به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار علمي،فرهنگي و هنري v / شخصیت هایی که دوباره زنده شدند!

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

شخصیت هایی که دوباره زنده شدند!

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 16,622
اعتبار: 282
سپاس کرده: 13,028
سپاس شده: 16,395 در 8,524 موضوع

امتياز: 79,918,550.12

ارسال: #1
شخصیت هایی که دوباره زنده شدند!
شخصیت هایی که دوباره زنده شدند!
شنیدیم که نویسنده ای به نام سوفی هاتا به خودش جرأت داده و می خواهد ادامه داستان های «هرکول پوآرو» را بنویسد. البته او اولین نویسنده ای نیست که می خواهد از این کارها بکند و شاید آخرین هم نباشد اما امیدواریم که مثل اغلب موارد گند نزند و کارش خواندنی باشد. امیدواریم بتواند از کلیشه ها فرار کندو چیزی تازه و خواندنی بنویسد. کار شجاعانه (یا شاید هم احمقانه؟) سوفی هاتا باعث شد که برگشتی در دنیای ادبیات داشته باشیم و چند نفر از نویسندگانی را که قبلا هم از این کارها کرده اند، مرور کنیم. البته در این پرونده جمع و جور، یک استثنا داریم که به طور قطع آنقدر مهم بود که نمی شد بی خیالش شد.

البته ادامه هم بر داستان «ریکا» نوشته شده که اصلا موفق نبودو ما هم فرصت پرداختن به آن را نداشتیم.

بر باد رفته ای که بر باد رفت
چند سال پیش روزنامه ها خبر دادند که یک نویسنده به نام دونالد مک کیج کتابی نوشته به اسم «نزدیکان رت باتلر» یعنی خواسته ادامه «بر باد رفته» را بنویسد.البته او در این کتاب بیشتر از این که درباره اسکارلت بنویسد، درباره جنگ داخلی آمریکا نوشته است. این نویسنده کم توان هوشی، در جواب خبرنگاران گفته: «اگر جنگ های داخلی را از این رمان حذف کنم، داستان به افسانه ای عاشقانه و آبکی بدل خواهد شد، چیزی در مایه های؛ اوه عزیزم.» یعنی بیشتر از اینکه درباره اسکارلت بنویسد، درباره شوهرش و البته جنگ داخلی آمریکا نوشته.

حالا شنیدن و دانستن این نکته هم جالب است که رمان «نزدیکان رت باتلر» در ابتدا هزار صفحه بود که با تاکید ناشر به 400 صفحه کاهش یافت و مک کیج 67 ساله برای نوشتن آن شش سال زمان صرف کرده است. این رمان نیز همچون رمان مارگریت میچل با جمله فردا هم روز دیگری است» به پایان می رسد.

البته جناب مک کیج (که باید اسمش را گذاشت مک جیح)، اولین نفری نبود که از این کارها انجام داد. تلاش برای روایت ادامه رمان «بر باد رفته» کمی بعد از مرگ مارگریت میچل آغاز شد اما در سال 1991 نتیجه داد. در این سال، «اسکارلیت» نوشته الکساندر رایپلی، ادامه «بر باد رفته» توانست در مدت کمی شش میلیون نسخن در دنیا بفروشد و همین نکته سبب شد بسیاری جذب این رمان شوند. در سال 1996 رمان «باد فروکش کرده است» که ادامه «اسکارلت» محسوب می شد منتشر شد که با شکست تجاری همراه بود.
غرور و تعصب گاهی جواب می دهد
یکی از کسان دیگری که ادامه «برباد رفته» را نوشت و البته موفق نبود اما تنت نام داشت. البته او قبل از اینکه این کتاب را بنویسد، ادامه رمان «غرور و تعصب» را نوشته بود و اتفاقا توانسته بود به عنوان یک ادامه نویس، موفق باشد. تنت توانست شخصیت رمان «غرور و تعصب» را بازسازی کند و علاقمندان به اثر جین استین هم از این کار راضی بودند.

واضح و مبرهن است که کتاب اما تنت، خیلی زود به فارسی ترجمه شدو البته تا حالا که خدمتتان هستیم، هیچکدام از طرفداران جین آستین، کاغذ شکایتی برای ما ننوشته اند.

شرلوک انگلیسی هنوز هم باهوش است
آنتونی هوروویتز توانست ادامه خوبی بر رمان شرلوک هولمز بنویسد. کار هوشمندانه او این بود که زور نزد تا شخصیت شرلوک را از دل تاریخ بکشد بیرون و بر اساس یک شخصیت تاریخی چیز تازه ای بنویسد. نکته در اینجا بود که شخصیت شرلوک رمان هوروویتز، مربوط به دوره ماست. اصلا دغدغه ها و نوع زندگی اش بر اساس زندگی امروزه ما شکل گرفته. به این ترتیب آنتونی هوروویتز، فیلمنامه نویس و نویسنده اثر بسیار مردم پسندانه مجموعه نوجوانان «الکس رایدر» رمانی جدید برای بزرگسالان نوشته که همچنان در خیابان بکر 221 می گذرد اما قدیمی نیست. حتما می دانید که بر اساس این رمان جدید هم مجموعه ای ساخته شده و قبلا درباره اش نوشته ایم.

تن تن استثنایی
استثنای ما در این پرونده کسی نیست جز موسیو تن تن، هرژه حدس می زد که کسی بخواهد ادامه داستان های تن تن را بنویسد، در نتیجه وصیت کرد که کسی حق انجام این کار را ندارد. در نتیجه روی کار انجام نشده ای که اجازه انجام هم ندارد، نمی شود قضاوت کرد.
فقط اینکه از روی تن تن چندین فیلم کارتونی و واقعی ساخته شده که هیچ کدامشان موفق نبوده اند. البته ساخته استیون اسپیلبرگ یک استثناست. او توانسته تن تن را در یک دنیای سه بعدی قرار دهد. یعنی اسپیلبرگ هم خودش و هرژه را تکرار نکرده و تن تن خاص خودش را خلق کرده است.

بازگشت شازده کوچولو
خیلی دل و جگر می خواهد کسی بخواهد ادامه شازده کوچولو را بنویسد اما یک فرانسوی این کار را انجام داد و اتفاقا نتیجه کارش هم آنقدرها بد نبود. ژان پیر داوید تلاش می کند تا در کتاب «بازگشت شازده کوچولو» از محبوبیت این شخصیت داستانی استفاده کند. او البته برای این کارش توجیه داستانی هم دارد: «جناب آقای سنت اگزوپری عزیز، اگر امروز قلم به دست گرفته ام و برای شما می نویسم، به خاطر این است که اتافاق عجیبی برایم رخ داده ... امروز در یک جزیره به کوچکی یک میز، شازده کوچولو را دیدم که برای شکار ببر آمده بود. من هم او را شکار کردم و آوردمش به داستانم.»

اما نویسندگان ایرانی هم بی کار ننشسته اند. در کتاب «بازگشت شازده کوچولو» نوشته علی فیاض، شازده کوچولو به جستجوی آنتوان و روباهش آمده است. این بار علی فیاض است که با شازده کوچولو ملاقات می کند. یا مهدی سیگاریان وفا، نویسنده دیگری است که با همین نام «بازگشت شازده کوچولو» ادامه دیگری برای اگزوپری نوشته است. در این کتاب شازده کوچولو نمی تواند به وسیله نیش مار به سیاره اش بازگردد و زمینی می شود.

در این میان نوجوانان هم بی نصیب نمانده اند و محمد حسن حسینی برای مخاطب نوجوان ادامه دیگری بر شازده کوچولو نوشته است. «گم شده شازده کوچولو» عنوان این کتاب است که در آن، شازده کوچولو سفر را از سر می گیرد و دوباره برای شناخت دنیا دست به کشف می زند. می بینیم که دوستان حتی در انتخاب اسم هم خلاقیت به خرج نداده اند.
منبع : مجله چلچراغ / برترینها
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۲ ۱۳:۵۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.