به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / اطلاع رسانی / مناسبت های سالانه / تقویم تاریخ v / تقویم تاریخ 22 فروردین 11 آوريل

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تقویم تاریخ 22 فروردین 11 آوريل

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,429.12

ارسال: #1
تقویم تاریخ 22 فروردین 11 آوريل
ايران[b]توطئه دولت روم برضد شاه ايران و انجام كودتا در سال 35 ميلادي - اشاره به ترس تيبريوس از جنگ با ايران
مجسمه تيبريوس با آثار زخمها


يازدهم آوريل سال 35 ميلادي سنا و شوراي دولتي امپراتوري روم در يك جلسه مشترك غير علني و با نگراني تمام به مسئله ارمنستان كه اردوان سوم شاه وقت ايران بدون دادن اطلاع قبلي به دولت روم، پادشاه تازه اي برايش تعيين و اعزام داشته بود رسيدگي كردند. اردوان سوم پسر خود «ارشك (اشك)» را به پادشاهي ارمنستان كه چند برابر امروز وسعت داشت منصوب كرده بود. در آن زمان «تيبريوس سزار اگوستوس» امپراتور روم بود که در زمان لژيونر بودنش در چند جنگ با ايران و ازجمله جنگ مارکوس شرکت کرده و از ناحيه صورت زخم برداشته بود که آثار اين زخمها روي چانه و بيني او تا پايان عمر باقي مانده و «مشخصه» او بود.
از صورتجلسه مذاكرات 11 آوريل سال 35 ميلادي (دو سال پيش از مرگ تيبريوس) كه بعدا به دست آمده و تاکنون محفوظ مانده است چنين برمي آيد كه در آن نشست فوق العاده، روميان تصميم گرفتند كه با تيرداد پسر عموي اردوان سوم كه پيش از انتخاب شدن اردوان به عنوان شاه، نامزد اين مقام بود و بعدا هم از مخالفت با شاه منتخب دست بر نمي داشت تماس برقرار و وي را با دادن وعده هرگونه كمك تحريك به مبارزه مسلحانه و يا كودتا كنند. اين تصميم بزرگان روم با صرف هزينه بسيار به اجرا درآمد. تيبريوس از آغاز حکومت، اين نظر خود را به مقامات رومي تلقين کرده بود که به جاي جنگ با ايران، بايد برضد اين کشور وارد توطئه و انواع فريب و دسيسه شد زيرا که پيروزي، درجنگ با ايران قابل پيش بيني نيست و امکان دارد که به ازدست رفتن متصرفات روم در شرق بيانجامد.
دولت روم در اجراي تصميمات محرمانه نشست 11 آوريل، حاكم ايبريا (گرجستان كنوني) را كه دست نشانده ايران بود ترغيب به حمايت از كودتاي تيرداد كرد. اين توطئه موقتا پيروز شد، پايتخت به دست تيرداد افتاد كه خود را «تيرداد سوم» و بدون كسب راي مجلس بزرگان كشور (مهستان) شاه تازه خواند و با هدف راضي كردن دولت روم، با بركناري ارشك از پادشاهي ارمنستان موافقت كرد كه حاكم گرجستان با حفظ سمت برجاي ارشك نشست.
اردوان سوم پس از ترك پايتخت، به منظور جلب كمك و جمع آوري نيرو جهت سركوب كردن تيرداد كودتاگر به منطقه هيركانيا (گرگان) رفت. (هيركانيا =گرگان به معناي سرزميني است که گرگ در آن زياد است- هيرکان = گرگ، و اين استان ايران اخيرا به گلستان تغيير نام داده شده است).
اردوان سوم سپس با يک نيروي تازه، از گرگان به پايتخت بازگشت و تيرداد را كه مورد تنفر بسياري از بزرگان (به علت كوتاه آمدن در برابر روميان) بود فراري داد و مقام خود را باز گرفت. وي درصدد انتقامگيري از روميان برنيامد و با آنان صلح و سازش كرد. اما، اين سازش از سوي بزرگان ايران (مهستان) ردّ و اردوان سوم بركنار شد كه با دادن قول عدم احترام به مفاد سازشنامه با روم، بارديگر به سلطنت بازگشت و تا سال 41 ميلادي كه زنده بود شاهي كرد. با وجود اين، تفكر كودتا و درگيري شاهزادگان باهم تا مدتي در ايران باقي ماند و پس از مرگ اردوان سوم، دو پسر او گودرز و «واردان» بر سر كسب قدرت به جان هم افتادند و تاج پادشاهي ميان آندو، چند بار دست به دست گشت و از اين رهگذر، ملت آسيب ديد.
(بعضي محاسبات تقويمي، تاريخ برگزاري جلسه مشترك سنا و شوراي دولتي روم را 10 آوريل سال 35 ميلادي تعيين كرده است)

شكست هاي نظامي روم از ايران در عهد امپراتور آناستاسيوستصوير مجسمه Anastasius


آناستاسيوس يكم Flavius Anastasius كه از سال 502 تا 505 ميلادي با امپراتوري ايران جنگيد و شكست خورد يازدهم آوريل سال 491 ميلادي امپراتور روم شرقي شده بود. نام قبلي او «فلاويوس» بود. آناستاسيوس قصد تصرف دو منطقه استراتژيك درعا (داراس در سوريه) و تل عفر (در عراق شمال غربي امروز و درچهل مايلي مرز سوريه) را كرده بود تا در آنجا دو دژ بسازد و نيرو مستقر كند. به علاوه، به منطقه آمد (دياربكر) لشكر فرستاده بود كه قباد ساساني سه سپاه از سه جانب به سوي قلمرو روم فرستاد. يك سپاه ارتش ايران نيروهاي رومي را در كردستان امروز تركيه شكست داد و شهر «آمد» را پس گرفت (رومي ها اين شهر را «آميدا»، ارمنيان «آميد» و ايرانيان «آمد» تلفظ مي كردند كه امروز «دياربكر» خوانده مي شود و كردنشين است). سپاه ديگر در جهت تراكيه به حركت درآمد (تراكيه = تراس منطقه اي است اروپايي در شمال درياي مرمره و اينك در چند قطعه و هر قطعه جداگانه متعلق به تركيه، بلغارستان و يونان)، و سپاه سوم بعدا شهر تئودوسيوپوليس را تصرف كرد. در پي اين شكستها، دولت روم حاضر به پرداخت غرامت شد و ميان دو امپراتوري در سال 506 ميلادي يك پيمان صلح امضاء شد كه هفت سال رعايت مي شد. اين پيمان به قباد ساساني فرصت داد تا اقوام ساکن شرق آسياي ميانه كه عزم مهاجرت به قلمرو ايران را كرده بودند به اروپاي جنوب شرقي براند. اين رانده شدگان به نوبه خود در شرق اروپا و بالکان اسلاوها و بلغارها را تحت فشار قراردادند و آناستاسيوس از بيم حرکت اين اسلاوها و بلغارها به سوي منطقه قسطنطنيه، در سر راه آنان يک ديوار طولاني (ميان مرمره و درياي سياه) کشيد که به ديوار آستاسيانوس Anastasius Wall معروف است. ساسانيان نسبت به مهاجرت مردماني از تبار و فرهنگ ديگر به ايرانزمين حسّاسيت زياد از خود نشان مي دادند. به نظر برخي از مورخان، اين تفكر هنوز در ميان كردهاي تركيه، عراق و سوريه وجود دارد. اينان تنها پس از جنگ ملازگرد در سال 1071 ميلادي كه به پيروزي آلپ ارسلان انجاميد، اجبارا اجازه دادند كه سلجوقيان در برخي از مناطقشان سكونت كنند و پس از آن زمان است كه تركمانان در مناطق كردنشين از جمله سليمانيه و تل عفر و ... ساكن شده اند.
يک اقدام آناستاسيوس يكم که باقي مانده و جهاني شده است تدوين ضابطه «قطعيت اقدام هاي ماموران دولت پس از صدور حكم دادگاه» است كه جهانگير شده است. طبق اين ضابطه (كه به تصميم آناستاسيوس تدوين شده است)؛ هر تصميم و اقدام ماموران دولت در صورتي كه مورد اعتراض قرار گيرد، هنگامي قطعيت مي يابد كه دادگاه صالحه به آن رسيدگي كند و حكم بدهد. آناستاسيوس يكم تا سال 518 ميلادي حكومت كرد.


ايجاد «ترکستان»، ترس بلشويکهاي روسيه از بيداري ناسيوناليسم ايراني بود22 فروردين 1300 هجري خورشيدي (11 آوريل 1921) و 50 روز پس از كودتاي ژنرال رضاخان پهلوي دولت مسكو با عجله، تمامي نواحي وابسته به امپراتوري روسيه در آسياي ميانه ازجمله نواحي تاجيک نشين و پارسي زبان منطقه «فرارود» را «تركستان» اعلام كرد.
روزنامه هاي لندن و پاريس دو روز پس از اين اقدام مسکو نوشتند كه بيم از بيداري ناسيوناليسم ايراني و تلاش ايران براي اعمال نفوذ و تحريك در اين مناطق و جداكردن آنها از امپراتوري بلشويكي تازه تاسيس روسيه سبب شده بود كه حكومت مسكو عجولانه اين تصميم را بگيرد كه در دهه هاي بعد و در چارچوب اتحاد شوروي، اين منطقه با ترسيم خطوط! و بدون توجه به واقعيت هاي تاريخي، به چند جمهوري تقسيم شد. در آن تقسيم بنديهاي بلشويكي، شهرهاي پارسي نشين بخارا و سمرقند به جاي تاجيكستان، به ازبكستان و مرو به تركمنستان داده شدند!. اوايل دهه 1990 هركدام از اين جمهوري ها با همان مرزبندي اعلام استقلال كردند كه گهگاه برخي معارضات نژادي و فرهنگي مشاهده مي شود. روس ها در قرن نوزدهم آسياي ميانه را كه به صورت «خان نشين» بود از ايران جدا كردند و ضمن سازش با دولت لندن، رود جيحون (آمودريا) را خط فاصل مناطق نفوذ انگلستان و روسيه قراردادند.


مسائل ايران ـ دعوت دکتر مصدق از دلسوران وطن برای حل اين مسائلبیست و سوم فروردين 1331 (در آن سال مصادف با 12 آوريل 1952) دكتر مصدق رئیس دولت وقت شصت تن از انديشمندان و دلسوزان كشور را به خانه خود دعوت كرد تا راهي براي رفع دشواري هاي داخلي مردم ايران كه از آغاز آن نزديك به 150 سال مي گذشت به دست دهند. در اين جلسه و جلسات بعدي اين گروه؛ كندي كار در دستگاه قضايي و ضعف هاي اين دستگاه، بوروكراسي پيچيده و پر از تشريفات و كاغذ بازي و نبود نظام اداري درست و نيز وجود تشكيلات متعدد غير ضرور، آموزش و پرورش نارسا و كهنه و به قول برخي از اعضاي گروه، «استعماري» ، نبود دستگاه شناخت و نيز تشويق و ترغيب كارشناسان و افراد ماهر وطن در هر رشته در بكار انداختن استعداد و خلاقيت خود، نبود فهرستي از كارشناسان هر رشته (بانك مشاغل و حرف)، نبود سياست حمايت مالي از اين استعدادها، نبود برنامه عمران و پيشرفت، نبود سرعت عمل در دستگاه بازرسي كل کشور (وابسته به قوه قضايي)، فعال نبودن دادستاني كل كشور، ضعف و نارسا بودن دستگاه جمع آوري مالياتها و عوارض و نبود يك دستگاه اطلاعات ويژه كه به طور ناشناس مشكلات روزمره مردم را گزارش و همان روز توسط مديريت اين دستگاه در شوراي وزيران مطرح، بررسي و راه حل پيدا شود و بالاخره اولويت دادن به رسيدگي به ناله ها و شكايات مردم (نامه ها) از سوي شخص رئيس دولت، وزيران، كميسيون عرايض مجلس و انتشار آنها در جرايد.
«هيات 60 نفره» راههايي براي حل اين مشكلات به دست آورد و ارائه كرد، ولي ديديم كه همه اين مشكلات، حتي تا به امروز باقي مانده اند. اگر مروري بر تاريخ طولاني وطن شود كه به قول «هگل» بيش از تاريخ ملل ديگر درس مي دهد مي بينيم كه عينا چنين مشكلاتي در قرون ششم و شانزدهم ميلادي در كشور ما وجودداشت كه خسروانوشيروان و شاه عباس یکم برای رفع آنها به صورت ضربتي وارد عمل شدند و خسرو انوشيروان با حل مسائل اداری ـ قضايي و نیز كار رسيدگي به شكايات و كسب اطلاع از مشكلات مردم، از «تاريخ» لقب «دادگر» گرفت. در آن دو زمان هم مسائل عمومي ما مشابه همين هايي بودند كه هيات 60 نفري منتخب از سوي دكتر مصدق اعلام كرده بود. در طول سال 1357 مبارزه با همین مسائل از شعارهای انقلاب شده بود.
جمعیت تهران از 3 میلیون تجاوزکرد، دولت نگران شد و اخطار داد، ولی ...دولت ایران 22 فروردین 1350 ضمن صدور اعلامیه ای از ایرانیان خواست که از نقل مکان به تهران خودداری کنند و برای بازگشت تازه واردین به دیار خود یک رشته امتیاز را اعلام داشت و اخطارکرد که اگر به خواست دولت که منفعت عمومی در آن نهفته است توجه نشود قانون محدوده تهران و شهرهای بزرگ را تشدید خواهد کرد و افزود که تمرکز جمعیت در تهران و شهرهای بزرگ، موازنه سالم اشتغال به تولیدگری را نسبت به خدمات برهم خواهد زد و کشوررا نیازمند به واردات کالای ضروری بویژه تولیدات کشاورزی خواهد کرد.
اعلامیه دولت چند ساعت پس از انتشار گزارش اداره آمار که جمعیت تهران از مرز سه میلیون تجاوز کرده است صادرشده بود.
جمعیت تهران اینک پس از گذشت 39 سال از آن زمان چهاربرابر شده است. تهران شهری است در میان کوهها و روی کمربند زلزله. کوههای بلند اطراف تهران مانع از خروج گازهای سمی و عمدتا ناشی از سوخت های فسیلی می شود که خطرات متعدد بهداشتی دارد.
از لحظه پيروزي انقلاب، شماری با استفاده از فرصت، محدوده شهرها را نادیده گرفتند و کار ساختن خانه در اراضی خارج از محدوده آغاز شد و ظرف چند روز به انبوه رسید و متعاقب آن سيل مهاجرت از شهرهاي ديگر و روستاها به تهران آغاز و توسعه اين شهر از کنترل خارج شد و ....
روزي كه 11 تن ديگر از مقامات ارشد نظام سابق تيرباران شدند
ناصر مقدم

سپيده دم 22 فروردين 1358 (11 آوريل 1979 ) درادامه اعدام مقامات نظام پيشين ايران، 11 تن ديگر از آنان اعدام شدند. محاكمه اين 11 نفر همان شب در زندان قصر انجام شده بود. برخي از خبرنگاران كه از جريان محاكمه نوار ضبط صوت تهيه كرده اند گزارش كرده بودند كه محاكمات كوتاه بود.
اعدام شدگان که جرم آنان محارب و مفسد في الارض اعلام شده بود عبارتند از:
سپهبد ناصر مقدم آخرين رئيس سازمان اطلاعات و امنيت كشور (ساواك)، مهندس عبدالله رياضي رئيس پيشين مجلس (كه در جريان انقلاب در ايران نبود و بعدا ـ به اظهار خودش ـ به منظور دريافت مستمري معوقه! به تهران بازگشته و بازداشت شده بود. وي تصور مي كرد كه چون جرمي مرتكب نشده است، دستگير نخواهد شد)، عباسعلي خلعتبري وزير امور خارجه اسبق، سرلشكر حسن پاكروان رئيس پيشين ساواک و وزير اطلاعات و جهانگردي (ارشاد) اسبق، منصور روحاني وزير كشاورزي و آب و برق اسبق، سپهبد حجت كاشاني رئيس پيشين سازمان تربيت بدني کشور، سپهبد محمد تقي مجيدي رئيس اسبق دادگاه نظامي، غلامرضا نيك پي شهردار اسبق تهران (برخي از شاکيان او کساني بودند که نيک پي در اجراي ضابطه محدوده تهران خانه هاي آنان را که بدون پروانه ساخته بودند خراب کرده بود)، سرلشكر علي نشاط، سرتيپ حسينعلي بيات و سناتور سابق محمدعلي علامه وحيدي نيابت توليت مدرسه سپهسالار.


حجت کاشاني - نشاط

يكي از انهامات وارده به خلعتبري اين بود كه عوامل اطلاعاتي را به خواست ساواك به عنوان كاركنان وزارت امور خارجه به ماموريت هاي خارج از كشور مي فرستاد و آنان برضد ايرانيان برون مرزي (مخالفان دولت وقت) جاسوسي مي كردند و گزارش مغرضانه مي دادند. يكي از اتهامات سپهبد مجيدي نيز محاكمه و اعدام سران و اعضاي جمعيت فدائيان اسلام بود كه چند تن از جمله دو رئيس دولت را ترور كرده بودند. سرتيب بيات متهم به سركوب كردن عشاير خوزستان شده بود كه در دفاع از خود گفته بود كه آنها مي خواستند كشور را تجزيه كنند. به علامه وحيدي هم اين اتهام وارد شده بود كه بدون داشتن صلاحيت روحانيت، نيابت توليّت يك مركز مذهبي را قبول كرده بود. يكي از اتهامات وارده به پاكروان، دستگيري آيت الله خميني در دهه 1340 بود.
علامه وحيدي - بيات[b]انعکاس گزارش سيمور هرش درباره طرح کاخ سفيد واشنگتن براي ايران - تهديدهاي رواني جورج بوشدر پي درز كردن گزارش «سيمور هرش» قبل از انتشار، كه متن كامل آن 17 آوريل 2006 در مجله «نيويوركر» منتشر شد، مبني بر طرح كاخ سفيد به بمباران ايران و حتي با موشك اتمي، و اظهار نظرهاي مقامات مختلف درباره آن؛ بارديگر «ايران» دهم و يازدهم آوريل 2006 خبر صفحه اول روزنامه هاي آمريكا شده بود. مقاله سيمور هرش يک هفته پيش از انتشار در نشريه مربوط به دست خبرگزاري ها افتاده بود!. جورج بوش در طول حکومت خود بارها دولت جمهوري اسلامي ايران را تهديد کرده بود که اين تهديدها همان وقت مورد تفسيرهاي گوناگون قرارگرفته بود. برخي از مفسران اين تهديدها را طرح کارشناسان روابط عمومي کاخ سفيد (تهديد رواني ـ فشار براعصاب) به منظور تغيير جهت سياست هاي ايران خوانده بودند. آخرين تهديد از ين دست در نطق دهم آوريل 2008 جورج بوش آمده بود.
براي نمونه؛ يك روزنامه آمريكايي شنبه دهم نوامبر 2006 تمامي قسمت بالاي صفحه اول خود را با عكس بازيگران اصلي صحنه، به انتشار اين خبر اختصاص داده بود كه كليشه آن در زير آمده است:
همين روزنامه تيتر بالاي صفحه آخر خود را هم به ايران اختصاص داده بود كه كليشه آن نيز در زير درج شده است. ترجمه تيتر از اين قرار است: مبارك (رئيس جمهور مصر) گفته است كه شيعيان (در عراق و ساير كشورها) به ايران وفادار هستند. اين اظهار مبارك هشداري به سني هاي جهان عرب تلقي شده بود تا گوش بزنگ باشند و ....


مرور زمان نشان داده است که اين قبيل تهديدهاي دولت آمريکا (تهديدهاي زباني ـ رسانه اي) پس از جورج بوش هم ادامه داشته است.McGuinty نخست وزير ايالت اونتاريو کنفدراسيون کانادا در حال ايراد نطق در مراسم نوروز سال 2009
حسين شريعتمداريحسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان در شماره 19332 مورخ شنبه 22 فروردین 1388 این روزنامه و در ستون «یادداشت روز» سرمقاله ای به امضای خود تحت عنوان «آنجا چه خبر است؟» نگاشته که تأمل برانگیز وازهرلحاظ درخور توجه است. از آنجا که این سرمقاله ممکن است بازرسی ها و رسیدگی گسترده به دنبال داشته باشد و دست کم «کیهان» جزئیات این رسیدگی ها را گزارش کند واحیانا به تغییرات و اصلاحات منتهی شود؛ در زیر متن سرمقاله را نقل می کنیم:آنجا چه خبراست ؟!

در این یادداشت اگرچه به ماجرای حیرت انگیز و تأسف آوری اشاره می شود که اخیراً در جریان یک پرونده فساد اقتصادی اتفاق افتاده ولی موضوع اصلی یادداشت بسیار فراتر از ماجرای مورد اشاره است. بخوانید:

شهرام جزايري


1 ـ چند روز پیش، خبری به کیهان رسید که از آزادی قریب الوقوع شهرام جزایری حکایت می کرد. این خبر با توجه به فساد اقتصادی اثبات شده، و محکومیت تأیید شده شهرام جزایری، باورکردنی نبود. اما بررسی های بعدی تردیدی باقی نگذاشت که ماجرا صحت دارد و شماری از دست اندرکاران صاحب مقام در قوه قضائیه، نه فقط زمینه های آزادی او را فراهم آورده اند، بلکه با خیال راحت! تمامی قوانین را زیرپا نهاده و حکم آزادی این مفسد اقتصادی را صادر و حتی ابلاغ نیز کرده اند!. برپایه این خبر که بررسی ها و پی گیری های - نه چندان آشکار- نیز صحت آن را کاملاً تأیید می کرد، کار از کار گذشته بود و کیهان برای درج این خبر تأسف آور و اطلاع رسانی درباره این زد و بند پنهان، آماده شده بود که خبر دیگری از راه رسید. خبر آنکه در آخرین ساعات باقیمانده تا آزادی شهرام جزایری، حجت الاسلام رئیسی معاون اول قوه قضائیه از ماجرای این قانون شکنی و زد و بند پشت صحنه برخی از مسئولان - متأسفانه بلندپایه- قوه قضائیه با خبر می شود و بلافاصله خود را به مسئول اجرای حکم رسانده و خواستار توقف آن می شود. ولی، مسئول مربوط اعلام می کند که حکم آزادی «شهرام جزایری» تمامی مراحل را طی کرده و حتی به امضای یک مقام عالی رتبه در قوه قضائیه هم رسیده است! و تأکید می کند که حق ندارد مانع آزادی جزایری شود!. اما، معاون اول قوه قضائیه (حجت الاسلام رئیسی) با اصرار و با مسئولیت خود خواستار توقّف اجرای حکم آزادی شهرام جزایری می شود و سرانجام با مسئولیت شناسی حجت الاسلام رئیسی از این رخداد رسوا جلوگیری می شود.
2 - شهرام جزایری در اواخر سال 1380 به اتهام ارتکاب جرایم متعدد از جمله؛ غارت اموال عمومی، پرداخت مبالغ هنگفت به شماری از نمایندگان مجلس ششم و برخی از مدیران وقت با هدف سوء استفاده اقتصادی و سیاسی از جایگاه و موقعیت آنان و نیز پرداخت مبالغ کلان به تعدادی از مدیران روزنامه های زنجیره ای و جلب حمایت این روزنامه ها از قانون شکنی ها و غارتگری های اقتصادی خود و ... بازداشت و به تحمل زندان طویل المدت محکوم شد. منبع درآمد جزایری، سوء استفاده های کلان از بیت المال و امکانات نظام بود. از جمله؛ دریافت وام 50 میلیون دلاری از صندوق ضمانت صادرات - بی آن که صادراتی در میان باشد - و یا دریافت 90 میلیارد تومان تسهیلات غیر ارزی از سیستم بانکی کشور و ... او در قبال این سوء استفاده، مبلغ 400 میلیون تومان به رئیس وقت صندوق ضمانت صادرات و مبلغ 400 میلیون تومان دیگر به یکی از معاونان وقت وزارت بازرگانی رشوه داده بود ....
گفتنی است شهرام جزایری از مجلس اصلاحات «کارت 500» دریافت کرده بود که مجوز ورود به جلسات مجلس بدون بازرسی است.
شهرام جزایری اواخر زمستان سال 1385 به گونه ای مشکوک از زندان خارج می شود که کیهان همان وقت در مقاله ای با عنوان «فرار کرد یا فرارش دادند»! به شواهد و مستنداتی اشاره کرده بود که نشان می داد خروج جزایری از زندان عادی و تصادفی نبوده است.
3 - همانگونه که اشاره شد، ماجرای این زد و بند موضوع اصلی یادداشت امروز نیست، این زد و بند پنهان اگرچه با مسئولیت شناسی و اقدام به موقع معاون اول قوه قضائیه ناکام ماند، اما داستان تمام نشده است، چرا که عاملان این زد و بند - بخوانید انگل های خطرناک - هنوز در قوه قضائیه بر سر کار هستند و چنانچه با قاطعیت و بدون ملاحظه به دست قانون سپرده و بازداشت و مجازات نشوند، به یقین در فرصت های بعدی، دست به زد و بندها و قانون شکنی های مشابه دیگری خواهند زد. بعید هم نیست تاکنون در دهها زد و بند پنهان دیگر دست داشته اند که کشف نشده باقی مانده است.
4 - چگونگی زد و بند یاد شده تردیدی باقی نمی گذارد که در انجام این قانون شکنی ها، خیانت ها و جنایت ها نه فقط یک و یا دو نفر، بلکه یک باند مافیایی سازمان یافته دست دارد. چرا که پرونده ای نظیر پرونده فساد اقتصادی شهرام جزایری، در دستگاه قضایی، گردش کار گسترده ای دارد و مافیای مورد اشاره برای تدارک آزادی وی - آنهم با ظاهر قانونی و تهیه حکم رسمی آزادی او! - ناچار به زد و بند، رشوه دهی و ساخت و پاخت با عوامل متعدد بوده است؛ آیا غیر از این است؟!. اگر چنین است - که به یقین چنین است - این عده چه کسانی هستند؟! و در دستگاه قضایی که باید حامی مظلومان باشد چه می کنند؟!.
5 - ساده اندیشی نکنید! افرادی نظیر «شهرام جزایری» برای غارت بیت المال و سوء استفاده های اقتصادی و سیاسی خود، افراد فراوانی را با پرداخت رشوه های کلان خریده بودند، از کجا معلوم که تهیه کنندگان حکم آزادی او نیز از جمله همین خریده شدگان نباشند؟!.
البته دراین باره فقط یک تردید جدّی! وجود دارد و آن این که، تهیه کنندگان حکم آزادی شهرام جزایری، اخیراً خریداری شده اند و یا از قبل خریده شده بودند؟!.
6 - دست اندرکاران این زد و بند در قوه قضائیه به یقین می دانسته اند که آزادی یک مفسد اقتصادی نظیر شهرام جزایری - با توجه به سوابق شناخته شده وی - اعتراض شدید مردم را در پی خواهد داشت و به طور طبیعی و منطقی، انگشت اتهام در این قانون شکنی به سوی دستگاه قضایی دراز خواهد شد. بنابراین، چرا ریسک کرده بودند؟. آیا بدنام کردن نظام، آنهم در شرایطی که موفقیت های حیرت انگیز آن، خشم دشمنان بیرونی را برانگیخته است، یکی از اهداف باند مورد اشاره نبوده است؟ و آیا در پی گیری ماجرا نباید رد پای بیگانگان نیز مورد توجّه قرار گیرد؟!
7 - کاش برخی از مسئولان محترم دستگاه قضایی به جای آن که گذران اوقات فراغت خود - که متاسفانه خیلی هم زیاد هست! - به نقاط خوش آب و هوای کشور رفته و در خانه های اشرافی کلان سرمایه داران جا خوش کنند، بخشی از وقت خود - بخوانید وقت متعلق به ملّت- را نیز صرف رسیدگی به امور قضایی برزمین مانده مردم و بررسی هویت برخی از مدیران این دستگاه می کردند ـ البته به عنوان وظیفه خویش نه منّت به مردم. مثلاً؛ چرا تعطیلات نوروزی را در باغ رویایی! و چند ده هکتاری آقای «الف - الف» در منطقه خوش آب و هوای شمال سپری کرده و در ویلاهای آنچنانی و اشرافی این کلان سرمایه دار لم داده اند؟ که خدای نخواسته مجبور باشند بهای این «لم دادن» ها را از کیسه ملت هزینه کنند؟!.
8 - و بالاخره، بازداشت و محاکمه عاملان این باند مافیایی و محاکمه آنان در یک دادگاه علنی، کمترین انتظار منطقی و قانونی مردم از آیت الله شاهرودی است که به یقین از این خواست خود دست نخواهند کشید و صد البته، «کیهان» به لطف خدای بزرگ و با همکاری دلسوختگان اسلام و انقلاب که همه جا - از جمله در زوایای دستگاه قضایی- حضور دارند، تا دستگیری و محاکمه این باند مافیایی، ماجرا را دنبال خواهد کرد. انشاءالله


حسین شریعتمداری
سه شنبه ۲۲ فرو ۱۳۹۱ ۲۲:۲۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,429.12

ارسال: #2
RE: تقویم تاریخ 22 فروردین 11 آوريل
در قلمرو انديشه
فن سخنرانی عمومی و اهميت آن
تصويري از مجسمه سيسرو


11 آوريل سال 60 پيش از ميلاد سيسرو انديشمند، خطيب، نويسنده و سياستمدار رومي (ايتاليايي) كتاب فن سخنراني عمومي (خطابه) را به پايان رسانيد. وي در مقدمه اين كتاب كه قواعد آن هنوز تدريس مي شود ياد آور شده است: هركس كه بخواهد مقام عمومي داشته باشد بايد در ايراد نطق و دست كم نوشتن مطالبي كه مي خواهد عرضه بدارد مهارت داشته باشد تا موفق شود و اگر احساس كند كه در نوشتن گزارش و نطق نمي تواند به مهارت برسد بايد فردي امين و وفادار را در كنار خود داشته باشد كه گزارش و نطق او را برايش بنويسد. وي در اين كتاب ساختار يك نطق، انتخاب كلمات و تنظيم جملات و حتي طرز ايستادن و اشاره كردن و حركت دست و گردن و صورت را هنگام ايراد نطق عمومي تشريح كرده است. اندرز سيسرو اينك مورد توجه سران بسياري از كشورها به ويژه آمريكاست كه هركدام براي نوشتن سخنراني هاي رسمي خود يك و يا چند نطق نويس دارند.
سه شنبه ۲۲ فرو ۱۳۹۱ ۲۲:۲۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,429.12

ارسال: #3
RE: تقویم تاریخ 22 فروردین 11 آوريل
دنياي ورزش
زن 102 ساله و بازي گلف!

Elsie


اين زن «السي مك لين» نام دارد، آمريكايي و 102 ساله است، اما هنوز به بازي گلف ادامه مي دهد. يازدهم آوريل 2007 السي با زدن هدف (يك ضرب) از فاصله 108 متري، خبر صفحه اول روزنامه ها شده بود.
سه شنبه ۲۲ فرو ۱۳۹۱ ۲۲:۳۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,429.12

ارسال: #4
RE: تقویم تاریخ 22 فروردین 11 آوريل
در قلمرو دانش
تلسكوپ تازه در آفريقاي جنوبيششم آوريل 2006 رسانه ها گزارش دادند كه اين تلسكوپ (عکس بالا) كه در جمهوري فدرال آفريقاي جنوبي ساخته و نصب شده است بقدري دقيق و نيرومند است كه مي تواند حركت يك مورچه در كره ماه را ببيند و فيلمبرداري كند. گفته شده که دقت اين تلسكوپ در ساعات شب بيشتر است.
نتيجه يک پژوهش: كاكائو فشار خون را پايين مي آورد و براي قلب مفيد استميوه درخت کاکائو


پژوهشگران آلماني در پي يك بررسي و پژوهش طولاني، دهم آوريل 2007 اعلام كردند كه كاكائو فشار خون را پايين مي آورد و مصرف آن براي قلب فايده بخش است.
كاكائو در مناطق استوايي آمريكا، آفريقا و آسيا مي رويد. كاكائو از درختان بومي قاره آمريكا بود كه اسپانيايي ها آن را به مناطق ديگر جهان بردند و كشت كردند. بوميان قاره آمريكا آن را به صورت شربت در مي آوردند و «شكلات» مي خواندند كه واژه شكلات هم از مكزيك به ساير نقاط جهان برده شده است. پودر كاكائو كه در ساخت شكلات بكار مي رود از هسته ميوه كاكائو (عكس بالا) به دست مي آيد كه اصطلاحا لوبياي كاكائو خوانده مي شود. بنابراين، شكلات هرچه سياهتر باشد (شكلات تلخ) براي قلب و دستگاه گردش خون نافع تر است. كاكائو را به صورت چاي و قهوه هم مصرف مي كنند.
سه شنبه ۲۲ فرو ۱۳۹۱ ۲۲:۳۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,429.12

ارسال: #5
RE: تقویم تاریخ 22 فروردین 11 آوريل
ساير مللسابقه رسم برگزاری زادروز يک رئيس کشور
سه وروس


يازدهم آوريل زادروز «سه وروس» امپراتور روم است که در 135 ميلادی به دنيا آمد. وی نخستين رئيس يک کشور در جهان بود که امر کرد زادروز او هر سال جشن گرفته شود و مقامات نظامی و کشوری برای گفتن تبريک به ديدار او بروند و هديه ببرند. اين رسم از همان زمان تا به امروز، در بيشتر کشورها ادامه يافته است.

شكست مجارستان از مغولهايازدهم آوريل سال 1241 مغولها به فرماندهي باتو خان نوه چنگيز خان (پسر جوجي) در منطقه موهي ارتش مجارستان را شكست دادند. «باتو» بر متصرفات شمالغربي و اروپايي امپراتوري مغولها از جمله روسيه امروز، اوكراين و قفقاز شمالي حكومت داشت. نيروهاي باتو معروف به «گلدن هورد» تا اروپاي مركزي پيشروي كرده بودند.


بركناري ژنرال مك آرتور - اشاره به فرضيه ژنرال مك آرتور درباره خودداري آمريکا از جنگ زميني در آسيا
مک آرتور

یازدهم اپریل 1951 هري ترومن رئيس جمهور وقت آمريكا مك آرتور، ژنرال پنج ستاره و فرمانده نيروهاي اين كشور در منطقه اقيانوس آرام از جمله ژاپن و كره را از كار بركنار كرد و ژنرال ريجوي، افسر چترباز را برجاي او گمارد.
ترومن همان روز در يك مصاحبه مطبوعاتي عمومي تلاش كرد تا عمل خود را توجيه كند زيرا كه مك آرتور (فاتح ژاپن) محبوب آمريكاييان بوده است. ترومن در مقدمه اين مصاحبه خطاب به آمريكاييان گفت: طبق قانون اساسي، رئيس جمهور فرمانده كل نيروهاي مسلح است ولي مك آرتور نسبت به دستورهاي من بي اعتناء بوده است. من پيشنهاد او را كه با چين وارد جنگ شويم و اين كشور را بمباران هوايي كنيم رد كرده بودم، ولي وي اين پيشنهاد و پاسخ مرا علني ساخته و در اين زمينه اعلاميه اي درد سرساز صادر كرده است. باوجود اين، از مك آرتور هنگام بازگشت به آمريكا، استقبال ميليوني به عمل آمد.
مک آرتور صاحب اين فرضيه نظامي مهم است كه بنظر مي رسد هنگام تصميمگيري های شش دهه گذشته مورد اعتناء قرار نگرفته است: "آمريكا نبايد در درگيري هاي نظامي در آسيا، از نيروي زميني خود استفاده كند زيرا كه پيروزي نخواهد داشت براي اين كه كشورهاي آسيايي نيروي انساني فراوان دارند، از تلفات سنگين نمي هراسند، ارتش هايشان بر پايه نظام وظيفه اجباري استوار است و سرباز وظیفه نگرانی زن و فرزند و قسط خانه و خودرو ندارد، دستمزد دریافت نمی کند و چون بسیار جوان است و «زندگی و امید» در جلو او قراردارد جز به وطن و آینده آن اندیشه ندارد و لذا جانانه، با تمامی وجود و تا آخرین قطره خون می جنگد. در كشورهاي فاقد قانون نظام وظيفه اجباري ـ ازجمله آمریکا و انگلستان، افراد که به خاطر داشتن کار و درآمد به استخدام ارتش درمی آیند پس از اطلاع از تلفات جنگ، داوطلب استخدام در ارتش نمي شوند و كشور دچار كمبود «نفرات» مي شود و در اين شرايط مجبور است از خارجيان و سالخوردگان (نظامیان سابق ـ ذخیزه) استفاده كند كه اطمينان بخش نيستند. ما بايد در آسيا تنها به حملات هوايي و دريايي (از راه دور) دست بزنيم و یا اینکه دیپلماسی دسته بندی و «چوب و هویج (تواما نرم و سخت)» و بازی هایی از این دست در پیش گیریم.".
جنگ ويتنام و درگيري جاري عراق و افغانستان، درستي فرضيه مك آرتور را ثابت كرده است. مك آرتور بود كه براي ژاپن قانون اساسي نوشت که از دهه 1940 اجرا می شود!.

2 تدبير تاريخساز چين و چينيان که در جريان فرود آوردن هواپيماي آمريكايي بکار گرفته شد11 آوريل سال 2001 جت هاي نظامي جمهوري توده اي چين يك هواپيماي جاسوسي آمريكا را كه برفراز آبهاي چين در پرواز بود در جزيره هاينان فرود آوردند و خدمه آن را بازداشت كردند. اين آمريكاييان بعدا پس از عذرخواهي دولت واشنگتن آزاد شدند، ولي چيني ها هواپيما را اوراق كردند و به صورت قطعات منفصله، آن را به آمريكا پس دادند و اعلام داشتند: هواپيمايي كه به قلمرو چين تجاوز كند نبايد با نيروي خودش از اينجا خارج گردد. اين كار چيني ها درسي بزرگ و كم سابقه بود. در اين ماجرا، يك كار جالب ديگر نيز از سوي چينيان بعمل آمد و آن اين بود كه يك خلبان چيني به جاي تيراندازي به هواپيماي آمريكايي كه مسائل سياسي متعدد پيآمد داشت، هواپيماي خود از نوع «جي ـ 8» را به هواپيماي آمريكايي زد تا آسيب ببيند، نتواند فرار كند و مجبور به فرودآمدن شود. در اين حادثه خلبان چيني كشته شد ولي وطن خود را گرفتار مسائل سياسي نكرد.

اعتراض چينيان به تعرض دهه 1930 ژاپني ها به ميهنشان ادامه دارد


تظاهرات چند روزه ضد ژاپني در چين که در دومين هفته آوريل 2005 صورت گرفت و ضمن آن به سفارت، كنسولگري هاي ژاپن و محل كسب و كار ژاپني ها هم حمله شده بود مي رود که در تاريخ، سرفصلي تازه شود (فصل به ياد ماندن ظلم و تعرض و خاموش نشدن صداي اعتراض به آن - و احتمالا انتقامگيري در زمان مناسب و حتي خيلي دير).
رويدادهاي ضد ژاپني آوريل 2005 كه با جمع آوري امضا شروع شده بود و بهانه آن تصويب توزيع يك كتاب تازه درسي تاريخ از سوي مقامات مربوط ژاپن بود كه در آن قتل عام چيني ها توسط ژاپني ها در سال 1937 و اجبار زنان چند كشور متصرفه به «رابطه سليو» دردوران جنگ جهاني دوم تقبيح نشده بود.
اين ابتكار چيني ها (تظاهرات وسيع و جمع آوري امضاء و تنظيم تومار) كه ممکن است در آينده از سوي ملل ديگر اقتباس شود دست دولتهاي مربوط را به مخالفت با دولت مورد انتقاد باز خواهد گذارد. دولت چين قطعا با اين اعتراض ها به عضويت ژاپن در شوراي امنيت راي مخالف خواهد داد و رقابتهاي اقتصادي دو كشور را به اوج خود خواهد رساند.

چند صحنه از تظاهرات ضد ژاپني جوانان چين در آوريل 2005
كتابي كه جلدش پوست انسان است!
جلد اين كتاب (عكس بالا) از پوست انسان ساخته شده است. اين مطلب (در آوريل 2006) هنگامي فاش شد كه كتاب در انگلستان بسرقت رفت و سپس كشف شد. كتاب حدود 300 سال پيش جلد شده است. از انگيزه كار و صاحب پوست اطلاعي در دست نيست. در اين زمينه، اصحاب نظر به رسانه ها گفته بودند كه در آن زمان (3 قرن پيش) در برخي از نقاط اروپا رسم بود كه در مواردي، از پوست انسان براي شيرازه كردن و جلد كتاب استفاده شود و عمدتا پوست فردي بكار مي رفت كه مرتكب قتل شده بود و پوست او به خانواده مقتول داده مي شد تا با استفاده از آن تسلّي خاطر يابد!.
زني با حافظه اي خارق العاده
به گزارش 10 آوريل 2006 رسانه ها، در انگلستان بررسي پژوهشگران، زيست شناسان و پزشكان درباره يک زن تا نتيجه گيري کامل ادامه خواهد يافت كه داراي حافظه اي خارق العاده است. اين زن همه خاطرات و تجربه گذشته را روز به روز و لحظه به لحظه، عينا به همان گونه كه برايش اتفاق افتاده اند مي تواند بازگو كند، درست مثل اين كه چند دقيقه پيش از آن روي داده باشند.
نام اين زن تا پايان بررسي هاي علمي فاش نخواهد شد و تا مدتي نيز از مصاحبه كردن با رسانه ها ممنوع خواهد بود. پژوهشگران تنها تصوير (نمودار) بالا را همراه يك خبر كوتاه به رسانه ها داده و خواسته بودند كه فعلا از انتشار مطلب بيشتري خودداري شود.
تماعي ناشي از فروپاشي شوروي: قاچاق زن
Tatyana Plotnikova

قاضي يك دادگاه كيفري منطقه «ساري» انگلستان در آوريل 2006 بانو «تاتيانا پلوتنيكواTatyana Plotnikova» بيست و هفت ساله را به اتهام قتل شوهر 72 ساله اش گوين ادواردز Gwyn Edwards به حبس ابد محكوم كرد (انگلستان مجازات اعدام ندارد). تاتيانا تبعه كشور استوني است و «گوين» انگليسي بود.
Gwyn Edwards


قتل در 11 ژوئن 2005 در خانه مسكوني اين زن و شوهر در حومه لندن روي داده بود.
تاتيانا خود را قرباني آزمندي ها و هوسبازي هاي جهان امروز بيان داشته بود.
پس از فروپاشي شوروي و گسترش بيكاري در كشور كوچك استوني (يكي از جمهوري هاي تازه استقلال يافته بالتيك) و پولي شدن تحصيلات عالي، تاتيانا خود را در وضعيت ناهنجاري مشاهده كرد. بسياري از آزمندان و هوسبازان كه شهرت زيبايي زنان استوني را شنيده بودند وارد اينجا شده بودند تا انسان شكار كنند و او از زيبايي برخوردار بود. عضو يك باند قاچاق زن زيبا با تاتيانا آشنا شد و چون وي را مشتاق به ادامه تحصيل ديد قول داد كه او را به انگلستان ببرد، انگليسي ياد دهد، كار پيدا كند و به دانشگاه بفرستد. تاتيانا با اين وعده هاي طلايي در سال 2002 با كمك اين دلال به آنگلستان رفت، ولي در اينجا تا چشم باز كرد خود را در يك خانه فساد مشاهده كرد كه فرار از آنجا آسان نبود. وي در صدد نجات خود از اين منجلاب بود كه پير مردي از مشتريان خانه فساد به او ابراز علاقه كرد. تاتيانا كه وي را وسيله خوبي براي فرار از خانه فساد ديد با اين شرط كه پيرمرد (به نام گوين ادواردز) او را عقد كند و به دانشگاه بفرستد حاضر به پذيرفتن وي شد. گوين با پرداخت پول كلان و مساعي ديگر ترتيب خروج تاتيانا را از خانه فساد داد و طبق قولي كه داده بود با او ازدواج كرد. ولي گوين حاضر نمي شد كه تاتيانا را به دانشگاه بفرستد و حتي اجازه دهد كه به تنهايي از خانه خارج شود زيرا مي ترسيد كه تاتيانا وي را رها سازد و بر سر اين موضوع ميان زن و شوهر مرافعه دائمي وجود داشت كه سرانجام به قتل گوين انجاميد. هيات منصفه دادگاه استدلال تاتيانا را كه ضربه وارده به گوين در جريان دفاع از خود بود نپذيرفت و او را مجرم شناخت.
سه شنبه ۲۲ فرو ۱۳۹۱ ۲۲:۴۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,429.12

ارسال: #6
RE: تقویم تاریخ 22 فروردین 11 آوريل
برخي ديگر از رويدادهاي 11 آوريل
1034: رومانوس سوم امپراتور روم شرقی (قسطنطنيه ) به دست زنش کشته شد.
1204: ارتشهاي صليبيون در سر راه خود به زادگاه مسيح شهر قسطنطنيه را تصرف و غارت كردند.
1898: مك كينلي رئيس جمهوري وقت آمريكا از كنگره اين كشور خواست كه به اسپانيا اعلان جنگ دهد.
1943: دكتر مصطفي مصباح زاده (ناشر كيهان) در اين روز در سال 1322 هجري خورشيدي رئيس سازمان انتشارات و تبليغات وابسته به نخست وزيري شد. اين سازمان بعدا «انتشارات و راديو»، سپس «وزارت اطلاعات و جهانگردي»، آنگاه «وزارت ارشاد ملي» و اينک «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي» نام گرفته است.
1950: صادق هدايت نويسنده نامدار در اين روز در پاريس خودكشي كرد.
هدايت


1950: يک بمب افکن آمريکايي ب _ 29 بر فراز قلمرو شوروی در لتونی سرنگون شد.
1991: شورای امنيت سازمان ملل با تصويب قطعنامه ای به حالت جنگ آمريکا با عراق پايان داد.
2005: طبق يك نظر سنجي كه در هفته اول آوريل 2005 در ژاپن انجام و نتايج آن 11 آوريل در روزنامه «آساهي» به چاپ رسيده بود 38 و نيم درصد ژاپني ها از رو به خرابي گذاردن اقتصاد اين كشور و وضعيت مالي خود ابراز نگراني كرده بودند.
2005: دولت آمريكا كه با قدرت گرفتن سريع چين به عنوان تنها رقيب جهاني بالقوه خود رو به روست تصميم به افزايش عوارض گمركي بر پوشاك وارداتي از چين گرفت و مقامات چيني اين اقدام كه تنها پوشاك ساخت چين را شامل مي شود يك عمل غير دوستانه خوانده بودند.
سه شنبه ۲۲ فرو ۱۳۹۱ ۲۲:۴۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.