به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

درخواست نرم افزار پیشتیان گیری( ایمیج)

نویسنده پیام
*
اعتبار: 0
سپاس کرده: 0
سپاس شده: 0 در 0 موضوع

امتياز: 100.00

ارسال: #1
درخواست نرم افزار پیشتیان گیری( ایمیج)
سلام...

من بخش پشتیبان گیری رو دیدم هیچ نرم افزاری ندیدم...

لطفا یه نرم افزار پیدا کنم

من میخواستم برنامه Norton Ghost رو با اموزش بزاریدالبته اگه میشه اخرین که 12 فکر کنم باشه...

البته یه برنامه برای گرفتن ایمیج بزارید ثواب داره خیلی لازم میشه...

منتظر جواب..

لطفا اموزشم بزارید چون کار باهاشون سخته

البته اگه تو سایت بزارید تا همه دانلود کنندن بهتره چون من هرچی سرچ کردم با لینک درست پیدا نکردم
شنبه ۲۹ دي ۱۳۸۶ ۲۰:۰۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
اعتبار: 158
سپاس کرده: 1,366
سپاس شده: 3,576 در 812 موضوع

امتياز: 26,339.50

ارسال: #2
RE: درخواست نرم افزار پیشتیان گیری( ایمیج)
Portable Norton Ghost 11.0.0.1502

Backs up everything on your computer - digital music, photos, financial documents, applications, settings, operating system, etc. - in one easy step[*]Recovers your system and data even when you can't restart your operating system Makes incremental backups to maximize space and save time[*]Makes backups on the fly, without restarting your system[*]Backs up to almost any media, including CDR/RW and DVD+-R/RW drives, USB and FireWire® (IEEE 1394) devices, and Iomega® Zip® and Jaz® drives

با این نرم افزرا قادر است از هر چیزی که در کامپیوتر شماست فایل پشتیبان بگیرد مثل عکس ها ، فایل های موزیک، سند ها، نرم افزار ها، تظیمات، سیستم عامل و......... فقط با یک حرکت سیستم خود را که از کار افتاده است با فایل پشتیبانی که با این نرم افزار گرفته اید به حالت اول بر گردانید. فایل های پشتیبان خود را در هر کجا که می خواهید ذخیره کنید. DVD+-R/RW drives, USB and FireWire® (IEEE 1394) devices, and Iomega® Zip® and Jaz® drives

4,97 Mb
=========> دانلود نرم افزار پک آپ گیری

امضا كاربر
سایت اف دی ال جامعه ای اطلاعاتی برای منو تو

يك شنبه ۳۰ دي ۱۳۸۶ ۱۴:۰۰ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*

ارسال: #3
Norton Ghost 12.0

Norton Ghost 12.0
Windows | CD ISO image | 367 MB

[align=left]Symantec’s Norton Ghost™ 12.0 protects your computer with advanced backup and recovery. It includes the backup protection you expect, with powerful new features such as enhanced performance, available one-to-one remote management, LightsOut Restore capability, and more.

What's New

* NEW! Supports Windows Vista: Support for both Windows XP and Windows Vista means you have the backup solution you need for your computer
* NEW! Google™ Desktop integration – Searchable backup indexes makes recovering your data even faster.
* NEW! Remote management – Control other Norton Ghost 12.0 installations on your network.
* NEW! LightsOut Restore – Restore your system with on-disk software recovery environment – no bootable CD required.
* NEW! Create a virtual disk - Converts recovery points to a VMWare® Virtual Disk (.vmdk) or a Microsoft® Virtual Disk (.vhd).
* NEW! Faster Backups: Enhanced backup engine delivers your protection even faster than before
* NEW! Enhanced Backup Search: New indexing integrates with desktop search applications
* NEW! Advanced features including remote management and on-disk system recovery environment

Key Features

* Powerful Protection: Recovers your system and data even when you can't restart your operating system
* Fast and Efficient Backup Technology: Makes incremental backups to your system to maximize space and save time - no restart required
* File and folder back up: Archive all files of type, such as documents or pictures, using integrated search technology that supports customizable file types
* Data encryption and advanced error checking delivers the protection you expect from Norton Ghost
* Flexible Storage: Backs up to almost any media, including CDR/RW and DVD+-R/RW drives, USB and FireWire® (IEEE 1394) devices, and Iomega® Zip® and Jaz® drives

Symantec’s Norton Ghost™ 12.0 protects your computer with advanced backup and recovery. It includes the backup protection you expect, with powerful new features such as enhanced performance, available one-to-one remote management, LightsOut Restore capability, and more.

With Norton Ghost 12.0 you now have a choice of backup types: full system (disk image) or specific files and folders. Backups include encryption and error checking to help keep your data safe and sound, while compression, incremental backups, and automatic backup file management minimizes storage space.

Norton Ghost 12.0 is ready when you need to recover?whether it’s just restoring individual files or your entire system. The included Software Recovery Disk allows you to start your computer, scan for viruses or hard disk errors, and start the recovery process even if your operating system won’t start.

With the advanced tools included in Norton Ghost 12.0, you can take your protection to the next level. Included remote management can back up other computers on your network that have Norton Ghost 12.0 installed and LightsOut Restore lets you install the Software Recovery Environment on your hard-disk so you’ll always be ready to recover.

Take your backup protection to the next level with Norton Ghost 12.0.

System Requirements

Windows Vista™ Home Basic/Home Premium/ Business/Ultimate*
Windows® XP Home/XP Pro/XP Media Center Edition

* 300MHz or higher processor
* 512 MB of RAM
* 160 MB of available hard disk space
* Microsoft .NET 2.0 Framework (included on product CD if not already installed)
* DVD or CD drive
* Microsoft® Internet Explorer 5.5 or higher (6.0 recommended)

*Must meet minimum Windows Vista OS System Requirements.

Supported file systems and devices

File systems supported for backup and recovery tasks:

* FAT16, FAT16X, FAT32, FAT32X
* NTFS
* Dynamic Disks
* Linux® EXT2/3 and Linux Swap Partitions

Hard drives and removable media supported

* CDR/RW and DVD+-R/RW drives
* USB and FireWire® (IEEE 1394) devices
* Iomega® Zip® and Jaz® drives

امضا كاربر

يك شنبه ۳۰ دي ۱۳۸۶ ۱۴:۱۹ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*

ارسال: #4
با سلام و تشکر...

جناب من حدودا 12 بار از وقتی اینو گذاشتی اومدم دانلود کنم ولی نشده و چون فکر میکردم شاید ترفیک سایت زیاده و نمیشه دانلود کرد...

این لینک که گذاشتید خرابه:http://forum.download.freedownload.ir/Portable_Symantec_Norton_Ghost_11.0.0.1502-www.fdl.ir.exe

ممنون میشم چک کنید
سه شنبه ۲ بهم ۱۳۸۶ ۱۷:۴۹ عصر
*

ارسال: #5
با عرض معذرت در نوشتن لینک دانلود اشتباه کردم. حال می توانید از لینک استفاده کنید.
اگر مشکلی در دانلود دارید چون لینک مستقیم است به راحتی می توانید از نرم افزار های مدیرت دانلود مانند IDM و یا DAP استفاده کنید.

امضا كاربر

سه شنبه ۲ بهم ۱۳۸۶ ۱۸:۴۵ عصر
*

ارسال: #6
(يك شنبه ۳۰ دي ۱۳۸۶ ۱۴:۰۰ عصر)shahram نوشته شده توسط:  Portable Norton Ghost 11.0.0.1502

Backs up everything on your computer - digital music, photos, financial documents, applications, settings, operating system, etc. - in one easy step[*]Recovers your system and data even when you can't restart your operating system Makes incremental backups to maximize space and save time[*]Makes backups on the fly, without restarting your system[*]Backs up to almost any media, including CDR/RW and DVD+-R/RW drives, USB and FireWire® (IEEE 1394) devices, and Iomega® Zip® and Jaz® drives

با این نرم افزرا قادر است از هر چیزی که در کامپیوتر شماست فایل پشتیبان بگیرد مثل عکس ها ، فایل های موزیک، سند ها، نرم افزار ها، تظیمات، سیستم عامل و......... فقط با یک حرکت سیستم خود را که از کار افتاده است با فایل پشتیبانی که با این نرم افزار گرفته اید به حالت اول بر گردانید. فایل های پشتیبان خود را در هر کجا که می خواهید ذخیره کنید. DVD+-R/RW drives, USB and FireWire® (IEEE 1394) devices, and Iomega® Zip® and Jaz® drives

4,97 Mb
=========> دانلود نرم افزار پک آپ گیری

سلام و ممنون
دو تا سوال دارم
یکی این که واقعن این پرتابل هست؟
دوم تحت ویندوز کار میکنه؟
سوم از ntfs پشتیبانی میکنه؟
ممنون

امضا كاربر
amineng عزير در تاريخ Friday 20 Aug 2010 در انجمن دانلود رایگان ثبت نام كرده است .
شنبه ۳۰ مرد ۱۳۸۹ ۰۱:۵۵ صبح
*

ارسال: #7
یه مورد دیگه
من الان رفتم دانلود کنم لینکش میره به یه جای دیگه
ممنون

امضا كاربر
amineng عزير در تاريخ Friday 20 Aug 2010 در انجمن دانلود رایگان ثبت نام كرده است .
شنبه ۳۰ مرد ۱۳۸۹ ۰۱:۵۹ صبح
*
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,046 در 1,515 موضوع

امتياز: 1,261.27

ارسال: #8
Norton Ghost 15 - نرم افزار پشتیبان گیری نورتون

چک شد، از این لینک دانلود کنید.

امضا كاربر
شنبه ۳۰ مرد ۱۳۸۹ ۰۸:۱۵ صبح
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1396.