به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موسیقی ایرانی بر پایه ادبیات بنا شده است

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 11,059
اعتبار: 255
سپاس کرده: 4,919
سپاس شده: 9,018 در 4,910 موضوع

امتياز: 118,843.10

ارسال: #1
موسیقی ایرانی بر پایه ادبیات بنا شده است
همیشه نیاز انسان به موسیقی، امری بدیهی و اجتناب ناپذیر بوده است چون ریتم و ملودی، به عنوان دو رکن اساسی موسیقی، در سرشت انسان وجود داشته و از طرفی آواگری ها و حرکات ریتمیک نیز نیازی به تکلم نداشته است. از سویی دیگر موسیقی زبان آرزوها، انتظارها و عواطف بشری است و هر قوم و ملتی برحسب ویژگی های عاطفی و فرهنگی خود، موسیقی خاصی دارد که آن را به همراه سازهای قومی خود به نمایش می گذارد. موسیقی در ایران زمین از پیشینه بالایی برخوردار است و دراین میان نوازندگان ایرانی همیشه در این عرصه حرف ها برای گفتن، بسیار داشته اند و حتی تبدیل به چهره هایی جهانی شده اند. کیوان ساکت نیز یکی از همین نوازندگان بنام است که با نوازندگی تار و سه تار توانسته فضای جدیدی را برای موسیقی ایرانی به ارمغان آورد و این موسیقی را به زبانی جدیدتر به جهان معرفی کند. وی در شهر مشهد دیده به جهان گشود و از کودکی به توصیه پدر و مادر، به فراگیری طراحی و نقاشی پرداخت. ده دوازده ساله بود که به تشویق دایی خود، شروع به فراگیری تار کرد. وی کار خود را در کلاس های کارگاه موسیقی در مشهد، شروع کرد و مدت کوتاهی پیش از انقلاب نیز تحت تعلیم حمید متبسم بود. حاصل سال ها تلاش ساکت در عرصه موسیقی انتشار چندین جلد کتاب، آهنگسازی و تولید آلبوم های مختلف موسیقی است که به جرات می توان گفت همگی آنها در زمره آثار پرفروشی بوده است که مورد استقبال قشر جوان واقع شده اند. به بهانه انتشار کتاب «بیایید تار و سه تار بنوازیم» و آلبوم «کی می رسد باران» با این هنرمند عرصه موسیقی گفت وگویی داشتیم که در زیر می خوانید:
این روزها مشغول چه فعالیتی هستید؟


هفته گذشته کنسرتی در استان سمنان داشتم و دو هفته آینده نیز به همراه سالارعقیلی کنسرتی خواهم داشت. ضمن اینکه تا چند روز آینده کتاب «بیایید تار و سه تار بنوازیم» دفتر چهارم نیز منتشر می شود. این کتاب از مجموعه کتاب های آموزشی من است که درباره آموزش تار و سه تار در ردیف افشاری، بیات ترک و همچنین ابوعطاست. تاکنون در این زمینه کتاب پژوهشی منتشر نشده است و در واقع می توان گفت برای اولین بار است چنین کتابی منتشر می شود. آهنگسازی آلبوم «کی می رسد باران» با صدای سینا سرلک را هم در دست انتشار است که به زودی روانه بازار می شود.

تاجایی که می دانم این روزها مشغول برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف هستید چرا در تهران کنسرت نمی دهید؟


پیشنهاد های بسیاری دارم و رایزنی های بسیاری داشته ام و با وسواسی که من دارم اندکی زمان خواهد برد اما به زودی خبر های خوبی درباره کنسرت های بزرگی که در شرف انجام هستند داریم. ضمن این که برگزاری چندین کنسرت به همراه گروه های مختلف و خوانندگان مختلف را برای شهر های ایران در برنامه داریم که در حال برنامه ریزی است ومدیر برنامه های من درآینده نزدیک در این زمینه اطلاع رسانی دقیقی خواهد داشت.

چرا دیگر سراغ اجرای آثارکلاسیک هنرمندان بزرگ دنیا مانند موتزارت که درگذشته انجام دادید نمی روید؟


به دلیل اینکه کارهای اینچنینی بسیار زمان بر هستند. چرا که بداهه نوازی نیستند و زمان و هزینه بالایی از من می گیرند. اما با تمام اینها به زودی کار جدیدی در این سبک انجام خواهم داد که ترکیب بسیار متفاوتی دارد. کاری در مایه های «شرق اندوه» است با ترکیبی از آثار جدید خودم در کنار آثاری از دینیکو – روبنشتاین و دیگر نوازندگان جهان که به زودی کلید خواهد خورد.

با توجه به انتشار کتاب جدیدتان، فعالیت نسل جدید تارنوازان را چطور ارزیابی می کنید؟


تا جایی که من می دانم با توجه به گزارشی که از پخش کننده کتاب هایم دریافت کردم خوشبختانه این کتاب ها در صدر جدول فروش و استقبال از نظر نوازندگی قرار گرفته است و خوشحالم که مورد توجه واقع شده وامیدوارم در سال های آینده تغییر نگرشی جدید نسبت به نوازندگی و آهنگسازی داشته باشیم که قطعا نگاه رو به جلویی خواهد بود.


باتوجه به دانشکده های موسیقی و آموزشگاه های موسیقی و تعداد فارغ التحصیلانی که دراین زمینه وجود دارند ارزیابی شما از فعالیت نسل جدید فعالان موسیقی
چگونه است؟


به فعالیت دانشجویان دانشکده های موسیقی خیلی امیدوار نیستم چرا که از دانشکده ها هنرمند توانا کمتر بیرون آمده و آنهایی هم که هستند از پیش از ورود به دانشگاه زحمت خود را کشیده بودند. اما به فعالیت آموزشگاه ها می توان امیدوار بود چراکه محدودیت های دانشکده های موسیقی را ندارند. کسی که وارد دانشکده موسیقی می شود، انگیزه هایش را با توجه به سیلابس های غیر متعارف و غیر معقول دانشکده ها (منظور من در زمینه موسیقی ایرانی است) از دست می دهد و دچار نوعی بی انگیزگی می شود. فکر می کنم آموزشگاه های خصوصی در آینده، هنرمندان خوبی در عرصه موسیقی تحویل جامعه بدهند که می تواند جای امیدواری باشد. موسیقی ملی ما در حال حاضر با نوعی هنجارگسیختگی در پیش روی است به ویژه در تکنوازی که شاکله اصلی موسیقی ماست و به نظر من علت آن در این است که نسل جوان امروز با ادبیات ایران کمتر آشناست و این یکی از ضعف های اوست، زیرا موسیقی ایران برپایه ادبیات ایران بنا شده است.


غم موجود در موسیقی ایرانی از چه زمانی حاکم شد؟ استاد محمدرضا درویشی معتقد هستند از زمانی که ایقاعات را حذف کردند این غم در موسیقی خود را نشان داد نظر شما چیست؟


غمی که در موسیقی ایرانی هست یک غم فلسفی است که درآثار همه بزرگان عرصه هنرو ادبیات دنیا نیز وجود دارد. از تابلوی معروف لبخند ژکوند اثر داوینچی گرفته تا غمی که در مجسمه موسی اثر میکل آنژ است و... همان غمی است که در اشعار حافظ است و باید گفت که این غم، این جهانی و متعلق به این دنیا نیست و غمی فلسفی است که حاصل آن زایش شادی و برانگیختگی است و ارضای خاطر شنونده. گاهی شما اشک شوق می ریزید یعنی با وجود غمگینی شادی برایتان به همراه دارد به قول ابتهاج دلخواهی آنقدر که غمت شادی آورد ودر موسیقی نیز اینگونه است وگاهی اشک شوق را برای شنونده به همراه دارد و گاهی رقص سماع و شور و مستی. از سوی دیگر بخشی از این غم برمی گردد به تاریخ ایران که در طی سالیان همیشه سرشار از سختی برای مردمان بوده است. حمله اقوام بیگانه به این سرزمین پهناوردر طول اعصار و کشتن پدران و مادران و فرزندان این آب و خاک جایی برای احساس شادی در روحیه هنرمندان و آهنگسازان و نوازندگان نگذاشته است. هنرمند واقعی بازتاب دهنده و نمایان کننده روحیات مردم زمان خودش است اگر به موسیقی های مختلف در زمان های مختلف توجه کنید می توانید حدس بزنید که مردم آن در زمان خود چگونه می اندیشیده و چگونه می زیسته اند. غم موسیقی ایرانی غمی فلسفی و ناگزیر از شرایط دوران در زمان خودش بوده است.امضا كاربر


شنبه ۹ شهر ۱۳۹۲ ۱۵:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.