به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دستاوردهای بیوتکنولوژی

نویسنده پیام
*
اعتبار: 138
سپاس کرده: 8,728
سپاس شده: 5,280 در 2,439 موضوع

امتياز: 3,030,645.00

ارسال: #1
دستاوردهای بیوتکنولوژی
درمان سرطان با اوریگامی دی‌ان‌ای

یک گروه تحقیقات سوئدی با استفاده از اوریگامی دی‌ان‌ای ساختاری برای رهاسازی دارو تولید کرده است. با این کار می‌توان دارو را به‌ صورت کنترل شده وارد سلول سرطانی کرد که در نهایت آسیب کمتری به سلول‌های سالم وارد می‌شود.
به گزارش سرویس فناوری ایسنا، محققان موسسه کارولینسکا مطالعات جدیدی درباره فرایندی موسوم به اوریگامی دی‌ان‌ای انجام داده‌اند که نتایج آن می‌تواند تاثیر سیتواستاتیک (سم) مورد استفاده در درمان سرطان را بهبود دهد. با استفاده از فناوری نانو پژوهشگران می‌توانند داروها را مستقیما به‌ درون تومور وارد کنند، بدون این که بافت‌های پیرامون آن دستخوش تغییر شود.
داروی دوکسوروبیسین مدت‌ها است که به‌ عنوان سیتواستاتیک برای درمان سرطان استفاده می‌شود، اما این ماده دارای عوارض شدیدی است، برای مثال این دارو موجب بروز حالت تهوع و بیماری عضلانی می‌شود.
برای رفع این مشکل محققان به‌ دنبال راه‌هایی هستند که با استفاده از آن بتوانند دارو را مستقیما به‌ درون سلول‌های سرطانی تزریق کنند، بدون این که سلول‌های دیگر آسیبی ببینند. یکی از این راه‌ها استفاده از نانوذرات مختلف است.
محققان این پروژه در مقاله‌ای که اخیر در نشریه «ACS Nano» به چاپ رساندند، نشان دادند که چگونه می‌توان از اوریگامی دی‌ان‌ای برای ایجاد ساختاری جهت حمل این دارو استفاده کرد.
اوریگامی دی‌ان‌ای روش جدیدی است که با کمک آن می‌توان نانوساختارهای مختلفی را از دی‌ان‌ای ایجاد کرد، دی‌ان‌ای ماده وراثتی موجود در سلول‌ها است. با استفاده از این روش، دانشمندان قادرند نانوساختارهای پیچیده‌ای تولید کنند که الگوهای مشخصی از پروتئین‌ها روی آنها وجود داشته باشد، در واقع پروتئین‌ها یا دیگر مولکول‌ها را می‌توان به آن متصل کرد.
کاری که پژوهشگران این پروژه انجام دادند، این بود که دارو را درون این ساختار اوریگامی قرار دادند، به‌ طوری که هیچ فشاری روی ساختار پیچیده دی‌ان‌ای وارد نیاید. با این کار دارو با سرعت کمتری نسبت به حالت عادی از ساختار خارج می‌شود، در نتیجه عملکرد آن نسبت به حالت عادی بهبود یافته و دارو با غلظت کمتری رهاسازی می‌شود.
«جورن هوگبرگ» نویسنده اول این مقاله می‌گوید: وقتی دی‌ان‌ای پیچ خوردگی کمتری داشته باشد، فضای بیشتری برای قرار دادن دارو درون آن وجود دارد. فضای بیشتر به منزله رهایش آهسته دارو از ساختار دی‌ان‌ای است. از دیگر مزایای این سیستم آن است که می‌توان از نفوذ دارو به سلول‌های سالم جلوگیری کرد.
منبع:ایسنا

امضا كاربر
من دیوانه ی آن لحظه ای هستم که تو دلتنگم شوی
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
عشق من ، بوسه با لجبازی ، بیشتر می چسبد!
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۲۰:۵۲ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*

ارسال: #2
RE: دستاوردهای بیوتکنولوژی
کشف یک باکتری به نام «ایران» ثبت بین‌المللی شد

با همت و تلاش یک محقق ایرانی برای اولین بار در تاریخ علمی یک گونه جدید باکتری با نام «مایکو باکتریوم ایرانیکوم » به نام ایران به ثبت جهانی رسید.
به گزارش بنیان به نقل از فارس، حسن شجاعی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد کارکرد این باکتری اظهار داشت: مایکو باکتریوم ایرانیکوم در بدن انسان موجب مننژیت شبه سل و همچنین ضایعات پوستی می‌شود.
وی افزود: این باکتری همزمان در ۶ مرکز تحقیقاتی در یونان، هلند، سوئد، آمریکا، ایتالیا و ایران کشف شد و چون ایران زودتر از همه آن را به کمیته بین‌المللی ثبت میکروب‌ها معرفی کرد، مایکو باکتریوم جدید به نام کشور کاشف آن یعنی ایران به نام مایکو باکتریوم ایرانیکوم Mycobacterium Iranicum نامگذاری شد.
شجاعی در مورد جزئیات این کار گفت: این گونه جدید از مایکو باکتریوم‌ها را ۷ سال پیش کشف کردم و پس از طی مراحل پیچیده جداسازی آن موفق شدم این گونه جدید را تحت نام کشورمان ثبت کنم.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: دو گونه دیگر از مایکو باکتریوم‌ها را نیز در زمان دانشجویی دکترای خود جداسازی کرده بودم ولی اروپایی‌ها آن را به نام خود ثبت کردند.
فقط یک مجله در دنیا به نام International journal of systemic and evolutionary microbiology مجاز به نشر مقالات مربوط به کشف میکروب‌های جدید است که در شماره جدید این نشریه مقاله مایکو باکتریوم ایرانیکوم به عنوان جدیدترین گونه مایکو باکتریوم های کشف شده منتشر شده است.

امضا كاربر
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۲۰:۵۳ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*

ارسال: #3
دانشمندان از سلول های بنيادين غده تيروئيد ساختند

دانشمندان برای نخستین بار از سلول های بنیادین برای ساخت غده تیروئید استفاده کردند.
به گزارش بنیان، خبرگزاری فرانسه از بروکسل گزارش داد، پژوهشگران دانشگاه آزاد بروکسل توانستند برای نخستین بار در بدن موشی که غده تیروئید نداشت، این غده را با سلولهای بنیادین تولید کنند.
این اقدام چشم اندازهای جدیدی در استفاده درمانی از سلول های بنیادین به دست می دهد.
فرانچسکو آنتونیکا، یکی از اعضای گروهی که موفق به انجام این روش شد، اظهار داشت: »برای ساخت غده تیروئید این موش، از سلولهای بنیادین پرتوان (چند پتانسیلی) استفاده کردیم؛ چرا که آنها توانایی تبدیل شدن به بافت سلولهای مختلفی را دارند که بدن جاندار را تشکیل می دهد.«
وی تصریح کرد پس از آزمایش چندین روش، اعضای گروه توانستند به بهترین شیوه ای دست بیابند که با آن، سلول های بنیادین به بافت تیروئیدی مانند یک غده طبیعی تبدیل شود و بتواند هورمون تیروئید ترشح کند.
به گزارش واحد مرکزی خبر، در مرحله دوم، این بافت با موفقیت در بدن موشی پیوند خورد که از داشتن چنین غده ای بی بهره بود.
غده تولید شده در آزمایشگاه توانست مانند یک غده طبیعی، به مدت طولانی هورمون تیروئید ترشح کند. تاثیر گذاری هورمون مترشحه از این غده نیز از خواص لازم برخوردار است.
منبع:بنیان

امضا كاربر
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۲۰:۵۳ عصر
*

ارسال: #4
بیوانفورماتیك و صنعت داروسازی اطلاعات ژنوم انسان، تنها منبع گسترش پایگاه­های اطلاعات زیستی نبوده­اند. اطلاعات حاصله از توالی­ یابی ژنوم باكتری­ها، قارچ­ها، گیاهان و حیواناتی كه از لحاظ تحقیقاتی و كشاورزی مفید هستند نیز در این موضوع دخیل بوده است. با این حال روند تجاری­سازی بیوانفورماتیك، با این تصور كه می­تواند مسیر ابداع و توسعه داروهای جدید را تغییر دهد، دچار نوسانات شدیدی شد.

در اواسط دهه 1990 شركت­های داروسازی به خاطر فقدان فراورده­های جدید در میان داروهای قدیمی، اقدام به یافتن روش جدیدی برای تولید دارو كردند. به عقیده سرمایه­گذاران، در طول دهه آینده، شركت­ های داروسازی پیشگام، باید بتوانند ده برابر تركیباتی را كه امروز به بازار ارائه می­شود تولید كنند تا سطوح رشد در حد 10 تا 15 درصد باقی بماند. علاوه بر این در چند سال آینده شركت­های داروسازی با لغو امتیاز بسیاری از داروها مواجه خواهند شد. درنتیجه این شركت­ها برای تجدید حیات دوبارة صنعت داروسازی و نوآوری در تولید محصولات جدید به روش­های مبتنی بر بیوانفورماتیك متوسل شده­اند. بطور خلاصه می­توان گفت كه اطلاعات حاصله از بیوانفورماتیك بازار آماده­ای را در اختیار صنعت قدیمی داروسازی قرار داده است. شركت­های بیوتكنولوژی چندین استراتژی اقتصادی را برای مواجهه با این مسئله در پیش گرفته­اند:

یك راه، فروش اطلاعات (data) در قالب ژن­های كامل یا قطعات ژنی است كه دیگران می­توانند از آن برای شناسایی داروها استفاده كنند. شركت Human Genome Scieneces به­عنوان اولین شركتی كه ژنومیكس را تجاری كرد، از این تاكتیك استفاده نموده است. شركت Incyte Pharmaceuticals یكی دیگر از اولین شركت­های بیوتكنولوژی است كه با توالی­یابی نوكلئوتیدها به كمك كامپیوتر درصدد است تا بتواند ژن­های جدید و پروتئین­های آنها را كه خاصیت درمانی دارند شناسایی كند. استراتژی اساسی این شركت آن است كه از طریق مقایسه بخشی از توالی­ها با توالی­های شناخته شده دیگر به نحوة عمل آنها دست یافته و به شركت­های دیگر نیز اجازه استفاده نامحدود از اطلاعاتش را بدهد.

كمپانی‏های بیوتكنولوژی روش دیگری نیز برای تجاری‏سازی بیوانفورماتیك بكار بسته‏اند. این شركت‏ها اطلاعات اولیه مربوط به توالی‏های ژنومی را به اطلاعات با ارزش‏تر تبدیل می‏كنند و این كار را نیز معمولاً با مطالعه عمل ژن و دستیابی به فراورده نهایی حاصل از آن صورت می‏دهند. به‏عنوان مثال شركت Incyte اخیراً اقدام به فروش اطلاعات مربوط به نحوه ابراز RNA نموده است. همچنین پروفایل‏های پروتئینی توسط شركت Oxford GlycoSciences PLC كه از شركای تجاری Incyte محسوب می‏شود، تهیه و آماده فروش گردیده است.

بعضی از شركت‏ها نیز با بررسی و مطالعه روی اطلاعات ژنومی و دستیابی به اطلاعات دقیق‏تر و همچنین ثبت و اخذ حق مالكیت اطلاعات جدید، آنرا در زمره فراورده‏های تجاری خود درآورده‏اند. برای مثال برخی شركت‏های داروسازی با بررسی توالی‏های ژنومی و تشخیص محل اثر داروها بر روی ژنوم، درآمدهای كلانی را كسب‏كرده‏اند. این شركت‏ها اطلاعات بدست‏آمده را به‏صورت برنامه‏های نرم‏افزاری و داده‏های ذخیره‏شده درآورده و از طریق اینترنت به‏فروش می‏رسانند. برای مثال صاحبان شبكه DoubleTwist.com بسیاری از اطلاعات ژنوم و روش‏های تجزیه و دسته‏بندی آنها را از طریق این شبكه در اختیار متقاضیان و خریداران قرار می‏دهند.

شركت‏های بیوانفورماتیك درصددند تا به كمك شركت‏های داروسازی به فناوری‏های جدید و جایگزین در بهبود و ارتقاء تولیدات دارویی جدید دست یابند

امضا كاربر
و محکم در آغوشم بگیــری
و شیطنت وار ببوسیم

و من نگذارم !
(آخرین ویرایش در این ارسال: شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۲۰:۵۵ عصر، توسط erus ツ.)
شنبه ۶ آبا ۱۳۹۱ ۲۰:۵۴ عصر
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1396.