به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن مذهبی و دفاع مقدس / تالار اهل بيت و علما / حضرت محمد (ص) v / پيامبر كدام همسرهايش را طلاق داد؟

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

پيامبر كدام همسرهايش را طلاق داد؟

نویسنده پیام
*
اعتبار: 248
سپاس کرده: 3,037
سپاس شده: 5,231 در 2,371 موضوع

امتياز: 32,256,142.85

ارسال: #1
پيامبر كدام همسرهايش را طلاق داد؟
به نام خدا
زنانی که پیامبر آنها را طلاق داد یا ایشان را رها کرد و یا از پیامبر جدا شدند بدین قرارند: 1- غزی دختر دودان با کنیه ام شریک که زنی متکبر بود و پیامبر طلاقش داد[1] 2 و 3 و 4– عایشه ، حفصه ، سوده ، بدلیل بد اخلاقی و در مواردی افشای سر پیامبر[2] که با التماس و خواهش های خود و اقوام و خویشانشان پیامبر آنها را بازگرداند 5- عالیه دختر ظبیان، که وقتی مخیر شد بین دنیا و پیامبر دنیا را انتخاب کرد و از پیامبر جدا شد و بعدا با مدری ازدواج کرده فرزند دار شد اما همیشه از اینکه از پیامبر جدا شده ناراحت بود. گویا اینکه توانسته پس از جدایی با کسی ازدواج کند قبل از تحریم ازدواج با همسران پیامبر بوده است.[3] 6- فاطمه دختر شریح که پیامبر را رها کرده و دنیا را گرفت 7- اسماء بنت نعمان که به پیامبر گفت از تو به خدا پناه می برم و پیامبر او را طلاق داد 8- قتیله دختر اشعث بن قیس کندی که پیامبر او را طلاق داده و با عکرمه پسر ابوجهل ازدواج کرد. 9- " عمره" دختر يزيد بن عبيد بن رواس كلابى، برسول خدا خبر رسيد كه او به برص مبتلا است پس با وى همبستر نشده طلاقش داد. 10 – " ليلى" دختر حطيم اوسى كه ناگهانى بر او در آمد و دست خود را بر پشت شانه‏اش زد، پس گفت: من هذا، اكله الاسود،" اين كيست؟ شيرها او را بخورند." گفت: منم دختر حطيم و پدرم خوراك دهنده مرغان، و اكنون نزد تو آمده‏ام تا خود را بر تو عرضه دارم. گفت: تو را پذيرفتم. پس نزد زنانش آمد. پس گفتند: چه بد كارى كردى، تو زنى غيورى و رسول خدا بسيار هوو، راستى بيم داريم كه تو را بد آيد پس بر تو نفرين كند و هلاك شوى، از او بخواه تا عقد را بهم زند، پس نزد پيامبر آمد و خواستار فسخ عقد شد، پس عقد را بهم زد و آن زن داخل باغى از باغهاى مدينه شد و شيرها او را خوردند. [4]

پیامبر با شماری از همسرانش هرگز همبستر نشد آن جمله بدین قرارند: " خوله" دختر هذيل بن هبيره ثعلبى كه پيش از رسيدن نزد او در راه درگذشت.
" شراف" دختر دحية بن خليفه كلبى كه نزد آن حضرت فرستاده شد و پيش از ورود درگذشت.
" سنا" دختر صلت بن حبيب بن حارثه سلمى كه پيش از رسيدن باو مرد.
" ريحانه" دختر شمعون قريظى كه پيامبر اسلام را بر او عرضه داشت و از كيش يهودى دست برنداشت پس او را براند، سپس اسلام آورد و پيامبر همسرى را باو پيشنهاد كرد و پذيرفت و حجاب بر او زد. پس گفت: اى رسول خدا بلكه مرا بگذار تا كنيزت باشم، و پيوسته كنيزش بود تا وفات كرد.

[1] - امتاع الاسماع ج 6 ص 46

[2] - انساب الاشراف بلاذری ج 2 ص 561؛ عیون الاثر ج 2 ص 384

[3] - شرح الشفا ج 2 ص 386

[4]- الدر النظیم ، عاملی ، ص 189
سه شنبه ۱۶ اسف ۱۳۹۰ ۲۱:۵۰ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از hoseindavudi سپاسگزاری کرده است. m0h3n
*

ارسال: #2
RE: پيامبر كدام همسرهايش را طلاق داد؟
" اسماء" دختر نعمان كندى از فرزندان" آكل المرار" كه از زيباترين و آراسته ترين زنانش بود، پس زنانش باو گفتند: اگر بخواهى نزد او كامياب باشى، هر گاه بر او در آمدى بخدا پناه بر. پس چون پيامبر در آمد و پرده را انداخت گفت: از تو بخدا پناه مى‏برم. پس روى خويش از او بگرداند و [سپس‏] گفت: [أمن‏] عائذ الله، الحقى باهلك،" پناه برنده بخدا در امان است، به خاندانت ملحق شو." سپس اسماء دختر نعمان كندى را مهاجر بن اميه گرفت، و پس از مهاجر، بعقد قيس بن مكشوح مرادى در آمد.
" قتيله" دختر قيس بن معدى كرب، خواهر اشعث بن قيس كه پيش از بيرون آمدنش از يمن بقصد مدينه، رسول خدا وفات كرد و عكرمة بن ابى جهل او را بزنى گرفت.
" جونيه" زنى از كنده غير از اسماء، كه ابو اسيد ساعدى او را بر پیامبر وارد كرد و عايشه و حفصه آرايش و ترتيب كارش را بعهده گرفتند. پس يكى از آن دو به او گفت: راستى‏ رسول خدا از زنى خوشش مي آيد كه هر گاه بر او در آيد و دست خويش را بسوى او دراز كند، بگويد: از تو بخدا پناه مى‏برم، پس چنان كرد، و پيامبر دست خويش را بر روى خود نهاد و رو بدان پوشيده داشت و سه بار گفت: "عذت فعاذت" پناه بردى پس پناه برد."
سپس بيرون رفت و [ابو] اسيد ساعدى را فرمود كه دو جامه كتان سفيد بدو دهد و او را به خانه‏اش بازگرداند، و چنان گمان برده‏اند كه او از غصه مرد.
" صفيه" دختر بشامه عنبرى، که پیامبر او را مخير ساخت كه نزدش بماند يا بخانواده‏اش بازگرداند. پس خانواده‏اش را برگزيد و او را بازگردانيد.
" ضباعه" دختر عامر قيسى كه نزد عبد الله بن جدعان بود، پس طلاقش داد سپس هشام بن مغيره او را عقد كرد و سلمه از او متولد شد پس رسول خدا از سلمه خواستگاريش كرد. سلمه گفت: با خودش مشورت مى‏كنم. گفت: آيا با رسول خدا ازدواج مي كني؟ گفت:‌بله. پس رسول خدا از پيرى وى خبر يافت و از او خوددارى كرد. [1] ناگفته نماند پيامبر با آنكه زينب بنت خزيمه بسيار پير بود و حتي به آن حضرت گفت كه من پيرم و از ازدواج با من بگذر ،‌از آنجا كه به زينب مادر يتميان مي گفتند ،‌پيامبر با او ازدواج كرد تا او را تحت تكفل بگيرد ،‌پس احتمال رد جريان پيامبر و ضباعه كم نيست.

[1]- ترجمه تاریخ یعقوبی ج 1 ص 454
سه شنبه ۱۶ اسف ۱۳۹۰ ۲۱:۵۱ عصر
*

ارسال: #3
RE: پيامبر كدام همسرهايش را طلاق داد؟
همسر دیگر پیامبر که حضرت او را طلاق داد: ريحانة بنت زيد

بن عمرو بن خنافة بن سمعون بن زيد من بني النضيراست

و كانت متزوجة رجلا من بني قريظة يقال له الحكم فنسبها بعض الرواة إلى بني قريظة لذلك.

كانت ريحانة بنت زيد بن عمرو بن خنافة من بني النضير متزوجة رجلا منهم يقال له الحكم. فلما وقع السبي على بني قريظة سباها رسول الله. ص. فأعتقها و تزوجها و ماتت عنده.

فلما سبيت بنو قريظة عرض السبي على رسول الله فكنت فيمن عرض عليه فأمر بي فعزلت. و كان يكون له صفي من كل غنيمة. فلما عزلت خار الله لي فأرسل بي إلى منزل أم المنذر بنت قيس‏ ثم دخل علي رسول الله فتحييت منه حياء فدعاني فأجلسني بين يديه [فقال: إن اخترت الله و رسوله اختارك رسول الله لنفسه‏].

فقلت: إني أختار الله و رسوله. فلما أسلمت أعتقني رسول الله و تزوجني و أصدقني اثنتي عشرة أوقية و نشا كما كان يصدق نساءه. و أعرس بي في بيت أم المنذر. و كان يقسم لي كما كان يقسم لنسائه. و ضرب على الحجاب. و كان رسول الله معجبا بها.

و كانت لا تسأله إلا أعطاها ذلك. و لقد قيل لها: لو كنت سألت رسول الله بني قريظة لأعتقهم. و كانت تقول: لم يخل بي حتى فرق السبي. و لقد كان يخلو بها و يستكثر منها. فلم تزل عنده حتى ماتت مرجعة من حجة الوداع فدفنها بالبقيع. و كان تزويجه إياها في المحرم سنة ست من الهجرة.

فغارت عليه غيرة شديدة فطلقها تطليقة و هي في موضعها لم تبرح فشق عليها و أكثرت البكاء.

فدخل عليها رسول الله. ص. و هي على تلك الحال فراجعها. فكانت عنده حتى ماتت عنده قبل أن توفي ص.
إمتاع الأسماع (1/ 249)، و الإصابة (8/ 87)، و الأعلام (3/ 38).
الطبقات الكبرى ،ج‏8،ص:103
سه شنبه ۱۶ اسف ۱۳۹۰ ۲۱:۵۲ عصر
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.