به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

سمت‌و‌سوي «صمت»؟

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,099
اعتبار: 174
سپاس کرده: 2,616
سپاس شده: 8,157 در 3,660 موضوع

امتياز: -7.00

ارسال: #1
سمت‌و‌سوي «صمت»؟
سمت‌و‌سوي «صمت»؟


حسین حقگو
هشتمين ماه از راي نمايندگان مجلس به ادغام دو وزارتخانه «صنايع و معادن» و «بازرگاني» و تشكيل وزارت «صنعت،‌ معدن و تجارت» سپري شد.
</b>
هشتم تير ماه سال‌‌جاري بود كه نمايندگان بر لايحه‌اي مهر تایيد زدند كه بر اساس آن «كليه امكانات، تعهدات، اعتبارات، نيروي انساني، اموال منقول و غيرمنقول در «وزارت صنايع و معادن» و «بازرگاني» به «وزارت صنعت، معدن و تجارت» منتقل مي‌شد. همچنين در تبصره 2 اين لايحه مقرر شد «وظايف و اختيارات» وزارتخانه جديد در كارگروهي ظرف مدت شش ماه تهيه و پس از تصويب در هيات دولت به مجلس شوراي اسلامي تقديم شود. يك ماه پس‌ از آن نمايندگان مجلس به مهدي غضنفري به عنوان گزينه سكانداري وزارتخانه تازه تاسيس راي اعتماد دادند.
به اين ترتيب وزارت صنعت، معدن و تجارت متولد شد. وزارتخانه‌اي كه به اعتبار سهم حدود 40 درصدي آن در توليد ناخالص داخلي از مهم‌ترين وزارتخانه‌هاي اقتصادي كشور است. ادغام انجام شده دو بخش صنعت و بازرگاني شايد تحقق خواست بسياري از صاحبنظران و دست‌اندركاران حوزه صنعت كشور بود كه معتقد بودند تمركز امور تصميم‌گيري صنعت و تجارت در يك وزارتخانه واحد، ابزار سياست‌گذاري كارآمدي‌تري را در اختيار اين وزارتخانه قرار خواهد داد تا تصميم‌گيري‌ها در اين حوزه را از تشتت و پراكندگي خارج كرده و در جهت توسعه صنعتي سمت‌و‌سو دهد. ازجمله آنكه بر نزاع دو وزارتخانه سابق «صنايع و معادن» و «بازرگاني» بر سر تعرفه، آشتي و تعادل ايجاد كند و از سوي ديگر شاخص‌هاي صنعت، مبادلات بازرگاني و توجه به استانداردهاي جهاني در بازار‌هاي بين‌المللي را ارتقا دهد؛ اما در همان زمان طرح اين مزيت‌ها، پيش‌شرط اين اقدام و ادغام، اولا اجراي سياست‌هاي اصل 44 و واگذاري واحدهاي مشمول اين سياست‌ها به بخش خصوصي و در نتيجه خلاصي دو وزارتخانه «صنايع و معادن» و «بازرگاني» از تصدي‌گري عنوان مي‌شد و در ثاني تحول در دو لايه «بسترهاي فعاليت‌هاي صنعتي» (نظير قيمت‌گذاري،‌ نرخ ارز، نرخ بهره و ...) و «نهادهاي معطوف به توسعه صنعتي» (همچون محوريت يافتن بخش خصوصي و نهادها و تشكل‌هاي اين بخش، تقويت بازار سرمايه و ايجاد نهادهاي مشاوره‌اي) مقدم يا لااقل هم سطح تحول در لايه «مديريتي» صنعت كشور ارزيابي مي‌شد. بررسي عملكرد 8 ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي‌دهد كه هر چند سعي و تلاش‌هايي در جهت موفقيت پروژه‌ ادغام دو بخش صنعت و تجارت صورت گرفته، اما به سبب فراهم نبودن آن مقدمات، نتوانسته اهداف اصلي را محقق کند. چنانكه حتي «وظايف و اختيارات» وزارتخانه تاسيس شده هنوز نامشخص است و به نظر مي‌رسد با توجه به برگزاري انتخابات مجلس و سپس بررسي لايحه بودجه و... تعيين تكليف آن شايد به فصل دوم سال آينده موكول شود.
بنابراين بيم آن مي‌رود كمبودها و ضعف‌هاي ذكر شده در سطور فوق حل مسائل روزمره واحدهاي صنعتي و تامين مايحتاج مردم را وجه غالب و فعالي ت‌هاي اين مجموعه معظم كرده و غفلت از امر خطير توسعه صنعتي را به عنوان مرحله‌اي از توسعه اقتصادي كشور سبب خواهد شد. در اين ميان البته نمي‌توان مسائل و مشكلات پيراموني همچون هدفمندي يارانه‌ها و تحريم‌ها و فشارهاي بين‌المللي را در بلاتكليفي فعلي بي‌اهميت دانست.
وضعيت فعلي در واقع همان وضعيت نامناسبي است كه كارشناسان در همان زمان ادغام نسبت به وقوع آن هشدار داده‌ بودند. اينكه فراگرد توسعه صنعتي كشور و تمركز مديريتي در آن به حركتي بوروكراتيك و مكانيكي و از بالا به پايين فروكاسته نشود و گفتاري نباشد و از درون استراتژي منسجم، همبسته، دقيق و همسونگر و معلول بررسي‌هاي علمي و كارشناسي و ضرورت‌ها و توانمندي‌هاي حوزه صنعت، معدن و تجارت كشور به دست آيد. شايد هنوز براي جبران عقب‌ماندگي دير نباشد و بتوان با ارائه «استراتژي توسعه صنعتي» و روانه كردن لايحه وظايف و اختيارات وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس (با قيد فوريت) سمت‌و‌سوي صمت (صنعت، ‌معدن و تجارت) را هم به عنوان يك وزارتخانه اجرايي و هم به عنوان نهاد راه‌برنده تحول صنعتي كشور مشخص كرد.
دو شنبه ۱۵ اسف ۱۳۹۰ ۱۹:۲۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.