به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار علمي،فرهنگي و هنري v / انتقاد شدید ده نمکی از سلحشور؛ آيا تو چنانكه می نمایی هستي؟

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

انتقاد شدید ده نمکی از سلحشور؛ آيا تو چنانكه می نمایی هستي؟

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #1
انتقاد شدید ده نمکی از سلحشور؛ آيا تو چنانكه می نمایی هستي؟
سخنان چندی پییش سلحشور در باره وضعیت سینما با واکنش های بسیاری مواجهه شده است. اما در تازه ترین واکنش مسعود ده نمکی با انتشار یادداشتی در وب شخصی خود به شدت علیه ادبیات سلحشور موضع گرفته است و مدعیات وی را به چالش کشیده است.

به گزارش فردا، این واکنش البته جدای از آن بیان معروف سلحشور دلیل دیگری هم دارد. سلحشور به تازگی در گفتگویی مواضعی گرفت که به نظر ده نمکی سکوت در برابر آنها می تواند تبعات بدی داشته باشد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که یکی از سایت ها از قول سلحشور نوشت:«امثال ده نمکی چون گمان می کنند مذهبی هستند وسراز کار مملکت در می آورند و جبهه وجنگ را درک کرده اند ،متاسفانه چنین خطاهایی می کنند .متاسفم آقای ده نمکی زنی را به ایران دعوت کرده که همه عالم او را به بدکارگی می شناسند و او فساد و هرزگی را را درهمه آثارش به نمایش می گذارد .آقای ده نمکی برای ساخت فیلمی دینی و اخلاقی از جولی استفاده می کند ؟این خانم سالم است ؟این خانم می تواند در سینمای دینی بازی کند؟لابد چون اقای ده نمکی گفته ،اشکال ندارد اگر کارگردانای دیگر چنین غلطی می کردند ،آنها را به صلابه نمی کشیدند ؟البته آقای ده نمکی شهدا وبسیجیان مارا یک مشت لات وچاقو کش و فاسد نشان می ده . لابد چون آقای ده نمکی هستند،اشکال ندارد.٬»

در این خصوص ده نمکی می گوید که دعوت از این بازیگر هیچ ارتباطی به بنده نداشته و سلحشور به بهانه حمله به این اقدام در چند مصاحبه و تکذیبییه چیزهایی درباره سینما و اهالی آن گفته است .

متن کامل نامه ده نمکی به سلحشور به این شرح است:

بسمه تعالی
جناب آقاي فرج الله سلحشور

مصاحبه که نه قضاوت های نا عادلانه شما در روزنامه .......را خواندم . اتهامات هميشگي شما به اين جانب و دیگران به بهانه دفاع از ارزشهاي دفاع مقدس و این‌بار به خاطر مثلا دفاع از دين مبين اسلام و انتقاد از سینما برايم تازگي نداشت.

دفعات قبل كه حضرتعالی خود را در جايگاه مدعی العمومی اهالی جبهه و جنگ مي‌گذاشتيد و به جاي نقد با ادبيات سخيف به بنده و فيلم حمله مي كرديد با خود می گفتم شايد کثرت حضور و بازی در فيلم‌هاي دفاع مقدس و صحنه‌هايي كه ایفای نقش كرده‌ايد حضرتعالي را دچار توهم كرده و خود را همه جبهه و جنگ، باور كرده ايد و هنوز از حس بازی خارج نشده اید وگرنه اگر ذره ای نسبت به شهیدانی که نقششان را بازی می کردید شناخت داشتید لابد می دانستید که در جبهه گردان میثمی ها هم بوده اند .(شما را ارجاع می دهم به خواندن کتاب کوچه نقاش ها و یا کتاب حر انقلاب زندگی نامه شهید شاهرخ ضرغام )..

بله در جبهه نماز شب و حاجی ها و سید ها بوده اند اما زور خانه هم بوده لوطی ها هم بو ده اند .شجاعت بوده اما ترس هم کنارش بوده و البته حاجی گرینف هم که به حمد الله در جنگ و بعد از جنگ به وفور داشته ایم. .

گاهی با خود می گفتم به مرور زمان و طرح ناگفته های جنگ از زبان رزمنده های واقعی و نه فیلمنامه های سینمایی - مسئله برای ایشان روشن می‌شود. گمان کردم با شنیدن تمجید و تعریف‌های برخی از سردارن جنگ از جمله سردار محسن رضایی که گاهی برای تلمذ و یا ابراز فضل نزدشان می روید متوجه شوید که نظر شما در حد یک باریگر فیلم های جنگی محترم است نه به عنوان کارشناس دفاع مقدس.

راستی می شود برای تنویر افکار عمومی بفرمائید به جز حضور در شهرک سینمایی دفاع مقدس چقدر در خط مقدم تشریف داشتید که اینچنین به خود حق می دهید دیده های عینی دیگران در جنگ را نفی کنید و فقط شنیده های خود را حق بدانید...

این ولایت مداری شما مرا کشته! وقتی دیدم در دیدار هنرمندان با رهبری معظم انقلاب - معظم له از سه فیلم آزانس شیشه ای و لیلی با من است و اخراجی ها به عنوان سه نمونه موفق نام بردند اما شما خود را معیار دانسته و دوباره فیلم را مورد حمله قرار دادید. گرچه تعریف معظم له دلیل بر نقد فنی نکردن فیلمی نمی شود اما از شما که به اسم ولایت و دین اینگونه میدان داری می کنید و زمانی می گفتید: از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن-بعید بود که تصریح ایشان را ندیده بگیرید.

البته کم نیستند آدم هایی که ولایت و دین برایشان تا جائی محترم است که با منافعشان بخواند یعنی وقتی از فلان فیلم و یا سریال ویا فلان کتاب تعریف و یا تمجیدی ولو ضمنی هم داشته باشند آن را رسانه ای می کنند اما در مورد دیگران و آثارشان تعریف رسانه ای را هم نادیده می گیرند. شما وقتی به ضررتان باشد حتی تقدير چند باره حوزه علميه از فيلم اخراجی ها متنبه تان نمی کند. گويا براي شما سليقه شخصيتان حكم وحي منزل را دارد و گمان كرده‌ايد كه من هم مثل ديگران بايد از اسمتان بترسم و سكوت كنم و به خودم بلرزم و نا اميد از محاكم قضايي شما را در كرسي قاضی‌القضاتی باور كنم؟

ظاهرا سکوت بنده شما را دچار نوعی توهم کرده است. اگر تا به حال چيزي در باره اظهار نظر های تند و بی ادبانه شما نگفتم فقط به اين دلیل بود كه سعي كردم شأن شما به عنوان كارگردان فيلم‌هایي با مضامین ديني حفظ شود. تا مردم بيگناه در نگاهشان به فيلم هاي شما دچار تحير نشوند. که چرا بعضی ها به آنچه در فیلم هایشان می‌گویند عمل نمی‌کنند؟ [لمن تقولوون ما لا تفعلون؟!]

اما با خواندن حرفهای جدیدتان درباره خودم و دیگر اهالی سینما به این نتیجه رسیدم که بعد از فعاليت شما در ژانر جنگي و دفاع مقدس اين بار فعاليت‌های هنری شما در سينماي تاريخي ـ ديني شما را دچار نوعی توهم معنوي كرده و احساس كرده‌ايد که چشم بصیرت پیدا کرده اید و باطن همه را مي بينيد و فاسق فاجر و عابد وفاحشه در ترازوی سلیقه شما معلوم می‌شوند. لابد توقع دارید که باید باور کنیم که از عالم بالا به شما الهام می‌شود كه همه خلق الله مفسدند و شما مصلح كل!!

برادر سلحشور!

باور کنید شما تكليف الهي نداريد كه هر لحظه با هر خبرنگاري که با شما تماس می‌گیرد مصاحبه كنيد و شكيات خود را به جای يقينيات، رسانه‌اي كنيد. حضرت علي (ع) مي‌فرمايد: فاصله حق و باطل چهار انگشت است شنيدن و ديدن.

شما چگونه به خود حق مي دهيد كه با استناد بر شايعات آن هم از موضع دين و انقلاب درباره ديگران اینگونه قضاوت كنيد؟!

مثلاً همین شایعه دعوت از بازیگر هالیودی، هيچ با خود فكر نكرديد سينماي ايران با اين اقصاد نحيفش چگونه مي تواند بازيگر هاليودي با دست مزدهاي چند ده ميلييارد توماني را به استخدام خود در آورد و اصل مسئله مي تواند به خودی خود منتفی باشد؟ و گرفتن این مصاحبه‌ها از شما چیزی جز پوست خربزه انداختن زیر پای شما نیست؟!

بگذریم از اینکه عطش استفاده از بازيگران خارجي دربين برخی دوستان كم مسبوق به سابقه نیست و اگر پا مي‌داد حتي به مادر بزرگ آنجليناجولی هم براي حضور در فيلم و سريال‌شان رضايت مي‌دادند. باز گلي به جمال بندة به قول شما لات و جبهه خراب کن كه همان اول كار آب پاكي را روي دست دوستانی که این خبر و پیشنهاد را دادند ريختم و اصل قضیه را منکر شدم...

حضرت سلحشور!

براي كوبيدن سينماي هاليوود و بازيگران بعضاً مسئله دارش نيازي به آسمان به ريسمان بافتن و اتهام زدن نيست. خوب و بد در هر صنف و هر لباسی هستند اما نمی توان اینگونه حکم کلی صادر کرد. براي دفاع از دين و انقلاب و حرفهاي‌تان با قول احسن به ميدان بياييد .ادبيات شما نسبت به من كه مثلاً به قول خودتان خودی بوده و سابقه جنگ و انقلابی گری دارم به حاكمان معبد آمون بيشتر مي‌آيد تا حضرت يوسف چه رسد به دیگرانی که باید به قول رهبری باید به فکر جذب حداکثری آنها باشید.

با ادبیات یزیدی نمی شود حرفهای حسینی زد.مگر در همین سینما و با همین بازیگران صدها فیلم دفاع مقدسی و یا دینی و یا تاریخی ساخته نشده است؟خود شما بازیگران و عوامل سریالتان را از آسمان هفتم که نیاورده اید؟چند نفر از شما و دوستانی که در حوزه هنری با پول بیت المال تربیت شدند تا سینمای انقلاب را بسازند همانطور که اول انقلاب بودند مانده اند؟

از روزی که با شعار مرگ برآمریکا چند نفر از همین تربیت شدگان به سینما آزادی ریختند و مرحوم علی حاتمی را نواختند چند سال می گذرد؟حالا آنها کجا هستند؟ دو سه نفر از آنها در همین سینما ریششان را تیغ زدند و دارند کار می کنند و پز روشنفکری می گیرند و یکی دو تا یشان هنوز با ریششان نظام را تیغ می زنند و بودجه های چند میلیاردی می گیرند . مگر بعضی از آنها هم که تا دیروز در خیابان تیغ موکت بری دست می گرفتند کارشان به سخنگوئی و مجری گری در بی بی سی نکشید تا مهمل ببافند؟ حالا چه توقعی از جوانهای امروزی سینما دارید که از برخی مدعیان دینداری ما در سینما چیزی جز تظاهر ندیده اند؟برخی کسانی که با صلوات کات می دهند اما ....لا اله الا الله..

کجای دین به شما اجازه می دهد خود را بهتر از دیگران بدانید؟.اینگونه قضاوت تفرعن و تکبری در خود دارد که عالمان دین هم از آن پرهیز می کنند چه رسد به من و شما که به تعبیر شهید آوینی همه ما برقله آتشفشان خانه ساخته ایم.نکند مصداق این شعر معروف باشیم که:

عابدان کین جلوه در محراب و منبر می کنند

چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

من برای خودم بیشتر از دیگران می ترسم شما را نمی دانم ولی با این اطمینان به نفسی که شما دارید فکر می کنم معصوم باشد!!!

برادر کارگردان سینمای دینی!

اگر تا حالا جواب بداخلافی‌های شما را ندادم و در مورد بسياري از موارد مطرح شده سكوت مي‌کردم به خاطر وساطت برخي دوستان شما در رسانه ملی و سينما بود وگرنه حرف زياد بود براي گفتن اما نمي‌خواستیم دشمن شاد شويد. ولي اظهارات و تکذیب‌های اخیرتان مرا بر آن داشت که چند خطی برایتان بنویسم تا مبادا اين توهم در جامعه ایجاد شود كه شما سخنگوي همه نيروهاي هنري جبهه انقلاب هستيد و ادبيات و مواضع شما مورد تاييد همه نظام و انقلاب است. شما در نهايت فقط و فقط فرج الله سلحشور هستيد و همه مواضع شما مواضع همه اهالی سينماي دفاع مقدس و یا همه اهالی سينماي ديني و انقلابی نیست.با نزدیکترین دوستانتان هم که صحبت کردم تا قبل از انتشار این نامه شما را نصیحت کنند به این نتیجه رسیدم که آنها نیز از تند روی ها و ادبیات خاصتان گله مند هستند و گوش شنوایی نیست و انتشار این نامه اجتناب ناپذیر است .

باور کنید اگر دشمن شاد نمی شدید و تکذیبیه شما درباره حرفهایتان نبود برای اعلام برائت از این مواضع حتما واکنش تند تری نشان می دادم تا نشان دهم حرفهای شما بی شباهت به مواضع کسانی نیست که انحصارطلبانه می گویند سینما جای متدیننین و یا حرفهای دینی و انقلابی نیست این دو دیدگاه هر دو مثل یک لبه قیچی می مانند.نان چه کسانی در ایجاد درگیری و تقابل در سینمای ماست. در حالی که بیشتر اهالی سینما در گیر معیشت روزانه خود هستند برای برخی فرقی نمی کند چه دولتی سر کار باشد چپ باشد یا راست نانشان در روغن است و کارهای مثلا فاخر شان تعطیل شدنی نیست.حاشیه امن برای رفتارهای اخلاقی و غیر اخلاقیشان دارند و هیچ وقت ممنوع الکار نمی شوند لابد چون به مصلحت نیست!..

اگر سینمای ما دچار آشفتگی است و در رعایت شئونات در بعضی جا ها پایش می لغزد مقصر کسانی هستند که سی سال است ریش و قیچی دستشان بوده است؟ وگرنه همین معضلات در دانشگاه و خیابان هم هست .نگاهی به صفحه حوادث روزنامه ها بیاندازید .البته به نظر من مردان خیابانی کمتر از زنان خیابانی نیستند ولی متهم همیشه دیگرانند.این نسل تربیت شده استکبار نیست در این سی سال یا چپ حاکم بو ده یا راست .

مشکل این است که برخی به جای کا ربیشتر حرف می زنند.بچه مسلمان های ما باید از دیگران بیاموزند که کارشان و عملشان حرف بزند نه زبانشان.آنها شب و روز با پول همین نظام دارند حرفهای خودشان را می زنند و بچه مسلمانهای ما برای پز روشنفکری حرفهای آنها را می زنند تا به رسمیت شناخته شوند.

مشکل این است که سیاستمداران ما نگاهشان به سینما ابزاری است . با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند.هم با هنر پیشه و سینما گران عکس یادگاری می گیرند و هم مصلح وضع موجود می خواهند باشند.ولبشو سیاستگذاری در دستگاههای مختلف فرهنگی کشور جایی برای مصالح نظام نگذاشته است .در این شرایط حمله به بازیگران سینما چیزی جز فرافکنی و ضعیف کشی نیست.من در این چند فیلمی که ساخته ام بیش از یکصد بازیگر مطرح سینما و عوامل فنی که عموما از بهترین ها بوده اند صادقانه در خدمت مضامین دینی و دفاع مقدسی بهره برده ام و شما و سایر دوستان و نهادها و ارگانها نیز بهره برده اید حال جوانمردانه است که اینگونه سخن بگوئیم؟چرا حوزه هنر را همانند حوزه سیاست دوقطبی کنیم که بهره اش را دیگران ببرند.چرا در طرح انتقاداتتان روش کسانی را در پیش گرفته اید که نانشان در تقابل مردم با هم و یا هنرمندان با هم است؟ هیچ فکر کردید چرا مدعیان انحصاری سینما در برابر حرفهای منسوب به شما در دفاع از بازیگران به میدان نیامدند!!!!!!!.

آقای سلحشور!

در آخر اینکه من و بسیاری دیگر به آن تعريف یک جانبه شما از دفاع مقدس که می گوئید باور نداریم و اگر تعريف شما از دينداري هم اين است كه بدون يقين در مورد ديگران قضاوت کنیم و حکم کلی صادر کنیم به این دینداری هم باور ندارم.ادبيات علماي دين عرفا و بزرگان اخلاق حتی درباره بدترين دشمنان انقلاب اينگونه نبوده و نیست.امام راحل ما بارها حتی شاه را هم آقای شاه خطاب می کرد..

می دانم بعد از این نامه شما و دوستانتان چه اتهاماتی را نثارم خواهید کرد که فلانی خودش هم خراب شده و از مواضعش عدول کرده اما این رسم جوانمردی نیست که با همین بضاعت سینما و عوامل و بازیگرانش فیلم بسازیم و آنها در آثار ما ایفای نقش کنند و در حد توانشان دینشان را به کشور و جنگ و...ادا کنند و بنده عافیت طلبانه در برابر بی مهری ها از آنها دفاع نکنم.این بازیگران از طرف ضد انقلاب باید فحش بشنوند که چرا در آثار به نفع انقلاب کار می کنند و از داخل هم توسط سیاستبازان هنرمند نما محکوم شوند و تهدید شوند و شما هم با کلی گوئی در حق شان کم لطفی کنید؟اما بنده ترجيح مي‌دهم به جای ضعیف کشی به آقازاده های پشیمان از انقلابی گری و اشراف حوزه فرهنگ و هنر بتازم و در نهایت ترجیح می دهم به قول شما به كاراكتر مجيد سوزوكي فیلمم شبیه باشم تا حاجي گرينف اخراجی‌ها!
يك شنبه ۸ آبا ۱۳۹۰ ۲۰:۲۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  14 واقعيت جالب درباره «آنجلينا جولي» كه كمتر شنيده ايد mona joon 0 135 يك شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۳۶ عصر
آخرین ارسال: mona joon
  دور كمر آقایان باید كمتر از 94 و خانم ها كمتر از 80 سانتیمتر باشد amir_king 0 297 چهار شنبه ۱۰ اسف ۱۳۹۰ ۱۲:۳۰ عصر
آخرین ارسال: amir_king
  پيشنهاد افزايش وام وديعه مسكن براي دوره تحصيلات تكميلي saman 0 223 سه شنبه ۲۰ ارد ۱۳۹۰ ۱۳:۰۹ عصر
آخرین ارسال: saman
  پايان‌نامه‌هاي موفق حوزه ادبيات كودك به مركز مطالعات ادبيات كود saman 0 216 سه شنبه ۲۰ ارد ۱۳۹۰ ۱۲:۵۳ عصر
آخرین ارسال: saman
  اعطاي جايزه‌ي خبرنگاري دانشگاه كلمبيا به شبكه‌ي الجزيره‌ي انگل saman 0 216 دو شنبه ۱۹ ارد ۱۳۹۰ ۱۳:۰۳ عصر
آخرین ارسال: saman
  كمپ هاي غيرمجاز ترك اعتياد بايد مجوز دريافت كنند saman 0 198 يك شنبه ۸ اسف ۱۳۸۹ ۱۵:۰۹ عصر
آخرین ارسال: saman
  /فناوري نانو؛ افزايش يا كاهش فاصله فقير و غني؟/ saman 0 212 شنبه ۷ اسف ۱۳۸۹ ۱۵:۳۰ عصر
آخرین ارسال: saman

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.