به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار علمي،فرهنگي و هنري v / در دهه اینده با هجوم انواع سرطان ها مواجه میشویم!

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

در دهه اینده با هجوم انواع سرطان ها مواجه میشویم!

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 219
اعتبار: 88
سپاس کرده: 156
سپاس شده: 567 در 192 موضوع

امتياز: 601,118.45

ارسال: #1
در دهه اینده با هجوم انواع سرطان ها مواجه میشویم!
در دهه اینده با هجوم انواع سرطان ها مواجه میشویم!

ديگر عادت کرده‌ايم که آسمان شهرمان را خاکستري ببينيم و هر روز از راديو بشنويم وضعيت هوا در مرحله «ناسالم» يا «هشدار» قرار دارد. در حقيقت بخشي از زندگي روزمره‌مان اين شده که ريه‌هايمان را از آلاينده‌هايي که ذره‌ذره سلامتمان را مي‌گيرند، پر کنيم. وقتي وضعيت آلودگي هوا به مرحله هشدار مي‌رسد، مسوولان بعد از آنکه توپ را در زمين يکديگر انداختند، با چند وعده و وعيد به فکر حل معضل آلودگي هوا مي‌افتند. اما با آمدن باد و باران، همه اين وعده‌ها تا وضعيت هشدار بعدي مسکوت مي‌ماند. نمي‌خواهيم کسي را متهم کنيم يا توصيه کنيم در زمان آلودگي هوا ماسک بزنيد و کمتر از منزل خارج شويد، آنچه ما را موظف به نوشتن کرد، هشدار رييس اداره سرطان وزارت بهداشت در مورد افزايش سرطان‌ها به دليل آلودگي هوا بود...


چندي پيش رييس اداره سرطان وزارت بهداشت در مورد افزايش سرطان خون به‌خصوص در بين کودکان هشدار داد و نقش آلودگي هوا به‌خصوص در کلان‌شهرهايي مثل تهران را که مملو از آلاينده‌هاي مضر است در بروز سرطان‌ها مهم ارزيابي کرد. دکتر رشيد رمضاني در گفت‌وگو با سلامت در مورد تاثير آلودگي هوا بر بروز سرطان، به اولين آلاينده‌اي که اشاره مي‌کند، آزبست است: «آزبست آلاينده‌اي است که بر بافت‌هاي پوششي احشايي بدن تاثير مي‌گذارد و ارتباط مستقيمي با بروز سرطان دارد.» وي به شعاري که در مورد آزبست بيان مي‌شود اشاره مي‌کند و مي‌گويد: «در مباحث علمي مي‌گويند يک بار تماس با آزبست، برابر است با سرطان. همين شعار کافي است تا تاثير آزبست بر بروز سرطان آشکار شود.» دکتر رمضاني معتقد است هم در ايران و هم در منطقه امرو با افزايش آمار سرطان روبرو هستيم که بخشي از آن به ساختار جمعيتي کشورها برمي‌گردد. از آنجا که جمعيت کشور ما نيز طي سال‌هاي آينده به ميانسالي پيش مي‌رود، با هجمه‌اي از سرطان‌ها روبرو خواهيم بود در حالي که تاثير آلاينده‌هاي محيطي بر بروز سرطان‌ها اهميت زيادي دارد.


مسوولان منتظر برف و باران هستند

رييس اداره سرطان حرف‌هايش را با گله‌ از مسوولان ادامه مي‌دهد و مي‌گويد: «هر ساله قبل از شروع آلودگي هوا، اداره سرطان اعلام مي‌کند شاخص‌هاي آلودگي هوا نه‌تنها با انواع سرطان‌ها بلکه با ديگر بيماري‌ها (سکته‌هاي قلبي و مغزي) ارتباط تنگاتنگي دارند.» او يکي ديگر از آلاينده‌هاي خطرناک و سرطان‌زا را «بنزن» مي‌داند و توضيح مي‌دهد: «سرطان خون ارتباط مستقيمي با بنزن موجود در هوا دارد. موارد ابتلا به اين سرطان در کشور زياد شده و در حال حاضر جزو 10 سرطان شايع است.» وي با بيان اينکه بنزن خاصيت تجمعي دارد، تصريح کرد: «تبعات استنشاق اين آلاينده‌ در دهه آينده معلوم خواهد شد و ما با افزايش سرطان‌ها به‌خصوص سرطان خون روبرو خواهم بود.» وي با بيان اينکه هزينه‌هاي درمان سرطان بسيار سنگين است و مسوولان نسبت به اين مساله بي‌‌توجه هستند، تاکيد مي‌کند: «بنزن ارتباط تنگاتنگي با بدترين نوع سرطان خون (AML) دارد که درمان آن بسيار دشوار است، اما مسوولان به جاي توجه با اين هشدارها و زنگ خطرها، منتظر برف و باران هستند تا وضعيت آلودگي هوا بهبود پيدا کند.»


سرطان خون؛ ششمين سرطان کشور

موضوع مهم ديگري که دکتر رمضاني به آن مي‌پردازد، تغيير نوع سرطان‌ها در کشور است. آن‌گونه که رييس اداره سرطان وزارت بهداشت توضيح مي‌دهد: «سرطان خون در حال حاضر بين زنان و مردان ششمين سرطان و رو به افزايش است. سرطان ريه و مزوتليوما هم با آزبست ارتباط دارد. مسوولان بايد براي سلامت مردم و هزينه‌هاي هنگفت درماني، چاره‌اي بينديشند.» به گفته دکتر رمضاني، درصد اشباع اکسيژن خون، حتي در بين افرادي که سيگاري نيستند و بيماري زمينه‌اي نيز ندارند به کمتر از 98 درصد رسيده در حالي که بايد اين ميزان حداقل 98 درصد باشد. دکتر رمضاني در پاسخ به اين سوال که مصوبه ممنوعيت استفاده از آزبست در صنايع و خودروسازي به کجا کشيد، پاسخ مي‌دهد: «سازماني بايد متولي اجراي اين مصوبه باشد و بر اجراي آن نظارت کند، چون تصويب قانون يک قدم است ولي اجراي آن به برداشتن گام‌هاي بلندتري نياز دارد. سازمان حفاظت محيط‌زيست، شهرداري، وزارت صنايع و تمامي دستگاه‌هايي که با اين معضل مرتبط هستند بايد دست در دست هم دهند تا مشکل آلودگي هوا حل شود چون وزارت بهداشت به‌تنهايي نمي‌تواند تمام مشکلات سلامت و بهداشت را برطرف کند.»


مردم بايد آگاه باشند

مقدار تمام آلاينده‌هاي محيطي که منجر به ايجاد سرطان مي‌شوند، در هواي تهران به مرحله هشدار رسيده است. رييس انجمن سرطان اين جمله را بيان مي‌کند و مواد موجود در هوا را که منجر به آلودگي هوا مي‌شوند و در ابتلا به سرطان موثرند، اين‌گونه برمي‌شمرد: «هيدروکربن‌هاي آروماتيک که در جايگاه‌هاي بنزين وجود دارد (به علت بخارهاي آزاد‌شده از بنزين) سرطان‌زا هستند و بلافاصله در بدن جذب مي‌شوند و سميت زيادي در خون ايجاد مي‌کنند.» دکتر عبدا... فضلعلي‌زاده با اشاره به اقدام‌هاي ساير کشورها براي کاهش اين بخارها مي‌گويد: «در کشورهاي اروپايي و آمريکا، مکانيسم‌هاي کاهش و جذب بخارهاي بنزين در هنگام مکان‌هاي سوخت‌گيري فعال است، در نتيجه اين بخارها وارد هوا نمي‌شوند ولي متاسفانه ما اين مکانيسم‌ها را نداريم.» به گفته وي، سرطان خون، ريه و پوست مي‌تواند در اثر جذب اين مواد در بدن ايجاد شود. دکتر فضلعلي‌زاده به بنزن (سوخت ناقص بنزين توليد بنزن مي‌کند) و آزبست (در لنت‌ترمزها) اشاره مي‌کند و مي‌گويد: «ميزان اين دو آلاينده از حد استانداردهاي جهاني بالاتر است و تومورهاي ريه و سرطان ريه ايجاد مي‌کند.» چهارمين آلاينده‌اي که رييس اداره سرطان تاثير آن را بر سلامت انسان بررسي مي‌کند، مربوط به فعاليت کارخانه‌هاي اطراف شهرهاي صنعتي است: «در اثر فعاليت اين کارخانه‌ها به‌خصوص توليدکنندگان محصولات چرمي، چوبي و مبلمان، آرسنيک و روغن‌هاي معدني و مواد مشابه آن در هوا آزاد و باعث ايجاد سرطان‌هاي دستگاه‌هاي مختلف بدن به‌خصوص خون و لنفوم مي‌شوند.» او اعتقاد دارد مواد حاصل از سوخت‌هاي فسيلي که در هواي شهرهاي صنعتي مثل تهران وجود دارد، با سرطان ريه، پوست و خون ارتباط نزديکي دارد و با بيان اينکه آگاهي مردم در مورد اين قضيه مي‌تواند به پيشگيري از سرطان‌ها کمک کند، مي‌افزايد: «بايد سطح آگاهي مردم را در مورد عوامل سرطان بالا ببريم تا پيشگيري از آنها را جدي بگيرند. خارج کردن مواد سرطان‌زا از چرخه توليد، کمک زيادي به پيشگيري از سرطان در آينده خواهد کرد. علاوه بر آن، مسوولان بايد پمپ‌بنزين‌ها را موظف کنند مکانيسم جذب بخارهاي بنزين را فعال کنند و کارخانه‌ها نيز از آزبست استفاده نکنند.»


ظرف يکي، دو سال آينده نمي‌توانيم آلودگي هوا را کنترل کنيم

آزبست يکي از خطرناک‌ترين آلاينده‌هايي است که دولت در سال 78 تصويب کرد از صنايع حذف شود که متاسفانه اجرايي نشد. چند ماه گذشته، رييس اداره سلامت محيط و کار وزارت بهداشت از اجرايي‌شدن اين قانون خبر داد. دکتر کاظم ندافي در گفت‌وگو با سلامت در مورد روند اجراي اين قانون مي‌گويد: «در اين مصوبه که اخيرا دولت آن را تصويب کرده،‌ استفاده از آزبست در صنايع خودروسازي و لنت‌ترمز آن ممنوع شده است و تا شهريور 91 به ساير صنايع که ورقه‌هاي ساختماني و لوله‌هاي آب و فاضلاب توليد مي‌کنند فرصت داده شده تا جايگزين آزبست را تعيين کنند.» دکتر ندافي توضيح مي‌دهد: «لنت‌ترمزهاي داخلي در حال حاضر با آزبست توليد نمي‌شود و اگر هم چنين لنت‌ترمزهايي در بازار باشد به صورت قاچاقي وارد کشور شده است.» دکتر ندافي در مورد اقدام‌هاي وزارت بهداشت براي کاهش آلودگي هوا مي‌افزايد: «مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت براي هر شرايط قابل‌تصور در زمينه آلودگي هوا، دستورالعملي تهيه و اقدام‌هاي احتياطي و بهداشتي در زمينه آلودگي هوا را بيان کرده و به ساير نهادها اعم از استانداري، سازمان حفاظت محيط‌زيست، شهرداري و ساير نهادهاي مرتبط ارسال مي‌کند تا هشدارهاي لازم را براي مردم بيان کنند.» آن‌گونه که رييس اداره سلامت محيط و کار وزارت بهداشت عنوان مي‌کند، شايد در يکي، دو سال آينده نتوانيم در زمينه آلودگي هوا به نتيجه برسيم، چون در فصل پاييز و زمستان پايداري جوي اتفاق مي‌افتد و باعث تجمع و افزايش غلظت آلاينده‌ها در هوا خواهد شد و اين آلودگي اجتناب‌ناپذير است. دکتر ندافي اظهار اميدواري مي‌کند با اجراي قانون جامع کاهش آلودگي هوا و استاندارد خودروي يورو4 و استاندارد سوخت يورو5 وضعيت آلودگي هوا بهتر شود.

همان‌طور که مي‌دانيد سرطان بيماري‌اي است که ابتلاي آن به عوامل مختلف ژنتيکي، استعمال دخانيات، نوع تغذيه و عوامل محيطي بستگي دارد. آلودگي هوا نيز معضل تک‌علتي نيست و عوامل مختلفي طي چند سال، باعث آلودگي هوا مي‌شوند، اما نکته‌اي که نبايد از نظر دور داشت، اين است که سرطان بيماري‌اي است که هنوز درمان قطعي براي آن وجود ندارد و ساليانه هزينه‌هاي هنگفتي را به جامعه تحميل مي‌کند. يکي از مهم‌ترين عواملي هم که مي‌تواند باعث افزايش آمار سرطان در جامعه شود، همين آلودگي هواست. آيا اين قضيه آنقدر جدي نيست که بخواهيم براي آن چاره‌اي بينديشيم؟ اگر همواره بيان مي‌کنيم يکي از محورهاي توسعه در جامعه سلامت است، آيا سلامت افرادي که قرار است توسعه کشورشان را به وجود آورند، آنقدر اهميت ندارد که بخواهيم اقدام‌هاي موثرتري براي حفظ سلامتشان انجام دهيم؟

امضا كاربر
سه شنبه ۱۵ فرو ۱۳۹۱ ۱۹:۴۳ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.