به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار اقتصادي v / پولهای آزاد شده سهم چه كسی است؟

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

پولهای آزاد شده سهم چه كسی است؟

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 2,022
اعتبار: 109
سپاس کرده: 2,461
سپاس شده: 3,564 در 1,880 موضوع

امتياز: 15,634.00

ارسال: #1
پولهای آزاد شده سهم چه كسی است؟

از دوشنبه همین هفته توافق ژنو اجرایی می شود و قرار است 4 میلیارد و 200 میلیون دلار از دارایی های بلوكه شده در هشت قسط به ایران بازگردانده شود. اولین بخش این مبلغ رقمی بالغ بر 550 میلیون دلار است كه اكنون بر سر چگونگی استفاده از آن بحث هایی وجود دارد.

برخی بر این عقیده هستند كه دولت فعلی حق استفاده از این پول را ندارد و می بایست آن را در ازای استقراضی كه دولت قبل از بانك مركزی داشته به آن بانك عودت دهد. همچنین این عده معتقدند كه تزریق این مقدار نقدینگی در شرایط تورمی اقتصاد كشور موجب افزایش نرخ تورم خواهد شد.

اما در مقابل برخی دیگر معتقدند كه علت اصلی ركود در بخش تولید فقدان نقدینگی است و دولت می بایست این مقدار را به بنگاه های تولیدی تزریق كند تا از این طریق با كاهش میزان ركود، تولید و اشتغال جان تازه ای به خود بگیرند.

در این خصوص با دو تن از نمایندگان مجلس گفتگو كرده ایم و نظر ایشان را در این مورد جویا شده ایم:

غلامعلی جعفرزاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: «به دلیل سوء تدبیر دولت قبل مشكلات زیادی در حوزه اقتصاد برای كشور به وجود آمده است كه انتظار می رود این مسائل در دولت تدبیر و امید یكی پس از دیگری رفع شود.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص پول های آزاد شده و نحوه استفاده از آن گفت: « این پول متعلق به دولت است و می بایست در حوزه تولید و اشتغال و رفع ركود از اقتصاد سرمایه گذاری شود. البته تزریق این مقدار باید به نحوی باشد كه موجب افزایش نرخ تورم در جامعه نشود.»

وی با اشاره به احتیاج واحد های تولیدی به نقدینگی در خصوص سیاست های دولت قبل گفت: «دولت قبل نقدینگی را بی هدف و در قالب یارانه به مردم پرداخت كرد. این شیوه از تزریق نقدینگی به نوعی خیانت در حق اقتصاد كشور بود. این در حالی است كه هم اكنون واحدهای تولیدی نیاز شدیدی به نقدینگی دارند.»

جعفر زاده در خصوص پرداخت بخشی از این مبلغ به بانك مركزی در راستای كاهش بدهی دولت تصریح كرد: «علی رغم اینكه دولت قبل بدهكارترین دولت بود اما در روزهای پایانی با كلاه برداری سعی در تسویه این بدهكاری داشت كه مجلس با هشیاری از این اقدام جلوگیری كرد. اكنون ممكن است بخش از این مبلغ آزاد شده بابت بدهی دولت قبل به بانك مركزی پرداخت شود.»

سید سعید زمانیان دهکردی عضو دیگر كمیسیون برنامه و بودجه نیز در گفتگو با فرارو گفت: «این مبلغ قطعا به دولت تعلق دارد اما تاكنون در خصوص چگونگی استفاده از آن تصمیم گرفته نشده است.»

این نماینده مجلس افزود: «در خصوص چگونگی استفاده از این مبلغ، دولت، بانك مركزی و شورای پول و اعتبار می بایست تصمیم بگیرند. اما بهتر است كه این مقدار در طرح های عمرانی هزینه شود.»منبع:fararu.com

امضا كاربر


به " تـــــــــــــو " کـــــه میرســـــم ...!
مکـــث میکنـــــم ...!
انگـــــار در " زیباییــ ــت " چیـــــزی را ,
جـــــا گذاشتـــــه ام !
مثلــــــــــا"...
در صـــ ــدایت ... آرامـــــ ـــش ♥
در چشـ ــــم هایـــــت ... زندگـــــ ـــی ♥
شنبه ۲۸ دي ۱۳۹۲ ۱۷:۲۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از Pr!nCeSs سپاسگزاری کرده است. SaiiiD
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.