اجراي عمليات پاكسازي كردستان در سال 1358 به همراه برادران سپاه
ـ حضور مداوم در جبهه هاي غرب و جنوب كشور در سطوح عالي فرماندهي
ـ همكاري با سپاه پاسداران در اوايل جنگ ، عليرغم مخالفت بني صدر
ـ دريافت درجه سرهنگي پس از فرار بني صدر و انتصاب به فرماندهي شمال غرب كشور
ـ انتصاب به فرماندهي نيروي زميني ارتش با حكم حضرت امام خميني رحمه الله عليه
ـ فرماندهي كليه عملياتهاي سپاه اسلام از سال 1360 تا 1365 به همراه فرماندهان ارشد سپاه
ـ طراحي عمليات و هدايت رزمندگان اسلام در عمليات مرصاد عليه منافقين
ـ معاونت بازرسي ستاد كل نيروهاي مسلح
ـ جانشين رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح از سال 1372
سرانجام اين سرباز فداكار اسلام در تاريخ 21 فروردين 1378 در حالي كه فقط چند روز از اهداي درجه سرلشگري از طرف مقام معظم رهبري به ايشان گذشته بود ،‌هدف گلوله هاي منافقين بزدل قرار گرفت و عاشقانه به شهادت رسيد .
جزئيات شهادت سپهبد صياد شيرازي
تيمسار سپهيد علي صياد شيرازي جانشين ستاد كل نيروهاي مسلح روز شنبه 21 فروردين ماه 1378 در حوالي خانه اش مورد سوءقصد عوامل تروريست قرار گرفت و به شهادت رسيد . ساعت 6 و 45 دقيقه صبح اين روز ، كه تيمسار صياد شيرازي با اتومبيل خود به قصد عزيمت به محل كارش از خانه خارج شده بود ، مورد هجوم مرد ناشناسي قرار گرفت و به شدت مجروح شد ، اهالي محل كه از اين حادثه مطلع شده بودند بلافاصله او را به بيمارستان فرهنگ انتقال دادند كه متأسفانه بر اثر شدت جراحات وارده ، تلاش پزشكان براي نجات وي بي نتيجه بود و او در بيمارستان به شهادت رسيد .
به گفته شاهدان ، مرد تروريست با پوشش لباس رفتگر در حوالي خانه شهيد به كمين نشست و تيمسار را هنگام خروج از خانه به رگبار بست ، در اين حال شهيد صياد كه سوار بر خودرو تويوتاي سفيد رنگ خود بود مورد اصابت گلوله تروريست واقع شد .
در پي اين حادثه يك سخنگوي گروهك هاي تروريستي منافقين در تماس با خبرگزاري فرانسه در نيكوزيا مسئوليت اين جنايت را برعهده گرفت
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۱۵:۴۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*

ارسال: #2
RE: صياد، امير برومند ارتش اسلام
آخرين سخنراني سپهبد شهيد علي صياد شيرازي
سپهبد شهيد علي صياد شيرازي جانشين رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در آخرين سخنراني خود كه در جمع فرماندهان و مسئولان بلندپايه اين ستاد ايراد شد ، داشتن بينش صحيح را لازمه آلوده نشدن زندگي به آلودگي و انحراف دانست و متن كامل سخنان شهيد سپهبد علي صياد شيرازي چنين است :
اعوذبالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم
رب ادخلني مدخل صدق و اخرجني مخرج صدق و اجعل لي من لدنك سلطاناً نصيراً
اللهم كن لوليك الحجت بن الحسن صلواتك عليه و علي ابائه في هذه الساعه و في كل الساعه ولياً و حافظاً و قائداً و ناصراً و دليلاً و عيناً حتي تسكته ارضك طوعاً و تمتعه فيها طويلاً
اللهم اجعل من انصاره و اعوانه
براي شادي ارواح پاك و مطهر شهداي انقلاب اسلامي و شادي روح مطهر حضرت امام رضوان الله عليه و سلامتي و تندرستي رهبر و فرمانده معظم كل قوا سه تا صلوات بفرستيد . ( اللهم صل علي محمد و آل محمد )
تذكري كوتاه دارم هم به خودم و هم به شما عزيزان و بعد با دعايي جلسه را تمام مي كنيم . تذكر بر اين است كه خداوند متعال به عمل صالح ما ارزش قائل است و اگر در زندگي خود دائماً در انجام عمل صالح بتوانيم به پيش برويم و بازدهي كار خودمان را افزايش بدهيم ، خداوند به ما امتياز مي دهد و زمينه عاقبت به خيري همه ما فراهم مي شود . بعد از بيست سال از عمر با عزت انقلاب اسلامي اين تجربه بسيار پرمعرفت نصيب همه ما شده است كه بدانيم پشتوانه عمل صالح ما در زندگي انقلابي خودمان در اين نظام مقدس جمهوري اسلامي عمدتاً بر دو پايه استوار بود : يكي از انگيزه اي كه در وجود ما حاكم است و دوم بينشي كه براي شناخت راه داريم . با انگيزه سالم كه نشأت گرفته از ايمانمان به راه راست است ، خداوند متعال به ما روحيه و نشاط لازم را براي انجام عمل صالح مي دهد . به طوري كه هميشه براي هر برنامه اي و هر عملي كه به عنوان وظيفه و انجام تعهدات خودمان در صحنه نظام جمهوري اسلامي مي خواهيم به پا بخيزيم و تلاش بكنيم و نظارت خداوند را بر كارهايمان ببينيم . اين انگيزه به ما كمك مي كند كه با روحيه خستگي ناپذير در صحنه باشيم . همان روحيه اي كه حركت ميليوني امت شهيد پرورمان را در جهت به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي در تمام لحظات و تنگناهايي كه براي انقلاب خطر پيش مي آمد . براي دفاع از دستاوردهاي انقلاب همت گماشتيم و داشتن بينش كه از آگاهيهاي ما ،در درسهاي ما ، دانشهاي ما ، علم ما ، ابتكاراتمان و همه آن نبوغي كه خداوند در وجود فرد ، فرد ما گذاشته است ، استفاده بكنيم كه راه را گم نكنيم ، چون براي تكامل در اين مسيري كه قدم گذاشتيم حتماً نياز به بينش داريم . بينش به ما آگاهي مي دهد ، شناخت مي دهد تا راه را از چاه تشخيص بدهيم . آن مسير روشني را كه حضرت امام رضوان الله عليه براي ما مشخص كرد و جانشين بر حق امروز سكاندار آن راه است ، راه روشني است ولي اگر بينش قوي و عميق نباشد ، در زندگي ما خطر آلودگي است ، خطر انحراف است و براي ادامه راه هم ما به اين دو عامل قوي و مهم نياز داريم بنابراين در پيشگاه خداوند متعال مسئلت داشته باشيم از اين كه خداوند آن قدر به ميزان الهي بودن انگيزه ما بيفزايد كه دائماً با روحيه و نشاط قوي بتوانيم در اين فراز و نشيب ها قدم برداريم از خداوند بخواهيم كه روز به روز بينشمان را قوي تر و عميق تر كند كه در مسيري كه قدم برمي داريم خدايي ناكرده منحرف نشويم .
بسم الله الرحمن الرحيم
من علينا بظهور وليك و عجل يالفرج و العافيه و النصر اللهم احفظ علماء الاسلام ،اللهم وفق و ايده ، اللهم ايه آيه الله خامنه اي اللهم احفظ و وفقه و ثبته
و السلام عليكم و رحمه الله و بركاته
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۱۵:۵۲ عصر
*

ارسال: #3
مصاحبه منتشر نشده امير شهيد سپهبد علي صياد شيرازي
آنچه در ذيل مي خوانيد ،‌مشروح مصاحبه كوتاه و منتشر نشده اي است كه از جهتي در ارادت و عمق علاقه قلبي امير سرافراز اسلام شهيد سپهبد علي صياد شيرازي را به معمار كبير انقلاب اسلامي امام راحل (ره) نشان مي دهد . وقتي از آن شهيد والا مقام پس از مصاحبه يك و نيم ساعته اي كه داشتيم مجدد درخواست نموديم مصاحبه كوتاه ديگري براي ستون ناگفته هاي دفاع مقدس داشته باشند علي رغم خستگي و حجم كاري كه داشتند با همان صفا و خلوص نيت با گشاده رويي و لبخند پرمعنايي فرمودند :
اگرچه خاطرات به ياد ماندني را گفته ام و تقريباً ناگفته اي ندارم لاكن به يك خاطره اي كه شايد كمتر بيان كرده باشم اشاره مي كنم و سپس براي اين كه حقير و همكارم را به استمرار چنين حركتي تشويق فرمايند رسماً‌از ما دعوت نمودند كه به كلاس معارف دفاع مقدس ايشان در دانشكده افسري امام علي (ع) نيز برويم و از خاطرات به ياد ماندني آن كلاس نيز بهره مند شويم كه البته ماجراي دانشكده افسري نيز داستان مفصلي دارد كه در فرصتي مقتضي بيان خواهيم نمود . در هر صورت توجه خوانندگان محترم را به مشروح مصاحبه منتشر نشده اين شهيد بزرگوار بدون هيچ اصلاحيه نگارشي به منظور انتقال همان طراوت و تازگي و سادگي و خلوصي كه ايشان داشتند درج مي نماييم اميد است مورد رضايت حق تعالي و رهپويان راه ولايت و روح مطهرش قرار گيرد انشاالله «ق ـ ح»
من يك خاطره اي را مي گويم كه كمتر گفته ام نمي گويم ناگفته است . توي اين نشست يك طوري شده كه من فكر مي كنم الان فضاي من ، يك فضاي معنوي و خوبي شده ، حالا يا توي خودم هستم و يا شما هم الحمدالله نقش داريد براي من عرض كنم يك شب در جبهه بودم به صورت خيلي ناراحت خوابيدم البته اين از وضعيتي بود كه داشتم ، خيلي دلم گرفته بود ، ساعت 30/1 يا 2 نيمه شب بود كه خوابيدم و بلافاصله خوابي را ديدم ، خواب ديدم در قرارگاهي كه بوديم گفتند امام مي خواهد تشريف بياورد ، خوب من كه خيلي دلم گرفته بود و چون به امام خيلي تكيه داشتم و از امام خيلي براي حال و روحم بهره مي بردم ، اسم امام را كه شنيدم خيلي تحت تأثير قرار گرفتم گفتم كه : خيلي خوب ، حالا كه امام مي آيند بايد يك جوري امام را تنها گيرش بياورم و با او درد دل كنم با خود گفتم من نمي توانم در جمع حرف دلم را بزنم كه او مرا كمك كند جمعمان هم زياد بود تمام فرماندهان صف كشيده بودند ، خوب برخلاف هميشه كه امام ثابت مي ايستادند و ديگران مي رفتند دست بوسي كنند ، اين بار امام از جلوي صف رد مي شدند راه مي رفتند و با همه خوش و بش مي كردند و صحبت مي كردند يك لبخند و تبسم ظريفي هم بر چهره مباركشان بود ( يكي از عكسهاي امام هست كه چنين تبسمي را دارند ، جاهاي مختلفي اين عكس را پخش كردند ) يك تبسمي شبيه به آن عكس داشتند ، امام حركت نمودند تا به من رسيدند ، همين كه به من رسيدند ، من خودم را گم كردم ، دست و پايم را گم كردم البته من هم مثل بقيه دست بوسي كردم و امام رد شدند منتها از دو سه نفر نگذشته بودند كه يك دفعه برگشتند و به من نگاه كردند وقتي برگشتند كاملاً معلوم بود كه ديدشان مستقيم به من متمركز شده ، امام اين جمله را فرمودند : شما كارتان درست مي شود ، نگران نباشيد .
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۱۵:۵۹ عصر
*

ارسال: #4
صياد از نگاه ديگران
سرتيپ پاسدار مصطفي ايزدي

به بهانه شهادت سپهبد صياد شيرازي
من المومنين رجال صدقوا ما عاهدواالله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و ما بدلوا تبديلا
زير شمشير غمش رقص كنان خواهم رفت
كان كه شد كشته او نيك سرانجام افتاد
سردار سرافراز جبهه توحيد و بسيجي آشناي جبهه هاي افتخار و شرف ، سپهبد علي صياد شيرازي اين سربردار هميشه بيدار و جهادگر عرصه هاي پيكار و شير بيشه شجاعت و فضيلت و عاشق بي قرار شهادت و اسوه ايثار و اخلاص و استقامت با صدق و صفا و مظلوميت پس از عمري جهاد خالصانه و جانبازي در خطوط مقدم دفاع از اسلام و ولايت اجر خويش را همچون مولايش اميرمومنان علي (ع) با فرق خونين گرفت و به ديدار معشوق شتافت و شهيد شاهد جوار قرب حضرت حق گرديد .
او عاشق دلسوخته اي بود كه در گستره خونين جبهه هاي نبرد از كردستان تا خوزستان به جهاد و نماز نيايش مي پرداخت و در جهاد افضلش اوج بندگي خويش را به نمايش مي گذاشت او عبادتش جهاد بود و جهادش عبادت و در اسلام و امام چنان ذوب شده بود كه ميتوان او را در حقيقت گواه گويايي از موفقيت انقلاب اسلامي در تربيت انسانهايي والا دانست كه شگرف ترين سجاياي اخلاقي و مديريتي را از خود بروز مي دهند . فرازهايي از وصيت نامه سراسر معرفت گوياي اين حقيقت است كه او انسان اسلام بود و برمبناي همين هويت چنين مي نويسد :
خداوندا ! اين تو هستي كه قلبم را مالامال از عشق به راهت ، اسلامت ، نظامت و ولايتت قرار دادي ، خدايا تو خود مي داني كه همواره آماده بوده ام آنچه را كه تو خود به من دادي در راه عشقي كه به راهت دارم نثار كنم كه اگر جز اين نبودم آن هم خواست تو بود . پروردگارا رفتن ما در دست توست من نمي دانم چه موقع خواهم رفت ولي مي دانم كه از تو بايد بخواهم مرا در ركاب امام زمانم قرار ده و آنقدر با دشمنان قسم خورده دينت بجنگم تا به فيض شهادت برسم … خداوندا ولي امرت حضرت آيت الله خامنه اي را تاظهور حضرت مهدي (عج ) زنده ، پاينده و موفق بدار آمين يا رب العالمين .
ادوار زندگي سرشار از خدمتش به حق نمونه اي مجسم در خدمتگزاري بر اين طريق بود و براي نيل به مقصود دمي آرامش نداشت . او فرماندهي متدين ، جدي ، اميدوار ، سخت كوش ، و با اخلاص بود ، و الگويي كم نظير و عالي در خدمتگزاري و وفاداري به نظام و عشق به ولايت بود در واقع زندگي مشحون از مجاهدات او را مي توان به عنوان هنر مردان خدا كه با شهادت به اكمال رسيده است مرور كرد و از آن انگيزه اي عالي براي تداوم راهش گرفت :
او در خانواده اي متدين و سلحشور در شمال خراسان (درگز) متولد شد . و از بدو شناخت خود در طريق اسلام گام نهاد و ورود به ارتش و طي دوره هاي تخصصي در خارج از كشور و توجه و جاذبه فرماندهان عالي آن زمان به وي كه به واسطه ممتاز بودنش ايجاد شده بود كوچكترين خللي در عزم جزم او مبني بر قرارگرفتن در راه اسلام و ولايت ايجاد نكرد و از همان آغاز خدمت در شرايط سخت نيروهاي مسلح آن زمان شروع به فعاليت هاي اسلامي نمود ، او از 25 سال پيش در شهر شهيد پرور اصفهان شروع به فعاليتهاي اسلامي و انقلابي با همراهي همرزمان شهيد سرلشگر پاسدار شهيد كلاهدوز و تيمسار شهيد اقارب پرست نمود و به واسطه همين فعاليتها قبل از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي محور ارتش انقلابي در اصفهان سرباز اسلام صياد شيرازي بود كه در ايجاد كميته دفاع شهري در اصفهان نقش كارساز داشت و از همان زمان در ارتباط با رهبر معظم انقلاب اسلامي كار ساماندهي ارتش را به انجام رساند و با آغاز بحران كردستان جزء اولين فرماندهاني بودكه وارد منطقه شد و به ياري شهيد سعيد دكتر مصطفي چمران شتافت و در اقصي نقاط كردستان از جمله سردشت ، حماسه ها آفريد و پس از تشديد بحران به دليل عملكرد هيئت اعزامي از طرف دولت موقت در آغاز سال 59 نسبت به آزادسازي شهر سنندج پس از نبرد خونبار به همراه يگانهاي سپاه ( و به قول خويش تركيب مقدس ارتش ، سپاه ، بسيج و نيروهاي بومي ) اقدام نمودند و پس از آن ظرف مدت سه ماه با سرعت و قاطعيت با تركيب نيروهاي ارتش و سپاه و حضور فعال و كليدي ايشان مناطق مريوان ، ديواندره ، سقز ، بانه و … پاكسازي و حاكميت موثر نظام برقرار گرديد و با كياست و هوشياري ، تحركات رژيم بعثي را به اطلاع مركزيت نظام رساند و در اين راه مجاهدات ارزشمندي را در جهت آمادگي مبادي ذيربط نمود و بي مهريها ، كوچكترين خللي در عزم و اراده او براي پيگيري اهداف مقدس انقلاب اسلامي وارد نياورد و پس از اين با وجود لغو درجه توسط بني صدر خائن به همكاري موثر با سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ( در واحد طرح عمليات ) با وجود جراحت و ناراحتي جسماني حاصله از حضور در مناطق عملياتي پرداخت و پس از انتخاب شهيد رجايي به رياست جمهوري با درجه سرهنگي مجدداً عازم منطقه شمال غرب شد و با همكاري سپاه ،ارتش ، نيروهاي انتظامي و نيروهاي بومي ، شهرهاي بوكان و اشنويه را پاكسازي نمود . از كارهاي برجسته اين شهيد سعيد همكاري با سردار شهيد محمد بروجردي در تأسيس قرارگاه مشترك حمزه سيد الشهدا است كه نقش تعيين كننده اي در برقراري امنيت در شمال غرب كشور داشت .
او علاوه بر خدمات شايان كه در مبارزه با ضدانقلاب نمود در امر دفاع مقدس از فرماندهان برجسته و نام آور است و دوران فرماندهي اين امير سرافراز بر نيروي زميني ارتش از مقاطع درخشان موقعيت اين نيرو مي باشد او فرمانده ارتش در عملياتهاي بزرگ و سرنوشت سازي هم چون طريق القدس ( آزادسازي بستان ) ، فتح المبين ، بيت المقدس ( فتح خرمشهر ) رمضان ، مسلم بن عقيل ، مطلع الفجر ، محرم ، والفجر 1 ، 2، 3 ، 4 … خيبر و بدر مي باشد كه اين سلسله عملياتها از برجسته ترين مقاطع دفاع مقدس مي باشد .
اقدامات و شرح مجاهدات و ايثار اين سردار بزرگ در اين دوران از عهده راقم اين سطور خارج است ، همين بس كه امام خميني (ره) پس از اين عمليات ها ، ايشان را به نمايندگي خود در شوراي عالي دفاع منصوب نموده و در حكم صادره چنين فرمودند :
… با تقدير از زحمت هاي طاقت فرساي سركار سرهنگ صياد شيرازي كه با تعهد كامل به اسلام و جمهوري اسلامي در طول دفاع مقدس از هيچ گونه خدمتي به كشور خودداري نكرده است … در اين فراز از زندگي سراسر مجاهدت او ، با وجود اين كه نماينده فرمانده كل قوا در شوراي عالي دفاع بود ولي در تمامي صحنه هاي نبرد با چهره اي بسيجي و خدوم حضور مي يافت و ياوري كارساز براي رزمندگان اسلام بود كه از اوج اين تلاشها مي توان در عمليات مهم مرصاد نام برد در اين مرحله نيز بارها تا مرز شهادت پيش رفت ولي تقدير بر اين بود كه بماند و خدمات بيشتري را به امت اسلام بنمايد .
او پس از جنگ و در تداوم اين مسير نوراني به فرمان مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا مدظله و در راستاي سازندگي نيروهاي مسلح در ستاد كل نيروهاي مسلح با مسئوليت معاونت بازرسي و سپس جانشين رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح با رغبت و نشاط و جديت به خدمت مشغول شد و نقش كارسازي در سازماندهي نيروهاي مسلح ايفا كرد و با شهادت ، اين حركت نوراني را جاودانه نمود . الحق زندگاني سرشار از خدمت و سجاياي اخلاقي و روحيات اين سردار شهيد به نحوي است كه آن را مي توان به عنوان الگويي موفق براي نظاميان مسلمان مطرح نمود . او به حق زاهد شب و شير عرصه نبرد بود و از همان ابتداي انقلاب كه در سردشت فرماندهي نيروهاي اسلام را بر عهده داشت ،رزمندگان متوجه نمازهاي شب با اخلاصش در دل كوهستانهاي كردستان بودند . تقيد او به روزه در روزهاي دوشنبه و ‏پنجشنبه و ماههاي رجب و شعبان و رعايت اخلاق و شئون اسلامي و توجه خاص او به اوامر امام در مورد عبادات از او شخصيت كاملاً ويژه اي ساخته بود . بارها و بارها از خاطره اي كه امام (ره) با اقدام خود تأكيد بر انجام نماز در اول وقت نموده بودند را بيان مي كرد و خود از پيشتازان اين امر بود . او انسان مخلص و عاشق خدمت بود و رغبتي به مقامات دنيايي و زرق و برق آن نداشت و لذا هرجا كه امكان خدمت بود بي تكلف در خط مقدم قرار مي گرفت و به جايگاه آن اهميتي نمي داد .
رعايت اين ظرايف از او انساني نمونه و نوراني ساخته بود به نحوي كه در قلب ارتشيان ، پاسداران و بسيجيان جاي داشت . شجاعت او وصف ناشدني است چرا كه در صحنه هاي نبرد اين مرگ بود كه از او فرار مي كرد و عشق او به شهادت چنان بود كه دعاي يوميه او توفيق وصال به آن به نحوي كه در اين روزهاي آخر از همسر همراه و وفادارش نيز خواسته بود كه او را براي نيل بدان دعا كند و سرانجام بامداد 21 فروردين ماه 78 پس از عمري مجاهدت مخلصانه ، دعايش اجابت شد .
حقاً براي سپهبد شهيد صياد شيرازي مرگ در بستر كوچك و حقير بود و او به شرفي كه استحقاق آن را داشت رسيد و اجر جهاد سترگ خويش را گرفت و در آستانه ماه محرم طريق سالار شهيدان كربلا را طي كرد و به فوز عظماي شهادت رسيد و سفر آخر دنياي او قبل از اين سفر جاوداني به مزار شهيدان شلمچه و تربت پاك حضرت ثامن الحجج (ع) بود .
بسيجي مجاهد تيمسار سپهبد شهيد علي صياد شيرازي با سرافرازي زيست و با مجاهدت در راه حق شهيد گرديد .
پيام خونين مطهر او فروزان نگهداشتن مشعل مقدسي است كه امام (ره) و صدها هزار شهيد براي آن جان خويش را نثار كردند . مشعل منوري كه عزت ، شرف اسلاميت و استقلال اين ملت در پرتو آن است . مشعلي كه مشعلدار آن مقام معظم ولايت ،حضرت آيت الله العظمي خامنه اي مد ظله العالي است . آنان كه رهپوي اين مسيرند راهبر انقلاب ارزشي اسلام و تداوم بخش راه شهيدانند .
راهشان پر رهرو باد .
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۱۶:۰۱ عصر
*

ارسال: #5
سردار سرلشگر پاسدار غلامعلي رشيد معاون هماهنگ كننده ستاد كل نيروهاي مسلح
شهيد صياد شيرازي يك انسان عادي نبود ، حقيقتاً يك جنبه هاي برجسته و بارز شخصيتي داشت كه او را از ديگران متمايز مي كرد، به لحاظ شجاعت كم نظير بود طوري كه به راحتي مي ديديم كه شجاعت در حد بالايي در وجودش موج مي زد . بسياري از سرداران و رزمندگان در جنگ ايشان را دعوت مي كردند كه در عقب بماند و از رفتن به صحنه هاي بحراني كه همه نوع گلوله از سوي دشمن شليك مي شد خودداري كند اما اين شهيد عزيز هرگز قبول نمي كرد و با شجاعت تمام دوشادوش رزمندگان مي جنگيد مثلاً در كنار پل سابله كه همه رزمندگان سپاهي و بسيجي و ارتشي جنگ شديدي با دشمن داشتند صبح روز هفتم بود كه شهيد صياد شيرازي حضور پيدا كرد آن هم درست در جايي كه تير مستقيم تفنگ ، حتي تانك و همه نوع گلوله در اطراف آن شليك مي شد بارها اين حادثه تكرار مي شد و اين از شجاعت بسيار بالاي ايشان بود يا در كنار شرق دجله در عمليات بدر كه حضور يافت و داستان مفصلي دارد باز يك تحرك و شجاعت فوق العاده اي داشتند كه اگر فيلمش را ببينيد در حيرت و تعجب مي مانيد كه او تا چه حد شجاع بود . حتي قبل از شهادت كه تقريباً 55 سال سن داشت باز آنچنان تحرك و فعاليت داشتند گويي كه يك جوان 25 ساله است يا مثلاً زماني كه در سمت معاون بازرسي ستاد كل نيروهاي مسلح بودند از اذان صبح تا انتهاي شب كار مي كردند و يا 50 يا 100 نفر را به مناطق جنگي و يا مناطقي كه ارتش و سپاه هستند مي برد هيچ گاه نديديم خسته شود و به قول يكي از برادرها صياد شيرازي خستگي را خسته مي كرد از بس كه تحرك و شادابي داشت براي خدمت سر از پا نمي شناخت و اين حقيقتي است كه عرض مي كنم ، من نزديك پنج سال تمام از نزديك در يك قرارگاه با ايشان زندگي مي كردم در زمان جنگ قرارگاه مركزي كربلا يا قرارگاه مركزي خاتم الانبيا كه با هم بوديم حقيقتاً من يك بار ايشان را در حال خواب نديدم حال كجا مي خوابيد و كي مي خوابيد ؟ واقعاً در حيرتم !
هميشه فانوسقه بسته ، با لباس مرتب و منظم ، مثل يك نظامي كامل ، حتي يك بار ايشان را نديدم كه مثلاً جوراب پايش نباشد و در اطراف قرارگاه باشد . يك انسان قبراق ، سرحال ، شاداب ، خستگي ناپذير ، كلت به كمر بسته ، كلاه و قطب نما و ساير تجهيزات نظامي كه بايستي به همراه داشته باشد به همراه داشت . حالا چه در قرارگاه باشد ، چه در خط مقدم و … خلاصه مجموعه اينها نشان مي داد كه او استراحت بسيار مختصري داشت كه آن را هم ما نديديم . از نظر انضباط بي نهايت منضبط بود و شايستگي يك فرمانده مقتدر و منضبط و مدير و مدبر را كه بايستي لشگر و تيپ و عده و بالاتر از اينها را اداره كند دارا بود . هميشه با وضو بود . اهل نماز شب ، معتقد به نماز اول را وقت به جا آوردن و خلاصه سرشار از معنويت و فضيلت حتي قبل از هر جلسه اي 2 ركعت نماز مي خواند و بعد جلسه را اداره مي كرد . زيارت عاشورا و ادعيه مختلف را به كرات مي خواند هر فرصتي هم كه پيش مي آمد تا به مكانهاي زيارتي برود تا صبح در حرم مي ماند و زيارت مي كرد .
سردار لطفاً راجع به نقش اين شهيد در خصوص ايجاد وحدت بين ارتش و سپاه قدري توضيح دهيد با توجه به اين كه شرايط آن روزها ، شرايط خاصي بود و به راحتي نمي شد بين اين دو سازمان لشگري انسجام و وحدت ايجاد كرد به نظر شما شهيد صياد شيرازي چرا و چگونه توانست به اين مهم برسد ؟
سپهبد شهيد صياد شيرازي در حقيقت يك نقش تاريخي در وحدت بين ارتش و سپاه ايفا كرد و اين نقش تاريخي ايشان هم فراموش نشدني است حالا براي اين كه بهتر بتوانم اين سئوال شما را پاسخ بدهم اشاره اي هم به شرايط آن روزها مي كنم. ببينيد ، شهيد صياد در شرايطي اين نقش را به عهده گرفت كه دشمن متجاوز بعثي عراق با آن همه لشگر و تيپ و با حمايت كشورهاي منطقه و استكبار جهاني امريكا به ميهن اسلامي ما حمله كرده بود و بخشهاي زيادي از استانهاي مرزي ما را اشغال كرده بود و حتي شهرهاي متعددي را هم به تصرف درآورده بود در يك چنين شرايطي خوب حضرت امام (ره) فردي مانند بني صدر كه رئيس جمهور اين مملكت بود هشت ماه قبل از جنگ او را به فرماندهي كل قوا منصوب كرده بود به خاطر اين كه اوضاع نابساماني امنيتي كشور را سروسامان دهد و حدود ده يا پانزده ماه بني صدر در رأس جنگ بود اما همانگونه كه قبلاً عرض كردم حتي نتوانست يك عمليات موفق انجام دهد و آن هم به خاطر اين بود كه بني صدرصداقت نداشت و مانع حضور سپاه و بسيج و نيروهاي مردمي مي شد و با چهره هاي خوب و حزب اللهي ارتش هم ميانه خوبي نداشت ، سپهبد شهيد علي صياد شيرازي در چنين شرايطي از برجسته ترين چهره هاي حزب اللهي ارتش بود كه بني صدر او را از ارتش اخراج مي كند اينجاست كه ما متوجه مي شويم كه اين بزرگترين علامتي است كه ثابت مي كند بني صدر چه تفكري دارد و صياد شيرازي و دوستانش چه نوع تفكري داشتند به هر حال بعد از يك سال كه بني صدر به دليل عدم كفايت سياسي از سوي مجلس امام (ره) او را از فرماندهي كل قوا عزل مي نمايد و جبهه متحد ضد انقلاب متلاشي مي شود و بني صدر فراري مي گردد در چنين اوضاع و احوالي امام راحل (ره) فردي به نام سرهنگ صياد شيرازي را به فرماندهي نيروي زميني ارتش برمي گزيند كه ما هرچه پيروزي مي بينيم بعد از اين ايام است به لحاظ تاريخي نظامي سياسي و حتي در هنر و ادبيات به دليل حساس بودن شرايط موفق بوده ايم ضمن اين كه خواست و تقاضاي مردم اين بود كه دشمن را دفع كنيم و شكست بدهيم . از اين رو صياد شيرازي با وحدت بين ارتش و سپاه همه را بسيج كرد و پيروزي عزت را براي جبهه اسلام و مسلمين رقم زد . و اين به خاطر تفكر بسيجي گونه و اعتماد به نفس بالاي او بود كه توانست به موفقيت و پيروزي هاي متعددي در جنگ دست يابد .
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۱۶:۰۳ عصر
*

ارسال: #6
سردار سرلشگر پاسدار سيد رحيم صفوي فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
من فراوان ديدم كه ايشان با لباس شخصي به نماز جمعه مي آمد و اغلب در ميان مردم در ميدان فلسطين مي نشست همين مسائل و برخوردهاي صميمانه اي كه با مردم كوچه و خيابان و يا بسيجيان و تمامي اقشار مردم كه داشتند تماماً گوياي اين واقعيت است كه ايشان چهره اي كاملاً مردمي و اسلامي بودند .
در بعد خانواده چگونه ؟ در اين خصوص تحليلتان چيست ؟
در بعد خانواه انصافاً ايشان خانواده خودش را ساخته بود ، من بايددر اينجا از آن روحيه عالي و ممتاز همسر فداكار و وفادارش كه با الهام از سيره زينب كبري (س) پس از شهادت همسرش پيام زينبي داد تشكر كنم ، كلماتي كه در جهت دفاع از شهيد و شهادت بيان داشته بود كه به غير از عشق به اسلام و ولايت چيز ديگري نبود . همچنين جا دارد از فرزند بزرگوار ايشان آقا مهدي صياد شيرازي كه با آن حركت بسيار زيبايش كه براي بوسيدن پاي مقام معظم رهبري و افتادن به پاي معظم له نشان داد كه همچون پدرش خودش را سرباز ولايت مي داند تشكر كنم . همين روحيات معنوي و الهي است كه رابطه اي عميق برقرار مي كند تا مقام معظم رهبري پيشاپيش بوسه بر تابوت آن شهيد عزيز بزند و در حقيقت قدرشناسي خودشان را از اين سردار سرافراز ارتش اسلام نشان بدهند .
سردار لطفاً بفرماييد چه انگيزه اي باعث مي شد كه سپهبد شهيد صياد شيرازي به بسيج و بسيجيان عشق بورزد .
براي اين كه او بسيج را كانون توسعه فرهنگ اصيل اسلامي مي دانست و به تفكر بسيجي سخت اعتقاد داشت ، با توجه به اين روحيات بود كه فرماندهان عزيز سپاه و ارتش يا ساير مجاهدان ميادين دفاع از جمله بسيجيان نيز به او علاقه ويژه اي داشتند و بسياري از فرماندهان ارتش توفيقي را كه در امر جنگ به دست مي آوردند خود را مديون اين فرمانده شهيد مي ديدند ، سپهبد شهيد صياد شيرازي در واقع توانست ارتش را بسيجي كند .
لطفاً از خصوصيات و ويژگي هاي اخلاقي و نظامي و مذهبي آن شهيد شرح مختصري بدهيد .
ايشان يك انسان معتقد به اخلاق الهي در بعد اسلامي بودند كه بر كسي پوشيده نيست لاكن لازم است تا مروري بر ويژگي هاي آن بزرگوار بنمايم كه به شرح ذيل توضيح مي دهم .
مطيع محض ولايت امر و فرمانده معظم كل قوا
ايمان به هدف
قدرت و توانايي علمي و جسمي
امانتداري و درستكاري
صداقت و راستي
سعه صدر
شجاعت و قاطعيت
پاسداري از احكام شرعي
نرمش و قاطعيت
پرهيز از دنياطلبي و مقام طلبي
روحيه خستگي ناپذيري
رازداري
آگاهي از مسائل روز و نيرنگهاي دشمن
معنويت
اينها ويژگي هايي بود كه در آن شهيد عزيز به خوبي و به وضوح مشاهده مي شد جداي از اين ويژگي ها كه ذكر نمودم خصوصيات اخلاقي بارز ديگري داشت . اما برجسته ترين ويژگي اين شهيد گرانقدر دو ويژگي اطاعت از ولايت فقيه و پايبندي به اصل تقوي بود كه به عنوان دو اصل محوري در رفتار و كردارش به عينه مشهود بود .
شهيد صياد شيرازي از خانواده اي نجيب ، اهل نماز و ذكر و شب زنده داري بود او يك انسان عاشق به تمام معنا بود ، انساني كه عشق به خدمت و اسلام در وجودش موج مي زد امام خميني (ره) درباره اين گونه افراد در ارتش مي گويد : فرمانده ارتش حال با فرمانده ارتش سابق زمين تا آسمان در طرز تفكر ، در طرز عمل و در زندگي روزمره اش فرق دارد . و لذا بايد گفت تمامي صفات شايسته را آن عزيز سفر كرده دارا بودند
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۱۶:۰۷ عصر
*

ارسال: #7
پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي به مناسبت شهادت سپهبد صياد شيرازي
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي به مناسبت شهادت سپهبد علي صياد شيرازي پيامي صادر فرمودند . متن پيام بدين شرح است :
بسم الله الرحمن الرحيم
من المومنين رجال صدقوا ماعاهدواالله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و مابدلوا تبديلا
امير سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداكار دين و قرآن ، نظامي مومن و پارسا و پرهيزكار سپهبد علي صياد شيرازي امروز به دست منافقين مجرم و خونخوار و روسياه به شهادت رسيد . اين نه اولين و نه آخرين باري است كه دلي نوراني و سرشار از عشق و ايمان و وفاداري به آرمانهاي بلند الهي ، هدف تير خشم و عناد و عصبيت از سوي زمره جنايتكار و فاسدي كه ادامه حيات خود را در خدمتگزاري به دشمنان اسلام دانسته است قرار مي گيرد و دست خائن خود فروخته اي نهال ثمربخش انسان والايي را قطع مي كند .
او مانند ديگر مردان حق از روزي كه قدم در راه انقلاب نهادند همواره سر و جان خود را نثار در راه خدا بر روي دست داشتند .
سرزمينهاي داغ خوزستان و گردنه هاي برافراشته كردستان سالها شاهد آمادگي و فداكاري اين انسان پاك نهاد و مصمم و شجاع بوده و جبهه هاي دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت و از خودگذشتگي او حفظ كرده است . خطر مرگ كوچكترين از آن است كه بندگان صالح خدا را از راه او بازگرداند و عشق به منال دنيوي حقيرتر از آن است كه در دل نوراني شايستگان جايي بيابد . كوردلان منافق بدانند كه با اين جنايتها روز به روز نفرت ملت ايران از آنان بيشتر خواهد شد و خون مردان پاكدامن و پارسا همچون صياد شيرازي و شهيد لاجوردي بدنامي و سياهرويي آنان را در تاريخ و در دل اين ملت هميشگي خواهد كرد و سردمداران استكبار كه با وجود لافزنيهاي ضد تروريستي خود به اميد آن نشسته اند كه تروريستهاي مزدورشان در ايران اسلامي با شهيد كردن مردان استوار و مقاوم انقلاب راه تسلط بر ايران اسلامي را هموار كنند ، بدانند كه خون شهيدان راه حق ملت مومن ما را راسختر و آشتي ناپذيرتر و مقاومتر مي سازد . رحمت و فضل بيكران الهي بر روح شهيد عزيزمان علي صياد شيرازي و لعنت و نفرين خدا و فرشتگان و بندگان صالحش بر ايادي منفور و مطرود استكبار .
اينجانب شهادت اين بنده برگزيده خدا را به ملت ايران بخصوص به ياران دفاع مقدس و ايثارگران جبهه هاي نور و حقيقت و به خانواده گرامي و فداكار و بازماندگان محترمش تبريك و تسليت مي گويم و صميمي ترين درود خود را بر روح پاك او و خون به ناحق ريخته او نثار مي كنم .
والسلام علي عبادالله الصالحين .
سيد علي خامنه اي
21/1/78
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۱۶:۰۹ عصر
*

ارسال: #8
پيام تسليت رئيس جمهوري اسلامي ايران به مناسبت شهادت سپهبد علي صياد شيرازي
از سوي آقاي خاتمي رئيس جمهوري به مناسبت شهادت سپهبد صياد شيرازي پيام تسليتي انتشار يافت ، متن اين پيام بدين شرح است .
بسم الله الرحمن الرحيم
انا لله و انا اليه راجعون
شهيد بزرگوار سپهبد صياد شيرازي سردار فداكار اسلام و فرزند برومند ايران به ديدار معبود شتافت و پاداش فداكاري و خدمت صادقانه خود را دريافت كرد اما ملت ، دولت و نيروهاي مسلح را داغدار كرد .
تاريخ دفاع مقدس سرشار از حماسه هاي ماندگار مردمي ، قدرت فرماندهي و قابليت و رشد و فداكاري و ايثار همه جانبه پاكباختگان مومن نظامي است .
سپهبد صياد شيرازي از جمله اين وارستگان فداكار و شجاع بود كه شهادت به حق زيبنده و شايسته او بود .
بدون ترديد ترور اين فرزند برومند اسلام و ايران نيز همچون حركات زبونانه و ضد مردمي گذشته حاصلي جز رسوايي عاملان آن نخواهد داشت و تلاش براي كشانيدن جامعه به خشونت و كند كردن روند اعتلا و عزت نظامي جمهوري اسلامي و حاكميت و اقتدار قانون در كشور پيشاپيش محكوم به شكست خواهد بود بديهي است پاسدارن امنيت و ثبات كشور انشاالله هرچه زودتر جنايتكاران را شناسايي و به جزاي خيانتشان خواهند رساند .
من شهادت اين سرباز شهيد فداكار را به فرمانده معظم كل قوا و به نيروهاي مسلح و ملت شريف ايران به خصوص خانواده معزز آن عزيز تسليت مي گويم .
سيد محمد خاتمي
رئيس جمهوري اسلامي ايران

پيام تسليت رئيس مجلس تشخيص مصلحت نظام آيت الله هاشمي رفسنجاني

بسمه تعالي
حادثه دلخراش و تأسف انگيز شهادت تيمسار سپهبد علي صياد شيرازي جانشين محترم ستاد كل نيروهاي مسلح به دست عوامل مزدور تروريست ، ضايعه اي دردناك و جانسوز براي كشور به ويژه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران است .
شهيد صياد شيرازي همرزم دوران پرافتخار دفاع مقدس ، فرماندهي لايق و سرافراز براي ارتش اسلامي بود و در طول اين دوران در كسوت يك بسيجي و يك فرمانده لايق نظامي به حق نقشي موثر و تعيين كننده در عملياتها و فرماندهي جنگ به عهده داشت و پس از جنگ نيز با كوله باري از اندوخته هاي علمي و تجربي خود منشأ خدمات و بركات بسياري براي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي بود و سرانجام به آرزوي ديرينه خود كه همانا شهادت در راه معبود بود رسيد .
اينجانب اين ضايعه اسف بار را به محضر فرمانده كل قوا حضرت آيت الله خامنه اي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ، مردم قدرشناس ايران و به ويژه به بازماندگان محترم اين شهيد عزيز تبريك و تسليت مي گويم .
اميد است با پيگيري نيروهاي انتظامي و امنيتي كشور ، عوامل مزدور و سرسپرده اين عمل وحشيانه و غيرانساني هرچه زودتر دستگير و به سزاي جنايت هولناك خود برسند .
اكبر هاشمي رفسنجاني
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام
مصاحبه با آقاي مهندس بهروز امامي ، داماد شهيد امير سپهبد علي صياد شيرازي
اگر خاطره اي از آخرين ديدار خود با آن شهيد بزرگوار داريد بيان فرماييد .
بسم الله الرحمن الرحيم
درخصوص آخرين ملاقات اين كه طبق روال و سنت هميشگي به اتفاق خانواده در روز عيد غدير خدمت ايشان رسيديم و با حاج آقا و حاج خانم ديدار به عمل آورديم . صبح آن روز حاج آقا جهت ديدار با مقام معظم رهبري خدمت ايشان رفته بودند . پس از بازگشت از بيت آقا ، به هر كي از ما يك اسكناس دويست توماني دادند گفتند كه اين عيدي آقاست . از ايشان تشكر كرديم و بعد متوجه شديم كه درجه سرلشگري ايشان همانروز توسط مقام معظم رهبري تأييد شد . من خنديدم و گفتم : « حاج آقا ، با اين حساب به عنوان شيريني ارتقا درجه ، يك هتل استقلال ميهمان شما هستيم . » ايشان خنديدند و گفتند كه ما خيلي به دنبال اين نيستيم كه سرتيپ شويم ، سرلشگر بشويم و ستوان بشويم . حتي ايشان تعبير ستوان را هم عنوان نمودند و فرمودند كه مي خواهيم خدمت كنيم فرقي نمي كند كه چه درجه اي داشته باشيم . و من به شوخي گفتم البته براي ما فرق مي كند و يك شيريني درست و حسابي هم داره … بعد ايشان لبخندي زدند و همه صلوات فرستاديم .
و حاج آقا گفتند كه حالا چلوكباب امروز را من مي دهم . بعد هم خنديدند و من هم گفتم چلوكباب امروز را به عنوان پيش مقدمه قبول مي كنيم .
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۱۶:۱۰ عصر
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.