به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

لیزر چیست؟

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 34
اعتبار: 25
سپاس کرده: 234
سپاس شده: 385 در 210 موضوع

امتياز: 1,908.00

ارسال: #1
لیزر چیست؟
از نظر لغتي ليزر يا Laser مخفف اين کلمات
«Light amplification by stimulated emission of radiation»

به معناي تقويت نور بوسيله امواج تحريک شده مي باشد. ليزر بر اساس پديده رزونانس کار مي کند. خروجي ليزر يک ميدان مغناطيسي همسان است. در يک اشعه همسان انرژي الکترومغناطيسي، همه امواج داراي يک فرکانس و فاز هستند.
براي ساخت يک ليزر پايه، به يک اتاقک يا حفره نياز است اين حفره به گونه اي طراحي شده است که امواج مادون قرمز (IR)، نور مرئي، يا امواج ماوراء بنفش را مي تاباند. به طوري که اين امواج يکديگر را تقويت مي کنند. حفره مورد نظر مي تواند انباشته از گاز، مايع يا حتي يک ماده جامد باشد. اما انتخاب اين ماده روي طول موج خروجي تأثير مي گذارد. در هر سمت اتاقک يک آينه وجود دارد. يکي از آينه ها کل امواج را باز تابش مي کند و اجازه نمي دهد هيچ انرژي از آن عبور کند. ولي آينه ديگر کاملاً باز تابنده نيست و در حدود 5 درصد از انرژي را از خود عبور مي دهد. و اما انرژي موجود در حفره يا اتاقک از يک منبع خارجي تأمين مي شود. که به اين عمل تپش (pumping) گويند. عمل تپش يک ميدان مغناطيسي به کمک فرکانس طبيعي اتمهاي ماده داخل حفره (پديده رزونانس) مي سازد که در نتيجه آن اتمهاي ماده داخل حفره شروع به نوسان مي کنند. امواج بين دو آينه منعکس مي شوند. طول حفره به گونه اي انتخاب مي شود که فرکانس رفت و برگشت امواج با فرکانس طبيعي ماده داخل حفره هماهنگ باشد به گونه اي که امواج يکديگر را تقويت کنند. در اين فرکانس امواج الکترومغناطيس از آن سمت حفره که آينه اش درصدي از امواج را از خود عبور مي دهد پديدار مي شوند. خروجي مي تواند يک اشعه پيوسته يا يک سري امواج ناپيوسته باشد.
ليزر قرمز يک نوع ساده و معمول از اين اشعه است و تونلي ميله اي شکل دارد که از ترکيب اکسيد آلومينيوم و کروم جامد ساخته شده است. خروجي به صورت پالس هاي (ناپيوسته) در فواصل 500 ميکروثانيه مي باشد. و عمل تپش بوسيله يک لوله حلزوني شکل که به دور حفره پيچيده شده است انجام مي گيرد. و فرکانس خروجي در محدوده نور قرمز قابل ديدن است.
ليزر هليوم ـ نئون نوع ديگري از انواع مواد معمول موجود براي ساخت ليزر است. و به خاطر قيمت مناسب آن در وسايل بازي و سرگرمي الکترونيکي استفاده مي شود. همانطور که از نام آن پيداست حفره از گازهاي هليوم و نئون پر شده است. . خروجي آن قرمز لاکي روشن است. به جاي هليوم و نئون مي توان از گازهاي ديگر هم استفاده کرد که اشعه هايي با طول موج متفاوت توليد مي کنند. مثلاً آرگون ليزري به رنگ آبي قابل ديدي توليد مي کند. و ترکيبي از نيتروژن دي اکسيد کربن و هليوم اشعه مادون قرمز توليد مي کند.
ليزر يکي از برجسته ترين اختراعات قرن بيستم است که موارد استفاده فراواني از آن در علوم الکترونيک، کامپيوتر، پزشکي و... کشف شده است.

امضا كاربر
گهگاهی
زن قصه ات را
بانویِ من
صدا کن !
گاهی با عجله
اسمت را که میگوید
آرام بگو
جانم ؟
بعد می بینی چه با شرم می گوید
جانت بی بلا باد
گاهی بی هیچ دلیلی برایش
شکلات بخر
کنارش بنشین و تماشا کن
بانویی را که ذوق می کند
از همان شکلاتی که باور کن
شیرینش بیشتر بخاطرِ
دستانِ توست
آقای جناب ... !
بیا یک رازِ زنانه را برایت فاش کنم :
دخترها بیشتر از هرچیز
سادگی را دوست دارند
یک سادگی پر از
شوق هایِ کوچک و رنگی
همین ... !
جمعه ۲۰ دي ۱۳۹۲ ۲۰:۱۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.