به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار بین الملل v / رويترز/ اسلام‌خواهان در صدد حفظ پيشتازي خود در دور دوم انتخابات م

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

رويترز/ اسلام‌خواهان در صدد حفظ پيشتازي خود در دور دوم انتخابات م

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 14,223
اعتبار: 248
سپاس کرده: 3,037
سپاس شده: 5,231 در 2,371 موضوع

امتياز: 32,256,142.85

ارسال: #1
رويترز/ اسلام‌خواهان در صدد حفظ پيشتازي خود در دور دوم انتخابات م
تهران / واحد مرکزی خبر / سیاسی 1390/09/23 خبرگزاری رویترز در گزارشی از قاهره به قلم ادموند بلر نوشت ، مردم مصر روز چهارشنبه در دومین دور انتخابات پارلمانی در حالی به پای صندوق های رای رفتند ‌که احزاب اسلام‌خواه می کوشند موفقیت خود را در دور نخست این انتخابات تکرار کنند و موضع خود را در دوره انتقال قدرت از حاکمیت نظامی به دولت غیرنظامی تحکیم بخشند. اسلام‌خواهان که در قیام مردم مصر علیه رژیم مبارک و سرنگونی وی در ماه فوریه گذشته نقش برجسته ای نداشتند در این انتخابات بر شبکه های اجتماعی متکی بوده اند که حتی در دوره سرکوب در رژیم حسنی مبارک نیز وجود داشت.

مراکز اخذ رای ساعت هشت صبح به وقت محلی در دومین دور این انتخابات سه مرحله ای افتتاح شدند.

رای گیری برای انتخابات مجلس سفلای پارلمان تا ماه ژانویه کامل نخواهد شد و ارتش مصر تا زمان انتخابات ریاست جمهوری در اواسط سال 2012 اختیارات کامل را به دولت غیرنظامی واگذار نخواهد کرد. فاطمه سعید ، کارمند دولتی در سوئز ، هنگامی که در صف رای گیری ایستاده بود تا در نخستین انتخابات ازاد چند دهه گذشته مصر شرکت کند گفت : quotation mark اولین بار است که رای ما به حساب می اید.

ما می خواهیم حقوق خود را حفظ کنیم.

quotation mark اسلام‌خواهان از تندروها گرفته تا میانه روها حدود دو سوم از آراء را در دور نخست انتخابات کسب کردند اما انها چندان متحد نیستند.

برای همین لیبرال ها می توانند در مجمعی که نقشی کلیدی در تدوین قانون اساسی جدید مصر خواهد داشت تاثیر گذار باشند. قانون اساسی جدید اختیارات آینده نهادهای دموکراتیک رقیب را پس از چند دهه حاکمیت استبدادی مشخص و تعیین خواهد کرد. قانون اساسی جدید مصر کانون زورآزمایی میان طبقه سیاسی جدید و ژنرال های حاکم است و ممکن است به یک میدان نبرد میان اسلام‌خواهان و لیبرال ها تبدیل شود. ماه گذشته کابینه تحت حمایت ارتش موجب برگزاری تظاهرات خشونت امیزی شد که به کشته شدن 42 نفر انجامید.

این کابینه تلاش کرده بود بندهایی را در قانون اساسی جدید بگنجاند که ارتش را از هرگونه نظارت نهادهای غیرنظامی در اینده مصون می ساخت. این تلاش به این ظن و گمان ها دامن زد که ارتش می خواهد حتی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن قدرت را نگه دارد. فهرست حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین در دور نخست انتخابات بیشترین آراء را کسب کرد و اسلام‌خواهان تندرو سلفی در کمال شگفتی پس از این حزب دوم شدند.

لیبرال ها نیز جایگاه سوم را کسب کردند و حالا می کوشند برای افزایش کرسی های خود متحدتر شوند. حسن ابوطالب ، تحلیلگر سیاسی در مرکز الاهرام برای مطالعات سیاسی و راهبردی گفت : quotation mark من فکر می کنم روند کلی (در دور دوم انتخابات) ادامه خواهد یافت و فقط برخی تغییرات جزئی رخ خواهد داد.

حزب آزادی و توسعه مقام نخست را کسب خواهد کرد اما من فکر می کنم درصد آراء انها در مقایسه با دور نخست انتخابات کاهش خواهد یافت.

quotation mark وی افزود برخی رای دهندگان نگران اسلام‌خواهانی هستند که ممکن است بخواهند سختگیری های مذهبی تازه ای را به جامعه تحمیل کنند و برای همین ممکن است آراء نامزدهای لیبرال در این دور اندکی بالاتر برود ، هرچند که بعید است جایگاه انها تغییر عمده ای بکند. ائتلاف بلوک مصر ، که شامل احزاب لیبرالی است که همین چند ماه پیش و در پی سرنگونی رژیم حسنی مبارک تاسیس شدند ، و حزب لیبرال وفد در دور نخست انتخابات فقط 20 درصد از آراء فهرست حزبی را کسب کردند. سیاستمداران لیبرال می گویند می کوشند تلاش های خود را در این دور از انتخابات به شکل موثرتری هماهنگ سازند تا از تقسیم شدن آراء خود جلوگیری کنند.

انها همچنین کوشیده اند به مبارزه انتخاباتی خود با فعالیت های تبلیغی خیابانی شور و هیجان بیشتری ببخشند. محمد بدیع ، رهبر اخوان المسلمین که می کوشد به رای دهندگان اطمینان خاطر بدهد گفته است گروه وی قصد دارد پس از انتخابات پارلمانی که ماه ژانویه پایان می یابد ، برای تشکیل یک ائتلاف بزرگ فعالیت کند. وی این ماه به یک کانال تلویزیونی خصوصی گفت : quotation mark ما به تنهایی حکومت نخواهیم کرد.

پارلمان شامل همه رنگ های رنگین کمانی خواهد بود که باید برای طی کردن یک مسیر و تحقق یک هدف اتفاق نظر داشته باشند.

quotation mark وی همچنین گفت این گروه نمی خواهد با ارتش مقابله کند. برخی تحلیلگران می گویند اخوان المسلمین ممکن است ترجیح دهد در پارلمان به جای ائتلاف با حزب سلفی النور با غیراسلام‌خواهان ائتلاف کند تا بدین ترتیب در میان احزاب اصلی مصر موقعیت مستحکمی به دست بیاورد و از دور کردن بخش هایی از جامعه از خود پرهیز کند. ابوطالب از الاهرام گفت : quotation mark میان سلفی ها و اخوان المسلمین تفاوت های بزرگی وجود دارد.

از منظر ایدئولوژیک و از لحاظ تجربه سیاسی میان انها رقابت واقعی وجود دارد.

quotation mark وی افزود : quotation mark اخوان المسلمین دهها سال در زمان حاکمیت مبارک رسما ممنوع بود اما تا حدودی تحمل می شد و برای همین توانسته بود در انتخابات قبلی تعدادی از نامزدهای خود را به عنوان مستقل به پارلمان بفرستد.

quotation mark سلفی ها ، که از سیاست دوری می جستند ، چهره های جدیدی هستند.

تحلیلگران می گویند انها از کانال های تلویزیونی ماهواره ای قدیمی و مساجد تحت کنترل خود را برای جذب آراء استفاده می کنند. در نظام انتخاباتی جدید مصر دو سوم از 498 کرسی پارلمان از فهرست های حزبی و بقیه از نامزدهای منفرد انتخاب می شود.

رقابت های انتخاباتی به سه مرحله تقسیم شده است که در هر مرحله تکلیف کرسی های نامزدهای منفرد در دور دوم مشخص می شود. رای گیری در هر مرحله در دو روز انجام می گیرد.

این بار رای گیری در بخش هایی از قاهره که در دور قبلی تحت پوشش قرار نگرفته بود، اسماعیلیه و سوئز در شرق ، اسوان، سوهاج در جنوب و منطقه دلتای نیل در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه انجام می گیرد. نتایج رسمی این دور از انتخابات روز شنبه یا یکشنبه اعلام می شود.

اما مثل دور نخست ، احزاب که نمایندگانی در روند شمارش آراء دارند زودتر از مقامات رسمی اطلاع رسانی خواهند کرد.
پنج شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۰ ۰۰:۵۳ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.