به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن دانشگاه / تالار دانشگاه / تالار رشته های مهندسی و فنی / گرایش های برق v / تحقیق کامل وجامع درمورد دیس پاچینگ

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تحقیق کامل وجامع درمورد دیس پاچینگ

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 117
اعتبار: 21
سپاس کرده: 250
سپاس شده: 571 در 378 موضوع

امتياز: 3,479.50

ارسال: #1
تحقیق کامل وجامع درمورد دیس پاچینگ
دیسپاچینگمقدمه

با توجه به گسترده شدن مصرف برق و وابستگي شديد صنعت به اين نوع انرژي و يكپارچگي و پيوسته شدن شبكه هاي انتقال و توزيع برق ، نيازمند آنست كه دائما از طريق مراكزي مديريت شود بنحوي كه هم حوادث و اتفاقات تحت كنترل و نظارت باشد و هم مديريت انرژي انجام گردد، كه اين كار توسط مراكزي بنام ديسپاچينگ ( DISPATCHING ) انجام مي پذيرد .

دیسپاچینگ سری کننده وتولید کننده ویا پاراله شونده نیست بلکه هماهنگ کننده همسان ساز یکسان کننده چندین نیروگاه فعال ودر حال تولید جریان الکتریسیته با هم می باشد.حدودا وسط و کانون چندین نیروگاه در حال تولید و بهره برداری یک مرکز دیس پاچینگ نصب و راه اندازی می شود.امروزه دیس پاچینگ با ابزار های دقیق و هوشمند فوق دیجیتال تولیدات نیرو گاههای تحت پوشش زیر نظر گرفته وتمام دستورت لازم شامل فرکانس(HZ)ومگاوات را در تمام نیروگاهها هر ثانیه پارامترهای زیل را چک می کنند ودستورات لازم به نیروگاه واشکالات به اپراتورهای مربوط خبر داده واز ایشان درخواست می شود هر چه زودتر اشکال را بر طرف وجریان الکتریسیته ی صد در صد سالم مورد نیاز صنعت و کشاورزی و مصارف خانگی وارد خطوط ارسال نمایند.
توضیح این که بیش تر عملکرد دیس پاچینگ روی VOLTAg - HZ و اطلاع رسانی و استاندارد نگه داشتن تولیدات تمام نیروگاههای تحت پوشش این مرکز می باشد.

رشد مداوم ديسپاچينگ ملي مسئوليت برنامه ريزي، هدايت و كنترل شبكه سراسري توليد و انتقال صنعت برق را بمنظور هماهنگ نمودن توليد با ميزان مصرف با در نظر گرفتن امكانات و ظرفيت هاي انتقال،عهده دار مي باشد. اهم وظايف ديسپاچينگ ملي عبارت است از:

- پيش بيني نياز مصرف در مقاطع سالانه، ماهيانه، هفتگي، روزانه لحظه
- برنامه ريزي و هماهنگي توليد مولدهاي نيروگاهي شبكه با توجه به معيارهاي اقتصادي.
- حفظ ايمني و پايداري شبكه توليد و انتقال.
- بهره برداري بهينه و اقتصادي از منابع توليد و انتقال.
- نظارت بر عملكرد ديسپاچينگ مناطق. اهميت ديسپاچينگ

امروزه صحبت از اهميت و يا ضرورت توليد انرژي از جهات مختلف اقتصادي ، اجتماعي و حتي سياسي بر همگان روشن است . مصرف الكتريكي بطوري به زندگي روزانه ما عجين شده است كه بدون آن اگر نگوييم زندگي ناممكن است ، بلكه به جرأت مي‌توان گفت كه بسيار مشكل است .

جهش سريع تكنولوژي و بهبود زندگي در دهه اخير در كشورهاي پيشرفته بسيار قابل چشمگير بوده و به علت نزديكي جامعه جهاني به هم بويژه با ارتباطات سريعي كه بوجود آمده است به كشور ما نيز رسوخ كرده و تكنولوژي زندگي ما را بدنبال خود مي‌كشد ، گويا فرهنگ مصرفي انرژي الكتريكي در جهان حكومت مي‌كند كه ملتها به آرامي به اين فرهنگ متصل مي‌شوند .

تأمين انرژي بويژه انرژي الكتريكي از نيازهاي اصلي هر اجتماع صنعتي و نيمه صنعتي مي‌باشد و توسعه اقتصادي و شكوفايي صنعتي بدون توسعه صنعت برق ممكن نيست ، چرا كه كمبود انرژي الكتريك مي‌تواند صدمات جبران ناپذيري بر پيكره اقتصادي جامعه وارد كند .

توليد انرژي الكتريكي همزمان با مصرف تحقق مي‌يابد ، يعني توليد انرژي زماني امكان‌پذير است كه همزمان مصرف‌كننده ‌اي بدنبال داشته باشد . بنابراين توليد بدون مصرف امكان ‌پذير نيست و اين عبارت به اين معناست كه نمي‌توان انرژي الكتريكي را به سادگي توليد و ذخيره كرد . از طرفي توليد‌كنندگان برق (نيروگاهها) اطلاع و ارتباط چنداني با مصرف‌كنندگان خرد و كلان ندارند و مصرف‌كنندگان انرژي الكتريكي بدون اطلاع از كميت و يا كيفيت انرژي الكتريكي توليدشده در هر شرايط و به ميزان دلخواه به سهولت از آن بهره‌مند مي‌شوند . حال به اهميت هماهنگي بين فرآيند توليد و مصرف و چگونگي اين اهميت پي مي‌بريم .

در حال حاضر در كشور ما بيش از بيست هزار مگاوات قدرت نصب شده وجود دارد كه از اين مقدار بيش از ده ‌هزار مگاوات را نيروگاههاي بخاري ، پنج‌هزار مگاوات را نيروگاههاي آبي ، بيش از سه‌هزار مگاوات را نيروگاههاي سيكل تركيبي و حدود چهار هزار مگاوات را نيروگاههاي گازي تأمين مي‌كنند .

اين قدرت بوسيله نيروگاههايي با قدرت‌هاي متفاوت و عمر متفاوت توليد مي‌شود كه بازده آنها با هم بسيار فرق دارند . هزينه توليد هر واحد نيروگاه با ديگري فرق داشته و هزينه كل تابعي از سهم بار هر يك از واحد‌هاست . بازده ماشينهاي نو بيشتر از ماشينهاي كهنه است . مسلما" يك تقسيم بار بخصوص بين واحدهاي توليد وجود دارد كه هزينه توليد به حداقل برسد . كافي نيست كه واحدهاي نو را با ظرفيت كامل بار كنيم و واحدهاي كهنه را با ظرفيت كمتر تا نتيجه مطلوب بدست آيد زيرا هزينه توليد تنها قسمتي از مسئله است .

ميانگين بازده حرارتي نيروگاهها از عوامل متعددي نظير قدرت نيروگاهها ، نوع سوخت مصرفي ، وضعيت بهره ‌برداري ، نسبت بار توليدي به بار نامي ، ميزان توقف نيروگاهها و … تأثير مي‌پذيرد .

ولتاژ ژنراتور‌هاي بزرگ معمولاً بين 8/13 كيلوولت تا 24 كيلوولت است . البته ژنراتورهاي مدرن براي 18 كيلوولت تا 24كيلوولت ساخته مي‌شوند و هيچ استاندارد خاصي براي ولتاژ ژنراتورها انتخاب نشده است . سطح ولتاژ ژنراتورها ( ولتاژ توليد شده ) جهت انتقال ، به 115 كيلوولت تا 165 كيلوولت افزايش داده مي‌شود . 115 ، 118 ، 230 كيلوولت سطح استاندارد ولتاژ براي ولتاژ فشار قوي است . 345 ، 500 ، 765 كيلوولت جزو سطوح ولتاژ فوق فشار قوي است .

مزيت خطوط انتقال فشار قوي وقتي مشخص مي‌شود كه ظرفيت MVA انتقالي خط مورد نظر باشد . ظرفيت خطوط هم‌اندازه ( از نظر طول ) با نسبتي بيش از مربع ولتاژ تفاوت دارند . با اينحال ولتاژ خط هر چقدر باشد نمي‌توان تعريف مشخصي براي ظرفيت داشته باشيم ، چون ظرفيت خط به محدوده حرارتي خط ، افت ولتاژ قابل قبول ، قابليت اطمينان ، عوامل دخيل در سنكرونيزوم كردن بين ماشينهاي سيستم - همانند پايداري - وابسته است كه بيشتر اين عوامل به طول خط بستگي دارند .

حال بايد اين انرژي توليد شده با اين سطوح ولتاژ به مصرف كنندگان متفاوت با سطح ولتاژ ديگري برسد . اين انرژي بايستي معمولا" بوسيله شبكه پيچيده‌اي از نيروگاه تا مصرف‌كننده ‌ها انتقال يابد كه در اثر عبور جريان از هاديهاي شبكه با مقاومت معين افت حاصل مي‌شود . در شبكه‌هاي بزرگ ارزش دارد كه كوشش كنيم تا نحوه تغذيه‌اي پيدا كنيم كه تلفات حداقل باشد ، چون بهبود حداقل 5/0 % در بازده باعث صرفه‌جويي زيادي مي‌شود .

به منظور بهره ‌برداري مناسب از سيستم‌هاي قدرت لازم است سيستم با حداقل هزينه مورد بهره‌ برداري قرار گيرد و هم چنين از قابليت اطمينان بالايي برخوردار باشد . سيستم مطمئن به سيستمي اطلاق مي‌شود كه از خطرهايي نظير وقفه‌ هاي زنجيره‌اي ، جدا شدن بخشي از شبكه ، خارج شدن ژنراتور از حالت سنكرون ، قطع بار ، عدم رعايت محدوديت‌هاي توان انتقالي خطوط ، ولتاژ شين‌ها و فركانس سيستم محفوظ باشد .

بهره ‌برداري از سيستم قدرت از اصول و قواعدي پيروي مي‌كند كه آگاهي از آنها براي مسئولان و بهره‌برداران سودمند است . همچنين عملكرد و استفاده از اين سيستم داراي دشواريهايي است كه بايد آنها را بشناسيم و به موقع در رفع آنها بكوشيم . عملكرد موفق سيستم‌هاي قدرت نيازمند عطف توجه به ايمني كاركنان و تجهيزات و ارائه خدمت بدون وقفه با پايين‌ترين قيمت ممكن به مشتركين است . مسئله ارائه برق ارزان ‌قيمت تابع عواملي چون كارآيي تجهيزات توليد برق ، هزينه نصب و هزينه سوخت در نيروگاهها است .

در صنعت برق طراحي و بهره‌ برداري بهينه و مؤثر اقتصادي همواره مورد نظر بوده است ، زيرا صرفه‌جوييهاي حاصل از بهره ‌برداري صحيح منابع قدرت پر اهميت مي‌باشند و در سيستم‌هاي قدرت بزرگ به چندين هزار دلار در روز بالغ مي‌شوند .

مي‌توان گفت دستيابي به اين اهداف تأثير مستقيمي در سطح زندگي اجتماعي دارد . يك انرژي ارزان و مطمئن يك شرط اوليه براي داشتن يك زندگي در سطح بالا مي‌باشد .

از آنجايي كه مصرف‌كنندگان برق نياز به انرژي حتي‌الامكان ارزان ، قابل اطمينان و در دسترس در تمام نقاط ممكن دارند . سيستم‌هاي مديريت انرژي كامپيوتر مي‌توانند كمك مؤثري در كاهش هزينه‌ ها و همچنين قابليت اطمينان و كاهش حاشيه اطمينان ( Margine safety ) باشند .

پيچيدگي دنياي تكنولوژي روز در سيستم‌هاي توزيع قدرت باعث شده كه اپراتورها بدون نياز به دستگاههاي پيشرفته قادر به كنترل سيستمهاي پيشرفته قدرت و برآوردن هدفهاي مديريت انرژي نمي‌باشند . اين كنترل ‌ها بايد اين اطمينان را به سيستم قدرت بدهد كه يك قدرت الكتريكي مطمئن ، انعطاف‌پذير با شرايط بهينه اقتصادي داشته باشيم .

با توجه به موقعيت جغرافيايي خاص كشور ما و پراكندگي مصرف در نقاط مختلف و همچنين متفاوت بودن چگالي بار در اين نقاط از يك ‌سو و مناسب نبودن همه ‌نقاط از نظر امكا نات جنبي براي نصب نيروگاهها براي برآورده‌كردن مصرف ، وزارت نيرو ناچار به نصب شبكه‌اي گسترده در سطح ايران شده است . در اين شبكه هدايت بار توليدي واحدها به مصرف‌كننده‌ها تأمين كند . انحراف از محدوده پيش‌بيني فركانس و ولتاژ مي‌تواند باعث خسارات اساسي براي مصرف‌كننده و ضربه‌اي بر اقتصاد ملي باشد . اهميت كنترل توليد و مصرف وقتي آشكارتر مي‌شود كه به تغيير آماري و غيرقابل پيش‌بيني بار مصرفي توجه شود . در چنين شرايطي توليد در شبكه از تعدادي واحد توليدي بوجود آمده كه توسط سازمانهاي مختلفي نظير توانير ، برق‌هاي منطقه‌اي ، آبهاي منطقه‌اي و غيره بهره ‌برداري مي‌گردد و مي‌بايست توليد اين‌ها هميشه هماهنگ با مصرف‌كننده‌ اي غيرمعين و آماري تغيير داده شود ، با توجه به منابع توليد مختلف در سازمانهاي مربوطه و نوع تغيير بار مصرف‌كننده ملاحظه مي‌شود كه ايجاد سيستم كنترلي متمركز و قوي تحت نظارت يك سازمان ضروري مي‌باشد .

در اين شبكه هدايت بار توليدي واحد‌ها به مصرف‌كننده بايد به نحوي انجام شود كه علاوه بر رعايت پارامترهاي اقتصادي ، ولتاژ و فركانس معيني را براي مصرف‌كننده تأمين كند .هداف و شرح و ظایف دیسپاچینگ

١- پايش ، نظارت ، كنترل و حفظ پايداري و بهره برداري بهينه از شبكه انتقال و فوق توزیع

۲- برنامه ريزي قطعي هاي درخواستي جهت تعمير ، سرويس ، نگهداري و توسعة شبكه انتقال و فوق توزيع

۳- هماهنگي و نظارت بر تعمير ، سرويس ، نگهداري و توسعة سيستمهاي مخابراتي ( بي سيم _ PLC _ تلفن و مراكز تلفن _ مايكروويو ... ) و تله متريسلسله مراتب ديسپاچينگ

از آنجايي كه حفظ ايمني ، پايداري ، برنامه‌ريزي و بهره ‌برداري بهينه از شبكه توليد و انتقال به عهده ديسپاچينگ ملي مي‌باشد ، كليه ديسپاچينگ منطقه‌اي ، نيروگاهها و كليه پست ‌ها و خطوط ٢٣٠ و ٤٠٠ كيلوولت و نيروگاههاي با ظرفيت كمتر از ١٠٠ مگاوات ، با توجه به دستورالعمل شرايط تفويض اختيار از طريق ديسپاچينگ مناطق اعمال مي‌گردد .

طراحي سيستم ديسپاچينگ بايستي به گونه‌اي باشد كه علاوه بر منطبق بودن با ساختار شبكه برق ، با ساختار فعلي وزرات نيرو و روش فعلي بهره‌ برداري همخواني داشته باشد و در عين حال قابليت انعطاف جهت هماهنگي با ساختارهاي آتي وزارت نيرو يا روشهاي بهره ‌برداري در آينده را داشته باشد .

سطح ١ : ديسپاچينگ ملي (System control Center – SCC )

با توجه به اينكه فركانس يك مفهوم متمركز بوده و يكي از شاخصهاي اصلي پايداري و تعادل بين ميزان توليد و مصرف برق مي‌باشد ، كنترل فركانس شبكه به مركز ملي سپرده شده است . ابزار مركز كنترل ملي جهت تثبيت فركانس شبكه ، مديريت توليد واحدهاي بزرگ مي‌باشد . سيستم ديسپاچينگ ملي با نصب تجهيزات اسكادا در نيروگاه ‌هاي بزرگ ، ضمن قرائت توليد هر واحد و وضعيت آنها با استفاده از نرم‌افزار‌هاي كنترل از راه دور توليد ( نرم‌افزار AGC ) چه به صورت دستي و يا خودكار بار واحدها را متناسب با فركانس شبكه كنترل مي‌نمايد . بدين منظور لازم است كه كليه نيروگاهها و پست‌هاي توزيع برق با اين مراكز ارتباط داشته و اطلاعات آنها دريافت گردد .سطح ٢ : ديسپاچينگ ‌هاي منطقه‌اي ( Area Operating System – AOC )

ديسپاچينگ منطقه‌اي كنترل ولتاژ و بار شبكه انتقال را بر عهده دارد . با توجه به اينكه ولتاژ يك مفهوم غيرمتمركز مي‌باشد و شبكه انتقال كشور بسيار گسترده مي‌باشد ، لذا شبكه انتقال به مناطق كوچكتري تقسيم شده است تا كنترل بار و ولتاژ هر منطقه‌ به صورت غيرمتمركز انجام گيرد .هم اكنون شبكه انتقال كشور به شش قسمت تقسيم شده است :‌

١- منطقه شمال شرق كه مركز ديسپاچينگ آن در مشهد مي‌باشد . ( NEAOC)

۲- منطقه شمال غرب كه مركز ديسپاچينگ آن در تبريز مي‌باشد . ( NWAOC)

۳- منطقه جنوب شرق كه مركز ديسپاچينگ آن دركرمان مي‌باشد . ( SEAOC)

۴- منطقه جنوب‌غرب كه مركز ديسپاچينگ آن در اهواز مي‌باشد . (SWAOC )

۵- منطقه مركزي كه مركز ديسپاچينگ آن در اصفهان مي‌باشد . (ESSC )

۶- منطقه تهران كه مركز ديسپاچينگ آن در تهران مي‌باشد . (TAOC)

و در آينده نزديك نيز سه مركز زير اضافه خواهد شد :

۷- منطقه غرب كه مركز ديسپاچينگ آن در كرمانشاه مي‌باشد .

۸- منطقه فارس كه مركز ديسپاچينگ آن در شيراز مي‌باشد .

۹- منطقه شمال كه مركز ديسپاچينگ آن در ساري مي‌باشد .سطح ۳ : ديسپاچينگ محلي ( Regional Dispatching Center – RDS )

مراكز ديسپاچينگ محلي به مراكز ديسپاچينگ فوق توزيع معروف هستند و كنترل و بهره ‌برداري از شبكه فوق توزيع را در شهرهاي بزرگ به عهده دارند .

محدوده عملكرد اين مراكز عبارت است از :

١- كنترل وبهره‌برداري از شبكه ٦۳كيلوولت و نيز پست‌هاي۲٠/٦۳ كيلوولت

۲- كنترل و بهره‌برداري از شبكه ١۳۲ كيلوولت و كليه پست‌هاي (۳۳ )۲٠/١۳۲كيلوولت واقع در سه منطقه تهران ، مركزي و جنوب‌ غربي كشور

۳- كنترل و بهره ‌برداري از پست‌هاي (۳۳ )۲٠/١۳۲كيلوولت كه به صورت شعاعي در سه منطقه شمال‌ شرق ، شمال غرب و جنوب ‌شرق قرار گرفته‌اند .

۴- كنترل و بهره‌برداري از طرف ( ۳۳ )۲٠كيلوولت كليه پست‌هاي (۳۳ )۲٠/١۳۲كيلوولت در كليه مناطق .سطح ۴ : ديسپاچينگ توزيع ( Distibution Control center – DCC )

اين مراكز ديسپاچينگ ، شبكه ١١ ، ۲٠ ، ۳۲ كيلوولت و نيز پست‌ها ٠۴/ ١١ ، ٠۴/۲٠ ، ٠۴/۳۳ كيلوولت را در شهرها مورد بهره ‌برداري و كنترل قرار مي‌دهند .

محدوده عملكرد اين مراكز به شرح ذيل مي‌باشد :

١- كليه خطوط ( ١١ )۲٠ كيلوولت

۲- تجهيزات فشار قوي داخل پست‌ هاي ۴٠٠كيلوولت / ( ١١ )۲٠

اين مراكز عموما" به اداره اتفاقات يا مراكز حوادث موسوم مي‌باشند . در حال حاضر در شهرهاي متوسط و بزرگ شبكه فشار متوسط توسط دو يا چند مركز حوادث يا اداره اتفاقات مورد بهره ‌برداري قرار مي‌گيرد .سطح۵: ديسپاچينگ فشار ضعيف

شبكه فشار ضعيف از شينه ۴٠٠ ولت پستهاي فشار متوسط تا كنتور مصرف‌كنندگان خانگي توسط نواحي يا مناطق ۴٠٠ ولت تحت نظارت و كنترل قرار مي‌گيرد . تعداد اين نواحي با توجه به گستردگي و وسعت شهرها ممكن است به ۲٠ نيز برسد .

اسكادا نام اختصاري ) ( SUPERVISORY CONTOROL AND DATA ACQUISTION SYSTEM مي باشد كه به معني سيستم جمع آوري اطلاعات و كنترل از راه دور مي باشد.

اين سيستم كه سخت افزارها و نرم افزارهاي مختلفي را در بر ميگيرد، كه بطور كلي شامل بخشهاي اساسي ذيل مي باشد.

الف- اسكادا

اسكادا كه خود شامل بخشهاي ذيل مي باشد

1- تجهيزات هوشمند اندازه گيري ، كنترل ، حفاظت ، ركورد حالتهاي گذرا و عادي كه در محل توليد و انتقال و مصرف نصب ميگردد.

2- خطوط مخابراتي يا ارتباط ) ( COMMUNICATIONكه خود شامل انواع ذيل مي باشد :

خطوط مستقيم – خطوط تلفن شهري – بي سيم – مودم

3- مراكز استفاده كننده از اين اطلاعات كه از PC تشكيل شده بصورت شبكه كامپيوتري WAN/LAN به يكديكر متصل بوده و بر حسب نياز ، اطلاعات مورد نياز را اخذ و مورد تحليل و بررسي قرار مي دهند.بطور مثال در يك شبكه هميشه اطلاعات مربوط به نيروگاهها و خطوط انتقال و پستها و مراكز مصرف وجود داشته و مديريتهاي ديسپاچينگ و مهندسي و نگهداري و تعميرات و عمليات مي توانند از آن استفاده كنند.

ب – سخت افزارها

داراي انواع گوناگوني هستند كه جديدترين آنها ION مي باشد اين دستگاه قادر مي باشد جريان و ولتاژ بهCT ها و PT ها وصل شده و ضمن اندازه گيري كليه پارامترهاي برق ، اعوجاجهاي هارمونيكي حداكثرها و حداقل ها ، امكان ايجاد شبكه بين كليه اندازه گيريها با برنامه ريزي ، وظايف كنترل ، ثبت وقايع با دقت يك ميلي ثانيه ، ثبت زمان بندي كليه پارامترها ، ثبت حالتهاي گذرا ، اتصال كوتاه و اضافه ولتاژ هاي لحظه اي راانجام دهد.0

ج- نرم افزارها

نرم افزارهاي اين سيستم شامل PEGASYS – M-SCADA – POWER VIEW مي باشد

با استفاده از اين سيستم مي توان به اين اهداف زير بصورت همزمان دست يافت :

1- مديريت انرژي

2- ديسپاچينگ ( تله متري و تله كنترل )

3- مديريت نگهداري و تعميرات

4- ثبت خطاها و شكل موج ولتاژ و جريان در مواقع اتفاقات

5- حفاظت و كنترل

6- ثبت وقايع

7- اندازه گيري ، ثبت و كنترل اعوجاجهاي هارمونيكي

8- اندازه گيري كليه پارامترهاي برق

اطلاعات مورد نياز ديسپاچينگ

جهت بررسي و كنترل و آناليز شبكه توسط سيستمهاي كنترلي ذكر شده نياز به اطلاعات ذيل از مراكز توليد ، خطوط انتقال، پستهاي انتقال و فوق توزيع مي باشد

1-نقاط كنترلي

2- نقاط وضعيت

3- نقاط اندازه گيري

4- نقاط آلارم

نقاط كنتــرلي :

كليد هاي فشارقوي :

كليدهاي 400 و 230 كيلوولت ، كليدهاي طرفهاي اوليه وثانويه ترانسهاي 230 و 400 كيلوولت ، كليدهاي باسبار ( باس كوپلر – باس سكشن ) ، كليد راكتور ، كليد كندانسورسنكرون

رابطهيونرها :

رابطهيونرهاي 400 و 230 كيلوولت ، رابطهيونرهاي طرفهاي اوليه وثانويه ترانسهاي 230 و 400 كيلوولت ، رابطهيونرهاي باسبار ( باس كوپلر – باس سكشن ) طرفهاي 400 ،230،132،63كيلوولت ، كندانسور سنــكرون :

كنترل انتخاب مود – توان راكتيو / ولت ( VAR / VOLT SELECTION )

كليــد خطوط 230 و 400 كيلوولت

جهت انجام قطع و يا وصل خطوط و مانورهاي لازم بروي ايستگاهها ، كنترل اين كليدها لازم است.

كلـيـد ترانس :

براي خارج كردن و يا به مدار آوردن يك ترانس جهت انجام مانور ويا سرويس ها در ايستگاه ،كنترل كليدهاي سمت اوليه و ثانويه ترانسها در ديسپاچينگ لازم مي باشد.

كليــد باسبار:

جهت انجام مانورهاي لازم بر روي باس بارها از مركز ديسپاچينگ نياز به كنترل كليد هاي آنهارا داريم اين مانورها مي تواند بمنظور پارالل كردن ترانسها و يا تغذيه نمودن فيدرهاي خروجي از طريق باسبارهاي ديگر باشد.

كليــد راكتــور:

معمولا راكتورها در خطوط 230 و 400 كيلوولت و يا در سمت ثالثيه ترانسها ي 230 ،400 كيلوولت نصب ميگردندو براي كنترل بار راكتيو ، راكتورها مي بايست توسط مراكز ديسپاچينگ منطقه اي كنترل گردند.جهت داشتن امكان قطع و وصل راكتور و بار راكتيو خطوط و ايستگاه توسط مركز كنترل ، امكان كنترل كليد مربوط به راكتور بايد به مركز ديسپاچينگ داده شود.

رابطهيـــــونرها:

جهت انجام تعميرات و سرويس برروي كليد خطوط لازم است رابطهيونرهاي طرفين را باز نموده تا كليد ايزوله گرددو در زمان بستن كليد نيز ابتدا بايد اين رابطهيونرها بسته شده تا كليد وصل گردد. جهت نظارت كامل بر فعاليتهاي تعميرات و مانور ، داشتن وضعيت اين رابطهيونرها و رابطهيونرهاي باسبار و سرخط براي مركز ديسپاچينگ مهم مي باشد.

علاوه براين بايد رابطهيونرهاي باي بس كه جهت تغيير مسير جريان خطوط يا ترانس در زمان مانور و عمليات و يا انتقال بار به باسبار ديگر بدون اعمال خاموشي مورد استفاده قرار ميگيرد وضمنا مي بايست ابتدا اين سيكسيونرها بسته شود تا كليد مربوطه باز گردد.

براي نظارت كامل روي تجهيزات ايستگاه و نحوه اتصال بي هاي مختلف باس بارها و نحوه برقدار شدن آنها حتما لازم است وضعيت كليه اين رابطهيونرها به مركز ديسپاچينگ ارسال گردد.

رابطهيونر زمين :

هنگام انجام تعميرات بر روي خطوط جهت تخليه بار خازني خط به زمين رابطهيونر زمين تجهيز مربوطه را مي بندند تا تجيهز زمين گردد و كليد تجهيزات فوق وقتي فرمان وصل مي گيرد كه اين رابطهيونرها باز باشند لذا بايد وضعيت اين رابطهيونرها براي ديسپاچينگ ارسال شده تا با مشاهده آن علاوه بر فرامين صحيح به كليد خطوط ، اجازه انجام تعميرات را به گروههاي تعميراتي صادر نمايد.

رابطهيونر هاي باس بار:

در برخي از ايستگاهها براي كوپلاژ دو باس بار زمانيكه ولتاژهاي باسبار ها يكسان باشد فقط از يك رابطهيونر استفاده مي شود براي اعمال فرمان بروي اين رابطهونر مشاهده وضعيت آن ضروري مي باشد

كليد LOCAL / REMOTE

اين كليد اعمال فرمان كنترلي به روي تجهيزات ايستگاه از مركز كنترل را در زماني كه روي حالتREMOTE باشد را مي دهد بنابراين جهت هرگونه اعمال فرمان بي نتيجه بايستي وضعيت كليد مذكور به ديسپاچينگ ارسال شود و نيز لازم است براي هر ايستگاه اين كليد پيش بيني شود.

نقاط اندازه گيري

نقاط اندازه گيري كه لازم است به مركز ديسپاچينگ ارسال شود بشرح ذيل مي باشد:

توان اكتيو و راكتيو خطوط 230 و 400 كيلوولت جهت مشخص شدن بار خطوط و مقدار اكتيو و راكتيو عبوري از خطوط و همچنين جهت آنها

ولتاژ خطوط 230 و 400 كيلوولت جهت آگاهي از برقدار بودن يا نبودن خط ، ولتاژ خطوط بايستي به مركز ديسپاچينگ ارسال گردد. علاوه بر آن در صورتيكه كليد خط باز باشد نشان ميدهد كه خط از طرف ديگر برقدار است يا خير و اين مسئله مي تواند در زمان تعميرات خط مورد استفاده قرار گيرد .علاوه برآن جهت كنترل خط هنگام افت يا اضافه ولتاژ در مركز كنترل مهم مي باشد.

ولتاژ باسبارهاي 230 و 400 كيلوولت جهت نشان دادن تحت تانسيون بودن آنها و نيز براي دانستن اينكه ولتاژ باسبار در رنج مناسبي قرار دارد يا نه لازم به ذكر مي باشد كه ولتاژ تمامي باسبارها شامل باسبارهاي اصلي و رزرو از جهت دانستن اينكه كدام باسبار برقدار شده است براي مركز كنترل ضروري مي باشد.

توان اكتيو و راكتيو سمت ثانويه ترانسهاي 230 و 400 كيلوولت به منظور كنترل بار ترانسها كه از وظايف مهم مركز كنترل مي باشد اطلاع از توان اكتيو و راكتيو خروجي ترانسها براي مركز كنترل مهم مي باشد.بار ترانسها براي انجام مانورها ي لازم بر روي آنها و نيز دانستن كل بار ايستگاه لازم مي باشد.با دانستن ولتاژ خروجي ترانسها كه در واقع ولتاژ خروجي فيدر هاي خروجي ايستگاه مي باشد ، مي توان در صورت نياز تپ ترانسها را به مقدار مورد نياز تغيير داد بنابراين بايد مقادير توان اكتيو و راكتيو و ولتاژ ثانويه ترانس را به تابلو اينتر فيس آورده شود.

توان اكتيو و راكتيو خطوط 132 و 63 كيلوولت منشعب از نيروگاهها بدليل اينكه در مراكز ديسپاچينگ منطقه اي مي بايست مقادير توليدي و مصرفي منطقه مشخص گردد اين مقادير بايد به ديسپاچينگ ملي نيز ارسال گردد لذا مقادير توانهاي اكتيو و راكتيو اين خطوط بايد به ديسپاچينگ هاي منطقه اي ارسال شود.

انرژي الكتريكي خطوط ارتباطي بين ساير كشورهاي همسايه

انرژي الكتريكي خطوط ارتباطي بين مناطق ( AOC ) جهت دانستن تبادل انرژي بين مناطق مختلف براي داشتن آمارهاي مورد نياز ، انرژيهاي منتقل شده بين مناطق ( AOC ) براي ديسپاچينگ هاي منطقه اي ضروري مي باشد.

توان راكتيو كندانسور سنكرون و راكتور در زمانيكه كندانسور سنكرون در مدار است ، مي بايست بار راكتيو تزريقي آن به ايستگاه جهت مشخص شدن وضعيت بارهاي راكتيو ايستگاه مشخص باشد.

- نقاط آلارم

اين نقاط شامل آلارمهاي MAJOR و MINOR براي بي هاي ذيل مي باشد:

خطوط 230 و 400 كيلوولت انتقال – ترانسهاي قدرت – باس بارهاي 230 و 400 كيلوولت – راكتورها– خازنها – آلارمهاي عمومي ايستگاه

آلارمهاي MAJOR آلارمهائي هستند كه از حوادث در شبكه يا ايستگاه ديسپاچر را آگاه مي سازد بطوريكه آگر عيب بر طرف نگردد احتمالا پيامدهاي بعدي را همراه خواهد داشت .

آلارمهاي MINOR آلارمهائي هستند كه از قطع خطوط يا قسمتي از ايستگاه را خبر مي دهد يعني حادثه اي اتفاق افتاده و تمام شده است بنابراين نمي توان از آن جلوگيري كرد .تعريف فوق شايد از ديدگاههاي بهره برداران متفاوت باشد به اين صورت كه وظيفه اصلي ديسپاچر حفظ و پايداري شبكه در حالت اضطراري مي باشد .ولي ديدگاه بهره بردار پست فقط حفظ تجهيزات پست خود مي باشد،بعنوان مثال از ديدگاه ديسپاچر دماي بدنه ترانس قدرت يك آلارم MAJOR است زيرا در صورت عدم توجه به آن حوادث و اتفاقات بعدي اجتناب ناپذير است ولي آلارم عملكرد رله ديستانس خط 230 كيلوولت يك آلارم MINORاست زيرا در هر صورت اتفاق افتاده و ديسپاچر اقدام عاجلي نمي تواند انجام دهد و تنها مي تواند تشخيص وصل مجدد خط به شبكه برآيد.

دسته آلارمهاي MINOR خطوط 230 و 400 كيلوولت انتقال :

قطع ديستانس ، آلارم قطع توسط رله زمين جهت دار ، آلارم قطع رله جريان زياد جهت دار

دسته آلارمهاي MAJOR خطوط 230 و 400 كيلوولت انتقال :

بعلت اهميت اين نوع آلارمها و نياز به رفع فوري آنها براي جلوگيري از وقايع بعدي كه شايد قطع خطوط را سبب گردد بايد توجه بيشتري به آن نمود:

كليه آلارمهايي كه نشان دهنده اشكال در سيستم عملكرد كليد خطوط انتقال مي باشدمانند پايين بودن فشارگاز ( يا هوا ) در كليد در يك دسته بنام CBFAILURE قرار گرفته اند

كليه آلارمهايي كه نشان دهنده اشكال در تغذيه DC مربوط به تجهيزات بي خطوط انتقال ، مانند قطعي DCمربوط به رله هاي حفاظتي و غيره در يك دسته بنام DC SUPPLY FAILURE قرار گرفته اند

كليه آلارمهايي كه نشان دهنده اشكال درتغذيه AC مربوط به تجهيزات خط مانند خروجي PT خط و غيره در يك دسته بنام AC SUPPLY FAILURE قرار گرفته اند .

بعلت اهميت كانالهاي مخابراتي در يك ايستگاه انتقال بخصوص در حفاظت آنها ، آلارمهاي خرابي PLC وCARRIER در يك دسته بنام PLC & CARRIER FAILURE قرار داده شده اند.

آلارمهاي نشان دهنده ايراد در عملكرد رله ديستانس

آلارمهاي هر ترانس قدرت باضافه ترانس تغذيه داخلي و ترانس نوتر مربوطه تحت عنوان آلارمهاي ترانس قدرت دسته بندي شده اند.كه عبارتند از :

MAIN PROTECTION TRIP

PROTECTION TRIP BACK UP

SERVICE OR GROUNDING TRANSFORMER PROTECTION

آلارمهاي بوخهلتس ترانس هاي قدرت و نوتر و تپ چنجر

هرگونه اشكال در ترانس قدرت ايستگاه مانند آلارم اشكال در سيستم خنك كننده آلارم دماي بالاي سيم پيچها و يا آلارم سطح روغن ترانس

آلارمهاي باس بارها و نيز باس سكشن ها ، باس كوپلرها كه در يك سطح ولتاژ باشند و اگر در يك ايستگاه يك و نيم كليدي باشد ، آلارمهاي دو رابطهيونر مياني دو كليد نيز بايد به ديسپاچينگ ارسال گردد.

با توجه به تعداد كم آلارمهاي عملكرد حفاظتي BASBAR در يك ايستگاه فقط يك دسته آلارم به مركز ديسپاچينگ ارسال ميگردد كه آن هم تحت عنوان BASBAR PROTECTION OPERATED مي باشد بعنوان مثال بطور عموم حفاظت باسبار ها توسط رله ديفرانسيل انجام ميگردد و براي باس سكشن از رله جريان زياد (OVER CURRENT).

با توجه به اهميت راكتور ها در ايستگاه آلارمهاي ارسالي آن به ديسپاچينگ مشابه ترانس مي باشد.

آلارمهاي مربوط به خازنها بيشتر بصورت اشكال در تغذيه DC يا AC تجهيزات خازن و آلارمهاي هشدار دهنده ولتاژ بالا در دو سر خازن مي باشد.

آلارمهاي عمومي ايستگاهها

تجهيزاتي مانند باتريها ، باتري شارژرها ، سيستم AC تغذيه داخلي ، آلارم آتش سوزي (FIRE FIGHTING )

براي وضوح بيشتر، آلارمهاي حفاظت خطوط ارسالي به ديسپاچينگ ، به دو گروه پشتيبان و اصلي دسته بندي شده است .

دسته آلارمهاي اصلي ( ( MAIN PROTECTION OPERATEDشامل آلارم عملكرد رله ديستانس و رله آندر ولتاژ مي باشد.و آلارمهاي پشتيبان مربوط به عملكرد رله هاي جريان زياد و اتصال زمين جهت دار مي باشد.

نيازهاي سيستمهاي ديسپاچينگ در بهره برداري از پستهاي بدون اپراتوربراي بهره برداري بدون اپراتور از ايستگاههاي انتقال بايستي امكان ارسال كليه فرمانهايي كه در آيتمهاي بالا ذكر شده است وكليه رابطهيونرها بايد امكان فرمان قطع و وصل از مركز كنترل را داشته باشند.

1-ضمنا ايجاب ميكند در صورت عملكرد رله LOCK OUT هركليد بتوان آنرا از مركز RESET نمود تا امكان فرمان وصل مجدد را داشته باشد.

2-كنترل كليد AUTO RECLOSER ON/OFF

در بعضي مواقع لازم است كه AUTO RECLOSER را در هنگام كار اكيپ هاي تعميراتي از مدار خارج كرد تا در صورت قطع فرمان مجدد نگيرد بنابراين بايد اين گونه فرمانها در مركز كنترل لحاظ شده باشد.3- وضعيت كليد INTER LUCK BY-PASS

براي اينكه ديسپاچر از باي پس بودن اينتر لاك كليدها آگاهي داشته باشد تا در مواقع ارسال فرمان احتياطهاي لازم را بعمل بياورد وضعيت فوق بايد به ديسپاچينگ ارسال گردد.

4-وضعيت كليد LOCAL / REMOTE / SUPERVISORY

در بهره برداري با اپراتور از ايستگاههاي انتقال فقط يك كليد دو وضعيتي LOACAL / REMOTE وجود دارد كه وضعيت آن به ديسپاچينگ گزارش مي شود ولي در بهره برداري از ايستگاههاي بدون اپراتور بايد اين كليد بصورت سه وضعيت بشرح ذيل باشد :

-وضعيت اول LOCAL

در اين حالت اطلاعات ارسالي به مركز ديسپاچينگ فقط نقاط وضعيت ها كه قبلا به آنها اشاره شد مي باشد و امكان كنترل هيچيك از تجهيزات از ديسپاچينگ وجود ندارد در اين حالت تجهيزات از اتاق كنترل و از محوطه امكان پذير مي باشد.بطور كلي فقط در حالت تعميرات تجهيزات از اين وضعيت استفاده ميگردد.

وضعيت دوم REMOTE :

در اين حالت كليه نقاط وضعيت به مركز كنترل ارسال شده و كنترل تجهيزات نيز از مركز قابل انجام خواهد بود و نيز كليه وضعيت تجهيزات را در ايستگاه هم خواهيم داشت ولي كنترل از ايستگاه امكان پذير نمي باشد.بلكه فقط از طرف ديسپاچينگ قابل كنترل مي باشد.

وضعيت سوم SUPERVISORY

هنگامي كه كليد در اين حالت قرار داشته باشد هيچ وضعيتي در ايستگاه نخواهيم داشت و امكان ارسال هيچگونه فرامين كنترلي از ايستگاه روي تجهيزات نخواهد بود و بعبارتي ايستگاه بدون اپراتور خواهد بودو همه كنترلهاي لازم فقط از مركز انجام خواهد گرفت در اين حالت چون هيچگونه آلارمي در ايستگاه وجود ندارد بنابراين احتياج به رسيت كردن رله در محل نمي باشد و علاوه بر كمتر شدن استهلاك وسايلي از قبيل چراغهاي نشان دهنده وضعيتها وجود ندارد لازم به توضيح مي باشد كه در اين حالت نقاط اندازه گيري و آلارمها به مركز ديسپاچينگ ارسال ميگردد.

5- جريان باس سكشن ، باس كوپلر

با توجه به اينكه در هنگامي كه يك باس بار تغذيه خطوط ، فيدرها و يا ترانسها روي باس بار مجاور خود را بعهده دارد ميزان جريان عبوري از باس سكشن ،باس كوپلر محدود به جريان نامي تجهيزاتي مانند كليد و رابطهيونرهاي آن باس بار مي باشد و جريان بيش از آن موجب عملكرد رله جريان زياد شده و باعث قطع ارتباط باسبار ها مي شود بنابراين بايد جريان عبوري از دو باس به ديسپاچينگ ارسال گردد.تا باتوجه به ميزان بار مجاز روي يك باس ، ديسپاچر بتواند براي تغذيه از باس ديگر را تعيين نمايد .

درباره نحوه جمع آوري سيگنالهاي مورد نياز و ارتباط آنها از تابلوهاي كنترل و حفاظت داخل ايستگاه و نيز تجهيزات محوطه به تابلوهاي مارشالينگ وسائل و تجهيزاتي مورد نياز مي باشد كه بتوان سيگنالهاي چهار گانه كنترل ، وضعيت ،اندازه گيري ، آلارم را به تابلوها نصب شده تا به مركز ارسال گردد.ساختار ديسپاچينگ در ايرانشبكه برق كشور از چهار بخش عمده توليد ،انتقال ،فوق توزيع و توزيع تشكيل شده است . بدليل خصوصيات متفاوت ،هريك از شبكه هاي مذكور توسط گروههاي مجزايي نظارت و بهره برداري مي شوند.سيستم ديسپاچينگ برق كشور داراي ساختاري متناسب و منطبق بر نيازهاي هر گروه از گروههاي نظارت و بهره برداري شبكه فوق الذكر مي باشداز اينرو مراكز ديسپاچينگ برق در ايران كه در سراسر كشور گسترده شده از نوع سلسله مراتبي بوده مي باشد0- ديسپاچينگ ملي ( SYSTEM CONTOROL CENTER – SCC )

بالاترين رده در سلسله مراتب ، ديسپاچينگ ملي مي باشد كه در تهران واقع است ، وظايف SCC از نوع وظايف يك مركز ديسپاچينگ جهت كنترل و مديريت توليد نيروگاههاي بزرگ در سطح كل شبكه سراسري برق مي باشد.ديسپاچينگ ملي با نصب تجهيزات اسكادا در نيروگاهها ،ضمن قرائت توليد هر واحد و وضعيت آنها با استفاده از نرم افزارهاي پيشترفته ،بار واحدها را متناسب با فركانس شبكه كنترل مي كند از عمده وظايف SCC كنترل فركانس شبكه و كنترل ولتاژ شبكه سراسري بصورت كلان ، كنترل بار نيروگاههاي با ظرفيت بيش از 100 مگاوات و هماهنگي با ديسپاچينگ هاي منطقه اي مي باشد.در عين حال ديسپاچينگ ملي وظيفه حفظ و پايداري شبكه ،و پيش بيني بار و مديريت توليد ،برنامه ريزي اقتصادي توليد و برنام ريزي خاموشيها و تعميرات اساسي واحدها را نيز بعهده دارد .

براي انجام وظايف محول شده به SCC تجهيزات اسكادا ي نصب شده در نيروگاهها اطلاعات مربوط به واحدها و پست ها هاي نيروگاهي ( مقاديري مانند MW,MVAR,KV واحد ، وضعيت كليدها و رابطهيونرها ، وضعيت واحدها ، آلارمها و … ) را مستقيما براي ديسپاچينگ ملي ارسال ميدارند.

ديسپاچينگ منطقه اي ( AREA OPERATING CENTER – AOC )

بعد از ديسپاچينگ ملي در حال حاضر 6 مركز كنترل ناحيه اي ( AOC ) وجو دارد كه در آينده نزديك 3 مركز ديگر به آن اضافه خواهد شد.

مراكز ديسپاچينگ منطقه اي كه در حال حاضر بهره برداري مي شوند عبارتند از :

منطقه تهران ( TAOC ) كه مركز آن در تهران مي باشد و شامل استانهاي تهران ،زنجان ،سمنان ،مازندران و گيلان مي باشد.

منطقه شمالشرق ( NEAOC ) كه مركز آن در مشهدمي باشد و شامل استانهاي خراسا ن و سيستان و بلوچستان مي باشد.

منطقه شمالغرب ( NWAOC ) كه مركز آن در تبريزمي باشد و شامل استانهاي آذربايجان شرقي و غربي و اردبيل مي باشد.

منطقه مركزي ( CAOC ) كه مركز آن در اصفهان مي باشد و شامل استانهاي اصفهان ، چهارمحال بختياري ،همدان ،مركزي ،كرمانشاه ،لرستان و ايلام مي باشد.

منطقه جنوب شرق ( SEAOC ) كه مركز آن در كرمان مي باشد و شامل استانهاي يزد ، كرمان و هرمزگان مي باشد.

منطقه جنوب غرب ( SWAOC ) كه مركز آن در اهوازمي باشد و شامل استانهاي خوزستان ، فارس و بوشهر مي باشد.

براي اطمينان از كار سيستم ديسپاچينگ ملي در مواقع اضطراري يكي از ديسپاچينگ هاي منطقه اي (AOC ) ديسپاچينگ مركزي بعنوان پشتيبان ديسپاچينگ ملي انجام وظيف مي كند.

در آينده نزديك سه مركز ديسپاچينگ منطقه اي ديگر نيز به اين مراكز اضافه خواهد شد كه اين سه مركز عبارتند از :

منطقه شمال ( NAOC ) كه مركز آن در ساري مي باشد

منطقه غرب ( WAOC ) كه مركز آن در كرمانشاه مي باشد

منطقه شمال ( SAOC ) كه مركز آن در شيراز مي باشد-ديسپاچينگ محلي ( REGIONAL DISPATCHING CENTER - RDC )

سومين مرتبه از سلسله مراتب ديسپاچينگ ها ، ديسپاچينگ هاي فوق توزيع RDC مي باشد. ديسپاچينگRDC بهره برداري از شبكه فوق توزيع را به عهده دارد محدوده عملكرد اين مراكز كنترل و نظارت بر شبكه هاي 132 و 63 كيلوولت ،كنترل كليدها در پستهاي 20/63 و 20/132 و مانيتور كردن وضعيت آنها و اعمال مديريت بار در منطقه تحت پوشش مي باشد.

- ديسپاچينگ توزيع ( DISTRIBUTION CONTROL CENTER - DCC )

چهارمين مرتبه از ديسپاچينگ ها در ايران ، ديسپاچينگ هاي توزيع مي باشند. كه زير نظر ديسپاچينگ هاي فوق توزيع انجام وظيفه مي نمايند.محدوده عملكرد DCC كنترل و نظارت خطوط 20 و 33 كيلوولت و پستهاي 0.400/20 و 0.400/33 و 0.400/11 كيلوولت مي باشد.

شرح وظايف ديسپاچينگ ها

1- ديسپاچينگ ملي

از آنجائي كه حفظ ايمني ،پايداري ،برنامه ريزي و بهره برداري بهينه از شبكه توليد و انتقال به عهده ديسپاچينگ ملي مي باشد،كليه ديسپاچينگهاي منطقه اي ،نيروگاهها و كليه پستهاي و خطوط 230 و 400 كيلوولت تحت كنترل و نظارت ديسپاچينگ ملي مي باشند.

اين كنترل و نظارت در مورد نيروگاههاي با ظرفيت 100 مگاوات بيشتر و بطور مستقيم و در مورد پستهاي 230 و 400 كيلوولت تحت كنترل و نظارت ديسپاچينگ ملي مي باشد.

الف – وظايف دفاتر برنامه ريزي و مطالعات سيستم :

پيش بيني بار و انرژي تا يك سال آينده

پيش بيني و تنظيم برنامه تعميرات تا يك سال كليه واحدها ي توليدي با توجه به پيش بيني بار و انرژي شبكه

پيش بيني بار و انرژي روزانه و آرايش ميزان توليد

پيگيري و به روز آوردن برنامه هاي پيش بيني شده جهت تعميرات واحدها با توجه به امكانات توليد و نياز مصرف شبكه

بررسي ،هماهنگي و تاييد نهائي برنامه هاي تعميرات و تست هاي لازم برروي خطوط ،ترانسفورماتورهاي قدرت و ساير تجهيزات 230 و 400 كيلوولت كه توسط ديسپاچينگ هاي منطقه اي تنظيم شده است .

تهيه دستورالعمل هاي ثابت بهر ه برداري و دستورالعمل هاي ويژه ديسپاچينگ و نظارت بر آموزش و اجراي آنها بررسي و آناليز شبكه توليد و انتقال ،از نقطه نظر پايداري و تعيين نقاط ضعف ،محدوديتهاي تبادل و ارائه روشهاي اجرائي موثر به منظور كاهش نارسائيها و محدوديتهاي سيستم تعيين و تفكيك چارچوب اصلي شبكه توليد و انتقال و طبقه بندي آنها از نظر اهميت و درجه حساسيت بررسي و تجزيه تحليل حوادث شبكه و ارائه پيشنهادات و راهكارهاي لازم جهت پيشگيري از تكرار حوادث مشابه - بررسي اوليه عملكرد هاي رله هاي حفاظتي در سطح شبكه انتقال-نظارت عاليه بر عملكرد كليه ديسپاچينگ هاي مناطق - بررسي عملكرد نيروگاهها و ارائه گزارشات تحليلي - تهيه گزارشات جامع در رابطه با عملكرد كليه تجهيزات و تاسيسات در شبكه توليد و انتقال وميزان توان و انرژي توليد شده و مورد نياز شبكه

ب – وظايف كنترل شبكه

- حفظ و پايداري و بهم پيوستگي شبكه توليد و انتقال

- كنترل فركانس و توليد واحدها

- كنترل تبادل بين نواحي ،بار خطوط و ترانس هاي قدرت با هماهنگي ديسپاچينگ مناطق و نيروگاهها

- اعمال كنترل ولتاژ در سطح شبكه از طريق ديسپاچينگ هاي مناطق

- پيش بيني بار در كوتاه مدت و تنظيم توليد بار خطوط در نقطه كار بهينه با توجه به امكانات موجود و به حد اقل رساندن هزينه توليد و تلفات

- توافق نهائي و نظارت بر اجراي برنامه هاي خروجي كليه مولدها ،خطوط انتقال و ساير تجهيزات

- بررسي و صدور مجوز در مورد برنامه هاي خروجي و تعميراتي كوتاه مدت و قابل اجرا در يك شيفت

- نظارت عاليه بر عمليات و مانورهاي كليه مراكز كنترل ديسپاچينگ و هماهنگي هاي لازم بين آنها

- تهيه گزارش روزانه از عملكرد نيروگاهها و تجهيزات شبكه اصلي و جمع آوري گزارشات روزانه از مراكز كنترل ديسپاچينگ مناطق و رائه گزارش روزانه از عملكرد ،كل شبكه توليد و انتقال

- تهيه گزارش اوليه از حوادث شبكه اصلي و نيروگاهها

- تهيه نقشه هاي تك خطي عملياتي از شبكه توليد و انتقال و نظارت و تصويب كليه نقشه هاي تك خطي مربوط به ايستگاههائي كه بايد توسط ديسپاچينگ مناطق تهيه گردد0

-تهيه يا تصويب نقشه هاي عملياتي و كد گذاري ايستگاهه و يا خطوط جديدالاحداثشرح وظايف ديسپاچينگ هاي مناطق- همكاري و هماهنگي مستمر با ديسپاچينگ ملي

- تنظيم ولتاژ در حوزا عملياتي تحت پوشش با هماهنگي ديسپاچينگ ملي

- برنامه ريزي و نظارت بر اجراي تعميرات و خروجيها در شبكه تحت مديريت با هماهنگي يا اطلاع ديسپاچينگ ملي

- اجراي برنامه توليد و تعميرات نيروگاههاي با توليد زير 100 مگاوات تحت پوشش ، با تائيد ديسپاچينگ ملي

- اجراي مانور هاي مورد نياز در شبكه تحت مديريت با هماهنگي و يا اطلاع ديسپاچينگ ملي ،در چارچوب دستورالعمل

- نظارت بر كليه خطوط و ترانسها و شرايط كار ساير تجهيزات در شبكه و اعلام هرگونه محدوديت موثر در بهره برداري از شبكه اصلي توليد و انتقال به ديسپاچينگ ملي

- بررسي عملكرد تجهيزات و هماهنگي سيستمهاي حفاظتي در حوزه تحت پوشش و گزارش هرگونه محدويت و عدم هماهنگي در عملكرد سيستمهاي حفاظتي به ديسپاچينگ ملي

- تهيه گزارشات آماري از وضعيت تجهيزات

- هماهنگي با ديسپاچينگهاي فوق توزيع در سطح منطقه

- تهيه نقشه هاي تك خطي عملياتي كليه ايستگاههاي تحت پوشش و به روز نگهداشتن نقشه هاي عملياتي در شرايط خاصي و تعويض اختيار توسط ديسپاچينگ ملي ، ديسپاچينگ مناطق مي تواند اقدام به برنامه ريزي و اجراي مانور در حوزا عملياتي و شبكه تحت پوشش خود باشند.كنترل فركانس شبكه

در شبكه هاي بهم پيوسته توليد و انتقال نيروي برق ،فركانس يكي از شاخصهاي اصلي پايداري و بين توليد و مصرف برق مي باشد. در شبكه برق ايران ، فركانس عادي بهره برداري از تجهيزات توليد و انتقال برابر 50 هرتز مي باشد.هرگونه نوسان و يا انحراف از فركانس عادي بهره برداري ، ضمن متاثر نمودن كليه تجهيزات برقي متصل به شبكه ( اعم از تجهيزات توليد و انتقال و يا وسايل برق مشتركين ) كيفيت بهره برداري و درصد پايداري شبكه را نيز بطور مستقيم و متناسب با دامنه نوسانات و يا ميزان انحراف ،تحت شعاع قرار خواهد داد.

با توجه به مشخصه هاي ديناميكي تجهيزات مولد نيروي برق و خطوط و تجهيزات انتقال آن ،هرگونه نظارت و يا اعمال كنترل در جهت برقراري تعادل بين توليد و مصرف و نهايتا كنترل فركانس در يك شبكه بهم پيوسته بايد بصورت متمركز انجام گيرد در صنعت برق ايران با توجه به شرح وظايف و مسئوليتهاي ديسپاچينگ ملي و با توجه به نرم افزارهاي كنترل از راه دور توليد ،كنترل فركانس چه بصورت دستي يا خودكار بعهده مركنترل ديسپاچينگ ملي مي باشد.

مشخصه ديناميكي تجهيزات توليد و انتقال نيرو و ماهيت وابستگي ميزان مصرف به فركانس بگونه اي است كه هرگونه تغييرات در شرايط توليد و ميزان مصرف ،منجر به نوسانات فركانسي در سطح شبكه ميگردد.

با توجه به وابستگي دامنه اين نوسانات به شدت تغييرات درمصرف و توليد ، كنترل فركانس مستلزم اعمال سياستها و ابزار كنترل كننده خاصي مي باشد.

در صورت تغيييرات فركانس شبكه بين 49.7 تا 50.3 هرتز هرگونه اصلاح فركانس با توجه به امكانات و شرايط شبكه ،توسط مركزكنترل ديسپاچينگ ملي اعمال خواهد گرديد.

در صورت كاهش يا افزايش فركانس شبكه مراكز كنترل ديسپاچينگ هاي مناطق بايد جهت كسب تكليف با ديسپاچينگ ملي تماس برقرار كنند

در صورت كاهش فركانس از 49.7 هرتز پس از 10 دقيقه بايد بترتيب نيروگاههاي دز ،سد شهيدعباسپور،سيكل تركيبي منتظرقائم ،سيكل تركيبي گيلان جهت جبران فركانس شبكه اقدام كنندودر صورت عدم دستيابي به فركانس مورد نظر ( 49.7 هرتز ) در مرحله بعدي پس از 20 دقيقه بايد بترتيب نيروگاههاي رامين – شهيدمنتظري – سيكل تركيبي قم – واحدهاي گازي شهيد سليمي ( نكا ) – سيكل تركيبي شهيد رجائي جهت جبران فركانس اقدام كنند.و در صورت كاهش فركانس از 49.5تا 49.2 هرتز نيروگاههاي سد دز – سد شهيدعباسپور- سيكل تركيبي گيلان – گازي ري – گازي شهيد سليمي –بندرعباس – تبريز –شهيد منتظري – سيكل تركيبي منتظرقائم – سيكل تركيبي قم – سيكل تركيبي فارس -سيكل تركيبي كازرون – نيروگاه اصفهان شروع به جبران كاهش فركانس تا فركانس 49.2 كنند درصورت عدم وصول به فركانس مورد نظر پستهاي زير بايد بتدريج دست به قطع بار كنند :

1-دوشان تپه 2-بعثت 3-معنوي 4- فيروزي 5- اهوازيك 6- شمالغرب اهواز 7- منتظري 8-اصفهان يك

و باز در صورت كاهش فركانس از 49.2 هرتز بايد پستهاي دوشان تپه – بعثت – فيروزي - اهواز يك –شمالغرب اهواز – اصفهان يك – منتظري – سردرود – گرگان و انديمشك بصورت دستي بتدريج جهت كاهش بار اقدام كنند.

در ضمن در بعضي از نقاط شبكه رله هي حذف بار ( رله هاي فركانسي نصب شده اند كه با توجه به حساسيت مصرف منطقه بطور خودكار اقدام به حذف بار مي نمايند.كنترل ولتاژ

سطح ولتاژ شاخص اصلي تعادل بين توان راكتيو توليد شده و توان راكتيو مورد نياز در سطح شبكه ميباشد.تغييرات ولتاژ از حد نامي علاوه بر اينكه ميتواند منجر به صدماتي برروي دستگاهها،تجهيزات شبكه و مصرف كنندها گردد،در حالات بحراني و غير قابل تحمل ميتواند عامل بروز نوسانات ولتاژي ،ناپايداري و اختلالات قابل توجه در سطح شبكه گردد.

با توجه به ساختار كنوني شبكه از نقطه نظر امكانات كنترل ولتاژ ( منابع مگاواري مانند راكتورها،خازنها ،قابليت تنظيم تپ ترانس هاي قدرت و توانايي مولدها در توليد و يا جذب توان راكتيو ) مسئوليت كنترل ولتاژ و بهره برداري از منابع راكتيو در سطح شبكه بشرح ذيل بين مركز كنترل ديسپاچينگ ملي و مناطق تقسيم ميگردد:

مسئوليت كنترل ولتاژ در حوزه عملياتي هر منطقه مستقيما به عهده مركز كنترل ديسپاچينگ مربوطه مي باشد.مسئولين مراكز كنترل مناطق مي توانند با توجه به سطح ولتاژ در حوزه عملياتي خويش و با استفاده از منابع مگاواري ولتاژ را كنترل نمايند.

امضا كاربر
Just for
todey

دو شنبه ۱۶ دي ۱۳۹۲ ۰۴:۲۴ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.