به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار اقتصادي v / *قطر و درآمد آنچناني از صنعت ال.‌ان.‌جي*

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

*قطر و درآمد آنچناني از صنعت ال.‌ان.‌جي*

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,099
اعتبار: 174
سپاس کرده: 2,616
سپاس شده: 8,157 در 3,660 موضوع

امتياز: -7.00

ارسال: #1
*قطر و درآمد آنچناني از صنعت ال.‌ان.‌جي*
در شرايطي كه كشورهاي مختلف دنيا از جمله قطر، ال.ان.جي را به يكي از فرصت هاي درآمدزايي خود تبديل كرده و از آن بهره فراوان مي‌برند، پروژه‌هاي ال.ان.جي ايران همچنان در حالت راكد قرار داشته و نه تنها هيچ يك از آنها به طور كامل مورد بهره‌برداري قرار نگرفته، بلكه به گفته مديران عالي رتبه وزارت نفت، اين پروژه‌ها پس از طرح‌هايي كه در زمينه صادرات گاز وجود دارد، در رده دوم اهميت قرار گرفته‌اند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سال گذشته احمد قلعه باني - مديرعامل شركت ملي نفت، با صراحت از بازنگري سياست‌هاي توليد ال.ان.جي خبر داده و بر اولويت صادرات گاز ايران با خط لوله تاكيد كرده بود، چراكه حتي بر اساس برنامه پنجم توسعه لازم است تا پايان زمان اين برنامه صادرات گاز به تدريج به 200 ميليون متر مكعب در روز برسد، اما در اين برنامه روي ال.ان.جي حسابي باز نشده است.

ال.ان.جي و توان جبران كاهش درآمدهاي نفتي
البته با وجود اين اظهارات، حتي قلعه باني هم اهميت توليد و صادرات ال.ان.جي را ناديده نگرفته ودر قالب پيامي كه آبان ماه امسال براي همايش ال.ان.جي ايران ارسال كرده بود، ال.ان.جي را عاملي براي جبران کاهش درآمدهاي نفتي برشمرده و اظهار كرده بود كه بايد در شرايط خاص و زمان ركود در بازارهاي جهاني نفت، از ال.ان.جي بهره‌برداري مفيد و كارآمدي داشته باشيم تا از كاهش درآمدهاي كشور به طور ناگهاني جلوگيري شود.

بازار ال.ان.جي ايران و مشترياني كه از دست مي‌روند
مديرعامل شركت ملي نفت ايران با اشاره به اين که ال.ان.جي به عنوان يكي از شيوه‌هاي توليد و عرضه گاز به بازارهاي جهاني، يكي از محصولاتي است كه مي‌تواند به تنوع بخشي بيشتر سبد انرژي كشور كمك كند و صدور آن به فواصل بيش از دو تا سه هزار كيلومتر صرفه اقتصادي بيشتري نسبت به صدور گاز از طريق خط لوله دارد، ادامه داده بود: هم اكنون ايران با كشورهاي همسايه خود مبادلات گسترده‌اي از طريق خط لوله گاز دارد، ولي نبايد تصور كرد كه كشورهاي جهاني تنها منتظر دريافت گاز ايران از طريق خط لوله بنشينند؛ چنانچه پاكستان به عنوان يك كشور همسايه ايران هم اكنون براي راه اندازي پايانه ال.ان.جي در ساحل درياي عمان و مذاكره با گروه‌هاي مختلف از جمله قطر براي دريافت ال.ان.جي در حال اقدام است.
قلعه باني در ادامه از مذاكرات گسترده از سوي كشورهاي داراي صنعت ال.ان.جي از جمله اندونزي براي دريافت ال.ان.جي از كشورهاي مختلف از جمله ايران خبر داده و گفته بود: اين در حالي است كه برخي از كشورهاي بزرگ از جمله روسيه با شركت‌هاي بزرگ نفت و گاز دنيا براي راه‌اندازي كارخانه‌هاي مايع سازي گاز تا سقف يك ميليون تن به مذاكره پرداخته‌اند.

تقصير خارجي‌هاست
معاون وزير نفت با تشريح برنامه هاي ايران براي توسعه پروژه هاي ال.ان.جي گفته بود: ايران در سال هاي اخير پنج پروژه بزرگ ال.ان.جي شامل پروژه هاي «ايران ال.ان.جي»،« پارس ال.ان.جي» و «پرشين ال.ان.جي» در پارس جنوبي و «گلشن» و «فردوسي» در پارس شمالي را در دستور كار خود دارد كه در اين ميان تنها پروژه« ايران ال.ان.جي» فعال است.
به گفته وي بدقولي پيمان‌كاران خارجي و برخي از مسايل ديگر موجب تاخير در پروژه‌هاي ال.ان.جي ايران شده است، اما در هر صورت اين پروژه‌ها تعطيل نخواهند شد و در آينده نزديك پروژه‌هاي ديگري نيز در عرصه صنعت ال.ان.جي ايران تعريف و اجرايي خواهد شد.
وي با اشاره به اين كه هم اكنون كشور قطر با توليد 77 ميليون تن ال.ان.جي در سال در منطقه پارس جنوبي گوي سبقت را از ايران ربوده است، افزود: اين درحالي است كه درآمد اين كشور از محل صادرات ال.ان.جي حدود 60 ميليارد دلار است و اين كشور تنها با ال.ان.جي در بازار جهاني حضور دارد و سبد متنوعي از محصولات نفتي و گازي در اختيار ندارد.
از سوي ديگر رستم قاسمي - وزير نفت، هم در همايش ال.ان.جي ايران از برنامه ريزي وزارت نفت براي بهره‌برداري از پنج پروژه ال.ان.جي با بهره‌گيري از توان داخلي خبر داده و گفته بود: در حالي که پروژه ايران ال.ان.جي با هزينه‌اي در حدود پنج ميليارد دلار در حال راه‌اندازي است، پيمانکاران خارجي پيشنهادات سرسام آور 10 ميليارد دلار و حتي بيشتر را براي راه‌اندازي اين پروژه‌ها مطرح کردند.

توليد سالانه 70 ميليون تن ال.ان.جي، فرصتي كه از دست مي رود
اما با تمام اين حرف و حديث ها، توليد و صادرات ال.ان.جي همچنان فرصتي است كه ازدست مي رود و با وجودي كه در سال‌هاي گذشته قرار بود با تكميل پروژه‌هاي « پرشين ال.ان.جي» با ظرفيت 16.2 ميليون تن، «پارس ال.ان.جي» با ظرفيت 10ميليون تن، « ايران ال.ان.جي» با ظرفيت 10.8 ميليون تن، «پارس شمالي» با ظرفيت20 ميليون تن و «گلشن ال.ان.جي» با ظرفيت توليد 10ميليون تن در سال و همچنين دو پروژه با مقياس کوچک و حجم توليد کلي سه ميليون تن در سال، درمجموع سهم ايران در بازار ال.ان.جي دنيا به بيش‌از 70 ميليون تن ال.ان.جي در سال 1394 (2015 ميلادي) برسد، به پيشرفتي در اين زمينه دست نيافته‌ايم.
در اين ميان سال گذشته پس از سالها مذاكرات بي نتيجه در نهايت شركت‌هاي «توتال» و «پتروناس» از «پارس‌ال.ان.جي» و «شل» و« رپسول» از« پرشين ال.ان.جي» كناره گيري كرده و طرح توسعه فازهاي 11، 13 و 14 پارس‌جنوبي براي توليد گاز طبيعي به شركت‌هاي داخلي سپرده شد.
در اين سالها با پيش‌بيني بهره برداري از طرح هاي ال.ان.جي كشور، مذاكرات مختلفي با كشورهاي متعدد صورت گرفته بود تا گاز مايع كشور با قيمت هاي روز دنيا به اين كشورها صادر شود.
در سال 1388 علي خيرانديش - مديرعامل شرکت مايع سازي گاز طبيعي ايران، به برخي از خريداران اين كالا اشاره كرده و گفته بود كه تاکنون مذاکراتي با کنسرسيومي متشکل از شرکت‌هاي هندي براي فروش ال.ان.جي و مشارکت در طرح ايران ال.ان.جي انجام شده که اين مذاکرات براي فروش سالانه چهار ميليون تن ال.ان.جي با قيمت‌هاي روز و بدون کوچک‌ترين تخفيفي در حال انجام است.
مديرعامل شرکت مايع سازي گاز طبيعي ايران در عين حال خاطرنشان كرده بود: ارزش 20 درصد سهام ايران ال.ان.جي حدو 1.4 ميليارد دلار برآورد مي‌شود که مذاکره با چندين گروه آسيايي و اروپايي براي واگذاري آن در حال انجام است.
وي در همان سال از پيشرفت 32 درصدي اجراي پروژه ايران ال.ان.جي خبر داده و گفته بود كه نيروگاه ايران ال.ان.جي تا خرداد سال 1389 با ظرفيت اوليه 360 مگاوات راه‌اندازي مي‌شود که با توافق به عمل آمده با وزارت نيرو قرار است بخشي از برق توليدي اين نيروگاه به شبکه سراسري برق تزريق شود.
خيرانديش در عين حال از راه‌اندازي واحد شيرين سازي گاز ايران ال.ان.جي تا زمستان سال 1389 با ظرفيت بيش از 50 ميليون متر مکعب در روز خبر داده و تصريح کرده بود كه واحد مايع سازي اين پروژه در صورت تامين منابع مالي تا زمستان 1390 راه اندازي مي‌شود.
وي با اشاره به اين‌که ارزش تقريبي اجراي اين طرح بين 4.3 تا پنج ميليارد دلار برآورد مي‌شود، از سرمايه گذاري يک ميليارد و 200 ميليون دلاري در اين زمينه خبر داده بود.

بازار ال.ان.جي دنيا دست كيست؟
در حال حاضر كشور قطر بزرگ‌ترين قطب توليد گاز مايع دنيا به شمار مي رود كه پس از آن كشورهاي اندونزي، مالزي، نيجريه، استراليا، ترينيداد و توباگو، مصر، عمان، برونئي، امارات متحده عربي، نروژ و ليبي قرار گرفته‌اند.
چهار شنبه ۱۷ اسف ۱۳۹۰ ۰۱:۱۷ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.