به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

گرایش های بیوتکنولوژی

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 2,605
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,646.00

ارسال: #1
گرایش های بیوتکنولوژی
آشنایی با بیوتکنولوژی دریایی

علیرغم وجود مزایای نسبی در زمینة بیوتكنولوژی در كشور، برخی از حوزه‌های مهم این تكنولوژی، مانند بیوتكنولوژی دریایی، كمتر مورد توجه قرار گرفته‌است. در این مطلب، تعاریف و كاربردهای "بیوتكنولوژی دریایی" ارایه شده‌اند.


اهمیت بیوتكنولوژی دریایی


دریا بستر بسیار مناسبی جهت تحقیق و توسعه است؛ اما تاكنون همة پتانسیل آن شناخته نشده است. در حقیقت، بخش اعظمی از موجودات دریایی (به‌خصوص میكروارگانیزم‌های اولیه) هنوز ناشناخته باقی مانده‌اند كه به‌تدریج در حال شناسایی هستند. حتی در مورد موجودات زندة شناخته‌شده نیز دانش كافی جهت مدیریت كارا و بهره‌برداری بهینه از آنها وجود ندارد. این همه، اهیمت بیوتكنولوژی دریایی را روشن می‌سازند.

توجه به موجودات زنده دریایی به دو دلیل مهم است:


1- موجودات زنده دریایی، بخش اعظمی از ذخایر زیستی كره زمین را تشكیل می‌دهند. از آنجاكه حیات از دریاها و اقیانوس‌ها سرچشمه گرفته است، لذا بخش اعظمی از موجودات نخستین و منحصر به‌فرد در دریاها زندگی می‌كنند. بنابراین، دریاها منبع عظیم ذخایر ژنتیكی به‌شمار می‌روند.

2- اغلب موجودات دریایی، ساختارها، مسیرهای متابولیكی، سیستم‌های تكثیر (تولید مثل) و مكانیزم‌های احساسی و دفاعی منحصر به‌فردی دارند كه بشر می‌تواند از آنها استفاده نماید. علت بروز این ویژگی‌های منحصر به‌فرد، زندگی در طیف وسیعی از شرایط محیطی است (از آب‌های سرد قطبی كه دمای آنها تا 20- سانتی‌گراد می‌رسد، تا اعماق اقیانوس‌ها كه میزان فشار در آنجا بسیار زیاد است).
تنوع بیولوژیكی و انواع مختلف مواد شیمیایی موجود در دریاها، از زمان‌های گذشته تاكنون منبع تولید تركیبات شیمیایی- صنعتی مختلفی بوده‌اند كه از آن‌جمله می‌توان مواد دارویی، مواد آرایشی، افزودنی‌های غذایی، كاوشگرهای مولكولی، آنزیم‌ها، مواد شیمیایی خاص و مواد شیمیایی مورد استفاده در كشاورزی را نام برد. تاكنون هزاران فرآورده با استفاده از منابع دریایی تولید شده‌اند كه فقط به بخش كوچكی از تنوع بیولوژیكی و شیمیایی دریاها مربوط می‌شوند. برخی از این فرآورده‌ها هم‌اكنون وارد بازار مصرف شده‌اند و بازاری چند میلیارد دلاری را به‌خود اختصاص داده‌اند.
فواید حاصل از بیوتكنولوژی دریایی


بیوتكنولوژی دریایی یكی از حوزه‌های در حال رشد است كه با كمك آن، از موجوداتی مانند ماهی، جلبك و یا باكتری‌ها به‌طور مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌شود. مهمترین فواید بیوتكنولوژی دریایی به شرح زیر است:

1- تولید فرآورده‌های جدید و اصلاح‌شده
2- فراهم آوردن تكنیك‌های جدید جهت ردیابی، ارزیابی، ذخیره، حفاظت و مدیریت اكوسیستم‌های دریایی
3- شیلات و پرورش آبزیان (Aquaculture) به صورت پایدار و مطمئن
در ذیل هر یك از این موارد با تفصیل مورد بررسی می‌گیرند:


1- تولید فرآورده‌های جدید و اصلاح شده


با توجه به پتانسیل بالای موجود در دریا و تنوع موجودات آبزی، تاكنون محصولات فراوانی از آنها استحصال شده است. مانند مواد دارویی، آنزیم‌ها، مواد مولكولی بیولوژیك، كیت‌های تشخیصی، آفت‌كش‌های زیستی، تولید بیوماس جهت تولید انرژی و غیره.

اكثر این فرآورده‌ها، مانند تركیبات هالوژنه (تركیبات برم وید) هستند و نمی‌توان مشابه آن را از موجودات خشكی‌زی به‌دست آورد. علاوه بر این، میكروارگانیزم‌های دریایی، منبع غنی از ژن‌های جدیدی هستند كه می‌توان از آنها برای تولید داروها و فرآورده‌های بیولوژیك جدید و دسترسی به اهداف دیگر مانند مانیتورینگ استفاده كرد. در ذیل، برخی از این فرآورده‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند:
1-1- مواد دارویی و آرایشی

برخی از مواد دارویی و آرایشی كه از موجودات دریایی همچون باكتری‌ها، بی‌مهرگان و جلبك‌ها استخراج می‌شوند عبارتند از: داروهای ضدحساسیت (سودوپتروسین‌ها، تاپسنتین‌ها، سایتونمین، مانوآلید)، داروهای ضدسرطان (برایوستانین‌ها، دیسكودرمولاید، الیوتروبین و ساركودیكتین)، آنتی‌بیوتیك‌ها (مارینون) و ملانین‌ها كه طیفی از رنگ‌ها هستند كه در ساخت صفحات خورشیدی و لنزهای چشمی به‌كار می‌روند.

علاوه بر این‌، فرآورده‌های دیگری نیز از موجودات دریایی به دست می‌آیند: مثلاً قارچ‌كش‌ها و آنتی‌بیوتیك‌هایی كه به مرور در بدن آزاد می‌شوند؛ افزودنی‌های غذایی مانند پپتیدهای آنتی‌اكسیدان كه از ماهیچه میگو جداسازی شده‌اند؛ پیش‌مادة اسیدآمینه میكوسپورین (MAA) و دزوكسی‌گادوسول كه از جلبك‌های دریایی استخراج می‌شوند. از این مواد به‌عنوان افزودنی‌های غذایی و همچنین برای ساخت مواد آرایشی استفاده می‌شود. همچنین، از نوعی خرچنگ (Horseshoe Crab)، ماده‌ای را استخراج كرده‌اند كه با لیپوپلی‌ساكاریدهای (LPS) باكتری‌های گرم منفی، واكنش می‌دهد و می‌‌تواند در تشخیص عفونت‌های اولیه در انسان و به‌عنوان ردیاب LPS (پیروژن‌ها)، در فرآورده‌های بیوتكنولوژیك عمل كند.

جداول 1 ، برخی از فرآورده‌های استخراج شده از موجودات دریایی را كه در مقیاس تجاری تولید می‌شوند، نشان می‌دهد:

جدول1 برخی فرآورده های زیستی دریایی که به صورت تجاری تولید شده اند:

فرآورده ها فرآورده اختصاصی منبع موارد مصرف کشورهای تولید کننده پلیساکارید جلبکی آکارها، آلژینات ها جلبک های قرمز مواذ آرایشی و بهداشتی، ضد ویروس و انعقاد آمریکا، دانمارک،فرانسه گلیکوز کندروویتین سولفات ماهی مواد آرایشی، ضد انعقاد،جایگزین بافت فرانسه چیتوزان گلوکزآمین سخت پوستان،حلزون،قارچ مواد آرایشی و دارویی،کلوئیدها کلاژن مواد آرایشی، بافت مصنوعی لیپیدها DHA،EPA جلبک ذره بینی،گیاه دریایی، ماهی ضد بیماری های قلبی و تومور،نمو نوزادان نارس


1-2- مواد مركب، پلیمرهای زیستی و آنزیم‌های صنعتی

اغلب این مواد از جلبك‌ها و باكتری‌های دریایی استخراج می‌شوند كه به تفكیك مورد بررسی قرار می‌گیرند:
1-2-1- جلبك‌ها
بیش از دو هزار سال است كه از جلبك‌های دریایی، هم به‌عنوان غذای جانبی بشر و هم در پزشكی، استفاده می‌شود. این جلبك‌ها كه در اعماق دریاها (تا عمق 250 متری) رشد می‌كنند، به 12 گروه و 30 كلاس مختلف طبقه‌بندی می‌شوند.
جلبك‌ها از رنگدانه‌های فتوسنتزی مختلفی استفاده می‌كنند كه بر این اساس، به سه گروه قهوه‌ای، سبز و قرمز تقسیم می‌شوند. البته جلبك‌های سبز- آبی نیز وجود دارند كه در حال حاضر تحت عنوان باكتری‌های سبز- آبی شناخته می‌شوند و در واقع مرز بین جلبك و باكتری به شمار می‌روند. تنوع بیولوژیكی موجود در جلبك‌ها، امكان تولید طیف وسیعی از فرآورد‌ه‌های بیولوژیك را فراهم می‌آورد كه برخی از آنها در حال حاضر در مقیاس وسیع تولید می‌شوند. به‌عنوان مثال، پلی‌ساكاریدهای حاصل از جلبك‌های قرمز (كاراجینن‌ها و آگارها) و جلبك‌های قهوه‌ای (الجین‌ها)، در حال حاضر به‌عنوان عوامل ژلی‌كننده و قوام‌دهنده در صنایع غذایی، در تهیه لوازم آرایشی و حتی مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثال‌های زیر مواردی از كاربرد جلبك‌‌ها را نشان می‌دهد.
الف) استفاده از جلبك‌های دریایی به‌عنوان غذای جایگزین در آبزی‌پروری برای تغذیة توتیای دریایی، آبالون (نوعی صدف دریایی) و ماهی: این جلبك‌ها حاوی كمی پروتئین، تمامی اسید آمینه ضروری، ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب غیراشباع با چند پیوند دوگانه (PUFAs) مانند آراشیدونیك اسید(AA)، ایكوساپنتئنویك اسید (EPA) و دوكوسوهگزائینویك اسید(DHA) هستند و به‌عنوان غذای مكمل در رژیم غذایی در آبزی‌پروری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ب) مصارف انسانی: به‌دلیل غنی‌بودن جلبك‌ها از مواد معدنی و ویتامین‌ها، این موجودات قرن‌ها به‌عنوان غذایی سالم در رژیم غذایی انسان و یا برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. برای مثال، در دهة گذشته مشخص شد كه تركیباتی همچون لامینارین (Laminarin) و فوكوایدان‌ها (Fucoidan) می‌توانند به‌عنوان داروی ضد تومور، محافظ بدن در برابر تشعشعات خطرناك، كاهش سطح كلسترول خون، كمك به بهبود زخم‌ها، ضد حساسیت، تعدیل‌كننده سیستم ایمنی، افزایش مقاومت در برابر باكتری‌ها و ویروس‌ها و عفونت‌‌های پارازیتی (مثلاً جلوگیری از عفونت‌های پس از جراحی) و جلوگیری از عفونت‌های فرصت‌طلب در افراد مبتلا به ایدز عمل نمایند. همچنین، متابولیت‌های ثانویه استخراج شده از جلبك‌ها (مانند تركیبات هالوژنه)، مواد امیدبخشی جهت مبارزه با باكتری‌ها و ویروس‌ها هستند.
از موارد كاربرد مواد استخراج شده از جلبك‌ها می‌توان به عصاره‌های برگرفته از برخی جلبك‌های قرمز اشاره كرد كه در درمان عوارض ناشی از جایگزینی استخوان و كاهش cellulite (تشكیل غده چربی در زیر پوست كه از رشد تعداد زیادی سلول چربی بوجود می‌آید و به شكل یك پنیر مشبك است و باعث جدا شدن پوست از لایه‌های زیرین می‌شود) به‌كار می‌روند.
همچنین محققان ژاپنی، روش‌های خاصی را برای تغییر یك جلبك دریایی به‌منظور تولید مقادیر بیشتر آنزیم سوپراكسید دیسموتاز ابداع كرده‌اند. این آنزیم كاربرد زیادی در پزشكی، تولید مواد آرایشی و غذایی دارد.
ج) مصارف صنعتی: هالوپرواكسیدازها از تركیبات مهمی هستند كه از جلبك‌های دریایی به دست می‌آیند و واكنش‌ هالوژنه‌شدن متابولیت‌ها را كاتالیز می‌كنند. از آنجایی‌كه هالوژنه شدن، فرآیند مهمی در صنایع شیمیایی محسوب می‌شود، این تركیبات، فرآورده‌های با ارزشی به شمار می‌آیند.
سایر مصارف بیوتكنولوژیك جلبك‌های دریایی عبارتند از: صنایع غذایی، پزشكی و بهداشت، داروسازی، بهداشت دندان، سیستم‌های درك، سنسورهای زیستی، بیوانرژی و پاكسازی زیستی.

1-2-2- باكتری‌ها

علاوه بر جلبك‌ها، باكتری‌های دریایی نیز منبع با ارزشی برای تولید مواد شیمیایی و آنزیم‌های مختلف محسوب می‌شوند. از جمله فرآورده‌های حاصل از این باكتری‌ها، آنزیم‌های صنعتی هستند. آنزیم‌هایی كه از این باكتری‌ها، به دست می‌آیند، به دلیل دارا بودن خصوصیات ویژه بسیار مهم و با ارزش هستند. به‌عنوان مثال، برخی از این آنزیم‌ها در برابر غلظت بالای نمك مقاوم هستند و می‌توانند در فرآیندهای صنعتی خاصی مورد استفاده قرار گیرند. پروتئازهای خاصی از این باكتری‌ها استحصال می‌شوند كه در شوینده‌ها و پاك‌كننده‌های صنعتی و غیره كاربرد دارند. از جمله باكتری‌های تولیدكننده این پروتئازهای خارج‌سلولی، می‌توان به گونه‌های جنس Vibrio اشاره كرد؛ به‌عنوان نمونه، ویبریو آلژینولیتیكوس (Vibrio alginolyticus) شش پروتئاز تولید می‌كند كه یكی از آن‌ها با نام اگزوپروتئاز سرین‌آلكالین نسبت به شوینده‌ها مقاوم است. همچنین این باكتری‌ دریایی، آنزیم كلاژناز نیز تولید می‌كند كه مصارف صنعتی و تجاری مختلفی دارد كه از آن جمله می‌توان به جداسازی سلول‌ها از یكدیگر، در مطالعات كشت بافت اشاره كرد. گروه دیگری از میكروارگانیزم‌های دریایی خاص كه از آنها در جهت تولید آنزیم‌های خاص استفاده شده است، آركئو‌باكتری‌های هایپرترموفیلیك (باكتری‌های باستانی) هستند. این باكتری‌ها می‌توانند در درجه حرارت‌های بیش از 100 درجه سانتیگراد رشد كنند، بنابراین باید دارای سیستم‌های آنزیمی خاصی باشند كه در این درجه حرارت بالا، فعال باقی بمانند. محیط‌ زندگی این باكتری‌ها، چشمه‌های آب گرم، دستگاه گوارش حیوانات، لوله‌های هیدروترمال، محیط‌های شور مانند دریاچه‌های نمك و غیره است. برخی از فرآورده‌های آنزیمی استخراج شده از باكتری‌های مقاوم به درجه حرارت كه در حال حاضر نیز به‌صورت تجاری درآمده‌اند، عبارتند از: پلیمرهای مقاوم به گرما، لیگازها و آندونوكلئازهای برشی.
اولین محصول آنزیمی حاصل از آركئو‌باكتری‌ها، DNA پلیمراز مقاوم به حرارت بود كه از باكتری‌ Thermus aquaticus و از چشمه‌های آب گرم پارك ملی Yellow Stone در آمریكا استخراج شد. این آنزیم، نقشی اصلی را در واكنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) بازی می‌كند. این DNA پلیمراز، در سال 1989 از سوی مجله ساینس (Science) به‌عنوان مولكول سال، انتخاب گردید.

1-3- مواد مولكولی بیولوژیك

تحقیقات جدید نشان داده‌اند كه فرآیندهای بیوشیمیایی دریایی می‌توانند جهت تولید مواد زیستی جدید مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، شركتی در شیكاگو، گروه خاصی از پلیمرهایی را كه به‌طور طبیعی قابل تجزیه هستند و مشكلات زیست‌محیطی كمتری به‌همراه دارند، به بازار عرضه كرده است. این مواد در ماتریس‌های آلی پوسته نرم‌تنان (حلزون) یافت می‌شوند.
همچنین مواد زیستی دریایی جهت رفع گندیدگی‌های زیستی كه مسئله‌ای بغرنج و پرهزینه است، به‌كار می‌روند؛ تشكیل كلونی‌های باكتریایی و میكروبی همراه با لارو بی‌مهرگان و اسپور جلبك‌ها بر سطوح، منجر به تشكیل یك لایة لجنی سخت می‌شود كه اغلب باعث اختلال در خطوط لوله انتقال، خوردگی سطوح فلزات و غیره می‌شوند و برای رفع آن نیاز به صرف هزینه زیادی است. از مواد زیستی دریایی برای زدودن این لایه می‌توان استفاده كرد.
همچنین مكانیزم‌های مورد استفاده توسط دیاتومه‌های دریایی، كوكولیتوفوریدها، نرم‌تنان و دیگر بی‌مهرگان دریایی، جهت ایجاد ساختارهای معدنی پیچیده در مقیاس نانو، مورد توجه قرار گرفته‌اند. لازم به‌ذكر است كه ساختارهای نانو، دارای خصوصیات ویژه‌ای نسبت به ساختارهای بزرگتر هستند. نتایج تحقیقات در زمینة ساخت و طراحی بیوسرامیك‌هایی كه با درك مكانیزم‌های بكاررفته توسط موجودات فوق، حاصل شده است، امیدهای زیادی را در زمینة ساخت اجزای كاشتنی در پزشكی، اجزای حركتی خودكار، وسایل الكترونیكی، پوشش‌های حفاظتی و دیگر فرآورده‌های نوین به‌وجود آورده است.

1-4- ردیاب‌های زیستی

موجودات دریایی، مدل‌های مناسبی را جهت توسعة حسگرهای زیستی، ردیا‌ب‌های زیستی، كیت‌های تشخیص طبی، آبزی‌پروری و ردیابی محیطی به‌وجود آورده‌اند. نوعی از این حسگرهای زیستی، آنزیم‌های درگیر در بیولومینسانس هستند. ژن‌های lux كه كدكنندة این آنزیم‌ها هستند، از باكتری‌های دریایی همچون ویبریو فیشری (Vibiro fischeri ) جدا شده و به طیفی از گیاهان و باكتری‌های دیگر انتقال داده شده‌اند. ژن‌های lux در یك توالی ژنی یا اپرون درج می‌شوند و تنها زمانی عمل می‌كنند كه در یك شرایط محیطی تعریف شده قرار گیرند. مثلاً اگر این ژن در اپرون درگیر در تجزیة تولوئن درج شود، هنگامی كه این باكتری‌های مهندسی شده، در محیط‌ حاوی تولوئن قرار می‌گیرند، به‌صورت زرد-سبز (Yellow-Green) دیده می‌شوند و این بدان مفهوم است كه باكتری، در حال تجزیه‌كردن تولوئن است. از این خاصیت می‌توان جهت ردیابی این مواد استفاده كرد.
نوع دیگری از ردیاب‌های زیستی كه امید زیادی را در محققین به‌وجود آورده است، ژن كاوشگر است كه می‌تواند جهت شناسایی موجودات مفید و یا مضر به‌كار رود. به‌عنوان مثال، برای شناسایی پاتوژن‌های انسانی موجود در غذاهای دریایی، آب‌های بازیافت شده، شناسایی پاتوژن‌های ماهی درسیستم‌های آبزی‌پروری، تشخیص میكروارگانیزم‌هایی كه قادر به تغییر مواد شیمیایی به شكل مناسبی هستند (تجزیه مواد شیمیایی سمی، آسیمیلاسیون CO2 ، احیاء فلزات)، ردیابی گروه‌های خاصی از ماهی در زمان مهاجرت از مكانی به مكان دیگر و مطالعات دیگر، از ژن‌های كاوشگر استفاده می‌شود. از جمله ژن‌های كاوشگر، ژن GFP (نوعی پروتئین فلوروسنس) است كه برای اولین بار در چتر دریایی (Aequorea Victoria) شناسایی شد. در حال حاضر، این ژن به‌طور گسترده و به‌عنوان یك مولكول فلوروسنت حساس (TAG)، جهت شناسایی و تعیین محل پروتئین‌های خاص در یك سلول، در دسته‌ای از سلول‌ها و در یك بافت خاص برای بررسی بیان ژن در سیستم‌های مختلف به‌كار می‌رود.

1-5- آفت‌كش‌های زیستی

فرآورده‌های طبیعی دریایی، پتانسیل جایگزینی با آفت‌كش‌های شیمیایی و دیگر نهاده‌های مورد استفاده در كشاورزی را دارند. Padad TM نمونه‌ای از آفت‌كش‌های زیستی دریایی است كه از سم یك كرم كه به‌عنوان طعمه در ماهی‌گیری استفاده می‌شود، ساخته شده است. بررسی‌ها نشان داده این آفت‌كش طبیعی در مبارزه با لارو ساقه‌خوار برنج، پروانه برگخوار مركبات و چند آفت دیگر، به‌خوبی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اخیراً نیز محققین در مونتانا، تركیبات جدیدی را از میكروارگانیزم‌های همزیست با جلبك‌ها و اسفنج‌های دریایی جداسازی كرده‌اند. این تركیبات محرك رشد هستند؛ جوانه‌زنی را تحریك می‌كنند و باعث افزایش طول ریشه و كلئوپتیل در گیاهان می‌شوند. گونه‌هایی از اسفنج‌ها، ترپن‌ها را تولید می‌كنند كه از تركیبات آروماتیك مورد استفاده در حلال‌ها و عطرها محسوب می‌شوند. عصاره‌های برگرفته از همین اسفنج‌ها، دارای خاصیت حشره‌كشی برعلیه دو گونه حشره هستند.

1-6- تولید انرژی با استفاده از بیوماس دریایی

تقریباً 40درصد از كل انرژی اولیه یا فتوسنتز، در دریاها ایجاد می‌شود. در این فرآیند، موجودات فتوسنتزكننده (فیتوپلانكتون‌ها، جلبك‌ها و گیاهان دریایی) دی‌اكسیدكربن را جذب و با استفاده از انرژی نورانی خورشید به كربن آلی (قندهای اولیه) و اكسیژن تبدیل می‌كنند. میزان دی‌اكسیدكربن اقیانوس‌ها 50 برابر میزان دی‌اكسیدكربن موجود در اتمسفر است و برآورد شده كه سالانه حدود 35 گیگاتن كربن به بیوماس دریایی تبدیل می‌شود. اما تاكنون از این منبع عظیم سوخت به‌صورت تجاری برای تأمین انرژی، استفاده نشده است. علت اصلی این موضوع، مقرون به صرفه نبودن آن در مقایسه با سایر فرآورده‌های خشكی است. البته می‌توان با بهره‌گیری از روش‌های مبتنی بر بیوتكنولوژی، نسبت به تولید بیشتر بیوماس و همچنین استفاده ارزان‌تر از آن اقدام نمود. این عمل می‌تواند از طرق زیر صورت گیرد:
- تغییر ساختار مولكولی آنزیم Rubisco (این آنزیم در تثبیت CO2 و تبدیل آن به قندها نقش مهمی دارد)
- اصلاح تركیب شیمیایی بیوماس به‌منظور بهره‌برداری بهتر و استفاده از بیوماس جهت كاربردهای نوین. به‌عنوان مثال، مهندسی میكروجلبك‌های دریایی جهت تولید لیپید بیشتر، با هدف فراهم آوردن منبعی از سوخت‌های جایگزین كه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر از منابع سنتی باشد.
- تبدیل بیوماس به اتانول و دیگر اشكال جایگزین انرژی و استوك‌های غذایی شیمیایی

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۵:۴۹ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,605
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,646.00

ارسال: #2
RE: گرایش های بیوتکنولوژی
سارکوئیدوز چگونه ساركوئيدوز تشخيص داده مي شود؟
[/font]

نوع بررسيهاي صورت گرفته توسط پزشك براي تشخيص ساركوئيدوز بستگي به اين دارد كه كدام قسمت از بدن شما دچار التهاب شده است.
[/font]

آزمايشاتي كه براي بررسي درگيري ريه ها و قفسه سينه صورت مي گيرد:عكس راديولوژي قفسه سينه و سي تي اسكن:‌
[/font]

اگر پزشك به درگيري ريه هاي شما شك كند، تصميم به گرفتن عكس راديولوژي قفسه سينه و يا سي تي اسكن براي بررسي بيشتر ناحيه قفسه سينه مي گيرد.
[/font]

آزمون هاي عملكرد ريه:‌
[/font]

به شما ممكن است توصيه شود كه آزمون عملكرد ريه يا اسپيرومتري انجام دهيد. اسپيرومتر وسيله اي است كه مقدار هوايي كه شما از ريه هايتان خارج مي كنيد را اندازه مي گيرد.
[/font]

بيوپسي ريه:‌ براي قطعي كردن تشخيص، در بيشتر موارد از محل التهاب در ريه ها، نمونه گيري (بيوپسي) انجام مي شود. اين كار در ريه ها، معمولا از طريق عبور دادن يك دوربين كوچك از طريق بيني، تراشه و بعد ريه ها صورت مي گيرد. به اين فرايند، برونكوسكوپي گفته مي شود. سپس نمونه اي از بافت ريه برداشته شده و به ازمايشگاه فرستاده مي شود. نواحي دچار التهاب در ساركوئيدوز، نماي خاصي در زير ميكروسكوپ دارند.
[/font]

آزمونهاي بررسي درگيري قلب در ساركوئيدوز:نوار قلب:
[/font]

اگر پزشك احتمال بدهد كه قلب شما نيز گرفتار ساركوئيدوز شده است، ممكن است از شما بخواهد تا يك نوار قلب (الكتروكارديوگرام) بگيريد. نوار قلب، فعاليت الكتريكي قلب شما را ثبت كرده و چنانچه در اين زمينه مشكلي وجود داشته باشد، آن را نشان مي دهد. همچنين ممكن است از شما خواسته شود تا يك نوار قلب در حين فعاليت نيز بگيريد كه وضعيت الكتريكي قلب شما را در حين فعاليت و ورزش نشان مي دهد.
[/font]

اكوكارديوگرام: گاهي نياز است كه اكوي قلبي (اسكن اولتراسوند قلب) نيز انجام دهيد. در صورتي كه قلب شما بزرگ شده باشد و يا گرفتار ساركوئيدوز شده باشد، در اكو مشخص خواهد شد. گاهي اوقات نيز نياز به انجام اسكن هاي دقيقتري از قلب وجود دارد.
[/font]

آزمونهاي بررسي گرفتاري چشم در ساركوئيدوز:
[/font]

پزشكتان ممكن است شما را براي معاينه دقيق تر چشم حتي در صورتي كه علامت خاصي هم نداشته باشيد، به يك متخصص ارجاع دهد. اين مساله به اين دليل است كه اگر ساركوئيدوز چشم را گرفتار كند، ولي به سرعت درمان نشود؛ مي تواند به شدت بر روي بينايي تاثير گذارد.
[/font]

ساير آزمايشات: آزمايشات خوني:
[/font]

ممكن است چندين آزمايش خون براي جستجوي علايم التهاب براي شما انجام شود. معمولا سطح كلسيم نيز اندازه گيري مي شود، زيرا مقدار آن مي تواند در ساركوئيدوز افزايش يابد. همچنين ممكن است سطح آنزيم خاصي در بدن شما به نام آنزيم مبدل انژيوتانسين بررسي شود. در بين حدود سه چهارم افراد مبتلا به ساركوئيدوز، سطح اين آنزيم بالا مي رود. گاهي اوقات پزشكان از اندازه گيري مكرر سطح اين آنزيم براي بررسي پاسخ به درمان ساركوئيدوز استفاده مي كنند.
[/font]

نمونه برداري از بافت:‌ ممكن است پزشك شما تصميم بگيرد كه از مناطق مختلف بدن شما كه توسط ساركوئيدوز درگير شده، براي مثال پوست و يا غدد لنفاوي؛ نمونه گيري بافتي انجام دهد. همانند نمونه گيري از ريه ها، نمونه بافتهاي ديگر نيز به آزمايشگاه فرستاده مي شود.ساير بررسي ها: بسته به نوع علايم شما، ممكن است آزمايشات ديگري نيز براي شما درخواست شود. براي مثال اگر شما دچار گزگز و خواب رفتگي در اندامها و يا سردرد و بي حسي هستيد، ممكن است نياز به انجام سي تي اسكن و يا ام آر آي مغزي داشته باشيد.
[/font]

درمان ساركوئيدوز چيست؟
[/font]

بيش از سه چهارم افراد مبتلا نياز به هيچ درمان خاصي ندارند، زيرا علايم انها شديد نمي باشد. آنها ممكن است تنها نياز به استفاده از داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي مثل ايبوبروفن براي تسكين علايم عمومي مثل درد مفاصل داشته باشند.اگر ساركوئيدوز نياز به درمان داشته باشد، هدف درمان كاهش التهاب و علايمي است كه به دليل التهاب ايجاد مي شود.
[/font]

قرصهاي استروئيد:
[/font]

درمان اصلي ساركوئيدوز اغلب قرصهاي خوراكي استروئيدي است. اين داروها باعث كاهش التهاب مي شوند. معمولا از پردنيزولون به صورت روزانه استفاده مي شود. درمان ممكن است تا 6 ماه نيز طول بكشد. گاهي نيز نياز به دوره هاي طولاني تر استروئيد درماني مي باشد. اگر ساركوئيدوز بر سيستم عصبي، قلب و يا چشم اثر گذارد و يا سطح كلسيم خون شما بالا برود و يا علايم شديد تنفسي و ريوي داشته باشيد، احتمال نياز به استفاده از استروئيد بيشتر مي شود. گاهي اوقات ممكن است قرصهاي استروئيدي موثر نباشند و يا باعث عوارض جانبي شوند. اين عوارض شامل موارد زير مي باشند:
[/font]

o افزايش خطر عفونت
[/font]

o نازك شدن پوست
[/font]

o نازك شدن استخوانها (استئوپوروز)o مشكلات خواب و تغييرات خلقي
[/font]

o كبود شدن سريع
[/font]

o افزايش وزنo افزايش فشار خون
[/font]

o افزايش خطر احتمال ديابت
[/font]

قطره يا پمادهاي استروئيدي:
[/font]

از اين فراورده ها ممكن است در صورت گرفتاري چشمها استفاده شود.
[/font]

ساير درمانهاي دارويي:
[/font]

اگر قرصهاي استروئيدي باعث بروز عوارض جانبي شوند و يا بي تاثير باشند، از داروهاي جايگزين ديگري استفاده مي شود. به انها به طور كلي سايتوتوكسيك (كشنده سلول) و يا سركوب كننده سيستم ايمني گفته مي شود؛ مثل متوتروكسات، آزاتيوپرين و سيكلوسپورين. از داروهاي اين فليكسيماب، تاليدوميد و تتراسايكلين ها نيز به همراه داروي ضد مالارياي كلروكين در درمان ساركوئيدوز استفاده شده است.اين داروها ممكن است به تنهايي (اگر استروئيدها موثر نباشند) و يا در تركيب با استروئيدها براي كاهش مقدار نياز به داروهاي استروئيدي استفاده شوند. هر كدام از اين داورها عوارض جانبي خاص خود را دارند كه بعضي از انها مي توانند بسيار جدي باشند. هرچند اين عوارض نادر هستند ولي مي توانند شامل آسيب به كبد و سلولهاي مولد خون باشند. بنابراين معمولا نياز است تا به طور دوره اي برخي از آزمايشات خون در طول زمان استفاده از اين داروها انجام شوند. در اين آزمايشات قبل از وقوع عوارض جانبي احتمالي شديد، به دنبال آنها مي گردند. مي توانيد از پزشكتان بخواهيد تا در مورد عوارض جانبي داروهايي كه براي شما تجويز كرده، توضيحات بيشتري به شما بدهد.
[/font]

جراحي و درمانهاي غير دارويي:
[/font]

به طور بسيار نادر، ساركوئيدوز ممكن است باعث ايجاد اسكار (جوشگاه) شديدي در ريه ها شود. در چنين حالتي، يك روش درماني انتخابي پيوند كليه است. پيوند قلب نيز در مواردي كه تاثير ساركوئيدوز بر روي قلب خيلي زياد بوده است، صورت گرفته است. اغلب اوقات افراد مبتلا به ساركوئيدوز كه قلب انها نيز گرفتار شده است، نياز به استفاده از ضربان ساز قلب براي كنترل تعداد ضربان قلبشان پيدا مي كنند.
[/font]

آيا من نياز به پيگيري هم دارم؟
[/font]

معمولا اگر شما به ساركوئيدوز مبتلا هستيد، اغلب توسط يك متخصص در مطب ويزيت مي شويد. نوع متخصصي كه بايد به ان مراجعه كنيد، بستگي به سيستم درگير در بدن شما دارد. براي مثال اگر ريه هاي شما گرفتار شده است، نياز به مراجعه به متخصص ريه ها و يا متخصص چشم در صورت گرفتاري چشمها وجود دارد. حتي ممكن است نياز به مراجعه به چندين متخصص داشته باشيد.در هر قرار ويزيت، پزشك ممكن است سوالاتي در مورد علايم شما بپرسد و يا درخواست عكس قفسه سينه و يا آزمون عملكرد ريه ها نمايد. ممكن است معاينه چشم انجام شود و يا آزمايشات ديگري درخواست شود.
[/font]

پيش آگهي ساركوئيدوز چگونه است؟
[/font]

تا حدود دو سوم افراد مبتلا به ساركوئيدوز نياز به هيچ درمان خاصي ندارند و ساركوئيدوز در عرض 5-2 سال خودبخود بهبود مي يابد. در حدود يك سوم افراد، ساركوئيدوز مزمن شده و نياز به درمان پيدا مي كند. تعداد كمي از افراد مبتلا نيز به شدت بيمار شده و ممكن است فوت كنند. مرگ انها مي تواند به علت درگيري شديد ريه ها و نارسايي تنفسي باشد.چنانچه ساركوئيدوز قسمتهايي از بدن خارج از ريه ها را بويژه قلب يا سيستم عصبي را درگير كند، پيش آگهي ان بدتر مي شود. اگر ساركوئيدوز به سرعت و در عرض چند هفته پيشرفت كند، پيش آگهي ان بهتر خواهد بود. همچنين افرادي كه دچار اريتم ندوزا مي شوند و آنهايي كه تورم غدد لنفاوي فقط در عكس ريه ها دارند و علايم تنفسي خاصي ندارند، نيز پيش آگهي مناسبي دارند.[/font]

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۵:۵۰ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,605
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,646.00

ارسال: #3
RE: گرایش های بیوتکنولوژی
سندرم رت


نشانگان رت یك اختلال رشدی عصبی

است كه بطور اولیه در دختران دیده می‌شود . سندرم رت برای اولین بار توسط دكتر
آندریاس رت از آستریا (اتریش) در سال 1966 توصیف شد. ولی دو دهه بعد بود كه با
ارایه گزارش توصیفی از 35 دختر مبتلا به رت در سوئد، پرتغال و فرانسه در سراسر
جهان شناخته شد.
سندرم رت یک بیماری نورودژنراتیو پیشرونده نادر است که تنها در
دختران دیده می شود. از ویژگی های آن رفتار اوتیستیک، حرکات تشنجی، فقدان حرکات
هدفمند و وجود حرکات کلیشه ای در دستها می باشد. تشخیص بیماری بر اساس یافته های
بالینی بوده و این بیماری باید از عقب ماندگی ذهنی ایدیوپاتیک، فلج مغزی و اوتیسم
افتراق داده شود.
دركودكان با سندرم رت در 6 تا 18 ماه اول زندگی رشد به صورت
طبیعی صورت می‌گیرد ولی بعدا" كسب مهارتهای جدید بطور ناگهانی یا بتدریج متوقف
می‌شود و كودك شروع می‌كندبه ازدست دادن مهارتهایی كه سابقا" كسب كرده بود. بعنوان
مثال ،كنترل آگاهانه دستها و توانایی ادا كردن بیشتر صداها و كلمات را از دست
می‌دهد.توانایی كسب شده برای استفاده از دستها و انگشتان جای خود را به حركات
كنترل‌نشده و تكراری مثل كف زدن، در دهان كردن دستها، بهم فشردن دستها و یا حالت
شستشوی دستها می‌دهد.در كودك مبتلا به سندرم رت ممكن است رفتارهای شبه اتیستیك
پیشرفت كند، توانایی انجام حركات لازم برای هماهنگی در راه رفتن و حركات بالاتنه
آسیب ببیند، تنفس نامنظم باشدو مشكلات بلع و خوردن ونیزكندی رشدوجود داشته‌باشد.
بهر حال مشكلات حركتی ممكن است بدتر جلوه كنددر حالی كه سایر مشكلات وابسته ممكن
است ثابت بمانند یا بهبود یابند.
روش بررسی: در این بررسی توصیفی گذشته نگر 20
بیمار با معیارهای بالینی سندرم کلاسیک که به بخش اعصاب کودکان ارجاع داده شده
بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. ارزیابی ژنتیکی در مرکز ما مقدور نبود.
یافته
ها: سن بیماران، سن هنگام تشخیص و سن شروع علایم به ترتیب 4.75±3.17 سال،
3.90±2.36 سال و 10.95±3.52 ماه بود. تاخیر زمانی قابل توجه بین شروع علایم و
تشخیص بیماری وجود داشت. تنها در یک مورد (5 درصد) قبل از ارجاع تشخیص درست مطرح
شده بود. یافته های بالینی بیماران عبارت بود از: دوره تکامل طبیعی تا 6 ماهگی
(90% موارد)، ازدست رفتن حرکات هدفمند دستها (100% موارد)، حرکات کلیشه ای دستها
(95% موارد)، الگوی تنفسی غیر عادی (30% موارد)، نوار مغزی غیرطبیعی (100% موارد)،
حرکات تشنجی (70% موارد)، رفتار اوتیستیک (100% موارد) و دندان قروچه (50% موارد).
شرح حال به نفع وجود مورد مشابه در خانواده در تمام موارد منفی بود.
نتیجه
گیری: سندرم رت در کشور ما کمتر ازمیزان مورد انتظار تشخیص داده می شود. برای
تشخیص به موقع این سندرم آشنایی با سرنخهای بالینی ویژه و داشتن ظن قوی ضروری
است.
بررسیها و مطالعات نشان داده كه سندرم رت به دلیل جهش ژنتیكی دركد
رمزگردانی اتصال پروتئینی دی متیل CPG اتفاق می افتد.این ژن روی كروموزوم X قرار
دارد به همین دلیل بعنوان یك ویژگی بارز ژن وابسته به X انتقال می‌یابد. سایر
جهشها ممكن است به صورت پراكنده اتفاق بیفتد.

در دختران مبتلا به سندرم رت

كلاسیك، بیماری به سرعت به پیروی از یك الگوی نسبتا" قابل پیش‌بینی تبدیل
می‌گردد. اگرچه كه سن شروع و شدت علائم در بیماران مختلف ممكن است متغیر باشد و
بیماران ممكن است فقط برخی از ملاكهای تشخیصی سندرم رت را داشته‌باشند.
بعنوان
مثال در برخی ممكن است علایم بصورت مادرزادی وجود داشته‌باشد و یا بعدا" واپس‌روی
اتفاق بیفتد.ممكن است در برخی علائم خفیف‌تر باشد مثلا" استفاده ارادی از دستها و
گفتار حفظ شده باشد و در برخی ممكن است علائم شدید باشد. در موارد بسیار نادر ممكن
است پسربچه‌ای هم با علایم شبه رت یافت شود.
شرح ذیل نمادی از خط سیر بیماری
وابسته به سندرم رت می‌باشد:
قبل از شروع علایم بیماری، رشد ونمو قبل و به مدت
كوتاهی بعد از تولد نرمال است . بعنوان مثال درنوزاد تازه متولد شده اندازه دور سر
طبیعی است. در طی اولین ماه زندگی مهارتهای فیزیكی ،ذهنی و رفتاری نوزادان پیشرفت
می‌كند و به مرحله رشد روانی- حركتی مورد انتظار می‌رسند. این مهارتها ممكن است
شامل گرفتن شی، لبخند زدن ارادی، غذا خوردن با انگشتان و یا ادای تك كلمه یا عبارت
باشد. 4 مرحله برای سندرم رت مطرح ‌شده كه به توصیف بیماری كمك كرده بازشناسی و
تشخیص آن را بهتر می‌سازد. در ذیل به این 4 مرحله می‌پردازیم:
• مرحله 1
:

شروع این مرحله در حدود سن 5-3

ماهگی و ادامه آن تا 4 سالگی است. در این مرحله كندی رشد سر ( مانند میكروسفالیك)
وجود دارد و بین حدود8-6 ماهگی ممكن است ناهنجاریهای اولیه‌ای رشد كند كه قابل
تشخیص نباشد.نوزادان و كودكان مبتلا ممكن است برخی مراحل رشد روانی _ حركتی
مانند : سینه خیز رفتن، نشستن یا ایستادن را با تاخیر بگذرانند. همچنین آنها ممكن
است كسب مهارتهای جدید را متوقف كنند. یافته‌های اخیر نشان می‌دهد كه آنها ممكن
است بطور فزاینده‌ای كاهش تون ماهیچه‌ای (هیپوتونی) ، كاهش تماس چشمی و رفتار
بی‌توجه داشته‌باشند.
• مرحله 2 :

شروع این مرحله بین سن 1-4 سالگی

مخصوصا" حوالی 9 – 12 ماهگی می‌باشد.نوزادان و كودكان مبتلا ممكن است بطور ناگهانی
یا تدریجی یا پله پله مهارتهایی را كه قبلا" كسب كرده‌اند از دست بدهند.این مساله
بعنوان واپس‌روی رشدی شناخته شده است.بعنوان مثال كودك تقریبا" تا سن 3 سالگی
استفاده ارادی و خود انگیخته از دستها و همچنین زبان گفتاریش از قبیل صداها، كلمات
و تركیبات دوكلمه‌ای را كه قبلا" ادا می‌كرد از دست می‌دهد .

كنترل آگاهانه دستها و انگشتان

بتدریج با حركات كنترل‌نشده ، تمایز نیافته و تقلیدی كه دائما" در طی ساعات بیداری
و در خواب اتفاق می‌افتند، جایگزین می‌شود. این حركات اغلب شامل كف زدنهای تكراری
، چنگ زدن ، در دهان كردن دست، ساییدن دستها به یكدیگر و حالت شستشوی دستها
می‌باشد.بعلاوه ممكن است زبان به صورت حركات بیهوده و بیفایده جویدن ، مكرارا" در
دهان بچرخد.یا ساییدن وفشردن دندانها بهم و نیز دندان قروچه در خواب وجود
داشته‌باشد.این كودكان ممكن است مستعد فورانهای خنده ، جیغ زدن یا گریه كردن
باشند.
در كودكان و نوزادان مبتلا به سندرم رت آسیب در توانایی انجام حركات
ارادی و هماهنگ یا بعبارت دیگر آپراكسی یا دیس‌پراكسی ممكن است وجود
داشته‌باشد.این اختلال ممكن است روی خیره نگاه كردن تاثیر بگذارد و منجر به تماس
چشمی ضعیف شود.
آپراكسی و دیس‌پراكسی كلامی در برخی از بیماران باعث زودرنجی و
بیقراری می‌شود.دختران مبتلا ممكن است كاهش علاقه به تعاملات اجتماعی داشته‌باشند
و اغلب مجذوب حركات نوسانی تكراری میشوند و ممكن است سایر رفتارهای شبه اتیستیك
درآنها پیشرفت كند.
اگرچه كه ویژگیهای سندرم رت مانع از ارزیابی هوشی دقیق
می‌شود ، تعدادی از گزارشها نشان می‌دهد كه بیماران مبتلا به سندرم رت دچار عقب
ماندگی ذهنی شدید می‌باشند.
در مبتلایان به رت اختلالات تعادل و و مشكلاتی
دراعمال حركتی ارادی كه لازمه هماهنگی راه رفتن و حركات بالاتنه می‌باشد وجود
دارد. آنها ممكن است الگوهای راه رفتن بی‌ثبات داشته‌باشند. مثل گشاده راه رفتن
،شق‌ورق راه‌ رفتن ، راه رفتن تشنجی و بصورت غیر عادی روی پنجه راه رفتن.برخی از
آنها تاخیر شدید در مستقل راه رفتن دارند و یا هرگز آن را بدست
نمی‌آورند.
بیشتر این دختران واپس‌روی رشدی‌عصبی و یا تاخیرات رشدی دارند، یا
ناهنجاریهای رشدی نشان می‌دهند و اغلب از دختران هم سن و سال خود لاغرتر و
كوچكترند. در برخی از آنها مشكلات بلع و جویدن وجود دارد و ممكن است همراه با آن
ناهنجاریهای دستگاه گوارش نیز باشد در نتیجه اغلب غذای مورد نیاز بدنشان تامین
نمی‌شود.
ممكن است بدلیل ضعف كنترل ارادی زبان در هنگام بلع، غذا یا مایعات
وارد راه هوایی آنها شود.ناهنجاریهای گوارشی اغلب شامل رفلكس معدی- مروی
(gastroesophageal reflex) ضعف عضلانی مری و ضعف حركات دودی می‌باشد.مبتلایان به
سندرم رت همچنین مستعد یبوست و یا دفع ناقص هستند.
نیزدر این دختران كاهش
تراكم استخوانی به وفور مشاهده شده كه ریسك شكستگی استخوان را بالا
می‌برد.

• مرحله 3 :


شروع این مرحله ،میانه دوران

كودكی حدودا" از 2-10 سالگی است.واپس‌روی رشدی‌عصبی متوقف می‌شود و علایم موجود
ثبات می‌یابند.اما مشكلات حركتی و فعالیت حمله بیشتر مشخص می‌شود .بعلاوه تقریبا"
قبل از 8 سالگی ممكن است اسكلیوزیس یا انحنای ستون مهره ها ایجاد شود.انحنا ممكن
است خفیف باشد یا در طول دوران كودكی تا بزرگسالی شدت یابد.

در این مرحله فراخنای توجه افزایش

می‌یابد و علاقه بیشتر به محیط، در كودك شكل می‌گیرد. مهارتهای ارتباطی شروع به
بهبود می‌كند و این بهبود تا بزرگسالی ادامه می‌یابد.برخی ازدختران مبتلا به رت
ممكن است در این مزحله تثبیت شوند.
• مرحله 4 :

شروع این مرحله تقریبا" بعد از 10

سالگی است .در این مرحله در برخی بیماران ممكن است مشكلات حركتی افزایش یابد.باید
در نظر گرفت ، مانند مرحله قبل ممكن است برخی از دختران هرگز توانایی راه رفتن را
بدست نیاورند و دیگران بتدریج این توانایی را از دست بدهند.
یافته‌های دیگر
مبنی بر افزایش ضعف عضلانی ، اسپاستی سیتی ، یا همكشی و انقباض ماهیچه‌ای می
باشند.گاهی انقباضات شدید ماهیچه‌ای موجب دردهای مبهم می‌شود.در برخی بیماران
حركات تشنجی سریع و نامنظم (مایوكلونوس) مخصوصا" در ساعد و ساق پا اتفاق
می‌افتد.
الگوهای تنفسی نابهنجار منجر به كاهش گفتار در طول زمان میشوند ولی
ممكن است فراخنای توجه و تماس‌چشمی افزایش یابد.ماندگاری حركات تقلیدی دست درطول
خواب و بیداری كاهش می‌یابد و اعمال ارادی دست مجددا" برمیگردد.

ملاكهای تشخیصی سندرم رت بر

مبنای DSM IV

• ملاك A : دارا بودن همه موارد

ذیل:

1. رشد ونمو طبیعی در دوران پیش

از تولد و حوالی تولد) ( perenatal & perinatal

2. رشد روانی حركتی طبیعی در

خلال 5 ماه اول زندگی

3. اندازه طبیعی دور سر در بدو

تولد

• ملاك B : بروز همه موارد زیر

بعد از یك دوره رشد طبیعی

كاهش رشد سر در سنین بین 5 تا 48

ماهگی
از دست دادن مهارتهای حركتی پیشین بین سنین 5 تا 30 ماهگی و اضافه شدن
حركات كلیشه‌ای مثل فشردن دستها و یا شستشوی آنها
از دست دادن توانایی ایجاد
روابط اجتماعی در اوایل بیماری گرچه متعاقبا" این روابط بهتر خواهد شد .
بروز
ضعف در توانایی تنظیم حركات مرتبط با راه رفتن و حركات تنه
نقص شدید در رشد
گفتار بیانی و دركی (expressive & receptive ) با عقب‌ماندگی روانی حركتی(
psycomotor )

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۵:۵۲ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,605
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,646.00

ارسال: #4
RE: گرایش های بیوتکنولوژی
امکان طراحی واکسن آنفلوانزا به کمک اسرار سلول B


دانشمندان NIH عملکرد جدیدی در رابطه با سیستم ایمنی گزارش کردند که احتمالا به توسعه یک واکسن جهانی برای آنفلوانزا کمک می کند. Gary J. Nabel و همکارانش در پژوهشکده ملی بیماری های آلرژی و مرکز تحقیقات واکسن بیماری های عفونی (NIAID)، بطور موثری مراحل کلیدی رشد آنتی بادی های تولیدی توسط سلول های B را تعیین کردند. این کار با ردیابی مسیری صورت گرفت که سلول B نابالغ ناحیه محافظت شده پروتئین هماگلوتینین ویروس آنفلوانزا (HA) را تشخیص می دهد و آن را به سلول های بالغ تبدیل می کند که در نهایت این سلول ها آنتی بادی های خنثی کننده را بوجود می آورند.
به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، کار این تیم نشان داد که پیش ساز های کد کننده جنینی این آنتی بادی ها به عنوان گیرنده های آنتی ژنی سلول B عملکردی (BCRs) عمل می کنند که بزودی بلوغ پیدا می کند. کلید این فرایند این است که آنتی بادی های نا بالغ تنها موقعی HA را تشخیص می دهند که به عنوان مولکول های IgM در سطح سلولهای B نابالغ بیان شوند و نه موقعی که به عنوان IgG حضور دارند. تماس بین IgM و آنتی ژن بنیادی HA موجب بلوغ سلول نابالغ B به سمت سلول بالغ B می شود که بطور گسترده ای موجب خنثی کردن آنتی بادی های متصل به HA می شود.
محققان با چاپ یافته هایشان در مجله Nature اعلام کردند که این درک جدید از اینکه چطور یک سلول ایمنی نابالغ به سلول B بالغ تبدیل شده و اینکه این سلول بالغ قابلیت تولید آنتی بادی هایی را دارد که می تواند تنوع زیادی از ویروس های آنفلوانزا را خنثی کند، می تواند به سرعت به برنامه ای برای تولید یک واکسن همه گیر در مورد آنفلوانزا تبدیل شود که بر روی گونه های مختلفی از ویروس آنفلوانزا اثر داشته باشد.
[/font]

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۵:۵۵ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,605
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,646.00

ارسال: #5
RE: گرایش های بیوتکنولوژی
منابع دانشگاهي بیوتکنولوژی کشاورزی زبان انگليسي:

زبان عمومي: زبان انگليسي از دبيرستان تا دانشگاه تاليف: عباس فرزام
كتاب 1 و 2 Agriculture

ژنتيک:


ژنتيک اصول و مسائل ويليام د. استنسفيلد ترجمه: محمد صبور و علمي غروي
اصول ژنتيک تاليف: بهمن يزدي صمدي و سيد طباطبائي

اصول اصلاح نباتات:


اصلاح گياهان زراعي جي.ام.پولمن و دي.ا.اسليپر ترجمه: احمد ارزاني
اصلاح نباتات- تاليف: بهمن اهدائي

آفات گياهي:


حشره شناسي مقدماتي و آفات مهم گياهي ايران تاليف: ابراهيم بهداد

بيوشيمي:


بيوشيمي هارپر- رابرت موراي ترجمه: رضا محمدي

بيماري هاي گياهي:


قارچ شناسي و بيماريهاي گياهي- تاليف: سيد علي الهي نيا

فيزيولوژي گياهان زراعي:


فيزيولوژي گياهان زراعي- فرانکلين پي.گاردنر- آر.برنت پي يرس- راجر
ال.ميشل ترجمه:عوض کوچکي و سرمدنيا

فيزيولوژي گياهي- تايز و زايگر ترجمه: محمد کافي و لاهوتي

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
(آخرین ویرایش در این ارسال: شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۶:۱۲ عصر، توسط erus ツ.)
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۶:۱۱ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,605
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,646.00

ارسال: #6
RE: گرایش های بیوتکنولوژی
بيوتكنولوژي پزشكي

بيوتكنولوژي پزشكي عبارت از بهره گيري از توانمندي هاي فنآوري زيستي و مهندسي ژنتيك در عرصه بهداشت و درمان است كه در عرصه هاي تحقيقاتي، پيشگيري، تشخيص و درمان، سبب تحول عمده‌اي گرديده است.
الف - تحقيقات


در عرصه تحقيقات، بيوتكنولوژي پزشكي جهت شناسايي علت يا علل مولكولي بيماري ها و عوامل بيماريزا يا عملكرد داروها، كه به طور كلي كشف و شناسايي ژن ها، پروتئين ها و مكانيسم عمل وارتباط آن ها با عوامل ديگر در اين عرصه است كه با خاتمه پروژه ژنوم انساني
منجر به كشف رمز هزاران ژن موثر در بيماري ها راه هاي نويني را جهت تشخيص سريع، درمان و پيشگيري در اختيار بشر قرار داده است. در اين عرصه شناسايي ساختار ژنتيكي عوامل بيماريزاي عفوني علاوه بر نقش بسيار مفيد مي‌تواند كاربردهاي خطرناكي را در عرصه تهيه عوامل نوين عفوني داشته باشد كه در ادامه بدان خواهيم پرداخت.
ب - پيشگيري


از توانمندي هاي مهم بيوتكنولوژي ارائه روش هاي نوين در پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي عفوني مانند واكسن هاي نوتركيب و ژنتيكي است كه تحول عظيمي را در عرصه مبارزه بر عليه بيماري هاي عفوني و انگلي ايجاد كرده است

ج - تشخيص


استفاده از روش هاي مولكولي در تشخيص دقيق و سريع عوامل عفوني و طبقه بندي آن ها تشخيص دقيق و سريع انواع بيماري هاي ژنتيكي، متابوليك، تشخيص ناقلين، تشخيص قبل از تولد، و همچنين تشخيص هويت، رايج گرديده اند و نقش اين روش ها در كاهش بروز بيماري هاي خاص، بسيار ارزشمند است.

د - درمان


توليد داروهاي نوتركيب، انقلابي را در بيوتكنولوژي دارويي ايجاد كرده است. اولين محصولات مهندسي ژنتيك، داروهاي نوتركيب مانند انسولين انساني، هورمون رشد انساني، انترفرون ها واينترلوكين ها بودند و اينك ده ها داروي نوتركيب در مراحل نهايي ورود به عرصه درمان مي‌باشند مهندسي پروتئين و طراحي داروهاي نوتركيب با تغيير ساختمان پروتئين ها سبب افزايش كارايي و كاهش عوارض آن ميگردد. روش هاي نوين انتقال دارو اميدهاي تازه‌اي را در حذف تزريقات مكرر و درمآن هاي دراز مدت ايجاد نموده است.

نوتركيبي ژن


شناخت دقيق از ساختمانDNA ، فرايند همانند سازي و ترجمه ژن در دهه 60 و 70 مقدمات ابداع روش هاي نوتركيبي ژن را فراهم ساخت. ابزارهاي اساسي فنآوري نوتركيبي DNA شامل DNA وRNA يا ماده وراثتي طبيعي يا صناعي، آنزيم هاي برش دهنده، آنزيم هاي تغيير دهنده و در نهايت آنزيم پيوند دهنده مي‌باشد. جهت نوتركيبي DNA روش هاي بسيار مختلفي وجود دارد كه بر اساس هدف و نوع كاربري، متفاوت مي‌باشد.

روش هاي مهندسي ژنتيك


مطالعه ساختارهاي ژنتيكي و تعيين رديف يا توالي ژن ها


اين عرصه كاربرد گسترده‌اي در شناخت مكانيسم هاي بيماريزايي و ژن هاي مسئول در آن و همچنين كاربرد جهت تشخيص عوامل، موتاسيون ها، مقاومت دارويي و بسياري كاربردهاي ديگر دارد. جهت تعيين رديف يا توالي ژن از روش هاي
نوتركيبي و كلونينگ ژن، استفاده مي‌شود. با توجه به بزرگي ژنوم موجودات زنده ابتدا توسط آنزيم هاي محدود كننده(Restriction Enzyme) ژنوم به قطعات كوچك 5-2 كيلوبازي تقسيم شده و سپس قطعات مزبور در پلاسميدهاي خاصي پيوند (كلون) مي‌گردد (شكل1). سپس اين قطعات با روش خودكار تعيين توالي (Sequension) گرديده و توسط نرم افزارهاي خاصي توالي قطعات به هم پيوسته و ژن يا ژنوم كامل تهيه مي‌شود. البته در حال حاضر از روشPCR جهت استخراج قطعات مورد نظر و تعيين توالي مستقيم آن ها استفاده مي‌شود

در اين روش بخشي از DNA بيگانه كه قرار است به حامل مناسب، پيوند زده شود توسط آنزيم هاي برش دهنده (اندونوكلئاز ها مانند EcoRI در اين شكل) به قطعات كوچكتري شكسته مي‌شوند (بالا سمت راست). اين آنزيم ها داراي جايگاه برش اختصاصي با رديف مشخص نوكلئوتيدي هستند كه زنجيره DNA در اين قسمت برش خورده و از هم جدا مي‌شود. در عين حال حامل حلقوي شكل ( پلاسميد قرمز رنگ در قسمت فوقاني و سمت چپ تصوير) نيز با آنزيم، برش داده مي‌شود كه در اثر آنزيم پلاسميد باز شده و آماده پيوند زدن مي‌گردد. قطعات حاصل از برش DNA و همچنين پلاسميد باز شده با هم در غلظت و شرايط مناسب، مخلوط مي‌شوند و با استفاده از آنزيمي موسوم به ليگاز كه عمل چسباندن و اتصال قطعات را انجام مي‌دهد عمل پيوند يا كلونينگ صورت مي‌گيرد. با توجه به قانون مكمليت و اتصال بازهاي مكمل A-T , G-C محل هاي برش خورده كه مكمل هم مي‌باشند ( بدليل برش پلاسميد و DNA با يك آنزيم) قطعات حاصل به طور اتفاقي در جايگاه برش پلاسميد، پيوند خورده و پلاسميد حلقوي (پلاسميد قرمز داراي قطعه آبي در پايين شكل) ايجاد مي‌شود. به اين پلاسميد، نوتركيب گفته مي‌شود زيرا در نتيجه اين عمليات قطعه‌اي جديد در آن وارد شده و داراي تركيبي نو است.

استفاده از روش هاي نوتركيبي جهت القاء ژن


يكي از كاربردهاي گسترده فنآوري نوتركيبي DNA، كلونينگ ژن جهت تهيه پروتئين نوتركيب در باكتري ها يا مخمرها براي اهداف مختلف مانند ساخت واكسن، داروهاي نوتركيب، آنزيم ها و فراورده هاي صنعتي و يا مطالعه ساختار و فعاليت پروتئين ها مي‌باشد.

در اين روش، همانند بخش قبل ژن مورد نظر كه بايد واجد مشخصات و توالي هاي لازم جهت القاء باشد (رمز شروع، رمز خاتمه و توالي هاي پايدار كننده) در يك پلاسميد واجد واحد القاء (پروموتور) پيوند مي‌گردد. در صورت كلونينگ صحيح ژن و وجود شرايط لازم، پلاسميد منتقل شده به يك ميزبان پروكاريوتي يا يوكاريوتي به القاء پروتئين مورد نظر خواهد پرداخت. امروزه فهرستي از داروهاي نوتركيب مانند هورمون رشد انساني، انسولين، فاكتورهاي خوني و انواع انترفرون ها با كاربرد گسترده در امر درمان وجود دارد. ده ها آنزيم و فاكتور رشد از اين طريق تهيه گرديده است كه علاوه بر عرصه پزشكي در بيوتكنولوژي صنعتي، كشاورزي و دامپروري نيز كاربرد هاي گسترده‌اي دارند. كاربرد ناقليني كه در اثر دست­ورزي هاي ژنتيكي به شكل "ارگانيسم عفونت­زا" تغيير يافته و مي­توانند به شكل فزاينده­اي در زمينة پزشكي به­عنوان ابزار به كارگرفته شوند نيز از دستاوردهاي اين فنآوري است.
كلونينگ موجودات زنده


از عرصه هاي نوين فنآوري نوتركيبي، كلونينگ موجودات يا Transgen است كه به موجودات ترا ريخته معروف است. كاربرد گسترده اين موجودات در عرصه پزشكي جهت مطالعه اثر داروها و رفتار ژن ها تحولي را ايجاد نموده است. از آخرين دستاوردهاي اين روش، كلونينگ انسان و ساير موجودات زنده است كه كاربردهاي توليد مثلي و درماني دارد.

توسعه اين توانمندي ها بشر را وارد عصر ژنوميك نمود كه اينك با پايان پروژه ژنوم انساني به عصر پروتئوميك وارد شده است. عصر ژنوميك با مطالعه جهت تعيين رديف و شناسايي ژن هاي مسئول بيماريزايي عوامل مختلف شروع گرديد. توسعه فنآوري تعيين رديف DNA ياRNA و افزايش سرعت دستگاه هايي كه به طور خود كار اقدام به تعيين رديف ژن ها مي نمايند تحول بزرگي را در اين عرصه ايجاد نمود. به نحوي كه پروژه ژنوم انساني كه بر اساس برنامه ريزي اوليه تصور مي‌شد در سال 2005 ميلادي پايان خواهد يافت در سال 2001 پايان يافت. ميزان رشد اطلاعات ژنتيكي در بانك اطلاعات ژنوم به شكل فزاينده‌اي در حال افزايش است. همچنان كه در جدول 1 مشاهده مي‌شود تعداد 606 سكانس شامل 680 هزار جفت باز در سال در1982 بانك ژنوم جهاني وجود داشت كه با رشدي بسيار عظيم در فوريه سال 2003 به نزديك به 25 ميليون سكانس و بالغ بر30 ميليارد جفت باز بالغ مي‌گردد. البته اين سكانس ها ژنوم هاي منتشر شده و آشكار مي‌باشد كه قابل دسترسي توسط است. در حالي كه اطلاعات بسياري نيز توسط شركت هاي خصوصي و مراكز تحقيقاتي تهيه و در اختيار آن ها مي‌باشد كه بدلايل تجاري و كاربردهاي مختلف در اختيار عموم نمي‌باشد.
جدول 1 ـ ميزان افزايش تعداد ژن ها و سكانس موجود در بانك ژنوم جهاني از سال 1982 تا فوريه سال 2003.GenBank Data

Year

Base Pairs

Sequences

1993
157,152,442
143,492
1994
217,102,462
215,273
1995
384,939,485
555,694
1996
651,972,984
1,021,211
1997
1,160,300,687
1,765,847
1998
2,008,761,784
2,837,897
1999
3,841,163,011
4,864,570
2000
11,101,066,288
10,106,023
2001
15,849,921,438
14,976,310
2002
28,507,990,166
22,318,883


GenBank Data

Year

Base Pairs

Sequences

1982
680,338
606
1983
2,274,029
2,427
1984
3,368,765
4,175
1985
5,204,420
5,700
1986
9,615,371
9,978
1987
15,514,776
14,584
1988
23,800,000
20,579
1989
34,762,585
28,791
1990
49,179,285
39,533
1991
71,947,426
55,627
1992
101,008,486
78,608در عين حال در كنار تعيين رديف ژن هاي انسان و ساير جانداران عالي تعداد بسياري از عوامل عفوني عمده نيز تعيين رديف گرديده اند و فهرست اين عوامل، مرتب در حال افزايش است.

در حال حاضر 140 سكانس كامل ژنوم عوامل ميكروبي در بانك اطلاعات ژنوم موجود است كه به تفكيك شامل 106 ژنوم باكتريال 18 ژنوم يوكاريوتي و 16 ژنوم اركئال مي‌باشد. در جدول 2 نام اندازه ژنوم تعدادي از عوامل عفوني كه ژنوم آن ها به طور كامل تعيين رديف گرديده است ذكر شده است.
سكانس هاي ژنومي و همچنين پروتئين هاي حاصل از تعيين رديف موجودات در سه بانك اطلاعات اساسي جهاني شامل بانك ژنوم مركز ملي اطلاعات بيوتكنوژي و مركز بيولوژي مولكولي اروپا و بانك ژنوم ژاپن منتشر مي‌گردد.

file:///E:/DANESH/%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84%20%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%A A%20%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C/%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B 3%DB%8C%20%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB% 8C/Emerging,%20Reemerging%20Infectious%20Diaseases%20 and%20Employee%20Health-ALI%20KARAMI%20MD_files/image003.jpg

شكل 2 ـ ميزان اطلاعات ژنتيكي موجود در بانك ژن.بررسي و تحليل رديف هاي ژنومي ميكروب هاي بيماريزا توسط انواع برنامه هاي رايانه‌اي امكانات بسياري را در اختيار بشر قرار داده است. به عنوان مثال شناسايي آنتي ژن هاي مناسب مي‌تواند مبناي
تهيه واكسن بر عليه يك عامل گردد همچنين با شناسايي ساختار وراثتي ميكروب مي‌توان آنتي بيوتيك هاي اختصاصي جهت درمان آن را نيز تهيه نمود و يا پرايمرها و پروب هاي لازم جهت تشخيص مولكولي آن طراحي نمود. در عين حال با استفاده از رديف ژنومي ميكروب ها مي‌توان تنوع ژنتيكي، انواع ژنوتايپ ها و شباهت آن يا ساير ميكروب ها را بررسي نموده و از نظر تكامل و بيماريزايي، بر روي آن مطالعه نمود.
يكي از كابردهاي اساسي اطلاعات ژنومي عوامل عفوني بررسي مقاومت دارويي و واكنش آن ها به داروها مي‌باشد. به عنوان مثال با كمك روش هاي مولكولي مانند PCR با توجه به شناسايي رديف ژنومي عوامل مقامت دارويي در زمان بسيار كوتاهي مي‌توان سويه هاي مقاوم به يك يا چند آنتي بيوتيك را در زمان بسيار كوتاه نسبت به روش هاي متداول، شناسايي نموده و آنتي بيوتيك مناسب را تجويز نمود.
بررسي همه گيري شناسي
بيماري هاي عفوني با استفاده از اطلاعات ژنومي بسيار ارزشمند بوده و امروزه به عنوان يك روش مفيد در تحقيقات، شناسايي همه گيري ها و منشائ بيماري استفاده مي‌شود.
يكي از موضوعات ديگر اساسي در زمينه افزايش سطح بهداشت و سلامت جوامع بشري توجه به پيشگيري و از جمله ايمن سازي در مقابل عوامل بيماري هاي مختلف است. اولويت و مزيت پيشگيري به درمان به عنوان اصلي اساسي مورد قبول همگان مي‌باشد. سابقه طولاني و تاريخي روش هاي سنتي ايمن سازي و روش هاي علمي تهيه و استفاده گسترده از واكسن بر عليه عوامل عفوني جان ميليونها انسان را از خطرمرگ و ناتواني نجات داده است. اغلب واكسنهاي موجود شامل واكسنهاي كشته، ضعيف شده و يا سم غير فعال به همان روش هاي قبلي ولي با كيفيتي بالا تهيه مي‌شوند و داراي كارايي مناسبي نيز هستند وتا زمان تهيه واكسن با كارايي بالاتر و مناسبتر به طور گسترده‌اي مورد استفاده خواهند بود. وليكن وجود تعداد بسياري از عوامل عفوني خطرناكي كه واكسني بر عليه آن ها وجود ندارد و همچنين شناسايي و بروز عوامل عفوني نوپديد و باز پديدي كه تلاش جهت تهيه واكسن به روش هاي متداول بر عليه آن ها با موفقيت چنداني همراه نبوده است ضرورت بهره گيري از فنآوري هاي نوين مهندسي ژنتيك، ميكروب شناسي و ايمني شناسي مولكولي را مطرح نموده است.
شناسايي و تعيين رديف ساختار وراثتي عوامل عفوني بخصوص ژن هاي دخيل در عفونت، بيماريزايي و همچنين عوامل سرطانزا، آلرژن ها و بخصوص مطالعه فرايندهاي مولكولي پاسخ ايمني و دفاع طبيعي برعليه عوامل بيماريزا شناخت بهتري ازجهان پُر اسرار عوامل بيماريزا را ايجاد نمود.
بهره برداري هاي غير صلح آميز


دانش، منشاء قدرت و توانايي است و به اعتراف تاريخ هرچه منشاء توانمندي باشد مي‌تواند مورد بهره برداري افراد سود جو و قدرت طلب نيز قرار گيرد. علومي چون فيزيك، شيمي، الكترونيك و صدها علم نوين در صده گذشته جهت توليد سلاح هاي اتمي، شيميايي و ابزار و آلات الكترونيكي كشنده گرديده است. بنابر اين نگراني از استفاده غيرصلح آميز از توانمندي هاي مهندسي ژنتيك، كاملا بجا و طبيعي است و اين موضوع توسط متخصصين بسياري كه غالبا خود در رشته مهندسي ژنتيك و نوتركيبي به تحقيقات مشغول هستند مطرح گرديد‌ه است.

از زماني كه مشخص گرديد DNA منشا اطلاعات حياتي موجودات زنده است اهميّت آن ها در عرصه علم وفنآوري، افزايش يافت. زماني كه فنون نوتركيبي ژن ها و دستكاري هاي ژنتيكي، ابداع گرديد انقلابي در عرصه علم و فنآوري رخ داد. استفاده از اين روش ها انسان را در شناخت بهتر از حيات و پيچيدگي هاي آن توانمند ساخت.
فنون مهندسي ژنتيك كه شامل شناسايي ژن، پروتئين، كلون كردن ژن ( پيوند ژن) در موجودات مختلف، ايجاد تغيير در ساختار ژنتيكي، جهش زايي، تغيير در ساختمان ژنتيكي و صدها روش آزمايشگاهي ديگر است توانايي هاي ارزشمندي را در اختيار بشر قرار داده است تا از اين فنون به نحو مناسب و مفيد در تامين غذا و سلامت بشر و محيط زيست استفاده نمايد.
در سه دهه گذشته مطالعه ساختار ژنتيكي عوامل عفوني و شناسايي ژن هاي مسئول فرايند بيماريزايي، سم زايي و مقاومت دارويي در اين عوامل و همچنين فرايند هاي مولكولي ايمني در مقابل عومل عفوني اطلاعات بسيار ارزشمندي را در اختيار متخصصين بيماري هاي عفوني، ميكروب شناسي و ايمني شناسي جهت پيشگيري، تشخيص سريع و درمان اين بيماري ها قرار داده است.
در همين دوره شناسايي و مطالعه مولكولي عوامل عفوني بازپديد و نوپديد و بررسي شباهت و تفاوت ژنتيكي آن ها با ساير عوامل، سبب گرديده است كه راه هاي نويني جهت شناسايي عوامل نوپديدي كه ممكن است سلامت بشر را در معرض خطر قرار دهد ابداع گردد.
در همين عرصه كلون نمودن انواع ژن هاي مختلف در درون عوامل عفوني، ايجاد تغييرات ژنتيكي و نوتركيبي ساختار وراثتي ميكروب ها سبب كشف خواص جديدي در آن ها گرديده و راه هاي نويني را جهت مقابله با عوامل عفوني در اختيار بشر قرار داده است. وليكن برخي از اين تغييرات سبب افزايش بيماريزايي، حدت، مقاومت به داروها و حتي مقاوم شدن عوامل عفوني به واكسن گرديده اند.
عوامل بيولوژيك نوين (Novel Biological Agents)


روش هاي نوتركيبي ژن مي‌تواند در تهيه عوامل عفوني نوين با مشخصات مختلف، بكار گرفته شود كه به اين عوامل Super bugs , super Agents و يا Novel Biological Agents گفته مي‌شود. بررسي منابع علمي در اين زمينه نشان مي‌دهد كه انواع مختلفي از عوامل نوين عفوني مي‌تواند از اين طريق ايجاد گردد كه به مواردي اشاره مي‌شود:

1- افزايش قدرت بيماري­زايي عامل عفوني


مانند انتقال ژن هاي حدت از عوامل ديگر و يا استفاده از فاكتورهاي شناسايي شده در افزايش بيماريزايي. به عنوان مثال در يك تحقيق نوسط محققين استراليايي كه به گفته آنان جهت تهيه نوعي واكسن بر عليه يك عامل ويروسي موسوم به آبله موشي صورت مي‌گرفت، ژن رمزكننده اينترلوكين 4 در درون ساختار ژنتيكي ويروس قرار گرفت، تصور مي‌شد اين تغيير سبب ايجاد ويروسي ضعيف تر ولي واكسني موثر خواهد شد ولي متاسفانه مشخص گرديد ويروس حاصل داراي شدت بيماريزايي بسيار بالاتر از ويروس وحشي گرديده است به نحوي كه انجام اين تحقيق از طرف متخصصين به شدت مورد اعتراض و آن را در مسير توليد عامل ويروسي جديد و خطرناك مطرح نموده اند.

2- مقاوم سازي به آنتي بيوتيك ها


وارد نمودن ژن هاي مقاومت دارويي متعدد يه يك عامل عفوني مي‌تواند سبب مقاومت آن به داروهاي انتخابي بر عليه آن گردد و درمان را با دشواري مواجه سازد گزارشات بسياري از تحقيقاتي كه ‌در آن ها مقاوم سازي به آنتي بيوتيك ها مدّ نظر بوده است وجود دارد به عنوان مثال به گزارش Sunshineمحققين مركز تحقيقات دفاعي آلمان اقدام به استفاده از روش هاي نوتركيبي جهت مقاوم سازي باكتري
تولارمي به آنتي‌بيوتيك هاي مختلف نموده اند. توليد گونه جديدي از عامل سياه زخم مقاوم در برابر آنتي بيوتيك هاي مختلف از طريق مهندسي ژنتيك و توليد «اسپور» خشك شده عامل سياه زخم از طرح هاي پنتاگون در عرصه توليد عوامل نوين بيولوژيك اعلام شده است.
3- مقاوم سازي به واكسن ها


بر اساس مقاله منتشر شده در مجله واكسن، محققان شوروي سابق با استفاده از روش هاي نوين، گونه جديدي از باكتري سياه زخم را تهيه كرده اند كه قادر است از سدّ ايمني ايجاد شده توسط واكسن سياه زخم گذشته و در واقع اين سويه با توجه به عدم ايمني متقاطع با سويه هاي طبيعي، حتي در افراد ايمن شده بر عليه سياه زخم، نيز ايجاد بيماري كشنده مي‌كند.

4- افزايش مقاومت به عوامل محيطي و پايدار سازي آن به شرايط خاص


با توجه به حساسيت عوامل عفوني، بويژه عوامل ويروسي به عوامل محيطي چون دما، خشكي، نور و اشعه ماورا بنفش، امكان مقاوم سازي آنان به روش هاي مختلف از جمله تغييرات ژنتيكي وجود دارد. اين گونه تغييرات مي‌تواند سبب بقاي بيشتر و انتشار گسترده تر عامل عفوني گردد.

5- دَرهم شكستن سيستم ايمني


تهيه ويروس هاي جديدي كه بتوانند با تهاجم به سلول هاي سيستم ايمني كه سدّ اوليه در مقابل هر گونه عفونتي هستند مي‌تواند بسيار خطرناك باشد. در مورد ويروس ايدز كه دقيقا با حمله به سيستم ايمني، و سازشكاركردن اين سيستم، فرد سالم را در مقابل تمام عوامل عفوني ديگر حساس و بي دفاع مي سازد از جمله ويروس هاي نوپديدي است كه از نظر بسياري از محققين توسط روش هاي نوتركيبي در مراكز نظامي تهيه شده است.

6 ـ تغيير ساختار سطحيجهت فريب سيستم تشخيص آزمايشگاهي (مثلا با تغيير آنتي ژن هايي كه در تشخيص يك عامل عفوني به كار مي‌رود بدون آنكه بيماريزايي آن تغيير يابد عامل عفوني تهيه نمود كه روش هاي تشخيصي ميكروب شناسي آن را ميكروبي بي خطر شناسايي نمايد).

7 ـ وارد نمودن ژن هاي سموم خطرناك


در دو دهه گذشته ژن هاي رمز كننده اغلب سموم خطرناك ميكروبي. گياهي و جانوري مانند سم بوتولينوم، كزاز، وبا، شيگا توكسين، سم كورار، كبرا، افعي، انواع عقرب ها و ساير جانداران سمي و انواع سموم گياهي مانند ريسين و ابرين شناسايي و تعيين رديف گرديده اند. ژن هاي بسياري از اين سموم در باكتري هاي ديگر كلون شده و سموم نوتركيب توليدي، مورد بررسي قرار گرفته اند. بديهي است كه با توجه به اين توانايي ها و امكان انتقال اين ژن هاي خطرناك به داخل ژنوم يك ميكروب غير بيماريزا ميكروبي جديد و بسيار خطرناك جهت سلامتي بشر و ساير جانداران ايجاد خواهد شد.

8 ـ ساخت ويروس هايي با عملكرد بسيار اختصاصي


با توجه به شناسايي ساختار هاي سلولي و گيرنده هاي اختصاصي سطح سلول هاي بافت هاي مختلف و ژن هاي آن ها امكان تهيه عوامل عفوني كه به طور اختصاصي به ارگان خاصي حمله نمايند وجود دارد.

9 ـ ساخت عوامل بيماريزاي همزيست دوگانه


به نحوي كه جهت ايجاد بيماريزايي حضور هر دو عامل ضروري باشد و فرايند بيماريزايي و تشخيص پيچيده و دشوار گردد.

10 ـ عواملي كه تركيبات پروتئيني خاصي ترشح مي‌كنند


اين تركيبات مي‌تواند بسيار متنوع باشد. در اين مورد با توجه به شناسايي ژن هاي رمزكننده تنظيم كننده هاي مغزي كه در عين كوچكي مولكول از اهميت فوق العاده‌اي در تنظيم فعاليت هاي بدن دارند استفاده شده است كه مي‌تواند سبب تغيير در رفتار و اعمال ارادي و غير ارادي موجود گردد.

11 ـ كاهش دورة نهفتگي


جهت عوامل بيماريزايي كه دوره كمون طولاني دارند.

12 ـ افزايش ميزان سرايت


افزايش قابليت سرايت عامل از فردي به فرد ديگر، مثلا اگر ژن هاي بيماريزايي و حدت يك عامل غير تنفسي وارد ساختار وراثتي ويروس سرماخوردگي و آنفلوآنزا گردد كه داراي قدرت بالاي انتشار و همه گيري است مي‌توان حدس زد كه اين عامل جديد چگونه با داشتن دو مشخصه سرايت سريع از فردي به فرد ديگر از طريق سيستم تنفسي و در عين حال قدرت بيماريزايي شديد عاملي بسيار خطرناكي خواهد بود.

13 ـ افزايش توان كنترل در ايجاد عفونت


ممكن است از طريق مهندسي ژنتيك، عوامل بكارگرفته شده براي ساخت سلاح هاي بيولوژيك بيشتر تحت كنترل درآيند. اين كار از طريق دستكاري ژن ها صورت مي­گيرد و از اين طريق، بقاي يك جمعيت باكتريايي هنگام آزاد شدن در محيط، برنامه­ريزي مي­شود. به­­عنوان مثال، مي­توان يك ميكروارگانيسم را از نظر ژنتيكي طوري طراحي كرد كه فقط در يك شرايط محيطي ويژه بقا يابد. همچنين مي­توان توالي­هاي تنظيم­گري به نام
"ژن هاي خودكشي مشروط" را طراحي نمود. اين توالي­ها سبب مي­شوند ميكروارگانيسم پس از آنكه به­ حدّ مشخصي تكثير يافت، نابود شود. با وارد كردن چنين ژن هايي به داخل پيكرة عامل بيماري­زا، مي­توان عواملي براي سلاح هاي بيولوژيك خلق نمود كه براي مدت زمان معيني، سبب توليد بيماري مي­شوند و سپس خودبخود مي­ميرند.
كاهش حساسيت عوامل نسبت به دفاع ايمونولوژيكي


از طريق انتقال ژن مي­توان آنتي­ژن هايي كه در سطح خارجي ويروس بيماري­زا يا سم قرار دارند را به گونه­اي تغييرداد كه ويروس يا سم مذكور به دفاع ايمونولوژيكي ميزبان (كه از قبل وجود دارد)، يا واكسن­هاي استاندارد و يا ضد سم­ها حساس نباشد (چون در ساختمان اغلب سموم بخش­هايي كه خواص آنتي­ژنيكي دارند، به جاي آنكه نزديك بخش­هاي مسئول خواص سمي‌باشند در قسمت چارچوب مولكول واقع شده­اند و لذا مي­توان خواص ايمونولوژيكي يك سم را تغيير داد، بي‌آنكه بر فعاليت بيولوژيكي آن تاثير نامطلوبي داشته باشد).

سلاح هاي ژنتيكي (سلاح هاي نژادي)


در چند سال گذشته جامعه پزشكان انگليس كتابي با عنوان Weapons and Humanity را كه مخاطب آن جامعه پزشكي است منتشر نموده است و در آن به نقش مهم جامعه پزشكي در بهره برداري صحيح از علوم پيشرفته چون بيوتكنولوژي و مهندسي ژنتيك اشاره نموده است. يكي از مصداق هاي بسيار مهم مطرح شده كه مبناي تحقيق را تشكيل داده است تهيه سلاح هاي نژادي با استفاده از اطلاعات حاصل از پروژه ژنوم انساني است. با توجه باينكه تفاوت هايي در ژنوم نژادهاي مختلف وجود دارد از نظر علمي اين امكان وجود دارد كه بتوان ويروس ها و يا عوامل عفوني جديدي را به نحوي دستكاري و توليد نمود كه نژاد خاصي را به طور اختصاصي بيمار نمايد. بررسي هاي چند ساله گذشته از وجود برنامه هايي براي تهيه چنين مواردي در برخي كشورها مانند رژيم صهيونيستي و همچنين دولت سابق افريقاي جنوبي افشا گرديده است.

ممكن است بتوان از طريق برچسب­ زدن ژنتيكي، امكان هدف گرفتن جمعيت­هاي خاص را بوجود آورد. استون بلاك از دانشگاه پرينستون آمريكا اظهار مي­دارد كه برچسب زدن ژنتيكي سبب به­ وجود آمدن نسل جديدي از ويروس ها مي­شود كه به ­منظور هدف قرار دادن ساختار ژنتيكي جوامع خاص مورد استفاده قرار مي­گيرد. چنين عواملي مي­توانند به­ طور پنهاني در جامعه پخش شوند و به آساني در يك زمان معين آزاد گردند. مبارزه با اين تسليحات بيولوژيك نسل چهارم بسيار مشكل خواهد بود. گزارش شده است كه موسسه تحقيقات جنگ بيولوژيك "نزتزيونا در اسرائيل"، در حال توسعة يك سلاح بيولوژيك قومي بر عليه اعراب است. همچنين ادعا شده كه تحقيقات مشابهي در آفريقاي جنوبي و در دوران رژيم نژاد پرست اين كشور جهت تهيه ويروس هايي كه بتوانند به طور اختصاصي سياه پوستان را مبتلا نمايند انجام گرفته است.
بيماري سارس مدل مناسبي جهت بررسي


در اين زمينه بايد به همه گيري بيماري سارس كه در سال 2003-2002 در جهان شيوع پبداكرد اشاره نمود. پس از تعيين ساختار ژنتيكي ويروس جديد و بررسي هاي مختلف از نظر شباهت آن به ساير ويروس ها مشخص گرديد كه يك ويروس نوتركيب واجد ساختارهاي ژنتيكي مشابه به كروناويروس هاي انساني و دامي است. در واقع مشخص گرديد كه كروناويروس جديد كه به نام ويروس سارس ناميده شد حاصل نوتركيبي ژنتيكي بين كروناويروس هاي مختلف مي‌باشد. حال آنكه اين نوتركيبي در طبيعت صورت گرفته است و يا به طور مصنوعي با دخالت دست انسان و در آزمايشگاه هاي پيشرفته تهيه شده است قابل تامل است.

البته از نظر تاريخي سوابق متعددي از ويروس هاي نوپديد مانند گونه هاي جهش يافته ويروس آنفلوآنزاي انساني و دامي (مانند آنفلوآنزاي مرغي و خوكي) وجود داشته است كه به دليل خصوصيت جهش زايي ويروس هاي با ژنوم RNA قابل انتظار است ولي نكته‌اي كه در باره ويروس سارس قابل توجه است اندازه ژنوم ان است ( 30 هزار جفت باز) كه به عنوان يكي از بزرگترين ويروس هاي با ساختار ژنومي RNA شناسايي گرديده است.
فرضيات مختلفي در باره نحوه ايجاد و شيوع ويروس عامل سارس طرح گرديده است كه اين عامل را به عنوان مدلي ارزشمند جهت مطالعات همه گيرشناسي، تشخيص، درمان و مقابله با عوامل عفوني نوپديد مورد توجه متخصصين بيماري هاي عفوني، همه گيرشناسي و متخصصين زيست شناسي مولكولي قرار داده است. به طور خلاصه اين فرضيات بشرح ذيل مي‌باشند :
الف : ويروس سارس كه گونه جهش يافته و يا به تعبيري نوتركيب از ويروس هاي خانواده كروناويروس دامي و انساني است منشايي طبيعي دارد.
به تعبير ديگر اين ويروس به همين شكل در جانداراني بدون ارتباط با بشر و جوامع بشري وجود داشته ولي تا آذرماه سال 1382 شمسي، وارد بدن انسان نشده ولي در آن زمان به طور اتفاقي در تماس با اولين انسان، باعث ايجاد بيماري گرديده و منتشر شده است.
ب : اين ويروس حاصل نوتركيبي ويروس هاي مختلف دامي در محلهايي است كه دامهاي مختلف ( طيور و پستانداران مانند مرغ، خروس، اردك، غاز، بوقلمون، خوك، بز، گاو، گوسفند) در كنار هم نگهداري مي‌شوند
و در طي چندين سال تلاقي ويروس ها به طور طبيعي نوتركيبي رخ داده و ايجاد شده اند. سوابقي از ايجاد ويروس هاي جديد بدين شكل در مناطقي با شيوه دامپروري ذكر شده در آسيا و خاور دور و همچنين در دامپروري هاي صنعتي با تعداد بسيار زياد دام مانند مرغداري ها ديده شده است. سويه هاي جديد ويروس آنفلوآنزاي خوكي، مرغي كه قادر به بيماريزايي در انسان هستند قبلا نيز شناسايي شده اند كه حاصل نوتركيبي ويروس هايي غاز و خوك بوده است و اين چرخه اغلب حدود 5 تا 10 سال طول مي‌كشد و به همين دليل همه گيري هايي با عوامل نوپديد با اين فواصل ديده مي‌شود.
ج ـ ويروس حاصل نوتركيبي مصنوعي يا بدست بشر با اهدافي مانند تهيه واكسن يا تضعيف ويروس و ساير موضوعات تحقيقاتي بوده است كه به طور اتفاقي وارد جوامع انساني شده است،
مانند اينكه ويروس جهت انجام آزمايشات به طيور و يا ساير حيوانات آزمايشگاهي تلقيح شده و به نحوي اين حيوانات ويروس را به كاركنان، يا افراد ديگر انتقال و سپس وارد جامعه شده است.
دـ ويروس نوتركيب به دست بشر تهيه شده و جهت ايجاد رعب و هراس و ساير مقاصد سياسي و اقتصادي به طور عمدي پخش گرديده است.
بررسي هايي كه در طول اولين همه گيري و پس از خاتمه آن در مورد شناسايي نوع ويروس عامل بيماري سارس، منشاء و نحوه انتشار آن صورت گرفته است ابهامات بسياري را ايجاد نموده به نحوي كه حتي در مورد صحت قطعي اينكه ويروس اعلام شده عامل اصلي همه گيري مي‌باشد اختلاف نظر وجود دارد. برخي از محققين اعلام نموده اند كه كروناويروس جديد عامل سارس است و برخي ديگر عوامل ويروسي ديگري را در اين همه گيري دخيل مي دانند. آيا حضور دو ويروس كرونا و متاپنومونيا در يك بيمار، عامل شدت بيماريزايي آن بوده است؟ چرا فقط 5 تا 10% مبتلا يان جان خود را از دست داده اند ؟ آيا ويروس در افراد مختلف با ايجاد جهش، تغيير شكل داده و ويروس هاي جديدي ساخته شده كه ويرولانس برخي از آن ها از گونه اوليه بيشتر بوده ‌است. تحقيقات منتشر شده‌اي در مورد انجام نوتركيبي و جهش در كروناويروس ها وجود دارد كه نشان مي‌دهد با دستكاري كوچك در ساختار ژنوم اين ويروس، ويروس هايي با مشخصات جديد ايجاد مي‌شود.
تحقيقات دانشمندان جهت شناسايي منشاء ويروس در ايالت گوانگ جو كه اولين مورد بيماري سارس در ان مشاهده شد بر ميزان ابهامات افزوده است. متخصصين با تعجب مشاهده نمودند كه ويروسي شبيه عامل سارس در انواع گونه هاي جانوري بررسي شده در محل مانند پرندگان، پستانداران و حتي خزندگان وجود دارد. اينمورد عجيب كه ويروسي بتواند چنين سد گونه هاي مختلف را شكسته و در همه آنان رشد و تكثير يابد بسيار قابل توجه و از سويي نگران كننده است.
برخي مطرح نموده اند كه اين ويروس به شكلي كه در طبيعت نوتركيبي و جهش صورت مي‌گيرد توسعه نيافته و نوتركيبي آن غير طبيعي و مصنوعي است و به همين دليل شيوه‌اي غير طبيعي در شيوع و عبور از سد گونه ها دارد چيزي كه در هزاران نوع ويروس وحشي و طبيعي ديگر مشاهده نمي‌گردد. و هنوز با در اختيار بودن پيشرفته ترين ابزار و روش هاي حساس و دقيق مشخص نگرديده است كه اين ويروس از كجا منشاء گرفته است. به نظر مي‌رسد همانند پاكت هاي حاوي اسپور سياه زخم، منتشر شده در آمريكا كه هنوز منشاء آن مشخص نگرديده شايد هرگز محل واقعي ويروس سارس نيز مشخص نشود.
سوابقي در دو دهه گذشته از مرگ دست جمعي دولفين ها و ساير جانوران دريايي در آب هاي آزاد مشاهده شده كه بعدا اعلام گرديد در اثر ورود فاضلاب آزمايشگاه هاي تحقيقاتي به دريا ايجاد شده است. در اين آزمايشگاه ها روش هاي نوتركيبي بين ميكروب هاي بي خطر صورت مي‌گرفته وكسي تصور خطرات احتمالي جهت موجودات زنده را نداشته است.
پس از اين وقايع بود كه مقرّرات ايمني زيستي حتي در آزمايشگاه هايي كه در آن ها روش هاي نوتركيبي بر روي ميكروب هاي بي خطر استفاده مي‌شد الزامي‌گرديد. بنابراين كشف عامل و منشاء اصلي و واقعي عامل سارس مي‌تواند پاسخ بسياري از سئوالات فوق و راهي جهت شناسايي و پيشگيري از همه گيري هاي احتمالي عوامل نوپديد در آينده باشد. به هر حال بررسي تجارب كسب شده از شناسايي و كنترل همه گيري سارس، بسيار ارزشمند و كاربردي است.
نقش مهندسي ژنتيك در كنترل عوامل عفوني نوپديد


همچنان كه ذكر شد مهندسي ژنتيك به عنوان فنآوري غالب قرن حاضر نقش حياتي در بهداشت و درمانء ايفاء كرده و روز بروز بر اهميت آن افزوده مي‌شود.

جهانگيري نوپديدي سارس، اهميت فوق العاده روش هاي مولكولي و نوتركيبي ژن در مقابله با همه گيري عوامل عفوني نوپديد را آشكار ساخت. قبل از ابداع چنين روش هايي شناسايي يك عامل نوپديد سال ها طول مي‌كشيد. به عنوان نمونه مي‌توان به شناسايي عامل ايدز و همچنين عامل آنفلوآنزاي همه گير اشاره نمود. در حاليكه از آغاز اولين موارد بيماري سارس تا شناسايي كامل و حتي تعيين رديف ژنوم ويروس سارس بيش از چند ماه طول نكشيد. طبيعي است كه اولين گام در مقابله با يك عامل عفوني نوپديدي كه در سطح جهاني منتشر گرديده است و بسرعت نيز از طريق تنفسي سرايت مي يابد شناسايي عامل عفوني است.
با توجه به دشواري كشت و جدا سازي ويروس هاي خانواده كروناويروس و بسياري از عوامل عفوني نوپديد، شناسايي اين عوامل با دشواري بسيار مواجه مي‌باشد وليكن كشف و ابداع روش هاي فوق العاده حساس مهندسي ژنتيك كه قادر به شناسايي مقادير بسيار اندك ژنوم عامل عفوني حتي در نمونه هايي كه فاقد عامل عفوني زنده است سبب گرديد كه متخصصين بتوانند از نمونه هاي بيماران با استفاده از اين روش ها قطعات اوليه ژنوم ويروس را شناسايي و يا تعيين رديف آن و مقايسه اين رديف ها با بانك اطلاعات ژنومي به نوع ويروس پي ييرند.
كسب اين اطلاعات اوليه منجر به تعيين رديف كامل ژنوم ويروس سارس گرديد كه ضمن شناسايي كامل ويروس امكان شناسايي و تشخيص سريع را در همان هفته هاي اول شيوع بيماري فراهم ساخت و سازمان جهاني بهداشت، رديف ژنوم و همچنين رديف پرايمرهاي مورد نياز جهت تشخيص سريع اين ويروس را از طريق سايت اينترنتي خود در اختيار همگان قرار داد.
داشتن اطلاعات ساختار ژنومي، زمينه مناسبي جهت شناسايي پروتئين ها و ساختار مولكولي ويروس و امكان طراحي و تهيه دارو و واكسن را فراهم مي سازد.
بنابراين روش هاي نوتركيبي ژن و مهندسي ژنتيك، ابزاري قدرتمند جهت تشخيص سريع، و پيشگيري از شيوع عوامل نوپديد عفوني است.

جنبه هاي حقوقي و اخلاقي


تدوين مقررات حقوقي و ايمني مناسب در به كارگيري روش هاي مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي و مقررات بين المللي مانند كنوانسيون منع توسعه سلاح هاي بيولوژيك و تعهد كشورها به عدم استفاده غير صلح‌آميز از بيوتكنولوژي، همچنين تدوين مقـررات كنترل و بازرسي و تنبيه متجـاوز، و مهمتـر از آن همكاري هاي علمي و

جدول 2 ـ نام و اندازه ژنوم برخي از ميكروبهايي كه به طور كامل تعيين رديف گرديده اند


نام ميكروب


اندازه ژنوم


Bacillus anthracis
Ames

5227 Kb


Shigella flexneri
serotype 2a 2457T

4599 Kb


Bacillus cereus
ATCC 14579

5411 Kb


Coxiella burnetii
RSA 493

2100 Kb


Salmonella enterica
Typhi Ty2

4791 Kb


Streptococcus pyogenes
M3 (SSI-1)

1894 Kb


Vibrio parahaemolyticus
RIMD 2210633

5165 Kb


Clostridium tetani
88

2799 Kb


Pseudomonas putida
KT2440

6100 Kb


Shigella flexneri,2a
301

4607 Kb


Plasmodium yoelii yoelii
17XNL

23100 Kb


Plasmodium falciparum
3D7

22900 Kb


Brucella melitensis biovar suis
1330

3310 Kb


Yersinia pestis
KIM5 P12 (Biovar Mediaevalis)

4600 Kb


Streptococcus pyogenes
MGAS315

1900 Kb


Staphylococcus aureus subsp. Aureus
MW2

2820 Kb


Clostridium perfringens
13

3031 Kb


Listeria monocytogenes
EGD-e

2944 Kb


Salmonella typhimurium,LT2
SGSC1412

4857 Kb


Salmonella typhi
CT18

4809 Kb


Streptococcus pneumoniae
R6

2038 Kb


Yersinia pestis
CO-92 (Biovar Orientalis)

4653


Mycobacterium tuberculosis
CDC1551

4403 Kb


Rickettsiaconorii
Malish 7

1268 Kb


Streptococcus pneumoniae
TIGR4 ATCC-BAA-334

2160 Kb


Mycoplasma pulmonis
UAB CTIP

963 Kb


Staphylococcus aureus
Mu50 (VRSA)

2878 Kb


Streptococcus pyogenes
SF370 (M1)

1852 Kb


Pasteurella multocida
Pm70

2250 Kb


Escherichia coli O157:H7.
Sakai

5594 Kb


Mycobacterium leprae
TN

3268 Kb


Pseudomonas aeruginosa
PAO1

6264 Kb


Vibrio cholerae
serotype O1, Biotype El Tor, strain N16961

4000 Kb


Chlamydophila pneumoniae
J138

1228 Kb


Neisseria meningitides
Z2491 (serogroup A)

2184 Kb


Chlamydia trachomatis
MoPn / Nigg

1069 Kb


Chlamydia pneumoniae
AR39

1229 Kb


Neisseria meningitides
MC58 (serogroup

2272 Kb


Campylobacter jejuni subsp. Jejuni
NCTC 11168

1641 Kbفني در بهره‌گيري صنعتي از توانمندي هاي بيوتكنولوژي بين كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه جهت رفع نيازهاي آنان و كم كردن فاصله علمي، صنعتي و اقتصادي در بين كشورهاي جهان راه حل مناسبي جهت پيشگيري از اين مخاطرات است. تدوين قوانين حمايتي و نظارتي چون ايمني زيستي، تنوع زيستي، مالكيت معنوي، مشاركت در طرح هاي تحقيقاتي مشترك و بين المللي، همكاريهاي علمي ـ فني بين موسساتي، كشوري، منطقه‌اي و بين المللي و ارتباط محققين با يكديگر از راه هاي ديگر شفاف سازي تحقيقات و توسعه بيوتكنولوژي و كاستن از تبعات منفي آن مي‌گردد. در اين رابطه جنبه هاي حقوقي ارتباطات علمي و فني، خريد دانش فني، انتقال تكنولوژي، حفظ ارزش هاي بومي، حقوق مالكيت ذخاير و منابع ملي و همچنين مالكيت معنوي نتايج تحقيقات محققين از مهمترين عواملي است كه بايد مد نظر قرار گيرد.

نكته مهم در اين مورد اين است كه امروزه بيوتكنولوژي به عنوان فنآوري استراتژيك و برتر قرن بيست و يكم در كشورهاي پيشرفته ابعاد اقتصادي بسيار عظيمي يافته و سرمايه گذاري هاي كلاني در زمينه تحقيق و توسعه آن صورت مي‌گيرد در حالي كه كشورهاي در حال پيشرفت، قادر به چنين سرمايه گذاري هايي نيستند و بيش از كشورهاي پيشرفته به توانايي هاي آن نيازمند هستند، حاصل اين امر فاصله روز افزون رشد و توسعه صنايع بيوتكنولوژي و دانش فني آن در كشورهاي پيشرفته و عقب ماندگي بيشتر دركشورهاي ديگر است كه سبب وابستگي بيشتر آن ها مي‌گردد. از سوي ديگر طرح كاربردهاي دوگانه بيوتكنولوژي سبب گرديده است كه كشورهاي پيشرفته با اين بهانه از صدور دانش فني، تجهيزات و مواد مورد نياز تحقيق، توسعه و صنايع بيوتكنولوژي به كشورهاي در حال توسعه مستقل، خود داري مي‌كنند كه خود سبب مشكلاتي از نظر حقوق بين الملل در توافق و اجراي كنوانسيون هاي بين المللي مي‌گردد.
بنابر اين جنبه هاي حقوقي و اخلاقي استفاده از بيوتكنولوژي در بعد ملي و بين المللي، نيازمند تعريف و تبيين است.

منابع1- Biological Weapons and the New Genetics: The Need for Verification, Biological Weapons and Genetic Technologies Number 2 2 GeneWatch UK, January 2001.


2- British Medical Association (1999) Biotechnology Weapons and Humanity. Harwood Academic Publishers: Amsterdam.


3- Barnaby, W. (1997) The Plague Makers. The secret world of biological warfare. Vision Paperbacks: London.


4- New York Times 5th April 1999. ‘Defector tells of Soviet and Chinese Germ Weapons’.


5- Stern, J. (1999) The Ultimate Terrorist. Harvard University Press: Cambridge MA.


6- The Guardian, October 12th 1998 ‘Israelis dice with danger at germ warfare plant’.


7- The Guardian, January 22nd 1999 ‘South Africans were working on black-only germ’.

8- Anon (1992) Race Weapon is possible. Defense News. March 23, p2. Cited in British Medical Association (1999) Biotechnology Weapons and Humanity.

Harwood Academic Publishers: Amsterdam, p57.


9-
Carina Dennis , The bugs of war, Could our knowledge of microbial genomics and skill in genetic engineering be used to create ‘enhanced’ bioweapons?.NATURE., VOL 411 ,17 MAY 2001.

10- Milton Leitenberg , Biological Weapons and “Bioterrorism” in the First Years of the 21st Century. Center for International and Security Studies, School of Public Affairs University of Maryland. Conference on “The Possible Use of Biological Weapons by Terrorists Groups: Scientific, Legal, and International Implications Rome, Italy May 15, 2002.


11- Fifth Annual Conference on New and Re-Emerging Infectious Diseases , April 18–19, 2002, the College of Veterinary Medicine, University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC).


12- Claire M. Fraser 1 & Malcolm R. Dando , Genomics and future biological weapons: the need for preventive action by the biomedical community. Nature 22 October 2001.


13- EMERGING INFECTIOUS DISEASES - CONSENSUS ON NEEDED LABORATORY CAPACITY COULD STRENGTHEN SURVEILLANCE, Surveillance of Emerging Infectious Diseases Report to the Chairman, Subcommittee on Public Health, Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, U.S. Senate February 1999.


14- An Introduction to Biological weapons, and the Relationship to Biosafety. The sunshine Project; April 2002.


15- Technologies Underlying Weapons of Mass Destruction. Chapter 3: Technical Aspects of Biological Weapons Proliferation. PP. 113- 117.


16- Pomerantsev AP. Staritsin NA. Mockov YV. Marinin LI., Expression of cereolysine ab genes in Bacillus anthracis vaccine strain ensures protection against experimental hemolytic anthrax infection, Vaccine 15(17-18):1846-1850, Dec 1997.


17- Genetic engineering is regularly used to produce lethal bacteria, sunshine Project; 2001.


18- Meeting Report. Programme for countering Emerging Infectious Diseases (ProCEID) by Prophylactic Diagnostic and Therapeutic Measures. Mission Statement. Revised. Biological 24:71-74, 1996.
[size=medium]

[b]19- Becker Y. The consequences of a biological war: Can we protect humans and animals by synthetic peptides and DNA vaccines? in First Forum of the International Scientific Panel on the Possible Consequences of the Misuse of Biological Sciences 3-6 December 1997. Villa Ol

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۹:۲۷ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,605
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,646.00

ارسال: #7
RE: گرایش های بیوتکنولوژی
وضعيت بيوتكنولوژي در ايران

هرچند توجه به بيوتكنولوژي در ايران، تنها با چندينسال تاخير نسبت به بسياري از كشورهاي جهان، در اواسط دهه 80 ميلادي (60 هجري) آغازشده است، ولي اگر امكانات و منابع تخصيص‌يافته به بيوتكنولوژي كشور را بررسي كرده ومنصفانه قضاوت نماييم، سرآغاز توجه نسبتاً جدي به مقولة بيوتكنوژي نوين در ايران طي5سال اخير بوده است (البته اين توجهات نيز كافي نبوده است). در دهه‌هاي اخير كهبسياري از كشورهاي جهان، مرحله ايجاد ساختار و انجام پژوهش‌هاي بيوتكنولوژي را پشتسر گذاشته و به مقوله گسترش توليدات صنعتي و تجاري‌سازي فرآورده‌هاي بيوتكنولوژيپرداخته‌اند، در ايران همچنان در شروع بحث ايجاد ساختار و پژوهش‌هاي بنيادي اينفناوري هستيم.با عنايت به دستاوردها و توانمندي‌هاي ويژه بيوتكنولوژي، بايستيدر كشور ما نيز همچون ساير كشورها، توسعة بيوتكنولوژي گامي مهم در جهت رسيدن بهاستقلال و خودكفايي اقتصادي، به خصوص در بخش كشاورزي و تأمين احتياجات جمعيت روبهرشد دانسته مي‌شد، اما مرور فعاليت‌هاي كشور در زمينه بيوتكنولوژي بيانگر اينواقعيت است كه روند رشد اين فناوري در كشور بسيار كند بوده است و هنوز نتوانسته‌ايمبه نقطه مطلوب و شايسته در اين زمينه دست يابيم. اگر چه ايران طي چند سال اخيرتوانسته است گام‌هاي بلندي براي كسب دانش فني، تهيه تجهيزات مورد نياز اين فناوري وكاهش فاصله با جهان بردارد؛ اما با توجه به سرعت بسيار بالاي پيشرفت اين علم، اينسرمايه‌گذاري‌ها به هيچ ‌وجه كافي نبوده است. اين در شرايطي است كه كشور از نقاط قوت وتوانمندي‌هاي بالقوه بسيار زيادي در اين زمينه برخوردار است. وجود مراكز و موسساتتحقيقاتي معتبر و نيروي متخصص ماهر كه بعضاً از فرصت‌هاي اندك استفاده كرده ودستاوردهاي پژوهشي و حتي توليدي قابل‌توجهي نيز براي كشور به ارمغان آورده‌اند، ازجمله اين توانمندي‌ها مي‌باشند. از سوي ديگر، نيازهاي كشور در حوزه‌هاي استراتژيكامنيت غذايي، بهداشتي و زيست‌محيطي موجبات توجه بسيار بيشتر به گسترش اين فناوريراهبردي را فراهم مي‌نمايد. متأسفانه باتوجه به عدم سرمايه‌گذاري كافي در اينزمينه، چنين به‌نظر مي‌رسد كه جايگاه فناوري ‌زيستي نزد مسئولين و برنامه‌ريزان عاليكشور تاكنون ناشناخته مانده است؛ از طرفي به دلايل متعدد نتوانسته‌ايم از امكانات وظرفيت‌هاي اندك موجود نيز به طور بهينه بهره‌برداري نماييم و استراتژي معيني برايتوسعة آن در كشور تعريف كنيم. تا‌‌كنون سياست و برنامه هدفمند و مشخصي براي توسعهفعاليت‌هاي آموزشي، پژوهشي و صنعتي بيوتكنولوژي در كشور وجود نداشته و بودجه كافيبراي توسعه اين حوزه مهم علمي اختصاص نيافته است. اكثر فعاليت‌هاي علمي در اينحوزه، متكي به بودجه‌هاي محدود مؤسسات و مراكز پژوهشي بوده و هيچ ساختار واحدي برايهدايت پروژه‌هاي پژوهشي و توليدي و به ثمر رساندن آنها از بعد صنعتي وجود نداشتهاست. از سوي ديگر، برخي ارگان‌ها و سازمان‌هايي كه در زمينه امور پشتيبانيفعاليت‌هاي بيوتكنولوژي دخالت دارند، از قبيل سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور،سازمان محيط‌زيست، وزارت صنايع، گمرك و نهادهاي ثبت امتياز (پتنت) و صدور مجوز فروشو مصرف فرآورده‌هاي زيستي، بواسطه ضعف قوانين و يا فقدان نيروهاي كارشناس و متخصصنتوانسته‌اند همگام با توسعه بيوتكنوژي عمل نمايند. به هر حال، در اين برههزماني كه بيوتكنولوژي به عنوان فناوري كليدي قرن 21 شناخته مي‌شود و با سرعت فراواندر حال رشد است، تصميم‌سازان، سياستگذاران و همچنين مديران مرتبط با بيوتكنولوژيكشور نقش حساسي را بر عهده دارند و بايد فعالانه و همگام در جهت‌دهي صحيح منابعمالي و انساني به سمت توليد حركت نمايند
نتيجه گيري و چشم انداز
جهان در دهه‌هاي پاياني قرن بيستم شاهد تحولات عظيم و سرنوشت‌سازي در علوم‌زيستيبود. كشورهاي ابر قدرت در نتيجة فرصت‌سنجي و سرمايه‌گذاري صحيح در عرصه فناوريزيستي، بنيادهاي مستحكمي را پايه‌ريزي كردند و با اولويت بخشيدن به تحقيق و توسعهدر اين حوزه، روند شكل‌گيري آنرا به نفع خويش هدايت نمودند. با چنين روند روبه‌رشديو با توجه به گستردگي كاربردهاي اين فناوري، آگاهان اقتصادي و صاحب‌نظران عرصهسياست، نقش تعيين‌كننده‌اي براي صنايع مبتني بر زيست‌فناوري در قرن بيست‌ويكمپيش‌بيني مي‌كنند؛ بطوريكه بسياري از حوزه‌هاي پزشكي، داروسازي، كشاورزي،زيست‌محيطي و صنعتي به تصرف فناوري‌زيستي درآمده و در واقع امنيت غذايي، اقتصادي،زيست‌محيطي و حتي نظامي ملل جهان به اتكاي آن رقم خواهد خورد.
به رغم آنكه ايجادو تحول اين فناوري حياتي به دست كشورهاي شمال (توسعه‌يافته و صنعتي) صورت گرفت، امانگاه واقع‌بينانه و فرصت‌شناسي رهبران سياسي و اقتصادي برخي كشورهاي در حالتوسعه سبب گشت، آنان نيز با اولويت بخشيدن به اين فناوري، به سطح مطلوبي از پيشرفتدست يافته و از خطر بحران‌هاي آينده رهايي يابند. مهمترين جنبة بحران‌زاي عدمتسلط بر فناوري زيستي آن است كه كشورهاي محروم از اين تكنولوژي، نه تنها ازدرآمدهاي سرشار و اشتغال برتر ايجاد شده توسط اين فناوري بي‌بهره مي‌شوند، بلكهبسياري از رشته‌هاي صنعتي و توليدي كه به نحوي از اين فناوري متأثر و يا بواسطة‌ آنمتحول شده‌اند، در اين كشورها غيراقتصادي و به تدريج تعطيل خواهند شد. عدم دستيابيبه سطوح قابل توجه از اين فناوري، همچنين موجب بي دفاع شدن كشورها در مقابل خطراتامنيتي و بحران‌هاي زيست‌ محيطي و كمبود غذا خواهد شد.
علاوه بر تهديدات مذكور كهناشي از عدم توجه جدي به اين تكنولوژي استراتژيك است، خطر از دست رفتن فرصت‌هايمغتنمي كه به‌واسطة جوان بودن اين تكنولوژي براي كشورهاي در حال توسعه وجود دارد،نيز قابل پيش‌بيني است. اين كشورها مي‌توانند پيش از بلوغ اين تكنولوژي و تقسيمكامل بازارها، با يك حركت منسجم و برنامه‌ريزي شده، شكاف ميان خود و كشورهاي پيشرورا كاهش داده و سهمي در بازارهاي جهاني براي خود فراهم كنند. بنابراين شايستهاست كه كشور را به سوي دست‌يابي به منافع حاصل از اين فناوري توان‌زا هدايت نموده وبا شناخت امكانات و فرصت‌هاي موجود، مسير دستيابي به آن را فراهم ساخت.

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۹:۳۵ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 2,605
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,646.00

ارسال: #8
RE: گرایش های بیوتکنولوژی
سند جامع بيوتكنولوژي صنعت نفت تدوين شد

معاون پژوهشي و فناوري وزير نفت از تدوين سند جامع بيوتكنولوژي صنعت نفت كه توسط دو پژوهشگاه ژنتيك و صنعت نفت به انجام رسيده است، خبرداد.
به گزارش خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)دكتر محمدرضا مقدم كه در نشستي پس از بازديد جمعي از مديران و پژوهشگران صنعت نفت از پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري، سخن مي‌گفت، اظهاركرد: چند سند در زمينه هايي از جمله كاتاليست، مواد شيميايي و دكل هاي حفاري تدوين شده و همچنين سند جامع زيست فناوري صنعت نفت و الزامات اجرائي آن توسط پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و پژوهشگاه صنعت نفت با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری کشور تكميل و تدوين شده است.
در اين بازديد اعضاي هيات علمي پژوهشگاه ژنتيك تصوير اجمالي از فعاليت هاي كاري خود را در خصوص موضوعاتي همچون بهره گيري از ميكروارگانيسم ها، توليد ديزل زيستي، حذف تركيبات گوگردي از مشتقات نفت خام و گاز طبيعي و بهره گيري از گياهان جهت حذف آلاينده ها ارايه دادند.
معاون پژوهشي وزير نفت نيز با مهم برشمردن توسعه زيست فناوري در صنعت نفت اظهار كرد: حركت موثر دراين زمينه، نيازمند داشتن برنامه كاري مشخص و امكاناتي اعم از سرمايه انساني، تجهيزات و زيرساخت هاي لازم است.
وي همچنين ضعف برخي پژوهش هاي انجام شده را بي توجهي به مشتري نهايي و نيازهاي آن، همچنين "چند صدايي" در انجام پژوهش ها عنوان و تصريح كرد: "يك صدايي" در پژوهش با هدف تامين نيازهاي مشتري و تمركز بر اولويت ها ، نياز اصلي در به ثمر رساندن پژوهش و فناوري در اين بخش است.
به گفته وي همچنين علت عدم موفقيت در اين حوزه موازي كاري و نقطه اي كار كردن در حوزه پژوهش و فناوري، سياست ها و استراتژي هاي مختلف و داشتن نظام فردي در كارها است.
مقدم تاكيد كرد: بايد ساختارها تغيير كند و گرايش به شبكه اي كار كردن را تقويت كنيم . اگر همه موارد يعني قطب علمي، مركز فناوري، توسعه دهنده ها ، كاربران و بالاخره شركت هاي متقاضي وظايف مشخصي در سند داشته باشند، همه چيز از ابتدا روشن و شفاف است و هركس وظيفه خويش را مي داند. پس ازآن با توسعه هر فناوري كاربران با اطمينان از شاكله و سابقه فناوري و با توجه به نيازشان نسبت به استفاده ازآن در بعد تجاري اقدام خواهند كرد.
در ادامه، بر اساس تصميمات گرفته شده و تاكيد معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت و با توجه به سوابق و اسناد فرادستي، مقرر شد سند زیست فناوری نفت با حضور ارکان پژوهشی تدوین شود.
به گزارش ايسنا سند پژوهشی زیست فناوری نفت با همکاری مشترک بین پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري و پژوهشگاه نفت انجام خواهد شد. همچنین سند یاد شده ظرف یک ماه آینده تدوین و برای طی مراحل اجرایی به معاونت پژوهش فناوری وزارت نفت ارسال خواهد شد.

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۱۹:۳۵ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.