به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار بین الملل v / کارشناسان روس: جنگ سرد دوم بين آمريکا و روسيه در حال از سرگيري است

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

کارشناسان روس: جنگ سرد دوم بين آمريکا و روسيه در حال از سرگيري است

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 14,223
اعتبار: 248
سپاس کرده: 3,037
سپاس شده: 5,231 در 2,371 موضوع

امتياز: 32,256,142.85

ارسال: #1
کارشناسان روس: جنگ سرد دوم بين آمريکا و روسيه در حال از سرگيري است
تهران / واحد مرکزی خبر / سیاسی 1390/09/22 کارشناسان روس ضمن احتمال از سرگیری جنگ سرد بین آمریکا و روسیه در پی ماجرای سامانه موشکی آمریکا، از تلاش آمریکا برای دخالت در امور داخلی روسیه خبر دادند. شبکه تلویزیونی روسیا الیوم در برنامه پانوراما با عنوان «روسیه و آمریکا؛ جنگ سرد دوم؟» به بررسی تحولات بین روسیه و آمریکا و روابط دو کشور و احتمال بروز تنش های جدید بین آنها و نیز آغاز جنگ سرد دوم پرداخت.

آلکسی پلوتنیکوف کارشناس کمیسیون امنیت دومای روسیه در این باره گفت: به نظر من هم اکنون شاهد تحولاتی هستیم که دیر یا زود رخ می داد.

اگر به گذشته نزدیک برگردیم می بینیم که در دهه نود قرن گذشته یا حتی نیمه اول دهه گذشته صحبت از سیاست مستقل روسیه بعید به نظر می رسید.

هم اکنون روند تقویت مواضع روسیه و تثبیت وضع این کشور با سرعت ادامه دارد.

این امر بر مواضع سیاسی خارجی روسیه و اهداف خارجی این کشور نیز تاثیر می گذارد. بر کسی پوشیده نیست که اتحاد جماهیر شوروی نقش بسیار مهمی در خاورمیانه و خاورنزدیک ایفا می کرد و حتی می توانم بگویم اتحاد جماهیر شوروی قدرت بازدارنده ای بود که اجازه نمی داد اوضاع مثل اکنون به شرایط فاجعه بار برسد.

منظور من حوادثی است که در عراق و لیبی روی داد و ممکن است در سوریه به وقوع بپیوندد.

بنابراین بازگشت به دوران صلح سرد و بازدارندگی متقابل در روابط آمریکا و روسیه مسئله ای عادی و طبیعی و نیز منطقی است.

کنستانتین سیوکوف معاون اول رئیس آکادمی ژئوپلتیک روسیه نیز در این باره گفت: هم اکنون شاهد بحران اقتصادی فراگیری در جهان هستیم که بر کشورهای توسعه یافته و به طور مشخص بر تمدن غرب سایه افکنده است.

این بحران ناشی از تناقض های موجود در دنیای معاصر است که بر اساس اصل «تولید و انتقال از مرحله صنعتی به فراصنعتی» مبتنی است.

همه این بحران ها زمانی حل می شوند که ساختار روابط بین المللی مورد بازسازی قرار گیرد.

تاریخ تا کنون به صورت مسالمت آمیز شاهد این بازسازی نبوده است.

بحران های اول و اواسط قرن بیستم به دو جنگ جهانی منجر شدند که در نتیجه آنها ساختار روابط بین المللی مورد بازسازی قرار گرفتند.

وی در ادامه به واکنش های روسیه به اقدامات امریکا اشاره کرد و افزود: باید این نکته را درک کنیم که این اقدامات لحظه ای و با ابزارهایی که اکنون وجود دارد صورت می گیرد و واکنش روسیه با ابزارهایی که دیمیتری مدودف رئیس جمهور این کشور از آنها سخن گفته است پاسخی ضمنی است.

سامانه موشک های اسکندر که مدودف از آنها سخن گفته است دقت بالایی دارد و می تواند هر هدفی را با دقت تخریب کند و امکان هدف قرار دادن آنها با موشک های ضد موشک نیز وجود ندارد.

از این گذشته نیروهای مسلح روسیه جنگنده های مجهز به موشک های دوربرد در اختیار دارد که می تواند پایگاه های سامانه موشکی را بدون ورود به حریم هوایی سامانه های دفاع هوایی دشمن هدف قرار دهند.

ناوگان جنگی روسیه نیز قادر است کشتی های جنگی آمریکا را در دریاها و اقیانوس های نزدیک به سواحل روسیه نابود کند.

در اینجا به این نتیجه می رسیم که بر خلاف آنچه آندره راسموسن دبیر کل ناتو گفته است واکنش روسیه به منزله آغاز جنگ سرد جدید است باید گفت استقرار سامانه موشکی ناتو سرآغاز جنگ سرد به شمار می رود.

آلکسی پلوتنیکوف در بخش دیگری از سخنان خود درباره موضع امریکا در قبال انتخابات اخیر روسیه و حمایت از مخالفان نتایج انتخابات و این که آیا اینگونه تعامل آمریکا با مسائل داخلی روسیه به منزله بازگشت دوران انقلاب های رنگی است گفت: بدون شک همین گونه است.

در اینجا باید اشاره کنم که یکی از ویژگی های آشکار سیاست خارجی آمریکا آن است که این کشور هنوز به همه جهان مثل زیمبابوه می نگرد و اصل مک دونالدز هنوز در اذهان مسئولان سیاست خارجی آمریکا ریشه کرده است.

بر این اساس انتخابات هر کشوری از نظر امریکا به دو دسته مفید و غیر مفید برای این کشور تقسیم می شود.

به همین سبب آمریکایی ها آنچه را مثلا در قرقیزستان و اوکراین روی می دهد با آنچه در کشورهای عربی اتفاق می افتد با یکدیگر اشتباه می کنند و درک درستی از این حوادث و محیطی که در آن روی داده است ندارند.

آنها خود را برتر از دیگران می دانند.

رفتار آمریکا با انتخابات اخیر روسیه نیز مبتنی بر همین نگرش است.

کنستانتین سیوکوف در ادامه سخنان خود درباره احتمال بازگشت آمریکا به اعمال سیاست دخالت آشکار در امور داخلی روسیه و انقلاب های رنگی گفت: آنها هیچگاه این سیاست را کنار نگذاشته اند.

آمریکا اموالی را برای دخالت در امور داخلی روسیه در بودجه خود در نظر گرفته است.

آنها این شیوه را شیوه استفاده از قدرت نرم می دانند و با استفاده از همین شیوه توانستند اوضاع را در شمال افریقا به هم بریزند ولی در برخی کشورها مثل لیبی ناچار به استفاده از قدرت سخت شدند.

آلکسی در ادامه درباره تصمیم روسیه برای ارسال کشتی های جنگی خود به دریای مدیترانه و بنادر سوریه گفت: روسیه با این کار می خواهد بگوید با رای دادن به قطعنامه عجیب و غریب شورای امنیت درباره لیبی از این کشور چشم پوشی کرد و آن را تقدیم غرب کرد.

کسی نمی دانست که پس از تحریم هوایی این کشور، حملات ناتو به آن آغاز می شود به همین سبب روسیه نیز به آن رای داد اما رهبران روسیه اکنون تصمیم گرفته اند که دیگر اینگونه عمل نکنند لذا قدرت نمایی ناوگان روسیه و آمریکا ضروری و مفید به نظر می رسد و امیدوارم این قدرت نمایی عامل بازدارنده ای باشد که مانع از تحول اوضاع و بدتر شدن آن شود.

کنستانتین نیز در خصوص این اقدام روسیه گفت: در واقع ناوگان روسیه به محل طبیعی حضور ناوگان اتحاد جماهیر شوروی سابق باز می گردد و با ممانعت از هرگونه تجاوز نظامی احتمالی پیام صلح و آشتی را ارسال می کند.
سه شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۰ ۱۸:۴۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.