به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار اجتماعی v / زمان اجرای مرحله دوم تخلفات رانندگی + نرخ جدید

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

زمان اجرای مرحله دوم تخلفات رانندگی + نرخ جدید

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #1
زمان اجرای مرحله دوم تخلفات رانندگی + نرخ جدید
مرحله دوم قانون جدید تخلفات راهنمایی و رانندگی از فردا – پنجشنبه – در خیابان ها و گذرگاه های کشور اجرا می شود قانونی که اغلب کارشناسان آن را تحول در فرهنگ رانندگی مردم ایران می دانند.
به گزارش ایرنا آخرین اصلاحات انجام شده در نرخ جریمه تخلفات راهنمایی و رانندگی در شهرها و جاده های کشور که ۷ آبان ماه امسال به تصویب هیات دولت رسید، از فردا – پنجشنبه – اجرا خواهد شد.
مسوولان پلیس راهنمایی و رانندگی انتظار دارند با اعمال این قانون، از این پس شاهد کاهش روند تلفات حوادث راهنمایی و رانندگی با سرعت بیشتری در ایران باشیم.
آنان تاکید دارند شهروندان در شرایط جدید با رعایت دقیق مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از رفتارهای ناهنجار و خطرساز ترافیکی، با پلیس راهنمایی و رانندگی همکاری کنند تا برای توسعه فرهنگ ترافیک کشور گام های عملی برداشته شود.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی دارای دو مرحله است، افزود: مرحله نخست این قانون که در مورد امتیاز و نمرات منفی رانندگان متخلف بود از دهم اردیبهشت ماه سال جاری اجرا شد و مرحله دوم نیز از اول دی ماه امسال انجام می شود.
سردار ‘اسکندر مومنی’ در خصوص ضرورت تغییر قوانین رسیدگی به تخلفات رانندگی، تصریح کرد قانون گذشته جریمه محور و مربوط به چهل سال پیش بوده که باید با توجه به شرایط روز جامعه، تغییراتی در آنها به وجود می آمد.
وی افزود: حق و تکلیف یکی از مهمترین تغییرات قانون جدید است. در این قانون علاوه بر راننده، برای عابر، متولیان ساخت راه ها، حمل و نقل و امداد و درمان نیز تکالیفی لحاظ شده که باید رعایت کنند.
سردار مومنی با تاکید بر اینکه در خیلی از حوادث و تصادفات رانندگی راننده مقصر اصلی نیست، گفت: داشتن خودروی ایمن، داشتن جاده ایمن و سیستم امدادو درمان مناسب از جمله حقوق مردم است که در قوانین جدید به آنان توجه شده است.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه در قوانین جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی تمرکز بر روی تخلفات حادثه ساز است، افزود: ۲۰ مورد تخلف حادثه ساز وجود دارد که برای مبارزه با آن علاوه بر جریمه، رانندگان متخلف با توقیف خودرو و نمره منفی روبرو خواهند شد.
وی خاطر نشان کرد اگر راننده ای ۳۰ امتیاز منفی بگیرد گواهینامه اش به مدت سه ماه توقیف می شود، اگر در مرحله دوم نیز ۲۵ امیتاز منفی کسب کند، گواهینامه اش به مدت شش ماه توقیف خواهد شد و اگر باز هم اصرار به تخلف داشته باشد، گواهینامه او باطل می شود.


مومنی تصریح کرد البته تشویق هم در این قانون وجود دارد و اگر راننده ای از کسب آخرین نمره منفی اش شش ماه بگذرد و دیگر نمره منفی نگیرد، نمرات منفی قبلی صفر خواهد شد.
** ۹۵ درصد مردم تخلف نمی کنند
رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد مردم قوانین را رعایت می کنند و در رانندگی تخلفی ندارند، افزود: کمتر از پنچ درصد رانندگان به قوانین توجه ندارند که باید اصلاح شوند.
وی با بیان اینکه مردم در دیدار با مسئولین ناجا تاکید بر برخورد با متخلفین رانندگی دارند، گفت: تغییر در قوانین تخلفات رانندگی یک انتخاب نبود بلکه یک ضرورت است.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تاکید کرد این تغییر تنها در ایران نیست و در همه کشورهای جهان این تغییرات را در قوانین خود ایجاد کردند.
وی در خصوص میزان جرایم ایران نسبت به دیگر کشورها گفت: جرایم جدید باز هم از بسیاری از کشورها پایین تر است. حتی در کشورهای همسایه ایران جریمه های دو میلیون تومانی وجود دارد.
سردار مومنی با تاکید بر اینکه جریمه در سبد خانوار مردم قرار ندارد، گفت: جریمه جنبه پیشگیری دارد. مردم با رعایت قوانین علاوه بر تصمین آرامش، سلامتی و ایمنی خود، نیاز به پرداخت جریمه هم ندارند.
** نرخ جرایم هر سه سال یکبار بازنگری می شود
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در خصوص شرایط بازنگری در مبالغ جرایم رانندگی گفت: بر اساس قانون جدید هر سه سال یکبار و با در نظر گرفتن میزان تورم، نرخ های جرایم نیز افزایش خواهد یافت.
وی با تاکید بر اینکه نرخ های رسمی تورم ملاک نظر خواهد بود، افزود: جمع تورم سه سال مبنای محاسبه نرخ جرایم جدید خواهد شد.
سردار مومنی تصریح کرد در این قانون از واژه تعدیل برای این موضوع استفاده شده است ، یعنی اگر در دوره زمانی سه سال شاهد کاهش تورم نیز باشیم ، مبلغ جرایم بر اساس آن کاهش خواهد یافت.
** نگاهی کوتاه به قانون جدید تخلفات راهنمایی و رانندگی
قانون جدید تخلفات راهنمایی و رانندگی سقف و کف جرایم رانندگی را در کشور به ترتیب دو میلیون و ۳۰ هزار ریال تعیین کرده است در حالی که بیش از این سقف جرایم رانندگی در کشور ۳۰۰ هزار ریال و کف آن نیز ۱۰ هزار ریال بود.
بر اساس جدول جدید نرخ جرایم رانندگی که در قالب ۱۷۱ کد تدوین شده است، نرخ جرایم رانندگی به سه بخش ‘کلانشهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین‌شهری و مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی’، ‘سایر شهرها’ و ‘روستاها و راههای روستایی’ تقسیم می شود.
اجرای قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی دارای دو مرحله است که مرحله نخست این قانون که در مورد امتیاز و نمرات منفی رانندگان متخلف بود، از دهم اردیبهشت ماه سال جاری اجرا شد.
مرحله دوم این قانون نیز که اعمال جرایم جدید تخلفات رانندگی است، از فردا – پنجشنبه – آغاز می شود و رانندگان متخلف بر اساس نرخ های جدید جریمه خواهند شد.
در زیر به ترتیب عنوان تخلفات رانندگی – میزان جریمه در کلانشهرها – میزان جریمه در سایر شهرها و میزان جریمه در روستاها، آمده است.
- رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روانگردان و افیونی – دو میلیون ریال – دو میلیون ریال – دومیلیون ریال.
براساس بند «ب» ماده (۱۰) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب تخلف رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد روانگردان و افیونی علاوه بر صدور قبض جریمه، گواهینامه راننده متخلف ۶ ماه ضبط و وی به مرجع قضائی معرفی می‌شود.
- هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا یا حرکت موتورسیکلت روی یک چرخ – یک میلیون ریال – ۹۰۰ هزار ریال – پانصد هزار ریال.
- تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت) – یک میلیون ریال – ۹۰۰ هزار ریال – پانصد هزار ریال.
- سبقت غیرمجاز در راه های دو طرفه – یک میلیون ریال – ۹۰۰ هزار ریال – پانصد هزار ریال.
- عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی – یک میلیون ریال – ۹۰۰ هزار ریال – پانصد هزار ریال.
- حرکت به طور مارپیچ – یک میلیون ریال – ۹۰۰ هزار ریال – پانصد هزار ریال.
- حرکت با دنده عقب در آزادراه ها و بزرگراه ها – یک میلیون ریال – ۹۰۰ هزار ریال – پانصد هزار ریال.
- تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت) – پانصدهزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال .
- عبور از محل ممنوع (ورود ممنوع) – پانصد هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- تجاوز به چپ از محور راه – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال.
- عبور وسائل نقلیه از پیاده رو – پانصد هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال .
- دور زدن در محل ممنوع پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال.
- استفاده از تلفن همراه یا وسائل ارتباطی مشابه در حین رانندگی در سرعت بالای ۶۰ کیلومتر- پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال.
- نقص فنی موثر یا نقص در سامانه (سیستم) روشنایی در شب – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- رانندگی با وسائل نقلیه عمومی بیش از ساعت مجاز – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیس مدرسه – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.- عدم رعایت مقررات حمل بار – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال
- عدم رعایت حق تقدم عبور – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- نصب پلاک های متفرقه یا تغییر استاندارد پلاک وسیله نقلیه – پانصد هزار ریال – پانصد هزار ریال – پانصد هزار ریال.
- در آغوش داشتن اطفال در حین رانندگی – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال.
به استناد بند «د» ماده (۱۰) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب همزمان تخلف از جمله انجام حرکات نمایشی، تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت)، سبقت غیر مجاز در راه‌های دو طرفه، عبور از چراغ قرمز و حرکت مارپیچ علاوه بر صدور قبض جریمه وسیله نقلیه به مدت ۷۲ ساعت توقیف می شود.
- حمل تیرآهن، ورق های فلزی و امثال آن بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوطه – - پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- هرگونه دخالت و دستکاری در دستگاه سرعت نگار و موقعیت یاب الکترونیکی در وسائل حمل و نقل عمومی – پانصد هزار ریال – پانصد هزار ریال – پانصد هزار ریال.
- توقف دوبله در محل ایستادن ممنوع – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال.
- عبور کامیون و اتوبوس در خط سرعت بزرگراه ها و آزاد راه های دارای بیش از دو خط عبور در هر سمت – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال.
- استفاده از نورافکن یا چراغ دارای نور خیره کننده،چراغ های الوان، اضافی داشتن نورسفید در عقب و نور قرمز در جلو وسیله نقلیه – - پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- نصب هرگونه تجهیزات اضافی روی بدنه یا چرخ که از سطح بیرونی وسیله نقلیه تجاوز کند – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- توقف و سد معبر در سطح یا حریم تقاطع ها و میادین یا سطوح شطرنجی – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- تصادفات ناشی از عدم توجه به جلو یا عدم رعایت فاصله طولی و عرضی با وسیله نقلیه جلویی یا جانبی – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- عدم اعلام نشانی محل سکونت جدید مالک وسیله نقلیه در مهلت تعیین شده از تاریخ تغییر محل سکونت به اداره راهنمایی و رانندگی – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال.
- سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگر در راه ها یا استفاده از شانه راه – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- استفاده از شیشه دودی به نحوی که راننده و سرنشین قابل تشخیص نباشد – پانصد هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- نداشتن پلاک جلو، عقب یا ناخوانا بودن آنها – ۴۰۰ هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال – ۴۰۰ هزار ریال.
- حرکت نکردن وسائل نقلیه بین دو خط یا تغییر خط حرکت بدون رعایت مقررات مربوطه در معابر خط کشی شده ، ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- توقف در محل ایستادن ممنوع (توقف مطلقا ممنوع) ، ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- توقف وسیله نقلیه در پیاده رو ، ۴۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- سوار و پیاده کردن مسافر یا سرنشین در محل های غیرمجاز یا به نحوی که موجب اختلال در عبور و مرور شود ، ۴۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتور سیکلت حین رانندگی ۳۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال – ۳۰۰ هزار ریال.
- عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان وسیله نقلیه در حال حرکت – ۳۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- توقف دوبله در معابر – ۳۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- استفاده از تلفن همراه یا وسائل ارتباطی مشابه در حین رانندگی در سرعت کمتر از ۶۰ کیلومتر در ساعت – ۳۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
- خودداری از کنار بردن وسیله نقلیه قابل حرکت که به علت تصادفات منجر به خسارت یا نقص فنی در سطح سواره رو متوقف شده است – ۳۰۰ هزار ریال – ۲۰۰ هزار ریال – ۱۰۰ هزار ریال.
با اینحال اکنون این پرسش در میان کارشناسان و صاحبنظران مطرح است که آیا دور جدید اعمال جرایم سنگین رانندگی می تواند به وضعیت رانندگی در جاده های کشور سامان بخشد.
در حال حاضر میزان تخلفات رانندگی در خیابان ها و جاده های کشور بسیار بالا است که همین موضوع شمار تلفات رانندگی در کشور را افزایش داده است.
کارشناسان انتظار دارند که اعمال دور جدید قانون جرایم رانندگی در کشور، بر کاهش محسوس تخلفات و تلفات رانندگی در کشور تاثیرگذار باشد.
دو شنبه ۱۴ فرو ۱۳۹۱ ۱۴:۴۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.