به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

در همه دنیا هنر بدون خانم ها معنی ندارد

نویسنده پیام
*
اعتبار: 255
سپاس کرده: 4,919
سپاس شده: 9,018 در 4,910 موضوع

امتياز: 118,842.10

ارسال: #1

تمام گفته‌ها و ناگفته‌های حسین علیزاده برای اجراهای پیش‌رو؛

موسیقی ما - حسین علیزاده گفت: در طول کنسرت «هم‌آوایان» به هر شهرستانی که برویم برای آن‌ها سوغاتی می‌بریم.این هنرمند موسیقی ادامه داد:‌ امروز از بابت روزهایی که در جشنواره موسیقی «جوان» گذشت و ذوق و شوق مردمی که حامیان این جشنواره بودند، شارژ و پرانرژی هستم. او که قرار است به زودی کنسرت «هم‌آوایان» را با خوانندگی محمد معتمدی به روی صحنه ببرد، اذعان داشت: در طول کنسرت‌های سال گذشته که با پژمان حدادی همراه بوده‌ام به هر شهری که قدم می‌گذاشتیم، لبریز از فرهنگ آن شهر می‌شدیم و می‌گفتیم ای کاش اهل آن شهر بودیم و احساس می‌کردیم به آن منطقه آشناییم.

این نوازنده پیشکسوت تار و سه‌تار یادآور شد: آخرین اجرای ما سال گذشته در تبریز بود و آنقدر استقبال گرم و پرشوری از ما شد که این انگیزه را پیدا کردیم که با گروه «هم‌آوایان» در تبریز اجرا داشته باشیم و در بخشی از اجرایمان موسیقی آن منطقه را نیز در نظر بگیریم. بنابراین کنسرت گروه در بخشی به موسیقی آذربایجان اختصاص پیدا می‌کند.

او درباره رپرتوار کنسرت پاییزی خود در برج میلاد گفت: در بخش اول قطعه‌ای آذری اجرا خواهیم کرد، البته هیچ کدام از اعضای گروه «آذری» نیستند و محمد معتمدی نیز با شور و شوق لهجه آذری را فرا گرفته است و دوست داریم به مردم تبریز سوغاتی بدهیم. ضمن اینکه ایران فرهنگ‌های مختلفی دارد و هر منطقه‌ای دارای موسیقی زیبایی است. ما هم به هر جای ایران برویم برای مردم آن شهر سوغاتی می‌بریم.

علیزاده گفت: من سال‌ها پیش موسیقی آذربایجان را نزد استاد سلیمی کار کرده‌ام و به این موسیقی مسلط هستم، اما در ارتباط با موسیقی مناطق دیگر باید بگویم از نوازندگان همان منطقه استفاده خواهیم کرد.

این هنرمند درباره قسمت دوم کنسرت گفت:‌ قسمت دوم گلچینی از ادبیات ایران است که شعر کلاسیک و شعر نو در آن سهم دارد و به اشعار سلمان ساوجی، مولانا، نیما یوشیج و شهریار توجه شده است.

او درباره اینکه دلیل همکاری‌اش با محمد معتمدی در این پروژه چیست؟ گفت:‌ من سال‌ها پیش اجرای تصویری معتمدی را با محمدرضا لطفی دیده بودم و این اجرا به دلم نشست. این حس در من ایجاد شد که معتمدی آزاد است و زیر قراردادها و آنچه آموزش دیده است، نیست. او درون خودش هم جستجو می‌کند، البته من برای قطعه آذری رایزنی‌هایی داشته‌ام که در نهایت تصمیم گرفته‌ام این قطعه را هم معتمدی بخواند.

حسین علیزاده که سال گذشته اجراهای گسترده‌ای در شهرستان‌های ایران داشت در این‌باره گفت:‌ من به نمایندگی از تمام نوازندگان حق دارم، بگویم که وزارت ارشاد تنها متولی امور هنری در تهران نیست بلکه وزارت ارشاد، وزارتخانه‌ای مربوط به تمام ایران است اما معلوم نیست که چرا قوانین آن‌ تنها در تهران قابل اجراست و شهرستان‌ها قوانین خودشان را دارند.

وی افزود:‌ سال گذشته در شهرستان‌هایی کنسرت گذاشته شد که کمتر تجربه داشتند و بعد از آن هم هنرمندان دیگری برای اجرای صحنه‌ای به این شهرستان‌ها رفتند.

علیزاده همچنین گفت:‌ از سال 68 تا امروز سال‌ها اتفاق افتاده است که مخاطبانی از شهرستان‌های دور به تهران آمدند و ما خودمان از بازار سیاه بلیت خریدیم و به آن‌ها دادیم.

او تأکید کرد: موسیقی ایران در همه جا جریان دارد و تصور نکنید چون تهران ساختمان‌های بلند و خیابان‌های عریض دارد، بافرهنگ‌تر است. فرهنگ در همه جای ایران جاری است.

این هنرمند همچنین گفت: برای ما یک آرزوی دیرینه است که در هر شهرستانی کنسرت بگذاریم و به این مقوله نگاه اقتصادی هم نداریم.

حسین علیزاده که صبح 28 شهریورماه در موزه موسیقی سخن می‌گفت، اضافه کرد: یادم می‌آید در کنسرت سال گذشته در «سیاهکل» مدیر ارشاد آنجا وقتی دید مردم امکان خرید بلیت با قیمت بالا را ندارند، تمام بلیت‌ها را خریداری کرد و با قیمت پایین‌تر به مردم فروخت که این یک اتفاق مثبت تلقی می‌شود.

این هنرمند تصریح کرد:مردم در ایران به امید احتیاج داشتند که اکنون زمینه‌اش فراهم شده است. من با بیش از 50 سال فعالیت در زمینه موسیقی از بعضی سروکله‌زدن‌ها خسته‌ شده‌ام و البته امثال من به این موضوع معترض بوده‌ایم. آدم وقتی می‌بیند حالش خوب نیست پنجره را باز می‌کند تا هوای تازه استشمام کند، مردم ایران اکنون به هوای تازه احتیاج دارند.

علیزاده سخنانش را اینگونه ادامه داد: این موضوع کار مرادخانی (معاون هنری) را سخت‌تر می‌کند و هنرمندان موسیقی هم باید همکاری کنند تا بتوانیم سرمان را در دنیا بالا بگیریم، کشورهایی که در خیلی از شرایط از ما پایین‌تر هستند، وضعیت موسیقی‌شان بهتر است.

او درباره حضور هم‌آوایان خانم در کنسرت پیش‌رویش گفت: «هم‌آوایان» هیچ‌گاه از خانم‌ها استفاده ابزاری نمی‌کند و خواهش می‌کنم در موسیقی اینقدر تفکیک جنسیتی نداشته باشید. ما ایرانی‌ها فرهنگ‌مان بالاتر از این است که فکر کنیم حضور زن‌ها در موسیقی خطری پیش می‌آورد.در همه دنیا هنر بدون خانم ها معنی ندارد.

خالق آلبوم «به تماشای آب‌های سپید» در بخش دیگری از سخنانش گفت: آواز در ایران دچار یک‌نواختی است و بعضی می‌گویند شجریان از آنجا که خواننده متبحری است، مقصر شناخته می‌شود چون همه از او تقلید می‌کنند. این در حالی است که آوازخوان وقتی شعری را می‌خواند صرفا وقتش را صرف خواندن می‌کند و به مفهوم توجهی ندارد و باید در آموزش آواز توجه بیشتری داشته باشیم.

او در پایان سخنانش از پروژه‌های آتی خود گفت و از یک همکاری متفاوت با بردیا کیارس خبر داد که قرار است در این راستا گروه «هم‌آوایان» با یک ارکستر برنامه‌هایی را ارائه دهد.

حسین علیزاده همچنین درباره معتمدی گفت:‌ معتمدی برای من مثل یک بازیگر خوب سینماست که وقتی متنی را از او بخواهید ،خیلی خوب ایفا می‌کند. او از آن هنرپیشه‌هایی نیست که فقط یک نقش بازی کند.

کیوان فرزین نیز که مسئولیت اجرای این کنسرت‌ها در شهرستان‌ها را دارد، گفت: موسیقی همیشه محروم و مظلوم بوده و شرایط در شهرستان‌ها به مراتب بدتر است. خبرها معمولا در تهران گسترش پیدا می‌کند و کنسرتی برای تهران طراحی می‌شود و در ذیل آن به شهرستان‌ها پرداخته می‌شود.

وی گفت: سطح درآمد شهرستانی‌ها پایین‌تر است و برنامه‌گذار شهرستانی نمی‌تواند قیمت بلیت را همانند تهران لحاظ کند. معمولا سالن‌ها حداقل امکانات را ندارند و اگر از شهرستان‌های کوچک هم بگذریم حتی اگر در شهری مثل شیراز قصد کنسرت داشته باشیم، باید کلیه‌ی امکانات فنی را با خود به آنجا ببریم.

او تصریح کرد: انصاف نیست که این بخش به طور کامل از سوی گروه هنری تأمین شود. وزارت ارشاد اگر آن انرژی‌ را که برای محدود کردن موسیقی گذاشته بود، در جهت حمایت از موسیقی خوب صرف کرده بود امروز موسیقی وضع خوبی داشت.

فرزین در توضیح کنسرت‌های شهرستان‌ها گفت:‌ گروه «هم‌آوایان» 18 و 19 مهرماه در شیراز، 22 مهرماه در آمل، 26 مهرماه در کرمانشاه و 27 و 28 مهرماه در رشت برنامه خواهد داشت، همچنین برای دوم و سوم آبان ماه نیز برای کنسرتی در تبریز رایزنی شده است که امیدواریم به زودی قطعی شود.

محمد معتمدی نیز به عنوان خواننده گروه «هم‌آوایان» گفت:‌ این کار به سه دلیل برای من لذت بخش و غنیمت است، من پیش از این در کنسرت «دل‌شدگان» قطعات حسین علیزاده را با ارکستر ملی خواندم، اما این بار افتخار دارم که روی صحنه در کنار ایشان بنشینم.

وی تصریح کرد: همکاری با «هم‌آوایان» تجربه‌ای است که تا به حال نداشته‌ام، من دوست دارم تجربه‌های مختلفی در زمینه موسیقی هنرمندانه داشته باشم و در این کنسرت هم قرار است صدای من با صدای چند خواننده دیگر هماهنگ شود و به گوش مخاطب برسد.

این هنرمند با بیان خاطره‌ای، یادآور شد:‌ چند سال پیش خواننده‌ای از هلند برای جشنواره فجر به ایران آمده بود که در قسمتی از اجرای خود قطعه «الهه ناز» را با زبان و لهجه خودش اجرا کرد، اما به شدت مورد استقبال قرار گرفت و مردم نیز بسیار از او استقبال کردند. من هم خوشحالم که این کنسرت تریبونی است تا عشق و مهرم را به مردم آذربایجان نشان دهم.

محمدحسین توتونچیان نیز که تهیه‌کنندگی این کنسرت را بر عهده دارد، گفت: این اجرا 11 و 12 مهرماه در برج میلاد برگزار خواهد شد که هر شب دارای دو سانس 90 تا 100 دقیقه‌ای است.

مدیر شرکت ققنوس همچنین گفت:‌ ما بدون هیچ تبلیغ و اطلاع‌رسانی تمام بلیت‌ها را به فروش رسانده‌ایم و هیچ بلیتی باقی نمانده است. خوشحالیم که عشق مردم به موسیقی اصیل و استاد علیزاده باعث می‌شود که 15 روز مانده به اجرای زنده چنین اتفاقی بیافتد.

توتونچیان همچنین از انتشار مجموعه صوتی و تصویری همین کنسرت کمتر از سه ماه پس از اجرای آن خبر داد و این موضوع را امری کم‌سابقه خواند و گفت:‌کارگردانی هنری این کنسرت توسط مسعود فروتن انجام خواهد شد.

منبع:
خبرگزاری ایسنا

امضا كاربر

يك شنبه ۳۱ شهر ۱۳۹۲ ۲۳:۲۱ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1396.